We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart

Grand Prix Clark Natwick - US Grand Prix Finals
Golden Gate Park San Francisco, CA
Sunday, November 20, 2005

Grand Prix Clark Natwick - US Grand Prix Finals
Presented by
Pilarcitos CycleSports and Roaring Mouse Cycles
Golden Gate Park San Francisco, CA
Sunday, November 20, 2005

After a frustrating spate of recent also-ran performances Todd Wells (GT-Hyundai) and Wendy Simms (Kona) broke through to win their respective races at the final race of the 2005 Crank Brothers U.S. Gran Prix of Cyclocross, Sunday in San Francisco�s Golden Gate Park. On a fast course that twisted through the park�s eucalyptus groves, The Clark Natwick Grand Prix closed out the second edition of the U.S. Gran Prix in a day of fast and rough races.

With less than three weeks of �cross racing under his belt, Wells had tallied three consecutive second place finishes coming into Sunday. But the former National Champion made the first major selection in the Elite Men�s race, joining Barry Wicks (Kona) and Mark McCormack (Team Clif Bar) in the day�s decisive move. Using their mountain bike skills Wicks and Wells managed to lose McCormack in the rough and twisty turns of the Golden Gate Park course. Knowing that Wells packs a formidable sprint Wicks tried to escape on the penultimate lap, but to no avail. Wells powered through the final corners to beat Wicks, who nonetheless took the overall Series title by virtue of his sensational final weekend. Tim Johnson (Cyclocrossworld.com-Louis Garneau), Series leader coming into the day, came back from a horrendous start to chase down and out kick McCormack, but it proved too little to hold onto the leader�s jersey. Wells also tallied the win in the FOCUS First Lap Competition, while Wicks took the season-long points title.

A day after coming so close to breaking Lyne Bessette�s (Cyclocrossworld.com-Louis Garneau) incredible 12-race win streak, Simms left nothing to chance and soloed off the front on the opening lap for the biggest win of the �cross career. Bessette struggled in the early going and by the time she got her engine up to full speed Simms was far off the front and not coming back. Ann Knapp (Kona) also raced a better second half than first and claimed second behind Simms with Bessette in third. Bessette�s five Series wins were more than enough to secure her the Series overall title and the overall in the FOCUS First Lap Competition. Simms took the FOCUS First Lap prize in San Francisco.

In something of a bold anti-climax, young Californian Chance Noble pulled s shocker by dashing away from Series favorites Bjorn Selander (Alan) and Danny Summerhill (TIAA-CREF-Clif Bar) to win the Junior Men�s race. But with the overall Series title hanging in the balance, Summerhill managed to stay ahead of Selander for the overall win. Selander found some consolation in winning the overall FOCUS First Lap Competition, though Summerhill won the cash prize as fastest man on Sunday�s first lap. Masters National Champion in the 40+ category Mark Noble (Amgen) outdueled Dale Knapp (Kona) to win the Master 35+ on Sunday. Knapp took home the Series jersey and the Series FOCUS First Lap overall, while local fast-man won Sunday�s FOCUS prize. Todd Wells (TIAA-CREF-Clif Bar) took the day�s Under-23 honors, but Jesse Anthony (Team Clif Bar) claimed the Series title for the second consecutive year.
TIMING AND RESULTS BY TOM SIMONSON (tom@tsimonson.com)

Elite Men Master Men 35+A
Elite Women Master Men 35+B
Junior Men Master Men 45+A
B Men Master Men 45+B
C men B women
Junior B C women
Single Speed



