Naugatuck Criterium
Naugatuck, CT
July 28, 2002
Results Courtesy of PEP Results
NAME TOWN TEAM
PRO 1-2-3
1 Shawn Milne Glouster, MA Cannondale Wheelworks
2 F. Mitchell Skip Foley Lincoln, MA Trek Racing Team
3 Adam Hodges Myerson Northampton, MA GS Mengoni USA
4 Josh Gerwitz Bethany, CT NECSA/Fraysse's Sports Resort
5 Bobby Bailey Williston, VT Hawley-Racksmith.com
6 Stephen Gray Middletown, CT Bethel
7 David Young Killington, VT NCC / BikeReg.com
8 Brett Willimamson Killington, VT Hawley-Racksmith.com
9 Timothy Unkert Tolland, CT Capital Velo Club
10 Anthony Alessio New Haven, CT ReMax/CRCA
11 Curt Davis Bethel, CT Cannondale Wheelworks
12 Patrick Heidkamp Willington, CT
13 Justin Lillie W. Lebanon, NH Trek Volkswagen East Coast Factory Team
14 Andrew Mills Sturbridge, MA Trek Volkswagen East Coast Factory Team
15 Marc Wayne Addison Mercier, QUE Espoirs de Laval
16 Rick Beasley Naugatuck, CT NECSA/Fraysse's Sports Resort
17 Mathieu Roy Mercier, QUE Espoirs de Laval
18 Matt Incognigliesis Stafford, CT Stage One
19 David Werling West Hartford, CT NECSA/Fraysse's Sports Resort
20 Keith Berger Southington, CT CVC
21 Rick Roll Anesco, PA Leheigh Wheelmen
22 Cody Harple South Dartmouth, MA Essex County Velo
23 Alan Guimont Mercier, QUE Espoirs de Laval
24 Matthew Baldwin Ridgefield, CT Ridgefield Bank
25 Garvenel Epstien Englewood, NJ CRCA - Miya Shoji
26
27 Todd Berger Jamacia Plain, MA Big Shark Racing
28 Brian Vaughan Springfield, VT Kimball Union Academy
29 randy rusk exeter, RI arc-en-ciel
30 Jesse Anthony Beverly, MA Saturn Development Cycling Team
34 Josh Idone Glastonbury, CT ReMax/CRCA
35 Scott Maislin Boxboro, MA Trek-Volkswagen-Goodale's
36 Dan Wolfson Amherst, MA Northeast Bike Club
37 Lincoln Brown Burlington, VT Hawley-Racksmith.com
38 Mark Seiga Middleburg, NY CRCA - Miya Shoji
39 Jonathan Lowenstein North kingtown, RI Arc En Ceil Racing Team
40 greg hall cheshire, CT Laurel Bicycle club
41 Ted Donofrio Canton, CT Eastern Bloc
42 Wade Summers Plantsville, CT WebEvent.com / HVVC
43 Anthony Cipolla Bridgeport, CT Fiordifrutta/Ridgefield Bank
44 Joseph Pantalone Guilford, CT Ridgefield Bank
45 Stephen Badger Woodbury, CT ReMax/CRCA
46 John Morell Marblehead, MA Hawley-Racksmith.com
47 David Uchenick Westfield, MA arc-en-ciel
48 Arlen Zane Wenzel Middletown, CT Team Horst Sports / GS Fiorenzo Magni
49 Morgan Stebbins Ellicottville, NY Bethel
50 Peter Brennan Nashua, NH Trek/VW Goodales East Coast Factory Team
51 William King Hamden, CT
52 Richard McGinley Worthington, CT CVC
WOMEN
1 Laura Summers Southington, CT WebEvent.com
2 Michele Smith Medford, MA Independent Fabrication
3 Alicia Genest Amherst, MA Trek Plus
4 Lisa Maxwell Windham, ME Dansko/Wheelworks/IF
5 Sara Cushman North Grafton, MA Gearworks/SRP
6 Brenda nevins Orleans, MA Verizon Wireless - Cervelo
7 Kathleen Shaw Canton, CT Verizon Wireless - Cervelo
8 Katrina Davis Trek Plus
9 Elizabeth Campbell Dansko/Wheelworks/IF
MEN 4/5
1 kevin yarde westfield, MA NCC/BikeReg.com
2 Anthony Bragg Meriden, CT unattached
3 Somraj Seepersaud Queens, NY Kissena
4 Darius Filipak Amherst, MA NCC BikeReg.com
5 Philip Conroy Belmont, MA Boston Road Club
6 John Michael Hackett Rutland, VT Killington-Pico Cycling Club
7 Matthew Zawalich Hamden, CT unattached
