Alaric Gayfer Junior State Criterium Championship
Presented by
Tek Park , Fitness Central, Vortex Cycling
Breinigsville, PA
Saturday, August 29, 2009
weather cool, sunny, 75-79�
Results powered by The Big Guy Group
These results are provided for informational purposes only. Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.
JR WOMEN 13-14
Place Bib# First Name Last Name Team Name Time
1 35 Nadia Latzgo Lehigh Wheelmen Assoc 0:43:46
2 31 Melissa Garcia Lehigh Wheelmen Assoc
3 33 Evelyn Korbich Lehigh Wheelmen Assoc
4 32 Emily Krause Young Medalists/Team Dual Temp
JR MEN 17-18
Place Bib# First Name Last Name Team Name Time
1 4 Wesley Kline Young Medalists/Team Dual Temp 0:52:44
2 1 Jeffrey Alpert Young Medalists/Team Dual Temp
3 6 Ryan Clune Vortex Cycling Club
4 2 Tommy Schubert Lehigh Wheelmen Assoc
5 3 Tyler Malay JVR Sports
6 5 Paul CUNNINGHAM QUAKER STATE WHEELMEN
7 54 Joshua ALFORD QUAKER CITY WHEELMAN
JR MEN 15-16
Place Bib# First Name Last Name Team Name Time
1 47 Andrew Harris Young Medalists/Team Dual Temp 0:36:43
2 53 Matthew Baranoski Chester County Cycling Foundation
3 56 Zachary Semian Chester County Cycling Foundation
4 50 Nicholas Roeder JVR Sports
5 51 Christopher Meacham Vortex Cycling Club
6 49 Jonathan Bright Vortex Cycling Club
7 52 Cole Malin Vortex Cycling Club
8 55 Rahkeim CRAWFORD QUAKER CITY WHEELMAN
9 46 Christopher Krause Young Medalists/Team Dual Temp
JR MEN 13-14
Place Bib# First Name Last Name Team Name Time
1 69 Gregory RATZELL Lehigh Wheelmen Assoc 36:22.1
2 70 Christopher BARANOSKI Chester County Cycling Foundati 36:22.3
3 67 Kemper EDWARDS Allegheny Cycling Association 36:52.7
4 71 Luke BATEMAN Young Medalists/Team Dual Temp 37:32.7
5 66 Zachary HOULIK Young Medalists/Team Dual Temp 37:33.2
6 68 Philip MAGORRY ALLEGHENY CYCLING ASSOCIATION 36:22:00
7 72 Josh Case Quaker City Wheelmen 36:22:00
JR MEN 10-12
Place Bib# First Name Last Name Team Name Time
1 77 Austin BRIGHT Vortex Cycling Club 30:15.6
2 76 Zach PREBOSNYAK Vortex Cycling Club 30:22.7
3 81 Alec RATZELL BIKE LINE 31:08.9
4 79 Stuart WITKOWSKI SPINNERS CYCLING 31:28.9
5 80 Wyatt SAINT CLAIR MainLIne Cycling 31:45.3
6 82 Herb HARRISON 32:18.0
7 78 Adam MORRISON Unattached 34:38.0
JR WOMEN 17-18
Place Bib# First Name Last Name Team Name Time
1 26 Elspeth Huyett Young Medalists/Team Dual Temp
JR WOMEN 15-16
Place Bib# First Name Last Name Team Name Time
1 37 Antonina Esposto Young Medalists/Team Dual Temp
2 36 Kaitlyn Lawrence Vortex Cycling Club
3 34 Slyvie KRAUSE UNATTAHED
CAT 5
Place Bib# First Name Last Name Team Name Time
1 149 Christopher MEACHAM Vortex Cycling Club 26:19.4
2 147 Anthony ROGERS Guys Racing Club 26:19.6
3 148 Malin COLE VORTEX 26:24.7
4 146 Zachary ELLWOOD Vortex Cycling Club 26:27.3
CAT 3/4 MEN
Place Bib# First Name Last Name Team Name Time
1 94 Nicholas REINERT Gotham Cyclists 49:05.8
2 96 Nicholas ROEDER JVR Sports 49:06.7
3 89 Manuel CALIZ Christiana Cycling 49:07.0
4 93 Richard MILLER Quaker City Wheelmen 49:50.8
5 91 Thomas BARTOLACCI Unattached 49:50.9
6 90 Nicholas MAIMONE Tri State Velo 49:51.6
7 86 Roy SIMONSON First State Velo Sport 53:04.4
8 95 Ryan SHANK Quaker City Wheelmen 53:36.1
9 87 Justin CUPPLES Quaker City Wheelmen 54:45.0
10 92 David GULICK Lehigh Wheelmen Assoc 54:47.0
WOMEN CAT 3/4
Place Bib# First Name Last Name Team Name Time
1 141 Kaitlyn LAWRENCE Vortex Cycling Club 43:15.7
2 140 Chris GOODHART VORTEX 43:15.8
3 139 Jennifer RHODES Sturdy Girl Cycling 43:17.2
4 142 Melissa GARCIA Lehigh Wheelmen Assoc 43:33.0
5 137 Lauren TRACY Colby College 43:33.0
6 136 Victoria HANKS Human Zoom Cycling 43:34.6
7 138 Heidi Marie REPPERT Vortex Cycling Club 43:35.8