Results for Elite Men, winning time 55:44 return to top
Place No. NAME first UCI Code Nat TimeGap --- --- ------------ ----------- --- ------- 1 22 WELLS Todd USA19751225 USA 55:44 2 3 WICKS Barry USA19811151 USA 0 3 2 JOHNSON Tim USA19770805 USA 29 4 1 MCCORMACK Mark USA19700915 USA 30 5 21 TONKIN Erik USA19740828 USA 1:12 6 23 DECKER Carl USA19750603 USA 1:30 7 30 OBYE Alan USA19821201 USA 1:40 8 96 WELLS Troy USA19800619 USA 2:03 9 8 BAKER Jonathan USA19740316 USA 2:13 10 26 JACQUES-MAYNES Andy USA19780922 USA 2:29 11 66 HORNER Christopher USA19711023 USA 2:45 12 5 ANTHONY Jesse USA19850612 USA 3:00 13 27 SKERRITT Shannon USA19710320 USA 3:09 14 56 DEBROUX Whitey USA19790314 USA 3:41 15 9 SHRIVER Matt USA19800526 USA 3:45 16 20 DWIGHT Brandon USA19711117 USA 3:54 17 24 PRENZLOW Brent USA19680901 USA 3:59 18 15 KRAUS Matthew USA19721014 USA 4:00 19 54 TILFORD Stephen USA19600210 USA 4:26 20 32 SPANNRING Thomas AUT19760511 AUT 4:27 21 57 ODELL Aaron USA19780924 USA " 22 16 KELLY Matt USA19810816 USA 4:48 23 29 MCGOVERN Chris USA19732004 USA 5:00 24 95 SCHMITT Morgan USA19850103 USA 5:01 25 60 VICKERS Simon USA19740821 USA 5:19 26 28 SNEAD Josh USA19770522 USA 5:20 27 35 CAMERON Molly USA19760828 USA 5:30 28 94 NEYENS Daniel USA19850403 USA 5:32 29 91 KAPPIUS Brady USA19870529 USA 5:39 30 62 RYDEN Doug USA19751001 USA 5:47 31 45 BROWN Ian USA19790102 USA 5:52 32 49 WYANDT David USA19760619 USA 5:56 33 44 BARRY Troy USA19690217 USA 5:58 34 43 BERRY Grant USA19760609 USA 6:43 35 97 PETERSON Mitchell USA19870305 USA 7:07 36 53 HERNANDEZ Michael USA19701121 USA 7:14 37 52 BEHRENS John USA19710723 USA 7:17 38 42 BARTHEL Ryan USA19751031 USA 7:39 39 58 EVANS Rob USA19780311 USA 7:49 40 50 ROBINSON Justin USA19750622 USA 8:10 41 55 FLORES Anastasio USA19710417 USA 8:15 42 65 MOESCHLER Jason USA19791119 USA 8:16 43 93 STETINA Peter USA19870808 USA 9:11 44 38 ANDERSON Harry USA19790807 USA 9:36 45 31 PRINZ Jeff USA19740716 USA " 46 98 WEIGHALL Nicholas USA19870607 USA 9:49 47 92 MCGRATH Adam USA19730420 USA 11:12 48 41 DODGE Benjamin USA19800714 USA (@1) 49 47 CHRISTIAN Mark GBR19710921 GBR " 50 46 HARSHMAN Shawn USA19710118 USA " 51 34 BOTTGER Fritz USA19750512 USA " 52 61 BEARDSLEY Aaron USA19760531 USA " 53 33 HERMON Derek USA19650513 USA " 54 90 ROBINSON David USA19831231 USA " 55 59 POSHARD Dean USA19720217 USA "
Results for Elite Women, winning time 36:19 return to top
Place No. NAME first UCI Code Nat TimeGap --- --- ------------ ----------- --- ------- 1 5 SIMMS Wendy CAN19720522 CAN 36:19 2 12 KNAPP Ann USA19681219 USA 20 3 1 BESSETTE Lyne CAN19750310 CAN 24 4 2 HOWE Barbara USA19760109 USA 32 5 14 THOMAS Melissa USA19700114 USA 1:00 6 6 GOULD Georgia USA19800105 USA 1:51 7 8 MAZZA Rhonda USA19740204 USA 2:18 8 42 STOICK Brigitte USA19750813 USA 2:25 9 4 BRUNO ROY Maureen USA19751011 USA 2:31 10 18 METZGER Melodie USA19761222 USA 2:37 11 32 BEGGS Josie USA19760404 USA 2:38 12 46 SHERWIN Kathy USA19730527 USA 2:43 13 10 VARDAROS Christine USA19690719 USA 2:45 14 40 MONROE Megan USA19801031 USA 3:03 15 7 SPENCER Stacey CAN19720411 CAN 3:24 16 45 DRUMM Helene USA19770220 USA 3:29 17 28 FITZSIMMONS Ann USA19730421 USA 3:41 18 34 COSTANTINI Lauren USA19700101 USA 3:55 19 13 WELLONS Rebecca USA19770923 USA 4:07 20 38 BEGY Christina USA19700823 USA 4:09 21 17 KASSOY