Expert FAT Female
Place Name Team name Time
1 Elizabeth Bove 1:29:05.0
2 Kelly Mendoza Norm's ski and bike shop 1:39:38.5
3 Karen Purtill Stedmans Bicycle Co 1:49:40.7
Expert FAT Male
Place Name Team name Time
1 Brian Hughes Fast Splits Multisport 1:14:14.5
2 Camden Brooks Corner Cycle/Bay Hill Capital 1:14:39.3
3 Richard Pirro NEXT - BMB 1:14:40.8
4 Kenny Fries Team Spark CX P/B Marin 1:17:06.4
5 Karl Sineath Blue Hills Cycling Club 1:17:52.7
6 Paul Curley Maggie Rosa's/Grace Barker/The Willows/A 1:18:07.2
7 David Belknap Cycle Lodge 1:18:09.6
8 Bobby Nash 1:18:13.8
9 Jake Berry JRA Cycles 1:19:36.7
10 Jeff Fisher Rancourt & Co. / Rainbow Bike Cycling 1:20:04.0
11 Randall Charlwood Team Spark CX pb Marin 1:21:19.3
12 Mark Sferrazza bikebarnracing.com 1:21:27.6
13 RANDAL PARRADEE CDA Velo 1:23:13.5
14 Matthew Levesque Fritz's Bicycle Shop & PBM Coaching 1:24:28.2
15 John Pell Union velo 1:28:26.7
16 Ben Whittaker 1:29:54.2
17 Jeffrey Robert Minuteman Road Club 1:30:42.7
18 Juan Mendoza Norm's ski and bike shop 1:34:35.0
19 Joseph Bonneau 1:36:36.4
20 Tim Roache Union velo 1:47:11.6
21 Zachary Curtis Team Spark CX pb Marin DNF
22 Joshua Anderson Riverside racing DNS
23 Donald Chiulli Northampton Cycling Club DNS
24 Dan Desmarais Team Spark DNS
25 Jeff Fowler Northampton Cycling Club DNS
26 Scott Oosterveen State 9 Racing p/b Vittoria DNS
Sport Fat Male - Open
Place Name Team name Time
1 James Purtell SVC/Bikeworks 1:13:27.7
2 JOE PHENIX union velo club 1:16:08.0
3 Gerald Bouchard 1:17:35.1
4 Ryan Aittaniemi Bayhill Capital p/b Corner Cycle 1:19:14.2
5 Robert Mooney Handsome Jerks Racing 1:20:40.5
6 Jeff Earl Riverside racing 1:20:47.4
7 Shawn Trembley Handsome Jerks Racing 1:21:15.2
8 John Fice Blue Hills Cycling Club 1:21:28.4
9 Greg Bonnette 1:21:31.5
10 Randall Descarreaux C.S. Ardagna 1:21:46.5
11 Chip Hawthorne Maul's 1:24:30.7
12 Wes Gardner bikebarnracing.com 1:25:17.6
13 Corey Wynott 1:25:32.7
14 Eric Doherty 1:27:20.3
15 Bill Kennedy 1:27:29.6
16 Matthew Danis 1:28:36.1
17 Robert Paterson 1:29:46.7
18 Mark Schnepel 1:30:52.0
19 Marc Curtis PBM Coaching / BikeBarnracing.com 1:31:05.9
20 Stephen Howley 1:32:53.7
21 Menachem Roth 1:33:10.3
22 James West Riverside Fatboy 1:37:57.5
23 Edward Myles Blue Hills Cycling Club 1:39:38.0
24 Tim Myers Blue Hills Cycling Club 1:45:30.7
25 David Maccutcheon Mass Bay Road Club 2:09:33.1
26 Adrian Clapp South Shore Wheelers DNF
27 James Godbey 545 Velo DNS
Novice/Sport Fat Female -
Place Name Team name Time
1 Tina Ruggiero State 9 50:08.8
2 Amanda Kourtz Team Spark 1:00:44.0
3 Amanda Resch 1:04:22.3
4 Angelea Preston HK2 1:12:48.9
Novice Fat Male - Open
Place Name Team name Time
1 Zachary Lane State 9 Racing p/b Vittoria 41:06.4
2 Neal Coughlin Rancourt & Co. / Rainbow Bike Cycling 42:38.7
3 Lewis Collins 545 Velo 42:48.8
4 Matthew Bergiel 44:33.2
5 Michael Spadea 45:13.8
6 Roger Spring Team Spark 45:41.7
7 Christopher Kochanski 49:03.0
8 Michael Medeiros Russo Racing / Bikeworks 49:09.0
9 Jeff Hughes Bikeworks/Swansea Velo 49:14.6
10 Mark Frias 49:18.2
11 Barry Mann 49:21.0
12 Carlos Perea 49:24.7
13 Steve Doty Bikeworks/Swansea Velo Club 49:37.7
14 Richard Tobin Union velo 50:38.4
15 Anthony Hilchey Cycle Lodge 51:22.9
16 Lawrence Purtill Stedmans Bicycle Co 51:36.2
17 James Casagrande 52:14.2
18 Dominic Ambrosi 52:35.5
