Ed Peters Memorial Masters Weekend
Rt 29 Time Trial
Presented by
Lehigh Wheelmen Association
Fenchtown, NJ
Saturday, June 30, 2007
These results are provided for informational purposes only. Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
BY CATEGORY
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
CATEGORY PL BIB FIRST LAST NAME TEAM ELAPSED
TIME
RESULTS POWERED BY THE BIG GUY GROUP 10 MPH
Men 35+ 1 153 Rob Brothers Team Breakaway 0:22:53 26.2
2 154 Toby Hanna 0:22:59 26.1
3 155 Bill Sasiela 0:23:09 25.9
4 152 Rolf Windh Guy's Racing 0:23:25 25.6
5 148 Daniel Frank Guys Racing 0:23:36 25.4
6 149 Frank J. Schlipf Iii Guy's Racing Club 0:24:10 24.8
7 144 Charles Crocco Jr Team Somerset 0:24:39 24.3
8 147 Edwin Hein Guy's Racing 0:25:24 23.6
9 157 Armand Pantalone BOB Cycling-Stonyfield Farm-Goodale's Bike0:25:43 23.3
Men 45+ 1 168 Skip Foley 360 Racing 0:20:13 29.7
2 128 Brian Wolf Bethel Cycles 0:21:11 28.3
3 129 Kevin Kolodziejski Tri-State Velo 0:21:50 27.5
4 135 Dana Fallon Liberty Cycle 0:21:53 27.4
5 131 Wayne Santos BOB Cycling-Stonyfield Farm-Goodale's Bike0:22:05 27.2
6 138 Bryan Barrett BikeLine/LWA 0:22:06 27.1
7 139 Bill Mclaughlin Team Somerset 0:22:25 26.8
8 136 Curt Hurst Libery Cycle 0:22:27 26.7
9 127 Ed Shuhart BCRC 0:22:31 26.6
10 162 Anthony Trezza CTS-Cranford 0:22:39 26.5
11 173 Randy Luglis Team DRT 0:23:08 25.9
12 134 Walter Kowalski Jaeger Wheelmen 0:23:11 25.9
13 167 James Wright 0:23:40 25.3
14 142 Steve Meddaugh Guy's racing 0:23:46 25.2
15 133 Duane Skofield BOB/shift-stonyfieldfarms-Ariza-goodales 0:24:06 24.9
16 171 Jack Brown Team Somerset 0:24:16 24.7
17 140 Mark Croneberger Dutch Wheelman/Susquehanna Bicycle Racing 0:24:21 24.6
18 159 Peter Siegried BikeLine/LWA 0:24:25 24.6
19 130 Brian Rosenblatt Team Somerset 0:24:29 24.5
20 163 Bob Campbell Tri-State Velo 0:25:08 23.9
21 160 Albert Anderson BikeLine/LWA 0:25:33 23.5
22 170 Henryk Sienkiewkz 0:25:48 23.3
23 165 Rene Mortara Team Somerset 0:26:15 22.9
24 172 Paul Savas 0:26:53 22.3
25 161 David Goodyear Cycle Sports/Zaveta Construction 0:27:29 21.8
26 143 Patrick Cabrey TriState Velo 0:27:51 21.5
Men 55+ 1 115 Chip Berezny Bike Line / LWA 0:22:17 26.9
2 118 Rick Hofman Bike Line / LWA 0:22:33 26.6
3 123 David Kjellquist Main Line Cycling 0:23:02 26.1
4 125 Jeffrey Timm BikeLine/LWA 0:23:52 25.1
5 169 Robert Malovany Westwood Velo 0:24:04 24.9
6 121 Richard Shear Connecticut Coast Cycling-MCRA 0:24:24 24.6
7 158 Gerry Ryerson Skyland Cycling 0:24:27 24.5
8 116 Dennis Creter 0:24:46 24.2
9 122 Jonathan Clymer Westwood Velo 0:25:39 23.4
