Hartford Downtown Criterium
Sunday, May 26, 2002
Bushnell Park, Hartford, CT
Men 5
1 Philip Conroy Boston Road Club 24:07
2 Matt Zawalich Laurel Bicycle Club
3 Stewart Campell New Hampshire Cycling Club
4 Hurrler Pronovost Groupo Sportivo
5 Karl Beckert Thread City Cyclers
6 Chris Hrenko
7 Brendan Williams Wallingford
8 Justin Brown
9 Michael Hagans Thread City Cyclers
10 John Wright
11 Christopher Parent Northampton Cycling Club/BikeReg.com
Juniors
1 Art Rand CCB International 31:49
2 Konrad LeBas CCB International
3 Dan Cherkis NECSA
4 Tom Coupe NECSA/UPMC
5 Chris Wilson NECSA
6 Sam Silver CCB International
7 Charles Marzot Corner Cycle Cycling Club
8 Jeff Buckles NECSA
9 Kevin Nealon Capital Velo Club/Pig Iron
10 Scott Maislin Trek-VW
11 Anthony Santamaria
12 Kevin Wolfson NEBC/CycleLoft
13 Ben Coleman NECSA/Mike Fraysee's Sports Resort
14 Benjamin Zawachi NHJCA
15 Brian Hayes NECSA/Fuji
16 Jamey Driscoll GMBC/Team Invensys
17 Shawn Manchester -1 lap
18 Rob Ferber NECSA
19 Douglas Olander Jr. NHJCA -2 laps
20 Jonathan Raye NECSA
21 Alex Granick Bethel Cycle
22 Marc Fournier NECSA/Mike Fraysee's Sports Resort
23 Eric Jackson
4 Men
1 Zachary Soucy Red Hook 30:51
2 Shawn Gavin CCB/Volkswagen
3 Jamey Driscoll GMBC/Team Invensys
4 Rob McPheeters NEBC/Cycleloft
5 Brian Rabuse BCA/Tosk
6 Jeff Murram Expo Wheelman
7 Orion Berryman Team Redhook
3 Men 37:51
1 John Grenier Rainbow Bike/Maine Cycling Club
2 Michael Norton BOB
3 Coley Cole Team Redhook
4 Ted Donofrio Eastern Bloc
5 Eugene Ruiter Trek/VW/Goodale's
6 Charlie Bedard Sunapee/Banagans
7 Trenton Ashburn Bikeworks/Festina
8 Sean Marvel CRCA/Axis
9 Peter Petrillo Bikeworks
10 Chris Lussier GMBC/Team Invensys
11 Jeff Swartz NECSA
12 Ed Desimas Benidorm
13 David Hobson ProCycles/Giant
14
15 Michae Broglio Boston Road Club
16 Anthony Cipolla Firodifrutta/Ridgefield Bank
Pro/1/2/3 Women
1 Erinne Willock Verizon Wireless-Cervelo 49:56
2 Kathryn Roszko Dansko/Wheelworks/Independent Fabrication
3 Ann Marie Miller Verizon Wireless-Cervelo
4 Julia Oh Dansko/Wheelworks/Independent Fabrication
5 Laura Summers Webevent.com
6 Janel Bedard Terry Precision
7 Michele Smith Webevent.com
8 ????
