Westchester Cycling Classic
FDR State Park, NY
September 7, 2003
Results Courtesy of PEP Results
These results are provided for informational purposes only. Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.
Women 1/2/3 9 Starters 32.4 Miles
1 Laura Summers Hudson Valley Velo Club Southington CT 1:19:17
2 Tara Parsons CRCA/ EAS New York NY
3 Caryl Gayle CRCA
4 Sarah Sauvayre CRCA-Sanchez
5 Randall Sharp CRCA-Axis
6 Ann Marie Miller Verizon
7 Jane Berger CRCA
8 Cindy Ma CRCA
Men 3 41 Starters 32.4 Miles
1 Vladimar Borovkov Somerset 1:16:00
2 Eric Berend CRCA
3 Lisbon Quintero Cuevas at :08
4 Juan Pimentel squiggle Bronx NY
5 Kirk Catnott Island Racing
6 Thomas Ziermann GBSC
7 Mike Prokopec Miya Shogi
8 Todd Cassan
9 Stephen Gray bethelcycle Middletown CT
10 Andrew Hollopeter Bethel Cycle Sport Club Bethel CT
11 Rick Spear Tokeneke Road Club Westport CT
12 David Taylor CRCA
13 Harold Chan Redlanterncycles.com Malden MA
14 Andrew Josephson Bethel Cycle Sport Club New Haven CT
15 Christopher Pile Tokeneke Road Club Norwalk CT
16 Brian Cooblall NECSA/Cuevas Development Hollis NY
17 Greg Pelican Bethel Cycle Sport Club New Milford CT
18 Steve Hylton Bronx NY
19 Dave Kim Sleepy Hollow
20 Alan Buday rotations racing Manorville NY
21 Marc Cesare CRCA-Sanchez
22 Julian Hunger Team Bulldog
23 Jorge Caviedes Tarrytown Cycles Club
24 James Conopask Tokeneke Road Club
24 Anthony Conger CRCA
25 Alba Raymond Hell's Kitchen
26 Garrett Crooks Pelham NY
27 Jim Escobar Honeywell
28 David Jiminian CRCA
29 Cliff Saper CRCA
30 Steve Jamison CRCA
31 Thomas Pennell CRCA
32 Cecil Bernard Team Aggress
33 Vincent Cintron CRCA
Women 4 15 Starters 18 Miles
1 Dale Malkames Unione Sportiva Italiana Scarsdale NY 47:28
2 Wendy Cohen Kissena
3 Michelle Arnold Team Army-USMA West Point NY
4 Thea Railey Hell's Kitchen
5 Robin Read CRCA/EAS New York NY at 3:27
6 Susan Kuenstner USI Greenwich CT
7 Marie DeRosa CRCA
8 Jeannine Bardo Kissena
9 Aran Nulty USI Cycling Yonkers NY
10 Helen Cross USI
11 Gloria Deucher Century Road Club Assoc. Scarsdale NY
12 Nancy Schutt Union Sportiva Italiana Katonah NY at one lap
Men 4 28 Starters 28.8 Miles
1 Jeff Corcisco Westwood Velo 1:13:35
2 Hammean Walker Westwood Velo Englewood NJ
3 Clyde Welsh Englewood NJ
4 Mathew Howard CRCA
5 Paul Levis USI Valhalla NY
6 Istvan Benyei Tarrytown Cylces Yonkers NY
7 Anthony Troiano Scarsdale NY
8 Pascal Sauvayre CRCA
9 William Henke Racers of the Adirondack Region Hudson Falls NY
10 Andrew Corsilia Northeast Bike
11 Brian Kelley Hudson Valley
12 Mario Sierra CRCA
13 Carlos Cordoba Westwood Velo
14 Robert Hoyt Garden City NY
15 Robert Goodlet USI
Men 5 29 Starters 18 Miles
1 Rene Vargas USI 47:20
2 Peter Hood USI Bronxville NY
3 Ramon Agvolelo USI
4 John Garrett Buffalo Bicycling Club Williamsville NY
5 Nathan Tobey Army Cycling West Point NY
6 Lyle Baron USI
7 Matthew Robinson Unione Sportiva Italiano New Rochelle NY
8 Robert Stuart Montrose NY
