14th Colossal Cave Road Race 2012
Presented by
Presteza, Aggress Cycling Team & Tachycardia Racing & Broadway Cycles
VAIL ARIZONA - PISTOL HILL ROAD
Tucson, AZ
Saturday, April 14, 2012
These results are provided for informational purposes only. Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.
Juniors 10-12 Women
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
1 Stephanie Honeker Unattached Tucson AZ
Juniors 13-14 Women
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
1 Chloe Welch El Grupo Youth Cycling Club Tucson AZ
2 Rosa Tapia DESERTRI Hermosillo Mexico
3 Erica Guerrero DESERTRI Hermosillo Mexico
DNF Karlie Kohmetscher YBC Racing/Yuma Bike Club Yuma AZ
DNS Olivia Bohn El Grupo Youth Cycling Club Tucson AZ
Juniors 17-18 Women
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
DNS Emily Franklin El Grupo Youth Cycling Club Tucson AZ
Women Pro & Cat 1 & Cat 2
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
1 Natalie Koch Landis/Trek Tucson AZ
2 Chloe Black TriSports Cycling/Eclipse Racing Tucson AZ
3 Heather Dunphy TriSports Cycling/Eclipse Racing Mesa AZ
4 Caitlin Laroche Unattached Tucson AZ
5 Catherine Dickson Unattached Glendale AZ
DNF Melanie Colavito Landis/ Trek Tucson AZ
DNF Judy Jenkins Landis/Trek Tucson AZ
DNF Lesly Morales Norson Tucson AZ
DNF Kimberly Truitt TriSports Cycling/Eclipse Racing Tucson AZ
DNF Alisha Welsh Primal/MapMyRide Tucson AZ
DNS Kristen Hetzel TriSports Cycling/Eclipse Racing Tucson AZ
Women's Cat 3
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
1 Lisa Ribes Tucson AZ
2 Linnea Herbertson TriSports Cycling/Eclipse Racing Tucson AZ
3 Kathy Eaton Two-Wheel Jones Racing Mesa AZ
4 Emily Francone Team Colleen Tucson AZ
DNS Jane Berger Unattached Tucson AZ
DNS Emily McGlamery Team Colleen Tucson AZ
DNS Jo Roberts SW Hand Tucson AZ
Women's Cat 4
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
1 Daniela Diamente El Grupo Youth Cycling Club Tucson AZ
2 Betsy Chernoff Landis/Trek Tempe AZ
DNS Simona Garbarino Two-Wheel Jones Racing Phoenix AZ
DNS Andrea Gonzales Tolero Racing Tucson AZ
Master Women's 35+
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
1 Louisa Larson Jobing.com Women's Racing Glendale AZ
2 Caroline Leonard Team Rhino Vail AZ
3 Sue Adkins Curbside Cylery Racing Laveen AZ
DNF Karen Smith Jim Click Racing Tucson AZ
Master Women's 50+
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
1 Liz Merritt Curbside Cyclery Racing Mesa AZ
2 Michelle Ruth McDowell Cycling Scottsdale AZ
3 LeeAnn Land Strada Racing Club Scottsdale AZ
DNF Martha Stedman Southwest Hand Cycling Team Tucson AZ
DNF Nancy Allen Unattached Glendale AZ
DNF Debbie Beckett Unattached TUCSON AZ
DNF Christina Maddox TEAM headstrong Greenville SC
DNF Karen Kelly Strada Racing Club Phoenix AZ
Master Women's 60+
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
DNS Sharon Scofield Team Rhino Sonoita AZ
Master Women's 65+
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
DNS FIRST LAST Unattached Park City UT
Juniors 10-12 Men
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
1 A. Christopher Bennett Unattached Sahuarita AZ
2 Niko Plant Unattached Tucson AZ
Juniors 13-14 Men
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
1 Tyler Stites El Grupo Youth Cycling Club Tucson AZ
2 John Bennett Unattached Sahuarita AZ
3 Kyle Helmke El Grupo Youth Cycling Club Tucson AZ
