Dave Panella Memorial Cyclocross Race
Presented by
Brewery Ommegang, Road ID, RawRev, Outlaw Earth, Soul Cycles, Nezuntoz, & Peranich Painting
Greene, NY
Sunday, November 14, 2010
These results are provided for informational purposes only. Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.
Masters Men 35+
Place LAST NAME FIRST NAME TEAM CITY STATE
1 YACOBELLI David Team Ommegang - Syracuse Bicycle/NoTubes.com Endicott NY
2 FINKESTEIN Aj Team Ommegang/Syracuse Bicycle Endicott NY
3 MCCARTHY Phillip Team SCARR Manlius NY
4 BLAKE Bryan MaxpowerCycling.com Fulton NY
5 RUTISHAUSER Rich MVBC/ Dick Donnes NY
6 STEVENS Gordon SCARR Ommegang Cazenovia NY
7 HENDRICKSON John RUUD Racing/Tioga Velo Endwell NY
8 PLATZ John
9 HANLON Robert Syracuse Bicycle - Spokepost.com Dryden NY
Masters Men 45+
Place LAST NAME FIRST NAME TEAM CITY STATE
1 DRUMM Greg Team Ommegang NY
2 FASO David MaxPowerCycling.com Cazenovia NY
3 WALKER Jeff OCC Tully NY
4 STABEL Ad CNYC NY
5 ERICKSON Bill Chris Cookies/ FLCC Ithaca NY
6 NICHOLSON Jim
7 WILLIAMS Mark Dick Sonne's/MVBC Clinton NY
8 BURDETTE Steve Corning Race Team Big Flats NY
9 JARVI Rich MaxPowerCycling.com Manlius NY
10 MAGLIOCCA Joe Great Pumpkin Racing Oneida NY
11 PRUGH David Corning Race Team Sayre PA
12 WAGNER Elliott Ruud/ TVC Endicott NY
Masters Men 55
Place LAST NAME FIRST NAME TEAM CITY STATE
1 FARUZEL Karl Team Ommegang/Syracuse Bicycle Binghamton NY
2 SWAN Glen Chris Cookies/FLCC/Swan Cycles Freeville NY
3 SPERANZA Paul Team Ommegang - Syracuse Bicycle Endicott NY
4 Shenstone Mark Chris Cookies/FLCC/Swan Cycles Ithaca NY
5 RUECKHEIM Jack Chris Cookies/FLCC/Swan Cycles Freeville NY
6 BURNSIDE David Team Pedallers/GVCC Greece NY
7 PETERS Mike Unattached Binghamton NY
Open Men
Place LAST NAME FIRST NAME TEAM CITY STATE
1 OSHEA Tim Unattached
2 KNOWLES Corey RIT Hamburg NY
3 YACOBELLI David Team Ommegang - Syracuse Bicycle/NoTubes.com Endicott NY
4 GRYGUS Mike RUUD Racing/TVC Endicott NY
5 FASO David MaxPowerCycling.com Cazenovia NY
6 JONES Christopher RUUD Racing/TVC Johnson City NY
7 EMRICH Thomas Trailblazers / Kona Henrietta NY
8 KUMIEGA Mike Team Ommegang/Syracuse Bicycle NY
9 SERTON Rich CNYC
10 FOSTER Nate Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon Ithaca NY
11 SLOAN Steve MVBC
12 ZOTTER Dan GVCC Mendon NY
13 WILLARD Ray
14 SMALDONE Greg Ithaca NY
15 KASSEL Jeremy Team Ommegang - Syracuse Bicycle Syracuse NY
16 HAIGHT Jason PBR
17 HUEBER Neil Melo Velo
18 EISELE Paul MaxPowerCycling.com Cortland NY
19 MAYER Doug
20 WOOD Owen GVCC Rochester NY
21 BABCOCK Matthew Babcock Bicycles Endicott NY
22 HANLON Robert Syracuse Bicycle - Spokepost.com Dryden NY
23 MURRAY Jon
24 CREEL Emory CNYC
25 MORGAN William 311/Creative Nutrition Solutions Vestal NY
26 KAPINUS Patrick RUUD Racing/TVC
27 MURPHY Michael Wyalusing PA
28 RUTISHAUSER Rich Dick Sonnes/ MVBC
29 GALLI Christopher 311 Industries CNS Endicott NY
JUNIORS
Place LAST NAME FIRST NAME TEAM CITY STATE
1 ERICKSON Julie Chris Cookies. FLCC Ithaca NY
Open Women
Place LAST NAME FIRST NAME TEAM CITY STATE
1 MCCAFFERY Vanessa Mission in Motion Racing/FLCC Newfield NY
2 SHERMAN Ruth Corning Race Team Ithaca NY
3 SCHEWEL Sara Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon Ithaca NY
4 SCHAT Marjolein Team Delphine Ithaca NY
5 KOZLOWSKI Laura Velo Bella Ithaca NY
6 KAPINUS Marsha Mission in Motion Racing-Tioga Velo Chenango Forks NY
7 Hendrickson Jackie Mission in Motion Racing-Tioga Velo Endicott NY
8 Spaulding Delana Mission in Motion Racing-Tioga Velo Brooktondale NY
9 LUDWIG Heather Mission in Motion Racing-Tioga Velo Endicott NY
10 OTT Angela MVBC/ Mission in Motion/ Velo Bela Utica NY
11 KESSEL Ellen Artemis Racing Greenbelt MD
Masters Women 40+
Place LAST NAME FIRST NAME TEAM CITY STATE
1 WALKER Katina Onondaga Cycling Club Tully NY
2 THOMPSON Margaret Team Hammer Nutrition/Mission in Motion Clinton NY
3 LEWIS Tami Mission in Motion Racing/ TVC Afton NY
4 SCHNEDEKER Cynthia Velo Bella Ithaca NY
5 FOSTER Sue Mission in Motion Cycling/ TVC Port Crane NY