9 Timothy Casey Sunnyside NY
10 James Leone North Evans NY
11 Bruce Wells USI Scarsdale NY
12 Ian Babbitt Binghamton University Hopewell Junction NY
13 Mehmet Yuce Yorktown Heights NY
14 John Brett Uuione Sportiva Italiana Scarsdale NY
15 Joe Praino Sleepy Hollow Cycling Club Tarrytown NY
16 Kurt Nelson Tokeneke Road Club Rowayton CT
17 Ethan Spinelli Lebanon CT
18 Andy Webb Army Cycling Team West Point NY
19 Alan Zirella E/T Cycle Center Ossining NY
20 Vince Marrone unione sportiva italiana New Rochelle NY
21 Michael Arciero Army Cycling
22 Alex Paraskevaides USI White Plains NY at 1:20
23 Joe Howdyshell Army Cycling West Point NY 3:28
24 Jason Kowrach West Point West Point NY 4:35
25 Bill Moss
26 Christopher Cook Chappaqua NY at one lap
27 Brett Chereskin West Point Cycling team West Point NY
Juniors 4 Starters 18 Miles
1 Morgan Macleod Portland Velo/Jamis Cumberland ME 46:20
2 Luis Perez CRCA at :57
3 Philip Brunjes Ridgefield CT
4 Barry Miller Unione Sportiva Italiana Larchmont NY
Men Master 35+ 23 Starters 32.4 Miles
1 Patrick Mcnamara Fiora Difrutta/Ridgefiel Bank Ridgefield CT 1:17:40
2 Abdul Kabia CTS White Plains NY
3 Dave Ebeling HUDSON VALLEY VELO CLUB/HVVC Poughkeepsie NY
4 Brian Wirtz Bethel Cycle Sport Club Cheshire CT
5 Thomas Cromie Mount Kisco NY
6 Thomas Luzio Arc en Ciel Mamaroneck NY
7 Christopher Guglielmo CTS/VELOCITY Somers NY
8 Scott Bodin bethel Nanuet NY at :55
9 Fernando Ferrera Tarrytown Cycle Tarrytown NY
10 John Tomlinson CRCA-Conrad's New York NY 1:21
11 Keith Ryan CRR New York NY
12 Christopher Ryan CRCA Ny NY 1:25
13 Gregory Fowlkes CRCA New York NY 2:40
14 Paul Carbonara CRCA New York NY
15 Ed Scheetz CTS Greenwich CT
16 Fred Horwood CRCA/Gotham Scarsdale NY
17 Christian Schultheiss Zyrtec Cycling Team Chappaqua NY
18 Patrick Reimer CRCA New York NY
Men Master 45+ 30 Starters 32.6 Miles
1 Brian Rafferty Yeti Cycles Mamaroneck NY 1:18:53
2 Charles Mattison Tokeneke at :24
3 Manny Lopez CTS
4 Horacio Ahumada TARRYTOWN CYCLES TEAM White Plains NY
5 Scott Keller CTS - Cranford New York NY
6 Turgut Balikci CTS Greenwich CT
7 Andrew Mclaughlin Somerset Wheelmen Jamaica NY
8 Rick Malkames Unione Sportiva Italiana Scarsdale NY
9 Clarence Ballard Somerset Wheelmen-Garden State Bike Mt Vernon NY
10 Paul Richard usi Hartsdale NY
11 Jeff Knisely CTS/CBT Port Chester NY
12 Steven Tinston Westwood Velo
13 Andrew Muldoon CTS
14 David Kliger Competitive Edge/Cafeteros Yonkers NY
15 Donald LaBaile Jilio Bicycle
16 Damian Dicostanzo Unione Sportiva Italiana Rye NY
17 Robert Stern MoneyGram/ CRCA New York NY
18 Thomas Coleman Unione Sportiva Italiana Greenwich CT
19 Joseph Santilli Poughquag NY
20 Chris Kaheson
21 Art Berger CRCA
22 Dennis Foster Hudson Valley Velo Club Pleasant Valley NY
23 Jorge Jasson Greenwich CT
24 Merill Oliver Arc en Ciel
25 Earl Osburne CRCA
26 Hajo Thiele USI
27 Reb Cole CTS/CBT Mohegan Lake NY
28 Marc Berman Cranford Bike Team/CTS Red Hook NY