4 Christian Sookoo Unattached Vail AZ
DNS Kyle Kent Strada Racing Club Scottsdale AZ
Juniors 15-16 Men
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
1 Dillon Kelly Unattached Tucson AZ
2 Ruben Reyes YBC Racing/Yuma Bike Club Somerton AZ
3 Daniel Yakushevich El Grupo Youth Cycling Club Tucson AZ
4 Nicholas Harris El Grupo Youth Cycling Club Tucson AZ
5 Clayton Summers Unattached Vail AZ
6 Christian Santa Cruz El Grupo Youth Cycling Club Tucson AZ
7 Dale Ruth McDowell Cycling Scottsdale AZ
8 Cameron Modisett El Grupo Youth Cycling Club Tucson AZ
9 Connor Adkisson El Grupo Youth Cycling Club Tucson AZ
10 Ben Duncan El Grupo Youth Cycling Club Tucson AZ
11 Keenan Duncan El Grupo Youth Cycling Club Tucson AZ
Juniors 17-18 Men
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
1 Luis Morales Desertri Hermosillo Mexico
2 Christian Mathews El Grupo Youth Cycling Club Tucson AZ
Espoires Men (19 -22)
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
1 Hans Whitefield Unattached Flagstaff AZ
Master Men's 45+
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
1 Keith Brodhagen FASTER performance center phoenix AZ
2 Scott Leonard Team Rhino Vail AZ
3 Brian Lemke Landis - Trek Cave Creek AZ
4 Andrew Hosterman TriSports Cycling/Eclipse Racing Tucson AZ
5 Jesus Lamb GST Racing tucson AZ
6 Jeffrey Ulbrich Southwest Hand Cycling Team Tucson AZ
DNF Isaiah Adams Endeavour Tucson AZ
DNF Scott Baker GST Racing Tucson AZ
DNF Jeremy Barrett Team Rihno Tucson AZ
DNF Peter Brown Team Rhino Tucson AZ
DNF Jim Holbrook FASTER Performance Center Peoria AZ
DNF Kurt Kroemer FASTER Performance Center Phoenix AZ
DNF Donald Lewis Team Rhino Tucson AZ
DNF Jeff Mitchell Unattached Tucson AZ
DNF Rene Ortega Team Rhino / OVB Tucson AZ
DNF Brian Schmidt Unattached New York NY
DNF Eric Taylor kaladi-subway tucson AZ
DNF Dennis Lach Unattached tucson AZ
DNF Steven Geerligs Southwest Hand Cycling Team Vail AZ
DNF Craig Hamilton FASTER Performance Center Phoenix AZ
DNF Peter Smith FASTER Performance Center Scottsdale AZ
DNF Goldsmith Chris Le Scomparse tucson AZ
DNF John Kelly Johnson 02 Modern Fitness Tucson AZ
DNF Joe Struttmann San Tan Racing / Paragon Tempe AZ
DNF Matthew Pobloske GST Racing Tucson AZ
DNS Lewis Freed faster racing Mesa AZ
DNS Jon Black GST Racing Tucson AZ
DNS Norman Beasley Thunder Mountain Cycling Fort Huachuca AZ
DNS Rob Bennett Team Rhino Tucson AZ
DNS John Markley Unattached Tucson AZ
Master's Men 55+
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
1 Rick Volk Unattached Tucson AZ
2 Dwight Nelson Southwest Hand Cycling Team Tucson AZ
3 Duane Mulvaney Landis/Trek Casa Grande AZ
4 David Burke Unattached Tucson AZ
5 Stephen Bobko-Hillenaar Strada Racing Club Carefree AZ
6 Alan Fischer Arizona Cycling Racing Team Inc. Tucson AZ
DNF Stephen Bohn Le Scomparse Cycling Team� Tucson AZ
DNF C. Michael Jolivet Le Scomparse Cycling Team� Tucson AZ
DNS John Harris Tolero Racing� Tucson AZ
DNS Bill McDorman Team Pay 'n Take Tucson AZ
DNS Jim Ostrem Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes Tucson AZ
Master's Men 60+
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
1 Craig Liming Unattached Hereford AZ
2 Richard Ellwanger Aggress Tucson AZ
3 Jack Dillon Team Broadway Bicycles Tucson AZ
4 Joe Puchi Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes Tubac AZ
5 Glenn Harris Summit Velo Tucson AZ