10 120 Harold Baselice Cadence Cycling Club 0:25:50 23.2
11 126 Eddie Mack Atlantic Bicycle club 0:25:51 23.2
12 117 Peter Swan NCVC/Inova Health Systems 0:25:56 23.1
13 124 Joseph Schiavo Pro Pedals/Team Express 0:26:02 23.0
Men 65+ 1 114 Joe Saling Team Somerset 0:23:00 26.1
2 112 John Auer Team Somerset 0:24:53 24.1
3 113 Richard Bradley Team Altantic 0:25:43 23.3
Women 30+ 1 111 Julie Davis Team Breakaway 0:23:59 25.0
2 108 Margaret Smigiel 0:24:09 24.8
3 109 Kathryn Wilder Bicycle John's Serious Cycling 0:24:14 24.8
4 107 Mary Goldschmidt 0:24:28 24.5
5 164 Jennisse Peatick Team Somerset 0:27:46 21.6
6 110 Ruth Dickinson 0:27:56 21.5
Women 45+ 1 101 Cheryl Wolf Bethel Cycles 0:24:37 24.4
2 103 Patty Powers No affiliation 0:24:57 24.1
3 104 Barbara Shweky Team Somerset 0:25:00 24.0
4 102 Grace Glowka Philadelphia Triathlon Club 0:26:50 22.4
5 105 Karen Tourian Guy's Racing 0:27:39 21.7
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
OVERALL
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
PL BIB FIRST LAST NAME TEAM CATEGORY ELAPSED
TIME
RESULTS POWERED BY THE BIG GUY GROUP 10 MPH
1 168 Skip Foley 360 Racing Men 45+ 0:20:13 29.7
2 128 Brian Wolf Bethel Cycles Men 45+ 0:21:11 28.3
3 129 Kevin Kolodziejski Tri-State Velo Men 45+ 0:21:50 27.5
4 135 Dana Fallon Liberty Cycle Men 45+ 0:21:53 27.4
5 131 Wayne Santos BOB Cycling-Stonyfield Farm-Goodale'Men 45+ 0:22:05 27.2
6 138 Bryan Barrett BikeLine/LWA Men 45+ 0:22:06 27.1
7 115 Chip Berezny Bike Line / LWA Men 55+ 0:22:17 26.9
8 139 Bill Mclaughlin Team Somerset Men 45+ 0:22:25 26.8
9 136 Curt Hurst Libery Cycle Men 45+ 0:22:27 26.7
10 127 Ed Shuhart BCRC Men 45+ 0:22:31 26.6
11 118 Rick Hofman Bike Line / LWA Men 55+ 0:22:33 26.6
12 162 Anthony Trezza CTS-Cranford Men 45+ 0:22:39 26.5
13 153 Rob Brothers Team Breakaway Men 35+ 0:22:53 26.2
14 154 Toby Hanna Men 35+ 0:22:59 26.1
15 114 Joe Saling Team Somerset Men 65+ 0:23:00 26.1
16 123 David Kjellquist Main Line Cycling Men 55+ 0:23:02 26.1
17 173 Randy Luglis Team DRT Men 45+ 0:23:08 25.9
18 155 Bill Sasiela Men 35+ 0:23:09 25.9
19 134 Walter Kowalski Jaeger Wheelmen Men 45+ 0:23:11 25.9
20 152 Rolf Windh Guy's Racing Men 35+ 0:23:25 25.6
21 148 Daniel Frank Guys Racing Men 35+ 0:23:36 25.4
22 167 James Wright Men 45+ 0:23:40 25.3
23 142 Steve Meddaugh Guy's racing Men 45+ 0:23:46 25.2
24 125 Jeffrey Timm BikeLine/LWA Men 55+ 0:23:52 25.1
25 111 Julie Davis Team Breakaway Women 30+ 0:23:59 25.0
26 169 Robert Malovany Westwood Velo Men 55+ 0:24:04 24.9
27 133 Duane Skofield BOB/shift-stonyfieldfarms-Ariza-goodMen 45+ 0:24:06 24.9
