Junior Women 12-18 Cat 3
Place Last First Team Time
1 Grundon Carlyle Little Bellas 1:03:12
Junior Men 12-18 Cat 3
Place Last First Team Time
1 Brown Jack 0:53:35
2 Rice Jack 0:55:14
3 WilliamsRiver Joe's Garage 0:57:20
4 Lingelbach Zander 0:59:09
5 Fantano Derek Team Edge 1:04:12
6 Fitzpatrick Ian 1:04:24
Senior Men 19-29 Cat 3
Place Last First Team Time
1 MeElravyGreg 0:39:50
2 RzucidloDevan DAS 0:42:40
3 O'Neil Joseph NEBCp/bCycleloft 0:44:59
4 Rickenbacker Gregory 0:46:13
5 McGarry Justin Team Club 0:48:09
6 WilliamsBrent Cycle South 0:48:26
7 Nichols Grady Goodales Bike Shop 0:48:50
8 Kowalski Adam Team Club 0:50:54
9 Caisse Jeff 0:53:30
Master Men 30-39 Cat 3
Place Last First Team Time
1 Mooney Robert Volcanic Bikes 0:43:23
2 Bento Thiago 0:44:48
3 Montgomery Jonathan BKNEMBA 0:46:09
4 Jimenz Oscar Roti Cycling 0:46:10
5 Albert Jason 0:54:43
6 Monroe Kevin Bear Bones 0:58:44
999 Pazzaglia Nicholas Potomac Velo Club
Master Men 40-49 Cat 3
Place Last First Team Time
1 Smallwood Steven 0:41:56
2 Brown Ryan 0:44:06
3 Thibodeau Kevin 0:44:51
4 Stein Joseph Cycleloft 0:47:09
5 Gourley Zak 0:47:18
6 Jarbas Cristiano 0:48:17
7 Whittaker Shane Hockey 0:55:21
8 Grundon Bryan 1:02:39
9 Fantano Gregory Team Edge 1:02:46
10 Spring Norman Cycleloft 1:14:47
999 Harlow Jeff
Master Men 50-99 Cat 3
Place Last First Team Time
1 Nolan Scott 0:48:19
2 Waryas William Max Porqeu Prod 0:49:42
3 Ames David 0:52:52
4 Rickenbacker Tom 1:12:46
Women Cat 1 Open 12-34
Place Last First Team Time
1 LeMasurier Jane 2:00:04
2 Reuter Christin Family Bike 2:10:48
3 Faccone Erin JRA Cycles 2:19:43
4 White Danielle 2:21:25
5 Chambers Rachel Nerac Earth 2:33:08
Master Women 35-99 Cat 1
Place Last First Team Time
1 Hart Jennifer Cylceloft 2:12:29
2 Lynch Susan BikewaySource/BLR 2:18:05
3 Launen Loren Elm City Velo 2:02:03
999 Fielding Pamela
999 Hall Christine State 9 Racing/Vittoria
Junior Men 12-18 Cat 1
Place Last First Team Time
1 Anderson Joshua Riverside Racing 1:43:53
2 Brooks Camden Corner Cycle/BHC 1:54:25
Senior Men 19-29 Cat 1
Place Last First Team Time
1 Sanderson Richard 1:49:11
2 Martin Garrett Bicycle Express 1:56:06
3 Lovell Adam Cycle Lodge 1:58:09
4 Belknap-Lerner Dylan JAM/NCC 2:07:24
5 Whitehurst Sean CCR 2:23:48
999 Ouellette Dan Gear Works Cyclery
Master Men 30-39 Cat 1
Place Last First Team Time
1 Burgher Timothy Bicycle Express 1:42:32
2 Rossi Saben Real Pickles Racing1:43:09
3 Kinnee John 1:48:39
4 Jalbert Matthew NBX 1:49:17
5 Shive Steve Expo Wheelman 1:51:42
6 Skillings Derek State 9 Racing 1:53:21
7 Fridrich Cary JRA Cycles 1:53:47
Master Men 40-49 Cat 1
Place Last First Team Time
1 Boobar Matt SRAM 1:42:25
2 Hood Scott Cylceloft 1:42:28
3 Wellman Andrew Bicycle Express 1:46:04
4 Hurley Luke PaleoLifeFoods 1:49:30
