Binghamton Circuit Race
Presented by
Tioga Velo Club in memory of Todd Kapaghian
Binghamton, NY
Sunday, April 26, 2009
These results are provided for informational purposes only. Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.
30+
PLACE BIB First Name Last Name TEAM
1 432 Hoover Jeff maxpowercycling
35+
PLACE BIB First Name Last Name TEAM
1 363 Gregory Drumm Team SCARR
2 369 Mariano Garcia Finger Lakes Cycling Club
3 461 Kapinus Patrick RUUD Racing Team / Tioga Velo Club
4 368 Martin Peter Central New York Cyclist
45+
PLACE BIB First Name Last Name TEAM
1 348 Mark Sumner CCC/Keltic Const/Zanes Cycles
2 353 Richard Karaz Central New York Cyclist
3 361 Dan Fitch SCARR - Ommegang - Syracuse Bicycle
4 336 Bruce Rohdenburg Corning Race Team
5 354 Karl Faruzel Team Scarr Ommegang/Soul Cycles
6 429 Speer Jud Schoharie Valley Cycling Club
7 358 Gary Graham
8 438 Williams Mark Dick Sonne's/MVBC
9 339 Howard Uhrlass CNYC
10 362 Ad Stabel Central New York Cyclist
10-12 Men
PLACE BIB First Name Last Name TEAM
1 41 Lenihan Connor Farm Team Cycling
Cat 1/2/3
PLACE BIB First Name Last Name TEAM
1 356 Wayne Bray SpokePost.com Cycling
2 365 Lawney Brian Cambridge Bicycle / Igleheart Frames
3 349 Tammaro Matthew Corning Race Team
4 367 Nate Seymour Evolution Cycling Club
5 364 Carlson Douglas FLCC/ChrisCookies/SwanCycles
6 357 Shteyn Sergey NYSKetches
Cat 3/4/5
PLACE BIB First Name Last Name TEAM
1 377 Hilsman William WestwoodVelo/Colgate University
2 359 Eisele Paul Max Power Cycling
3 370 Matthew Spinks YSG Racing
4 448 Blakley Mark Mac5 Bikes/GVCC
5 378 Andrew Kreilewitz Colgate
6 348 Mark Sumner CCC/Keltic Const/Zanes Cycles
7 342 Ernie Bayles FLCC/Chris Cookies/Swan Cycles
8 336 Bruce Rohdenburg Corning Race Team
9 455 Hertzler David Big Horn Velo of Elmira NY
10 147 Batten Phil Team SCARR-Ommegang
11 999 Rider Unknown
12 375 Buser John putney/westhill
13 999 Rider Unknown
14 138 Tarr Robert Pure Energy Racing ProAir HFA
15 396 Robinson Eli Chris Cookies Swan Cycles /Finger Lakes Cycling Club/
16 379 Mike Quinn
17 175 Favata Jonathan Favata's Table Rock Tours
18 142 Hoag Peter Ruud Racing Tioga Velo Club
19 185 Hansen David Corning Race Team
20 141 Hoag David Rudd Racing
21 134 Tacheny David NYVelocity.com
22 124 Hertzog Todd Tioga Velo Club
23 145 Monaco Anthony Team SCARR - Ommegang
24 181 Reed Jim Corning Race Team
25 183 Rhoades Charles Tioga Velo Club
26 999 Rider Unknown
27 380 Walker Joe RUUD Racing Team/TVC
28 453 Wood Owen Team ROG
29 434 Carlson Tim
30 999 Rider Unknown
31 357 Shteyn Sergey NYSKetches
32 426 Grygus Michael RUUD/TVC
33 301
34 452 Dinoto Aaron Team ROG
35 176 Rama Tedd Favata's Table Rock Tours
36 373 Wikane Ryan Philadelphia Ciclismo
37 999 Rider Unknown
38 363 Drumm Gregory SCARR - Ommegang
39 376 Woodruff Kurt RUUD RACING/TVC
Cat 4 Men
PLACE BIB First Name Last Name TEAM
1 448 Blakley Mark Mac5 Bikes/GVCC
2 455 Hertzler David Big Horn Velo of Elmira NY
3 999 Rider Unknown
4 452 Dinoto Aaron Team ROG
5 426 Grygus Michael RUUD/TVC
6 432 Hoover Jeff maxpowercycling
7 458 Phillip McCarthy Team SCARR
8 440 Kumiega Michael RUUD RACING/TVC/Ommegang
9 437 Keane Michael Favata's Table Rock Tours
10 456 Schuler Robert mac5bikes
11 439 Kalter Andrew Connecticut Coast Cycling
12 438 Williams Mark Dick Sonne's/MVBC
13 423 Bailey Joseph Swan's Cycles/Chris's Cookies
14 444 Meier Michael RUUD Cycling
15 435 Smith Steven Paceline Sports
16 428 Gates Steven Paceline Sports
17 424 Nathan Sentz Mohawk Valley Bicycling Club