Erin USA19751010 USA 4:11 22 41 WANTY Colleen USA19630704 USA 4:45 23 35 DANIELS Hillary USA19760124 USA 4:57 24 20 MCGOVERN Hollie USA19730930 USA 5:01 25 43 JOHNSON Catherine USA19700220 USA 5:13 26 31 WONG Dorothy USA19651113 USA 5:17 27 36 HANNON Kathleen USA19780520 USA 5:27 28 37 PENNINGTON Alice USA19810629 USA 5:30 29 21 WHITE Stephanie USA19890320 USA 5:38 30 27 DRUMM Kristin USA19690203 USA 5:58 31 44 DANCE Dani USA19720524 USA 6:10 32 33 HOLD Bettina USA19700629 USA 6:35 33 24 BAUMSTEIGER Katrina USA19651221 USA 6:38 34 30 STEVENS Joanne USA19670218 USA 6:50 35 50 PATELLA Martina USA19811104 USA 6:59 36 26 HOUSE Vlaire USA19730925 USA 7:00 37 29 RILEY Jadine USA19740718 USA 7:05 38 22 ELGART Linda USA19560123 USA 7:51 39 23 COX Lori USA19681223 USA 8:30 40 49 PEZZULO Tiffany USA19750313 USA 9:31 41 47 BROWN Courtenay USA19780907 USA 11:46 42 48 ROBERTS Jana USA19760401 USA (@1)
Results for Junior Men, winning time 34:18 return to top
Place No. NAME first UCI Code Nat TimeGap --- --- ------------ ----------- --- ------- 1 72 NOBLE Chance USA19881027 USA 34:18 2 96 SUMMERHILL Danny USA19890213 USA 19 3 71 SELANDER Bjorn USA19880128 USA 20 4 91 VAN_GARDEREN Tejay USA19880812 USA 30 5 69 HOWES Alex USA19880101 USA 1:28 6 95 MILLER Carson USA19890109 USA 1:58 7 78 MEGALE Ian USA19880909 USA 2:44 8 92 LOADER Logan USA19890725 USA 2:45 9 89 DE_LISLE Stephen USA19890308 USA 2:50 10 93 OLANDER Tucker USA19881004 USA 3:31 11 97 TOWNSEND Jerome USA19890307 USA 5:52
Results for B Men, winning time 43:46 return to top
PLC TimeGap NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 43:46 607 MILLER Charlie 2 2:24 674 VERNOR Brian 3 2:26 623 NELSON Eric East Sac Bike&Board 4 2:47 608 MAU Robert 5 2:48 631 BRENNER Joseph Red Rocks Velo 6 " 610 HATTRUP Mike Sun Summit 7 2:50 626 LEAVELL Chris 8 3:18 670 SISON Omar 9 3:21 640 CLAPP Dillon Bike Mag 10 3:24 620 MACDONALD Jim East Sac Bike&Board 11 3:26 625 CHEW Mack Arete' Racing 12 3:28 645 JOB Isaias Lapierre/Ritchey 13 3:39 639 ANDRIOT Brian Mountain Shop 14 3:50 602 LOVEWELL Alan UC Santa Cruz 15 3:57 652 SWITTERS Adam Lombardi Sports 16 " 672 WIDMARK David East Bay Velo Club 17 3:58 603 HANNI Nick Fusion Sport 18 4:02 660 BRADS Andrew 19 4:10 646 GRANSHAW Tim Lapierre/Ritchey 20 4:15 627 MAYHEW Chris FORT/GPOA 21 4:18 644 SARROW Jeremy Freewheel SF 22 4:20 641 ROGERS Brian SYCIP RACING 23 4:27 655 BADIA James 24 4:30 657 FOWLER Ryan 25 4:37 650 MORGAN Justin 26 5:02 615 NEWMAN James Freewheel Bike Shop 27 5:29 617 ERNST Joe Sycip Racing 28 5:36 658 LYDON Brandon UC Davis 29 5:37 675 LAVELLE Joe Specialized 30 5:45 633 BLAIR Jimmy Missing Link 31 " 647 SELL Stacey Fox Riders CO 32 " 605 WOO Steve Fusion Sport 33 5:59 618 BARRETT Stan Cycle-Smart 34 6:04 654 PARKINSON Kaley Forward Mobile 35 6:16 649 CALLAWAY Duncan 36 6:20 662 SCHNEIDER Dan 37 6:24 668 BRADY Erick 38 6:28 648 ISACS Ryan Webcor/Alto Velo 39 6:31 653 WILCOX Geoff 40 6:34 666 O'SULLIVAN Dan Eden Bikes 41 6:36 614 ALLEN Teddy 42 6:37 621 SAGE Jason FFBC 43 7:06 664 PAOLETTI Tom Solano Ave Cyclery 44 7:07 630 JORDAN Matt Trailhead Cyclery 45 7:18 613 LAND Gary Team BicycleBusiness 46 7:19 669 SCHMIDT Johannes Lapierre/Ritchey 47 7:25 601 LEKOVISH Joe Sunrise/Jittery Joe 48 7:32 604 CHEN Channing Fusion Sport 49 7:43 642 RASMUSSEN Cole Specialized 50 