8 chris hrenko montpelier, VT onion river sports
9 Jeffrey LaFrance Oxford, CT Bethel Cycle Sport
10
11
12 Christopher Owen Leverett, MA NCC / BikeReg.com
13 Brian Driscoll New Haven, CT Laurel Bicycle Club
14
15 Jeff McKaye Middlebury, CT Ridgefield Bank/ Fiordi Fruita
16
17 Peter Downs Willington, CT
18 JOHAN KOSERIUS BROOKFIELD, CT CARPEDIEM/FIORDIFRUTA/RIDGEFIELD BANK
19 Hunter Pronovost Cheshire, CT Grouppo Sportivo Europeo
20
21 Frank Celenza Bedford Corner, NY CRCA
22 Walter Zawacki Boston, MA BOB
23
24
25 Miguel Pagan Bridgeport, CT Ridgefield Bank/ Fiordi Fruita
26 Steven Henderson Hamden, CT Laurel Bicycle Club
27 Alex Ferrero Hopkinton, NH NHJCA Team Managed Ops
28 Charles Marzot Newton, MA Corner Cycle Cycling Club
30 Daniel Zalenski Fairfield, CT
31 Andrew Aavatsmark West Hartford, CT Powder Ridge Cycling Club
32 Justin Torrellas Clinton, CT NECSA/FRAYSSE'S SPORTS RESORT
33 Anthony Billard Amston, CT T.C.C
34 Mark West Northampton, MA NCC BikeReg.com
35 David Hartmann Danbury, CT Stage1 Cycling
36 Will Adams Bloomfield, CT Powder Ridge Cycling Team
37 Gregg Ferraris Southington, CT Laurel Bicycle Club
38 Paul Donnely
39 Mark Robson Willington, CT Team Bicycle Alley
40 Mike McHale CBRC
41 Marc Homan Alexandria, VA National Capital Velo Club
42 David Fergemann Atlanta, GA unattached
43 Robert Walker Middlebury, CT Bethel Cycle
44 Doug Olander Windham, NH Team BOB Cycling Team
45 Jack Pim Biddeford, ME Southern Maine Cycling Club
JUNIOR 11-12
1 Reed McFarland Niantic, CT MYSTIC VELO
2 Gavin Mannion Dedham, MA CCB - International
3 Brian Ortiz Woodside, NY Unattached
4 Jake Munroe N. Hanover, NH CCB
JUNIOR 13-14
1 Douglas OlanderJr Windham, NH NHJCA
2 Ethan Tieger Manchester, MA Essex County Velo
3 Alister Retcliffe Newton, CT Unattached
JUNIOR 15-18
1 Art Rand Newton, MA CCB
2 Conrad Lebas Ansonia CT CCB
3 Matt Crane Old Grenwich, CT Kissena
4 Merlin Poutre Underhill, NY GMBC
5 Frank Celenza Bedford Corner CRCA
6 Jeff Buckles Glastonbury, CT NECSA
7 Charles Marzot Newton, MA Corner Cycle Cycling Club
8 John Wright Arlington, MA BRC
9 Zack Kamen Bedford Corner CRCA
10 Alex Ferrero Hopkinton, NH NHJCA Team Managed Ops
11 Jesse Anthony Beverly, MA Saturn Development Cycling Team
12 TYLER MUNROEJR NO. ANDOVER, MA CCB
13 Abel Chovinard Merier, QUE Espoir de Laval
14 Anthony Santamaria Monson, MA Cyclonauts
15 Keith Jennings NECSA
16 Brian Hayes Guilford, CT NECSA
17 Greg Wilcox Port Angeles, WA Saturn Development Cycling Team
18 Rich Hollenbeck Wallingford, CT NECSA
19 Benjamin Zawacki Weare, NH NH Junior Cycling Academy
20 jon raye canton, CT
21 Marc Fournier Warwick, RI NECSA/FRAYSSE'S SPORTS RESORT
22 Alex Granick Patterson, NY Bethel
23 mike wiles new haven, CT
dq Scott Maislin Boxboro, MA Trek-Volkswagen-Goodale's
MASTER 35+
1 F. Mitchell Skip Foley Lincoln, MA Trek Racing Team
2 Morgan Stebbins Wesley Hills, NJ Bethel
3 STEPHEN GRAY MIDDLETOWN, CT Bethel Cycle
4 TYLER MUNROE NO. ANDOVER, MA CCB
5 randy rusk exeter, RI arc-en-ciel
6 John Funk South Kent, CT Fiordifrutta / Ridgefield Bank
7 Michael Norton Monson, MA BOB
8 patrick mcnamara ridgefield, CT Fiora Difrutta/citius altius fortius
9 Bripi Wirtz Avon, CT Bethel
10 BRYAN BARRETT EASTON, PA BIKELINE/LWA
