Hardwick Vineyard & Winery Cyclocross
Presented by
Cyclonauts Racers
Ashford, CT
Saturday, October 28, 2006
These results are provided for informational purposes only. Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.
B Masters (3/4/5)
1 39:21:00 Paul Novotasky Enfield CT
2 39:55:00 Scott Struve Stage 1 Fusion THINK Cannondale Middlebury CT
3 39:55:00 Christopher Jordan Union Velo Fall River MA
4 42:20:00 Jonathan Johnson bike works /swansea velo Attleboro MA
5 43:22:00 Bill Doonan NEBC/Cycleloft Blackstone MA
6 43:59:00 Maximino Veiga TARGETRAINING / FASTAR Danbury CT
7 43:59:00 Eric DeRivera Unattached
8 44:40:00 Jeff Magee Cyclonauts Rcers Sunderland CT
9 45:00:00 Steven Abbott thread city cyclers Willington CT
10 1183:12:00 Jay Mongillo CCC / Keltic Construction Clinton CT
John Laupheimer NEBC/CycleLoft Weston MA
Skip Kuzel Cox Communications Lebanon CT
B Race (4 laps)
1 40:37:00 Pete Smith Essex County Velo Merrimac MA
2 41:55:00 Hunter Pronovost Anthem Blue Cross & Blue Shield - CCCC Cheshire CT
3 42:53:00 Corey Masson TNMracing.net Gilmanton NH
4 43:07:00 Joe Cruz North Atlantic Velo / Soul Cycles Williamstown MA
5 43:39:00 Jason Perry Cyclonauts Racers
6 43:51:00 Kenny Ambach Cyclonauts Racers
7 43:51:00 Ronnie Steers Gamache Cyclery Townsend MA
8 44:40:00 'rolls' Royce Yeomans Cyclonauts Racers Springfield MA
9 45:01:00 Juan Dejesus Cyclonauts Racers Elite B Team N Windham CT
10 45:37:00 Sam Stevens Anthem Blue Cross & Blue Shield-CCCC Middletown CT
11 45:46:00 Carl Asikainen Eastford CT
12 46:30:00 Maximino Veiga TARGETRAINING / FASTAR Danbury CT
14 54:00:00 Steven Morison Ata Cycle Pamfret CT
DNF Tyson Parody NCC/BikeReg.com Keene NH
DNF Doug McKeon Cyclonauts Racers MA
C Race (4 laps)
1 39:55:00 Timothy Mather Pig Iron Sports East Hartford CT
2 40:29:00 Doug Guertin Cyclonauts Racers
3 41:04:00 Steve Rossi Cyclonauts Racers
4 41:30:00 Dan Ouellette Gamache Cyclery Westminster MA
5 42:56:00 Eric Silva QuadCycles/Arlington Bicycle Club Somerville MA
6 43:54:00 Christian Eager QuadCycles/Arlington Bicycle Club Somerville MA
7 43:54:00 Chris Butler Butler Furniture/Gear Works Fitchburg MA
8 44:25:00 Eric Martin QuadCycles/Arlington Bicycle Club Cambridge MA
9 44:40:00 Dave Terrell E Longmeadow MA
10 45:00:00 Sam Dodge Stage 1 Fusion THINK Cannondale Danbury CT
11 46:58:00 George Pawle Cyclonauts Racers Westfield MA
12 47:00:00 Drew Procyk Mystic Velo North Franklin CT
13 47:40:00 Kenneth Han Quad Cycles Somerville MA
14 50:02:00 Mark Mishane CCC Keltic Clinton CT
15 50:26:00 Steven Robbins NCC Belchertown MA
Brad Paquin Stage 1 Danbury CT
Elite Men (5 laps)
1 49:14:00 Ethan Gilmour K2 Bike-Okemo Ludlow VT
2 50:00:00 Chris Peck Fiordifrutta Newton CT
3 50:06:00 Daniel Cody NCC Easthampton MA
4 50:16:00 Chris Jones Target Training New Haven CT
5 52:06:00 Eneas Freyre TARGETRAINING Norwalk CT
6 53:19:00 Joel Biederman Cyclonauts Racers
7 53:19:00 Brian Keegan NorEast Alternative Dover NH
8 54:40:00 Paul Curley Gearworks Taunton MA
9 54:58:00 Curt Davis Fiordifrutta Sandy Hook CT
10 55:14:00 Matthew Jamieson Exudus Road Racing Chester CT
11 55:37:00 Chris Burke Providence Velo Pawtucket RI
Masters 35+ (4 laps)
1 39:34:00 Todd Bowden CVC/ Vernon Cycle Glastonbury CT
2 41:20:00 Chris Adeletti Cyclonaut Racers Granby MA
3 41:32:00 Phil Riggio TARGETRAINING Darien CT
4 42:19:00 Wayne Cunningham NEBC/Cycle Loft Wayland MA
5 43:55:00 Curtis Eastin Target Training New Haven CT
6 44:20:00 Alan Douglass Cyclonauts Racers Wilbraham MA
7 47:31:00 Joe Sconzo CVC/ Vernon Cycle Glastonbury CT
DNF Scott Livingston Horst-Benidorm-Property Research Corp. Bolton CT
Masters 45+ (4 laps)
1 39:34:00 Michael Bernard Gearworks Spinarts Milbury MA
2 40:40:00 Christopher Burke Providence Velo Pawtucket RI
3 41:32:00 Paul Lynch MBRC Mansfield MA
4 42:19:00 Bob Bisson Gearworks Spinarts Fall River MA
5 43:05:00 William Thompson Bethel Cycle - MCRA West Hartford CT
6 45:20:00 Peter Crowley NCC / BikeReg.com Pelham MA
7 46:35:00 William Keith Bethel/Cannondale N Fairfield CT
8 49:34:00 James Themig Mystic Velo MCRA Niantic CT
9 49:40:00 Curtiss Burwell Jr Laurel Bicycle Club New Haven CT
Robert Newton Benidorm/Eastern Bloc Cycling Club Simsbury CT
Women Open (3 Laps)
1 37:06:00 Catherine Dudley Putney/West Hill New Ipswich NH
2 38:55:00 Erin Duggan Anthem Blue Cross & Blue Shield - CCCC (road)/Avon CT
3 39:25:00 MaryAnn Wikar FTSI Daves Portsmouth NH
4 43:10:00 Lesli Stevens Anthem Blue Cross & Blue Shield - CCCC Middletown CT
5 45:18:00 Katie Dunn Tufts University Pittsford NY
6 46:00:00 Kate Scheider Williams College Williamstown MA