28 108 Margaret Smigiel Women 30+ 0:24:09 24.8
29 149 Frank J. Schlipf Iii Guy's Racing Club Men 35+ 0:24:10 24.8
30 109 Kathryn Wilder Bicycle John's Serious Cycling Women 30+ 0:24:14 24.8
31 171 Jack Brown Team Somerset Men 45+ 0:24:16 24.7
32 140 Mark Croneberger Dutch Wheelman/Susquehanna Bicycle RMen 45+ 0:24:21 24.6
33 121 Richard Shear Connecticut Coast Cycling-MCRA Men 55+ 0:24:24 24.6
34 159 Peter Siegried BikeLine/LWA Men 45+ 0:24:25 24.6
35 158 Gerry Ryerson Skyland Cycling Men 55+ 0:24:27 24.5
36 107 Mary Goldschmidt Women 30+ 0:24:28 24.5
37 130 Brian Rosenblatt Team Somerset Men 45+ 0:24:29 24.5
38 101 Cheryl Wolf Bethel Cycles Women 45+ 0:24:37 24.4
39 144 Charles Crocco Jr Team Somerset Men 35+ 0:24:39 24.3
40 116 Dennis Creter Men 55+ 0:24:46 24.2
41 112 John Auer Team Somerset Men 65+ 0:24:53 24.1
42 103 Patty Powers No affiliation Women 45+ 0:24:57 24.1
43 104 Barbara Shweky Team Somerset Women 45+ 0:25:00 24.0
44 163 Bob Campbell Tri-State Velo Men 45+ 0:25:08 23.9
45 147 Edwin Hein Guy's Racing Men 35+ 0:25:24 23.6
46 160 Albert Anderson BikeLine/LWA Men 45+ 0:25:33 23.5
47 122 Jonathan Clymer Westwood Velo Men 55+ 0:25:39 23.4
48 113 Richard Bradley Team Altantic Men 65+ 0:25:43 23.3
49 157 Armand Pantalone BOB Cycling-Stonyfield Farm-Goodale'Men 35+ 0:25:43 23.3
50 170 Henryk Sienkiewkz Men 45+ 0:25:48 23.3
51 120 Harold Baselice Cadence Cycling Club Men 55+ 0:25:50 23.2
52 126 Eddie Mack Atlantic Bicycle club Men 55+ 0:25:51 23.2
53 117 Peter Swan NCVC/Inova Health Systems Men 55+ 0:25:56 23.1
54 124 Joseph Schiavo Pro Pedals/Team Express Men 55+ 0:26:02 23.0
55 165 Rene Mortara Team Somerset Men 45+ 0:26:15 22.9
56 102 Grace Glowka Philadelphia Triathlon Club Women 45+ 0:26:50 22.4
57 172 Paul Savas Men 45+ 0:26:53 22.3
58 161 David Goodyear Cycle Sports/Zaveta Construction Men 45+ 0:27:29 21.8
59 105 Karen Tourian Guy's Racing Women 45+ 0:27:39 21.7
60 164 Jennisse Peatick Team Somerset Women 30+ 0:27:46 21.6
61 143 Patrick Cabrey TriState Velo Men 45+ 0:27:51 21.5
62 110 Ruth Dickinson Women 30+ 0:27:56 21.5
63 150 Stephan Badger CRCA/Sakonnet Technology Men 35+
64 146 Keith Slyman CRC of A - BWT Marble & Granite-PeteMen 35+
65 156 Tom Shebell 3D Racing Men 35+
66 145 Mike Norton Cyclonauts Racers Men 35+
67 151 Victor Rallo 3d racing team Men 35+
68 141 Steve Craig K2/Shirks Men 45+
69 137 Paul Mcdonald Cycle Sports/Zaveta Construction Men 45+
70 132 Ram Mudambi Guy's Racing Men 45+
71 106 Holly Edwards BikeLine/LWA Women 45+
72 119 Andy Buck Bike Line / LWA Men 55+
73 166 Olive Woakes Conpedge Arc Men 55+