19 Timmy Shields 53:15.4
20 Bill Millett 54:30.8
21 Peter Montigny 55:02.8
22 Scott Cummings 55:53.6
23 Wesley Robertson PANW 56:42.5
24 Peter Lynch Laurel Bicycle Club 57:11.0
25 Daniel Merrill 57:20.2
26 Matt Brook 57:27.7
27 James Humphreys 58:20.1
28 Jerry Mccarty 58:24.9
29 David Aittaniemi Corner Cycle 1:03:53.2
30 Neil Mcdaid 1:06:19.4
31 Michael Randall 1:07:08.3
32 Robert O'flaherty 1:11:59.5
33 Brian Boyden Team Spark DNF
34 Victor Milligan Blue Hills Cycling Club DNS
35 Patrick Walters DNS
36 Howard Weiss DNS
Expert Skinny Female
Place Name Team name Time
1 Erin Sferrazza bikebarnracing.com DNS
Expert Skinny Male
Place Name Team name Time
1 Lucas Provost CAPE COD MOUNTAIN BIKE RACING 38:13.7
2 Erik Carlson New England Cycling Team p/b NESS 38:54.4
3 Philip Golden Blue Hills Cycling Club DNS
Novice Skinny MTB Male -
Place Name Team name Time
1 Kaylen Ballantyne Sailworld Cape Cod 38:41.5
2 Brian Albert Blue Hills Cycling Club 39:36.0
3 Matthew Bedford Team Spark 40:34.1
4 William Paredes Blue Hills Cycling Clube 43:35.5
5 Jeremy Farquharson 43:44.1
6 David Bancroft Team Spark HFOT 43:52.3
7 DAVID BEAUCHESNE Team Spark 44:55.2
8 Ian Lemke 47:16.2
9 Ken Varnum 47:55.5
10 Matt Simoneau Spokin' With Authority 48:36.5
11 Jaymz Lipinski BayHillCapital p/b Corner Cycle 55:36.2
12 Lucas Kocia 56:18.3
13 Michael Mcchesney Batt's Brewing Company 1:04:12.8
14 Adam Crossman DNF
Novice/Sport Skinny MTB F
Place Name Team name Time
1 Heather Kilduff Maggie Rosa's/Spin Arts 49:19.8
2 Susan Aygarn-Kowalski Team Spark 58:32.1
3 Erica Simmons 1:12:30.3
Sport Skinny MTB Male - O
Place Name Team name Time
1 Matjaz Humar MIT Cycling Club 38:17.6
2 Ben Mccoy Gypsy Curse Racing p/b Freedom 40:37.7
3 Jean-Fran?ßois Duval 42:04.1
4 Michael Healy 42:13.7
5 Doug Roscoe 43:33.7
6 Matthew Schram MIT Cycling Club 45:43.8
7 Aditya Yadav Jakkur Flyers 46:03.4
8 Scott Davidson Blue Hills Cycling Club DNS
9 Darren Norton DNS
Yeta - Female
Place Name Team name Time
1 Jacqueline Francisco 34:29.1
2 Jacqueline Smith 34:41.0
3 Hilary Mccarthy BAYSTATE TRI TEAM 35:41.2
4 Amy Perea 36:07.5
5 Robin Hubley-O'donnell Colonial Road Runner 36:07.8
6 Andrea Delmonte CRR 36:36.9
7 Elizabeth Goldrosen Colonial Road Runners 39:42.0
8 Tracy Correia Team Spark 39:44.8
9 Nancy Trenger Spark 40:36.3
10 Lori Watkins 41:16.0
11 Anna Cardoza GNBTC 42:23.3
12 Melissa Giesta 44:03.8
13 Debra Holden Team Spark 45:12.0
14 Tina Green Baystate Triathlon 45:15.6
15 Lisa Parent 46:44.4
16 Marcia Alves 46:46.6
17 Linda Chiofar 46:58.8
18 Mies Bastille DNS
19 Kelsey Hoontis DNS
20 Gayle Simmons DNS
Yeti - Male
Place Name Team name Time
1 Chris Jordan 23:33.9
2 Steve Brightman Block Island Sports Shop 23:54.1
3 Aaron Meberg 27:15.2
4 Brian Hughes Fast Splits Multisport 28:23.0
5 Mac Weiss 29:32.0
6 Matt Contorchick 30:00.0
7 Richard Cole GNBTC 30:45.3
8 Scott Samuel MRA / Leumas Enterprises 30:48.5
9 Travis Allen 34:18.4
10 Mark Brownell 34:22.5
11 P.J. Costa 34:36.7
12 Keith Leite Team Spark 35:20.7
13 Jonathan Odonnell 36:11.3
14 Jonathan Delmonte CRR 36:14.8
15 Shane Mccarthy Bay State Tri Team 36:15.9
16 Jason Wood 37:41.0
17 Kenny Rogers KRDP 39:09.5
18 Joshua Green 39:20.2
19 Dominic Ambrosi 39:39.1
20 Antonio Cardoza GNBTC 42:52.3
21 George Figueredo 44:04.8
22 John Goldrosen Colonial Road Runners 52:01.4
23 Roger Spring Team Spark DNS