9 Lisa Maxwell Dansko/Wheelworks/Independent Fabrication
10 Susan MacLean BOB
11 Pam Alessio Verizon Wireless-Cervelo
12 Kathleen Shaw Verizon Wireless-Cervelo
13 Elizabeth Lefavour Dansko/Wheelworks/Independent Fabrication
14 Sara Cushman SRP/Gearworks
Pamela Blair HNECC
Katheryn Curi Dansko/Wheelworks/Independent Fabrication
Suzanne Filippone Trek New England
Sharon Harvell NHCC
Michelle Kersbergen NCC/BikeReg.com
Nina LaRosa GMBC/Team Invensys
MaryAnn Martinez NEBC/CycleLoft
Anna Milkowski Gearworks/SRP
Julie Monagle Verizon Wireless-Cervelo
Karen Nash Verizon Wireless-Cervelo
Jenny Olbrich Dansko/Wheelworks/Independent Fabrication
Elizabeth Renaud CRCA/Women's Sports & Fitness
Jennifer Rhodes Dansko/Wheelworks/Independent Fabrication
Melissa Roti Horst Engineering
Randy Sharp CRCA/Axis
Hiroko Shimada Verizon Wireless-Cervelo
Laura Shuford NCC/BikeReg.com
Michelle Smith Dansko/Wheelworks/Independent Fabrication
Cassandra White NEBC/CycleLoft
Jan Bolland Tanner Benidorm
Amanda See Verizon Wireless-Cervelo
Heather Peck Dansko/Wheelworks/Independent Fabrication
Kathy Savary SRP/Gearworks
Sarah Foulkes NHCC
Dina Smith Dansko/Wheelworks/Independent Fabrication
Joanne Ross Laurel Bicycle
Amanda Lawrence Nat Capital Velo
Pro/1/2/3 Men
1 Skip Foley Trek/VW/Goodale's 1:04:54
2 Jonathan Page Cannondale/Wheelworks
3 Greg Wolf
4 Todd Yezesfki
5 Justin Lille Trek/VW/Goodale's
6 Shawn McCormack Trek/VW/Goodale's
7 Leigh Sorrells Fioradifrutta/Ridgefield Bank
8 Troy White Sierra Nevada Cycling Team
9 Abdul Kabia CTS/VeloCity
10 Billy Innes Kissena
11 Michael Muller Cannondale/Wheelworks
12 Joseph Ackerman Essex County Velo
13 Greg Hall Laurel BC
14 Keith Ryan CRCA/Axis
15 Jeffrey Craddock CCB/VW
Kid's Race - 2 laps
1 Reed McFarland
2 Jimmy Stockman
3 Zack Cannata
4 Paul Lynch
5 Alex Holland
6 Ian McFarland
7 Brita Schletter
Master 30+
1 Mike Norton BOB 30:04
2 Mark Brinken Kissena
3 Stephen Gray Bethel Cycle
4 Joe Ackerman Essex County Velo
5 Pat McNamara Fioradifrutta/Ridgefield Bank
6 Abdul Kabia CTS/VeloCity
7 Jonathan Bubington AFD/OSVC
8 Michael Parr NEBC/CycleLoft
9 David Uchenick Arc-en-ceil
10 Todd Bowden CVC
Master 40+
1 Skip Foley Trek/VW/Goodale's 30:55
2 Paul Curley SRP/Gearworks
3 William King Yale
4 Duane Skofield BOB
5 Rich Foley Laurel Bicycle Club
6 James Veliskakis CCB/Volkswagen
7 Greg Cordasco Old Mill Inn/WFI/Liberty Cycle
8 Brian Wolf Bethel Cycle Sport
9 William Thompson Powder Ridge
10 Colman O'Connor NEBC/CycleLoft
11 Tom Stevens SRP/Gearworks
12 John Morgan Bethel Cycle Sport
13 Paul Marchese GMBC/Invensys
14 Tim Huneck Capital Bicycle Racing Club
15 Tyler Munroe CCB/Volkswagen
16 Paul Anderson Arc-en-ceil
17 Bryan Barrett BikeLine/LWA
18 Bruce Townend BCA/Tosk
19 William Caligari BCA/Tosk
20 Mark Thompson NEBC/CycleLoft
21 Charles Foley NEBC/CycleLoft
22 Claudio Mucci Fiordifrutta/Ridgefield Bank
23 Phillip Stanley TSV
