PLAINVILLE SPRING SERIES
Presented by
the Avon Math and Reading Center (860.673.7700)
Plainville, CT
Saturday, March 10, 2007
These results are provided for informational purposes only. Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.
Race Category: Cat 4 & 5 Men under 40yo,� Juniors 8:00
Time: 40 minutes
Entries: 15
Place Bib FirstName LastName Team Points
1 367 Eric Merrill Clinton Cycling Club 7
2 369 Kerry Robair Unattached 5
3 388 Greg Ciocci Clinton Cycling Club 4
4 391 Brian Tomkins Eastern Bloc Cycling Club 3
5 366 David Lindholm Unattached 2
6 363 Joseph Drivere Thread City Cyclers 1
7 na not reported na not reported 0
8 396 Dan Stine Unattached 0
9 392 Jason Perry Cyclonauts Racers 0
10 387 Jim Newton Unattached 0
11 394 Morgan Rueciart Unattached 0
12 358 Paul Bickford Unattached 0
13 389 Jeff Gelt DQ, License Discrepancy 0
Prime 358 Paul Bickford Unattached 4
Prime 391 Brian Tomkins EBCC 3
Race Category: Cat 4 & 5 Men over 39yo 9:00
Time: 40 minutes
Entries: 21
Place Bib FirstName LastName Team Points
1 104 Pat Cunningham Eastern Bloc Cycling Club 7
2 97 Chris DiMattio Bethel Cycle Sport Club 5
3 106 Ralph Pulver Eastern Bloc Cycling Club 4
4 99 Ron Beliveau Eastern Bloc Cycling Club 3
5 84 Sebastian Dunn CCNS/Pedal Power 2
6 89 Jim Lynch Mystic Velo Club 1
7 103 Bill Rounds Unattached 0
8 105 Joel Lenman EBCC 0
9 86 Tim Kenefick Capital Velo Club 0
10 81 David Anderson EBCC 0
11 87 Michael Vagone Unattached 0
12 ? not reported na not reported 0
13 ? not reported na not reported 0
14 98 Jeff Gren Unattached 0
15 101 John O'Keefe Unattached 0
16 94 Robert Smythe CCNS/Pedal Power 0
Prime 106 Ralph Pulver Eastern Bloc Cycling Club 4
Prime 104 Pat Cunningham Eastern Bloc Cycling Club 3
Race Category: Cat 3 & 4 Men over 39,� Cat 2 & 3 Women 10:00
Time: 45 minutes
Entries: 12
Place Bib FirstName LastName Team Points
1 1579 Bill Thompson Clinton Cycling Club 7
2 1570 Gerry Clapper Eastern Bloc Cycling Club 5
3 1571 Jay Mongillo Clinton Cycling Club 4
4 1576 Doug McKean Cyclonauts Racers 3
5 1578 Mike Holzman Eastern Bloc Cycling Club 2
6 ? not reported na not reported 1
Prime 1579 Bill Thompson Clinton Cycling Club 4
Prime 1582 Anthony Pace Eastern Bloc Cycling Club 3
Race Category: Cat 4 & 5 Men,� Cat 3 & 4 Women, Juniors 11:00
Time: 45 minutes
Entries: 28
Place Bib FirstName LastName Team Points
1 999 Greg Carpenter DEVO-NSO/GIANT 7
2 984 Joel Kubisek Unattached 5
3 997 Chris Butler Epic Velo 4
4 996 Elmer Demers Unattached 3
5 1021 Tim Ratta DQ, License Discrepancy 2
6 982 unknown unknown unknown 1
7 985 David Lindholm Unattached 0
8 989 Mark Lockwood Eastern Bloc Cycling Club 0
9 978 Chris Adams Epic Velo 0
10 1001 Dillon Provonost Epic Velo 0
11 993 unknown unknown unknown 0
12 1006 Jeremy Linder Epic Velo 0
13 972 unknown unknown unknown 0
14 998 Chris DiMattio Bethel Cycle Sport Club 0
Prime 999 Greg Carpenter DEVO-NSO/GIANT 4
Prime 1026 Kerry Robair Unattached 3
Race Category: Cat 3 & 4 Men, Cat 2 & 3 Women
Time: 50 minutes
Entries: 17
Place Bib FirstName LastName Team Points
1 736 John Durham Eastern Bloc Cycling Club 7
2 734 Stan Lezon Capital Velo Club 5
3 732 Anthony Parent Anthem Blue Cross Blue Shield Cycling 4
4 737 Ian Sinclair TARGETRAINING 3
5 731 Massimiliano Accaputo Capital Velo Club 2
6 730 Glenn Giglio Capital Velo Club 1
7 722 Hunter Provonost Anthem Blue Cross Blue Shield Cycling 0
8 727 Ron LaRose Anthem Blue Cross Blue Shield Cycling 0
9 721 Jeff Murray Anthem Blue Cross Blue Shield Cycling 0
10 723 Jay Mongillo Clinton Cycling Club 0
11 733 Joseph Regan Unattached 0
12 726 Ryan McGuiness Capital Velo Club 0
13 729 John Kolios Capital Velo Club 0
Prime 736 John Durham Eastern Bloc Cycling Club 4
Prime 737 Ian Sinclair TARGETRAINING 3