5 LaPlante Chris Joe's Garage 1:57:13
6 Dennison Richard Angelina's 1:58:04
7 Raymond Will CEC 2:00:21
Master Men 50-99 Cat 1
Place Last First Team Time
1 Chambers Andrew Nerac Earth 1:56:22
2 Smith Carl Team Edge 1:59:27
3 Lingelbach Bruce Flying Wombats 1:59:59
4 Arsenault Steve Norm's S & B 2:01:02
5 Parent Michael CEC 2:07:05
6 Fletcher Steve West Hill2:26:17
Cat 1 Single Speed Open
Place Last First Team Time
1 Richardson David 1:57:40
2 Esponda Fabian Createx-Benidorm 2:10:49
Men Pro/ Cat 1 Open
Place Last First Team Time
1 Melone Billy ATA Bikes 2:01:57
2 Hamlin Chris Bicycle Express 2:07:27
3 Berliner Tyler ENG VT 2:07:30
4 Tautfest Noah Bicycle Express 2:08:45
5 Lints Andrew Bicycle Express 2:09:01
6 Horsley Bryan Sea Sports Cycling 2:09:28
7 Climenzi Joseph Seaside Cycle 2:13:03
8 Harris Jacob Createx-Benidorm 2:13:24
9 Hollenbach Jake Dealer.com Cycle 2:18:10
10 Gielar Ian Giant Factory Team 2:20:33
11 Maynard Adin Real Pickles Racing 2:27:24
12 Katz Matthew Bicycle Express 2:39:57
999 Resek Hunter Giant Co. Factory Off Road Team
Women Pro/ Cat 1 Open
Place Last First Team Time
1 Anthony Crystal Riverside Racing 2:27:13
2 White Elizabeth UVM 2:29:28
3 Grogan Joanne 1K2goCoffee-Burris2:52:43
Open Women 19-34 Cat 2
Place Last First Team Time
1 Clark Kiki State 9 Racing Vit. 2:42:31
Master Women 35-99 Cat 2
Place Last First Team Time
1 Foulkes Sarah Mason Racing 1:33:46
2 Mendoza Kelly Norm's S&B 1:34:17
3 Pelc Lila 1:44:13
Junior Men 12-18 Cat 2
Place Last First Team Time
1 Chu Josh Giant Northeast 1:22:17
Senior Men 19-29 Cat 2
Place Last First Team Time
1 Wood Kevin Union Velo 1:14:06
2 Hevey Andrew Pemi-Bake 1:16:00
3 Robertson Brandon Stage 9 1:20:35
4 Garon Nolan Minuteman Road 1:23:55
5 Mauterer Jonathan Real Pickles 1:28:52
Master Men 30-39 Cat 2
Place Last First Team Time
1 PennypackerJohn Burke MTN Academy1:12:07
2 Hocking Daniel NorthamptonCC 1:16:41
3 Polan David Gear Works Cyclery 1:16:48
4 Austin Josh 1:18:11
5 Willard Aaron Elm City Velo 1:28:02
6 St. Onge Paul 1:31:59
7 Theeman Mark Team Club 1:34:00
Master Men 40-49 Cat 2
Place Last First Team Time
1 Ruane Patrick Sunapee/Buchikas 1:12:47
2 Carney Robert X-Cty 1:13:39
3 Smith Alan 1:19:29
4 Condon Michael Minuteman Road 1:18:29
5 Fleming Tim Real Pickles 1:25:27
6 Vronsky Vadim Team Club 1:39:04
7 Mahoney Dan Bicycle Express 2:06:57
Master Men 50-99 Cat 2
Place Last First Team Time
1 Prevost Jean FELT-Canada 1:21:29
2 Fisher Jeffrey Rancourt and Co. 1:23:15
3 Allen John Belin Bicycle 1:24:06
4 Vojtko Mark Worthy Burger 1:24:10
5 Rodman Mark ROAG 1:31:31
6 Vinh Tri Family Bike 1:32:46
7 Lussier Paul BarksXWreck 1:33:40
8 Mendoza Juan Norm's S&B 1:36:44
9 Hughes David 1:37:40
10 Hollis Peter 1:40:05
11 Weferling John Competitive Edge 1:41:58