18 447 Todd Sherwood Tioga Velo Club
19 454 Maclachlan Kevin Team SCARR/Ommegang
20 441 Ouderkirk Scott Corning Race Team
21 443 Sisson Jacob Wild Thyme/Hampton Velo presented by IF
22 429 Speer Jud Schoharie Valley Cycling Club
23 436
24 445 Whitehurst Sean Cornell Cycling
25 459 Bonk Noel MaxpowerCycling.com
26 453 Wood Owen Team ROG
27 420 John Hendrickson Tioga Velo Club
28 449 Richard Rutishauser Unattached
29 433 Prugh David Corning Race Team
30 430 Liegner Adam Unattached
Cat 5
PLACE BIB First Name Last Name TEAM
1 176 Rama Tedd Favata's Table Rock Tours
2 174 Rodriguez Luis MaxPower Cycling/ Bicycle Alley
3 175 Favata Jonathan Favata's Table Rock Tours
4 142 Hoag Peter Ruud Racing Tioga Velo Club
5 141 Hoag David Rudd Racing
6 193 Stephenson Ayodele
7 146 Housler Brendan JW Dundees / GVCC
8 999 Rider Unknown
9 181 Reed Jim Corning Race Team
10 177 Korbich J Scott Bike Line/LWA
11 140 Jones Christopher Tioga Velo Club
12 185 Hansen David Corning Race Team
13 132 Colburn Leland
14 145 Monaco Anthony Team SCARR - Ommegang
15 150 Eric Korolewski Unattached
16 135 Kassel Jeremy SCARR - Ommegang
17 126
18 128 Gonsenhauser Josh MAC 5
19 124 Hertzog Todd Tioga Velo Club
20 147 Batten Phil Team SCARR-Ommegang
21 130 Jarvi Eric MaxPowerCycling.com
22 144 Sean Clouser Unattached
23 183 Rhoades Charles Tioga Velo Club
24 129 Jarvi Rich MaxPowerCycling.com
25 184 Burdette Steve Corning Race Team
26 196 Battista Tony UNATTACHED
27 134 Tacheny David NYVelocity.com
28 143 Cahalane Cornell University
29 149 Seltzer Robert Chris Cookies/FLCC/Swan Cycles
30 138 Tarr Robert Pure Energy Racing ProAir HFA
31 136 Ohart Daniel
32 148 Dailey Ed Corning race team
33 137 William Hugill Unattached
34 178 Bartsch Mark corning race team
35 179 Chuck Braman TUC
36 139 Schaefer Kyle
37 125 Cornell James
38 195 Brian Hayes Unattached
39 194 Doyle Michael
40 131 Wasiczko Robert
Jr Women Open
PLACE BIB First Name Last Name TEAM
1 47 Latzgo Nadia Bikeline/LWA
2 46 Garcia Melissa Bike Line/LWA
3 43 Korbich Evelyn Bike Line/LWA
4 45 Sumner Brittany Farm Team Cycling
Master 60+
PLACE BIB First Name Last Name TEAM
1 342 Bayles Ernie FLCC/Chris Cookies/Swan Cycles
2 340 Burns David unattached
3 341 Auer John Team Somerset
4 350 Beach Brian RUUD Racing/Tioga Velo Club
5 344 Leonard Tim Schuss/MVBC
6 352 Guy Damiano Mohawk Valley Bicycling Club
7 351 Burns Ed tioga velo
8 337 Thompson Philip Dick Sonne's Racing/MVBC
9 345 Gallagher Ed EECT/Kreb
10 355 Stahr Kermit Tioga Velo
Men 13-14
PLACE BIB First Name Last Name TEAM
1 42 Keane Brennan Farm Team Cycling
2 395 Doyle Michael G.
Men 17-18
PLACE BIB First Name Last Name TEAM
1 44 Thomas Luke Unattached
2 396 Robinson Eli Chris Cookies Swan Cycles /Finger Lakes Cycling Club/
3 346 Heinz Theodore
4 40 Seltzer Randy Chris Cookies/FLCC/Swan Cycles
U23
PLACE BIB First Name Last Name TEAM
1 460 Leon Paul Unattached
Women 3/4
PLACE BIB First Name Last Name TEAM
1 87 Sherman Ruth Corning Race Team
2 86 McCaffery Vanessa Mission in Motion Cycling- Tioga Velo Club
3 85 Shelly Reynolds Mission in Motion
4 83 Donnelly Charlsie Mission in Motion Cycling- Tioga Velo Club
5 91 Nancy Heller MainLIne Cycling
6 84 Ludwig Heather Mission in Motion Cycling- TVC
7 88 Laura Lamash Tioga Velo Club
8 89 Dana Cooneman Unattatched
9 93 Todzia Lisa Cornell University
10 94 Barber Jennifer Velo Bella
11 92 El Yacoubi Acmae Cornell University
12 95 Acey Angela Mission in Motion Cycling / Dick Sonnes