Maine State Time Trial Championships
Presented by
Portland Velo Club
Cumberland, ME
Sunday, September 26, 2004
These results are provided for informational purposes only. Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.
Div. First Name Last Name Racer # Sex Age ME Res. OFFICIAL FINAL RESULTS Maine State Champion
Male under 17
Ian Gordan 126 M 16 n 0:37:13.05
Morgan MacLeod 143 m 17 y 0:37:54.29 1
Doug Wilcox 147 m 17 n 0:40:38.63
Matt Oneal 127 M 17 y 0:44:04.56 2
Steven Guerette 104 m 16 n 0:44:27.52
Male 18-34
Ari De Wilde 105 m 22 y 0:35:15.99
Brock Denis 155 m 20 y 0:37:00.95 1
Greg Ruckman 109 m 31 n 0:37:06.75
Matthew Loftus 106 m 25 n 0:37:08.91
Mike Joos 162 m 24 y 0:38:39.62 2
Matthew Shaffer 151 m 21 n 0:38:39.91
William Palm 108 m 28 n 0:38:40.27
Art Stickney 130 m 31 y 0:39:23.53
Jurgen Nebelung 107 m 22 y 0:39:34.11 3
Jason Pettingill 140 m 33 y 0:39:56.14
Seth Brooker 150 m 31 y 0:42:17.72
Andrew Toplyn 163 m 18 y 0:43:30.25
Male 35-44
Tom Scontras (DNS) 112 m 37 y 0:00:00.00
Ron Bourgoin 156 m 40 y 0:36:33.85 1
Neil Fitch 141 m 40 y 0:37:16.77 2
John Meerse 118 m 35 y 0:37:53.77 3
Edward Sebok 113 m 41 y 0:39:19.18
Brian Lang 125 M 37 n 0:39:24.69
Ralph Karam 135 m 35 y 0:39:27.95
Troy Fenderson 110 m 35 n 0:39:43.62
Arthur Durity 117 m 43 y 0:41:32.15
Warren Melby 111 m 44 n 0:42:53.97
Andrew Robinson 149 m 39 y 0:42:55.46
Steven Hand 146 m 37 y 0:43:00.93
Anthony Jessen 160 m 44 y 0:45:39.86
Tom Kivler 142 m 36 y 0:46:30.63
Male 45-54
Von Perry 157 m 45 y 0:36:39.50 1
Todd Burpee 154 m 54 y 0:37:38.10
Barry Fifield 132 m 47 y 0:39:30.08
Paul Niehoff 144 m 49 y 0:40:17.85 2
Jim Burns 124 M 51 y 0:40:31.31
Kerry Hardy 137 m 48 y 0:40:43.19 3
Mark Benton 138 m 47 y 0:41:59.45
Stephen Fluet 119 M 46 y 0:42:02.28
Aaron Churchill 152 m 51 y 0:43:16.18
Eric Pendleton 115 m 47 n 0:43:50.25
James Smith 139 m 47 y 0:44:28.17
Donald Martin 129 m 48 y 0:46:00.90
Bruce Gridley 164 m 49 y 0:46:24.65
John Flumerfelt 114 m 47 y 0:47:33.59
Harry Grimmnitz 128 M 54 y 0:47:40.60
Bob Coombs 159 m 45 y 0:51:37.30
Male 55-64
Marcel Bastide 153 m 60 y 0:40:04.08 1
Stuart Ferris 134 m 60 y 0:40:37.20 2
Jim Shafer 116 m 58 y 0:41:40.00 3
Robert Bachorik 133 m 60 y 0:41:46.64
Donald Leaver 120 M 56 y 0:42:28.54
David Rotford 145 m 56 y 0:44:36.62
Dean Bingham 161 m 58 y 0:47:36.48
Male 65+
David Gugan 148 m 68 y 0:47:11.75
George Walsch 131 m 81 y 0:58:09.99
Female 18-34
Jennifer Bailey 165 f 30 y 0:44:09.80 1
K. Jule Lanman 136 f 22 y 0:44:49.60 2
Female 35-44
Chessell Mcgee (DNS) 101 f 38 y 0:00:00.00
Corrie Roberts 158 f 43 y 0:44:36.15 1
Mary Smith 121 F 38 y 0:46:59.12
Female 45-54
Lynda Colson-hendrick 102 f 48 y 0:44:12.45 1
Kathy Richardson 123 F 46 y 0:48:46.09
Carol Nale 103 f 53 y 0:53:44.45
Female 55+
Carol Nichols 122 F 55 y 0:53:42.38