24 Walter Zawocki BOB
25 Ken Jayne BOB
26 Bruce Thompson Minuteman Road Club
27 John Haryman Quaker City Wheelman
28 Brian Polhemus
29 David Uchenick Arc-en-ceil
30 Greg Hall Laurel Bicycle Club
31 Tom Toal Bethel Cycle Sport
32 Michael Demeule BOB
33 Eric Marro BOB
34 Charles Quackenbush Capital Bicycle Racing Club/CK Cycles
35 Christopher McNeil CT Yankee
36 Mark Hagen CCB/Volkswagen
37 Will Mays Arc-en-ceil
38
39
40 Bruce Morris Laurel Bicycle Club
41 Michael Passetto BCA/Tosk
42 Bates Allen BCA/Tosk
43 Michael Brown Minuteman Road Club
44 Paul Fabish
45 Dan Raymond Powder Ridge
46 Steve Heath Masters Velo Club
47 Jerry Deprey Laurel Bicycle Club
48 Michael Todisco Minuteman Road Club
49 Brian Werling Powder Ridge
50 Matt Stuart Powder Ridge
51 Fred Hart Physer
52 Anne Anderson
Master 50+
1 Phillip Stanley TSV 32:55
2 James Fraser Zephyr Cycling Club
3 Steve Toplitz Amherst Racing
4 Ed Kowalczyk Powder Ridge
5 Paul Gerstein Amherst Racing
6 Jack Kane Masters Velo Club/Dakini
7 Phillip Hershberger Capital Bicycle Racing Club
8 Barry Boyce CCB/Volkswagen
9 Michael Miller Jaeger Wheelman
10 Donald Labonte Julio Bicycle
11 David Kliger Competitive Edge
12 Vincent McDonald CRCA
13 Edward Juskowiak Laurel Bicycle Club
14 David Alger Missing Link
15 Tom Wing Laurel Bicycle Club
Master 60+
1 John Auer Somerset Wheelman 36:49
2 Richard Martin Masters Velo Club/Dakini
3 Ed Lang NEBC/CycleLoft
4 Ed O'Hearn BCA/Tosk
5 Francois Mertens Zephyr Cycling
6 Pete Murphy Capital Velo Club
7 Kaarel Piirand NHCC
8 Robert Carlin Atlantic Bicycle 37:26
9 Ray Sweet Laurel Bicycle Club
10 William Mitchell Mystic Velo Club
11 Don Werling -1 lap
12 David Reed Mystic Velo Club
13 Paul Dillon Capital Bicycle Racing Club
14 John Elegano Grouppo Sportivo Europeo
15 Herbert Insley Capital Bicycle Racing Club -2 laps
Women 4
1 Marianne Stover Team Liquid Motion 36:03
2 Marissa Kellogg Yale
3 Tracey Schaeffer Thread City Cycles
4 Elizabeth Harrison NECSA
5 Stephanie Swinerton
6 Karena Paululis NEBC/CycleLoft
7 Sheila Vibset Red Hook
8 Paula Bedard NEBC/CycleLoft
9 Leigh Weiss
10 Anna Kelso Red Hook
11 Jane Hayes Dansko/Wheelworks/Independent Fabrication
12 Carol DeCourney NEBC/CycleLoft
13 Carrie Rhodes Ciclismmo Sportivo Ardagna
14 Rebecca Wellons NEBC/CycleLoft
15 Erin Diehm DreamBikes Cycling Club
16 Andrea Grossman CRCA/Dash-Renaissance
17 Janet Sestokas NEBC/CycleLoft
18 Tami Buhr NEBC/CycleLoft
19 Miriam Kornitzer Dansko/Wheelworks/Independent Fabrication
20 Elizabeth Carroll NEBC/CycleLoft
21 Cheryl Smith Bethel Cycle Sport Club
22 Suzi Hill Eastern Bloc/Benidorm
23 Shelley Lutz GMBC/Team Invensys
24 Lori Whynot NEBC/CycleLoft
25 Hannah Sarnow Dansko/Wheelworks/Independent Fabrication
26 Maryann Shirley NCC/BikeReg.com
27 Carol Dunn GMBC/Team Invensys -1 lap
28 Karen Rojeski Bethel Cycle Sport Club -2 laps
29 Lisa West `
30 Allerton Johnson NECSA -3 laps