11 PAUL CURLEY TAUNTON, MA TEAM Gearworks
12 greg cordasco basking ridge, NJ oldemillinn/wfi/libertycycle
13 Paul Marchesi W. Coxsville GMBC
14 John Morphes Port Chester, NY Tarrytown Cycles
15 Jeff McCay Middlebury, CT Unattached
16 Greg Pelican New Milford, CT Bethel Cycle Sport Club
17 Kip Jansen Bechtelsville, PA Bikeline/Lehigh Wheelmen
18 Ronald Gonsalves Trumbull, CT Mapei Master Cycling
19 Brian Plouffe West Hartford, CT Powder Ridge Cycling Club
20 Bryan Atwood Litchfield, CT Ridgefield Bank
21 John Brow Orange, CT Laurel BC
22 John Morgan Madison, CT Bethel Cycle Sport
23 Brian Wolf Ridgefield, CT Bethel Cycle Sport Club
24 Joseph Pantone Guilford, CT Ridgefield Bank
25 Tom Mannion Dedham, MA CCB - International
26 Bill Gros Bristol, CT PEERLESS/HNECC
27 Diego Atehortua Harrison, NY New Cannan
28 John Fox Hyde Park, NY Web Event.com
29 Tom Toal Norwalk, CT Bethel Cycle Sport
30 Anthony Cipolla Bridgeport, CT Fiordifrutta/Ridgefield Bank
31 Curt Hart Morristown, NJ Old Mill
32 Brain Cohen Wallingford, CT PRC
33 James Veliskakis Peabody, MA CCB/Volkswagen
33 John Interlandi Newington, CT Ridgefield Bank
34 JOHAN KOSERIUS BROOKFIELD, CT CARPEDIEM/FIORDIFRUTA/RIDGEFIELD BANK
36 David Uchenick Westfield, MA arc-en-ciel
37 David Rusnak Marlborough, NH Gearworks
38 Chris McNiel Branford, CT Richard Sachs
39 Stan Olszewski Morristown, NJ OLDE MILL INN/WFI/LIBERTY CYCLE
MASTER 45+
1 James Veliskakis Peabody, MA CCB/Volkswagen
2 Paul Curley World team Taunton, MA
3 CHIP BEREZNY EASTON, PA BIKELINE/LWA
4 Brian Wolf Ridgefield, CT Bethel Cycle Sport Club
5 John Morgan Madison, CT Bethel Cycle Sport
6 Horatio Alemeda White Plains, NY Tarrytown Cycles
7 philip r stanley allentown, PA TRI STATE VELO
8 JAMES BOUDREAU Lunenburg, MA MASTERS VELO CLUB
9 Guy D'Anello Hampden, CT laurel bicycle club
10 James Themig Niantic, CT Mystic Velo Club
11 Walter Zawecki Boston, MA
12 Michael Miller Middletown, RI Jaeger Wheelmen
13 Steve Birmbaum Watertown, MA Jaeger Wheelmen
14 edward juskowiak cheshire, CT laurel bicycle club
15 Greg Hall
16 Carlton Lloyd Stratford, CT
17 Ken Swankie Guilford, CT GRUPPO SPORTIVIO EUROPEO
18 Phillip France Middlebury, CT Zephyr
19 Bill Fasaulf Hampden, CT Unattached
20 Richard Joray Unattached Norwich, CT
21 Ed Goldman cheshire, CT laurel bicycle club
MASTER 55+
1 John Auer East Stroudsburg, PA Somerset Wheelmen
2 Ed Lang Lincoln, MA NEBC / Cycle Loft
3 JAMES FRASER Newtown, CT ZEPHYR
4 philip r stanley allentown, PA TRI STATE VELO
5 PETER J. JOHNSON PROSPECT, CT ZEPHYR
6 edward juskowiak cheshire, CT laurel bicycle club
7 Steve Agronick Pleasantville, NY Kissena
8 jon farbman atlantic highlands, NJ 3D Racing Team
9 Carl Gebhardt Gilford, NH New Hampshire Cycling Club
10 James Fryer Wolcott, CT ZEPHYR
11 ROBERT J. CARLIN KEYPORT, NJ ATLANTIC BC
12 Eddie Mack Fairfield, NJ ATLANTIC BC
13 pete murphy glastonbury, CT capital velo club---CVC
14 NELSON ALDRICH NEWPORT, NH SUNAPEE/BANAGANS
15 Kaarel Piirand Manchester, NH New Hampshire Cycling Club/Team N.H.
16 DAVID E. REED NIANTIC, CT MYSTIC VELO
17 JOHN ELENGO CHESHIRE, CT G.S. EUROPEO
18 William Kalman Bethlehem, PA Leheigh Wheelmen
19 jerzy pileszczak norwich, CT tread city cyclers
20 Vincent Donahue Worcester, MA Worcester CC