The Nanticoke Criterium
Presented by
Facet Cycling LLC
Nanticoke, PA
Saturday, August 22, 2009
These results are provided for informational purposes only. Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.
NANTICOKE
weather warm partly cloudy
Results powered by the The Big Guy Group
CAT 1/2/3
PLACE BIB First Name Last Name Team
1 356 JASON CHRISTIE BIKE NEW ZEALAND
2 362 CLAYTON BARROWS EMPIRE
3 360 SHEM RODGER BIKE NEW ZEALAND
4 359 AARON GIAK BIKE NEW ZEALAND
5 358 MYRON SIMPSON BIKE NEW ZEALAND
6 361 RYAN DEWALD BATLEY HARLEY DAVIDSON
7 363 JOE WHITMAN SALAMANDER
8 364 LOU DEVLIN WATCHUNG WHEELMAN
9 368 ROBERT REHM WATCHUNG WHEELMAN
10 352 DAVID NOVAK UPSTATE VELO/SICKLER'S
11 365 RICK BALL WW/HIGH GEAR
12 357 TOM SCULLY BIKE NEW ZEALAND
CAT 3-4
PLACE BIB First Name Last Name Team
1 284 DAYLE CHENTLEY NEW ZEALAND NATIONAL
2 283 MATT BARONOSKI ALLIANCE ENVIRONMENTAL
3 352 DAVID NOVAK UPSTATE VELO/SICKLER'S
4 277 BEN RICKEY TEAM CARYTOWN BICYCLE COMPANY
5 278 JESSE GYDOSH GUYS
6 286 WILLIAM HOTTENSTEIN SICKLERS
7 282 ERIK MITCHELL HUMAN ZOOM
8 351 CAM MANCUSO DEATHROW VELO
9 354 DREW JUBIS SICKLERS
10 281 BRIAN URSU GOTHAM
CAT 4-5
PLACE BIB First Name Last Name Team
1 58 EDWARD ELLARD HOT TAMALES
2 57 DANIEL VENESKI HOT TAMALES
3 62 MATTHEW RETTIG CRCA
4 59 Christopher Baranoski Chester County Cycling Foundation
5 56 JASON PIZZOLLO
6 54 JUSTAN GERMANO
7 61 PETER MCCORKEL
8 60 STIJN AMUNDSEN UPSTATE / SICKLER'S
9 55 GREG HORROCKS COLAVITA NY/NJ
10 64 JOHN NOVAK SICKLER'S RACING/ UPSTATE VELO
11 53 JUSTIN CUPPLES QUAKER CITY WHEELMEN/BREAKAWAYBIKES.COM
12 65 BOB NUNNICK CORNING RACE TEAM
13 67 PHIL BOYLE UPSTATE / SICKLER'S
JUNIOR 10-14
PLACE BIB First Name Last Name Team
1 59 Christopher Baranoski Chester County Cycling Foundation
2 452 Philip Magorry
3 453 Joshua Case
4 451 Luke Lukas
JUNIOR 15-18
PLACE BIB First Name Last Name Team
1 64 JOHN NOVAK SICKLER'S RACING/ UPSTATE VELO
2 478 Paul Cunningham Breakaway
3 477 Brandan Formanes Breakaway
MASTER 45+
PLACE BIB First Name Last Name Team
1 205 PHILLIP LASKARIS UNATTACHED
2 204 DARIN BENSON SPINNERS
3 203 CARLOS DASILVA GUY'S RACING
4 206 TIM TOMS
5 202 MARK FEHER UPSTATE VELO
WOMEN CAT 4
PLACE BIB First Name Last Name Team
1 1 Nadia Latzgo Lehigh Wheelmen Assoc
2 5 Kerry Potter Sicklers
3 4 Dawn Burrell Colavita Racing Inc.
4 2 Pamela Schmaldinst JVR Sports
5 3 Beth Fayant Sturdy Girl Cycling
6 6 Audra Deibert Sicklers
WOMEN OPEN
PLACE BIB First Name Last Name Team
1 132 DALE TYE ATTARIUM WOMEN'S CYCLING/NEW ZEALAND
2 127 COLLEEN HAYDUK VERDUCCI
3 129 VANESSA MCCAFFERY MISSION IN MOTION CYCLING-TIOGA VELO
4 126 HANNAH HAYDUK TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL / CHESTER COUNTY CYCLING FOUNDATION
5 130 JACQUELINE PAULL WATCHUNG WHEELMEN/HIGH GEAR CYCLERY
6 5 Kerry Potter Sicklers
7 4 Dawn Burrell Colavita Racing Inc.
YOUTH 14 AND UNDER
PLACE BIB First Name Last Name Team
1 48 Youth Development
2 52 MATTHEW CICCOCIOPPO SHIPPENSBURG UNIVERSITY
3 53 JUSTIN CUPPLES QUAKER CITY WHEELMEN/BREAKAWAYBIKES.COM
4 50
5 51 MICHAEL BOWMAN YELLOW BREECHES RACING
6 49 COLIN TURNER
YOUTH 15-18
PLACE BIB First Name Last Name Team
1 476 Michael Havard
2 48 Youth Development