Apple Festival Bike Races
Presented by
Susquhanna County Literacy Program
Montrose, PA
Saturday, September 12, 2009
These results are provided for informational purposes only. Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.
26 Mile Pro, 1, 2, 3
Place First Name Last Name Bicycle Club Time Domicile
1 Barry Miller 1:06:11 Larchmont, NY
2 David Novak Sickler's Racing/ Upstate Velo 1:06:11 Tunkhannock, PA
3 Bruce Rohdenburg Corning Race Team 1:06:33 Corning, NY
4 Steve Sloan MaxPowerCycling.com 1:06:34 Gilbertsville, NY
5 Matthew Tammaro Corning Race Team 1:06:34 Corning, NY
6 Dan Hertzler Corning Race Team 1:06:34 Addison, NY
7 Sergey Shteyn 1:06:34 Binghamton, NY
8 Robert Rehm Watchung Wheelmen 1:06:49 East Stroudsburg, PA
9 Laura Van Gilder 1:07:00 Cresco, PA
10 Rick Ball Watchung Wheelmen/High Gear 1:07:45 Cresco, PA
11 Louis Devlin Watchung Wheelmen 1:10:16 Nazareth, PA
12 Andrew Ross MaxPowerCycling.com 1:10:24 Mexico, NY
13 Jeremy Gardner SpokePost.com / MICHELIN 1:12:14 Brooktondale, NY
14 Samuel Corcoran 1:16:12 Gilbertsville, NY
26 Mile Masters 35+
Place First Name Last Name Bicycle Club Time Domicile
1 William Erickson FLCC/Chris Cookies 1:06:34 Ithaca, NY
2 Phill Vermette Caboto Velo 1:06:34 Kingston, ON
3 Ernie Bayles FLCC/Chris Cookies/Swan Cycles 1:06:54 Ithaca, NY
4 Davis Yacobell 1:07:02 Endicott, NY
5 A.J. Finkelstein Tioga Velo/Chenango Pt Cycles 1:10:26 Endwell, NY
6 Andrew Williams RUUD Racing / TVC 1:10:42 Binghamton, NY
7 Mark Bartsch Corning Race Team 1:15:35 Horseheads, NY
8 Cliff Six MaxPowercycling 1:15:35 Syracuse, NY
9 Steve Burdette Corning Race Team 1:16:11 Big Flats, NY
10 David Prugh Corning Race Team 1:16:55 Sayre, PA
11 Don Felice Warp9/Bikeboy Racing 1:18:29 Lewiston, NY
12 Michael Meier RUUD Racing 1:19:24 Binghamton, NY
13 Wayne Miner MaxPowerCycling.com 1:19:41 Endicott, NY
14 Jack Rueckheim FLCC/Chris Cookies 1:23:54 Freeville, NY
15 David Paccone Corning Race Team 1:31:10 Skaneateles, NY
16 Chris Carey NAD racing 1:33:43 Delhi, NY
17 Brian Reynolds Lost Riders of the Salt City 1:41:01 East Syracuse, NY
18 Walt Kostyk 1:44:37 Dimock, PA
19 Charles Rhoades RUDD Racing/Tioga Velo Club DNF Binghamton, NY
26 Mile Category 4 Men
Place First Name Last Name Bicycle Club Time Domicile
1 Lance Johnson Wells Fargo Advisors / Buffalo Bicycle Club1:06:34 Amherst, NY
2 Eli Robinson Chris Cookies Swan Cycles/FLCC 1:07:01 Ithaca, NY
3 John Hertzler Corning Race Team 1:07:28 Addison, NY
4 John Novak Sickler's Racing/ Upstate Velo 1:10:16 Tunkhannock, PA
5 Jos� Felipe Alvergue Managed Care Network/Buffalo Bicycling Club1:10:20 Buffalo, NY
6 Christopher Jones TVC 1:10:23 Johnson City, NY
7 Booey Hottenstein Upstate Velo/Sicklers 1:10:25 Kingston, PA
8 David Hansen Corning Race Team 1:10:26 Elmira, NY
9 Nick DeAngelis CCV-HotfootCycles/IronHill Race Team 1:10:26 Lancaster, PA
10 Raymond Junkins Stevens Institute of Technology 1:15:33 Campbell Hall, NY
11 David Rowinski Cornell Cycling 1:15:44 Ithaca, NY
12 Dave Heck FLCC/Chris Cookies/Swan Cycles 1:19:24 Ithaca, NY
13 Cory Peranich SCARR-OMMEGANG / TVC 1:19:29 Brackney, PA
14 Kurt Woodruff RUUD Racing 1:20:25 Binghamton, NY
15 Mark Shenstone Chris Cookies/Swan Cycles 1:21:40 Trumansburg, NY
26 Mile Category 1, 2, 3, 4 Women
Place First Name Last Name Bicycle Club Time Domicile
1 Dawn Burrell Colavita 1:22:04 Harding Twp., NJ
2 Delana Spaulding TVC 1:22:17 Binghamton, NY
3 LiLynn Graves Velo Bella/Swan Cycles 1:23:27 Ithaca, NY
13 Mile Category 5 Beginner Men
Place First Name Last Name Bicycle Club Time Domicile
1 Daniel Ohart 36:07 Sayre, PA
2 Dale Beckwith CNYC 36:08 Sidney, NY
3 Edward Curley CNYC 36:11 Sidney, NY
4 Michael Volo Onondaga Cycling Club 36:14 Baldwinsville, NY
5 Gary Mikulski Cedar Bike 36:35 Plymouth, PA
6 Matt Nebzydoski 36:39 Montrose, PA
7 Michael Wentland SCARR / Ommegang 36:52 Big Indian, NY
8 Richard Zaverack Cedar Bike Racing 36:57 Plymouth, PA
9 Ed Hansen Corning Race Team 37:03 Elmira, NY
10 Christopher Stine Cedar Bike 37:49 Kingston, PA
11 Timmy Samec 38:02 Hazle Township, PA
12 Brian Jones Corning Race Team 38:09 Corning, NY
13 Markus Smith 38:17 Johnson City, NY
14 Chris Von Ahnen Sickler's Racing/Upstate Velo 39:01 Olyphant, PA
15 Keith Maynard Tioga Velo Club 39:45 Owego, NY
16 Charles Braman Tioga Velo 39:48 Greene, NY
17 Brock Roffey 39:56 West Chester, PA
18 Chris Merta 40:25 Binghamton, NY
19 Rylan Coker 41:12 Tunkhannock, PA
20 Bradley Brown 42:25 Cortland, NY
21 Joel Peters 42:51 Binghamton, NY
22 Timothy Hanna Southern Tier Bicycle Club 43:42 Smithville Flats, NY
23 Philip Barletto 43:43 Blakeslee, PA
24 Tim Wymbs 1:02:30 Montrose, PA
25 Doake Brown DNF Cortland, NY
13 Mile Juniors Men
Place First Name Last Name Bicycle Club Time Domicile
1 John Loomis 45:14 Mehoopany, PA
13 Mile Category 4 Women
Place First Name Last Name Bicycle Club Time Domicile
1 Ashley Johnson 42:17 Montrose, PA
2 Lesa Densmore 45:38 Windsor, NY
3 Robin Morgan Corning Race Team 48:43 Lafayette, NY
4 Susan Grippo 48:54 Van Etten, NY
5 Ceme Curley 50:15 Skaneateles, NY
6 Leah Redinski 52:02 Hanover Twp., PA
7 Cecilia Hibbard 1:09:01 Springville, PA