DNF Richard Duncan Southwest Hand Cycling Team Tucson AZ
DNF Dean Marvin Summit Velo Tucson AZ
DNF Roy Quade BiciSport Calgary AB
DNF Doug Toussaint TriSports Cycling/Eclipse Racing Tucson AZ
DNF Harold (Tom) Wallace Team Rhino Vail AZ
DNF Randall Maddox TEAM headstrong Greenville SC
DNF Joseph Breek Aggress Tucson AZ
DNS Philip Holman Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes Tucson AZ
DNS Mark Turner Unattached Homer AK
Master Men's 70+
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
1 Joe 'Pancho' Rodriguez Unattached Tucson AZ
2 Richard Reynolds SUMMIT VELO Tucson AZ
DNF William Barnes Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes Tucson AZ
DNF Franz Hammer Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes Oro Valley AZ
Tandems (all)
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
1 David Swanson Summit Velo/Tachycardia Tucson AZ
1 Kiral Thompson Summit Velo/Tachycardia Tucson AZ
2 Charles Royalty San Tan Racing / Paragon Tempe AZ
2 Durrant Williams San Tan Racing / Paragon Tempe AZ
3 Steven Fahrner Team RPM Chandler AZ
3 Bob Pongratz Team RPM Scottsdale AZ
4 Yves Khawam Le Scomparse Tucson AZ
4 Angelique Khawam Le Scomparse Tucson AZ
5 Gene Williamson Unattached Tucson AZ
5 Pam Williamson Unattached Tucson AZ
DNF Dave Lehnen Summit Velo/Landis/Trek Tempe AZ
DNF Candace Porter Summit Velo/Landis/Trek Tucson AZ
DNF Ryan Hartman TriSports Cycling/Eclipse Racing Tucson AZ
DNF Diane Hartman TriSports Cycling/Eclipse Racing Tucson AZ
Men's Cat 5
PLACE FIRST LAST TEAM CITY STATE
1 Brian Tallmadge Unattached Prescott AZ
2 Jeffrey Mitchell Unattached Las Vegas NV
3 Robert Jones Unattached Tucson AZ
4 John Brown Unattached Tucson AZ
5 Brad Knox Unattached Tucson AZ
6 Russ Edge Tachycardia Racing Tucson AZ
7 Anthony Brown Team Rhino Vail AZ
8 Timothy Brown Unattached Tucson AZ
9 Donald Lightner Unattached Tucson AZ
10 Jim Shampoe Unattached Las Vegas NV
11 Matt Jaskol Unattached Las Vegas NV
12 Brian Potter Unattached Oro Valley AZ
13 Matthew Evans Unattached Tucson AZ
14 Omar Gutierrez Unattached Tucson AZ
15 Randy Sookoo Unattached Vail AZ
16 Lonnie Poarch Unattached Sahuarita AZ
DNF Noah Fay Summit Velo Tucson AZ
DNF Matthew Holland Summit Velo Tucson AZ
DNF Schuyler Burns Tachycardia Racing Tucson AZ
DNF Philip Cardnell Unattached Sahuarita AZ
DNF Craig Croxton Summit Velo Tucson AZ
DNF Matthew Roberts Team Broadway Bicycles Tucson AZ
DNF Jeffrey Silvyn Summit Velo Tucson AZ
DNF Jason Smith Unattached Tucson AZ
DNF Grant Strang Unattached Tucson AZ
DNF Brian Tedder Summit Velo Tucson AZ
DNF Tom Zega 02 Modern Fitness Tucson AZ
DNF Scott Handler Unattached Tucson AZ
DNF Bill Parmentier Unattached Gilbert AZ
DNF Nathan Aikele Unattached Glendale AZ
DNS Eric Larson Unattached Sahuarita AZ
DNS Jason Brumm Strada Racing Club Gilbert AZ
DNS Daniel Parkman Southwest Hand Cycling Team Tucson AZ
DNS John Hoffmann Tolero Racing� Oro Valley AZ
DNS Adrian Jesus Unattached Tucson AZ
TO All racers that place in Colossal Cave Raining Road Race you will get a check in the mail from Presteza for the amount
indicated in the prize list posted on our web page. If you feel there is an error in the results please e-mail me at
[email protected] with the information - name, race number, category, current placing, correct placing.
Master 50+ Women please that miss the start e-mail me with your race information.