7:44 659 SCHLICHTING Ryan SF Sports Spine 51 7:46 636 REINDEAU Alec Highland Park Homes 52 8:36 661 INGLIS Curtis 53 8:44 643 DILLON Rob Velo 54 8:50 609 BRAVO Lander Lapierre/Ritchey 55 (@1) 622 PEDERSEN David Lapierre/Ritchey 56 " 635 ALBERT David Team BicycleBusiness 57 " 611 WOODS Eric Specialized 58 " 671 BARRY Bo SoulCraft 59 " 667 OLIVETTI Peter Team Tam 60 " 628 MANNING Ed_III bicycleattorney.com 61 " 624 DICK David Eastside Cycles 62 " 665 CHANCE Regina Morgan Stanley 63 " 612 TRACY Adam 3BRT/Ritchey 64 " 619 NIELSEN Mark Touchstone Climbing 65 " 676 SORTES Zoren 66 " 673 REID Ian 67 " 638 TEMPLE Scott 68 " 632 PAULER Jon 69 " 629 WOLFF Gary 70 " 656 THAI Paul Lapierre/Ritchey 71 " 663 HANNON Patrick
Results for C men, winning time 37:51 return to top
PLC TimeGap NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 37:51 472 MOWEN Kevin 2 9 438 YEE Andrew Alpha Sigma Sandbag 3 1:43 456 BRENNAN Mike Safeway 4 1:49 407 AHEARN JD EBVC 5 2:06 416 SIMANSKI Tim 6 2:10 454 CZERPAK Pete Team Pedros 7 2:22 421 LOWE Eric Are You Serious 8 2:27 445 HOLME Jason 9 2:34 446 CRIETO Dayton 10 2:43 415 WILLIAMS Ryan Flow 11 2:44 404 TONN Travis San Jose Bicycle Clu 12 2:46 452 QUINTERO Alessandro Pen Velo/Kondra Sys 13 2:50 466 HELPER Brad 14 2:51 467 OREVICH Mike 15 2:56 458 RAIMI Matt 16 2:57 405 KLINGSPORN Greg 17 3:09 442 MCDERMOTT Matthew 18 3:11 422 LERNER Joshua Fusion Sport 19 3:24 428 ELLISON Paul 20 3:26 432 JOHNSON Jeff Clif Bar 21 " 437 HARDEN Matt Sports Basement 22 3:33 406 COTTER Clu 23 3:34 471 CLIFFORD Max 24 3:36 436 BAUER James Cycle Sport /Trumer 25 " 448 ANDERSON Alex El Gato Rojo/SCCC 26 3:42 409 STEVENS Chris Pocket Rocket 27 3:43 414 GUNDERSON Geoffrey CycleSport/TrumerPil 28 3:50 453 SULVA Nicholasa Freewheel 29 " 455 SHARR Creedure 30 4:02 465 RANSOM Steve 31 4:24 411 MONTE-SANO Alex 32 4:35 431 HALL Alex South Bay Wheelmen 33 " 474 MAYFIELD Troy Spokesman 34 4:41 463 GULER Huseyin 35 4:44 430 KNUTSON Karl Scuba Steve's 36 4:55 424 ENGELMANN Drew B&L Bike and Sports 37 5:08 418 GONZALES Tim Flow 38 5:09 413 MAGEE Alexander 39 5:11 401 SCHWEIZER Nicolas 40 5:14 420 JAMES Geoffrey 41 5:25 440 RUSK James Berkeley Bike Club 42 5:34 469 DANIEL Don 43 5:45 426 MONTENERO Ernesto Sustainable Tech 44 5:57 451 THOMPSON Geoffrey 45 6:19 444 RICHARDSON Allen 46 6:43 475 MURRIS Larry 47 " 464 MATOBA John Rio Strada Racing 48 6:47 417 HOLZER Michael Alpha Sigma Sandbagg 49 6:53 470 ABBAS Alex 50 6:58 441 SANCHEZ James Webcor/Alto Velo 51 7:03 434 BURKHARDT Michael Team Glazed Donut 52 7:13 435 MALEY Jonathan 53 7:15 403 STERNER Eric rideSFO 54 7:20 449 MACHACZ Gregg Equipe Le Matin 55 8:36 460 LEVINE Michael 56 8:37 429 AGUSTIN Cesar 57 8:43 425 ROSENHALL Jeffery Team Response 58 8:52 450 BALDIVINO Michael 59 " 447 WHITEHOUSE Todd 60 (@1) 459 SMITH Michael 61 " 410 WHEELER Drew 62 " 439 LEE Richard 63 " 473 OTSUKA Jaiob 64 " 457 VILLASANA Eduardo 65 " 443 NOBLE David 66 " 468 SHERMAN Daniel 67 " 476 KENNEDY Jonathan 68 " 423 GROVER Bruce 69 " 462 JOHNSON Warren
Results for Junior B, winning time 38:03 return to top
PLC TimeGap NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 38:03 392 BLALOCK Jeremy Joselyn's Bicycle 2 17 379 GOESSLING Andrew Missing Link/Bianchi 3 55 376 FERGUSON Jeremy 4 56 389 VAN_HORN Grant ACTION SPORTS-SIMPLY 5 1:10 378 JOURDAIN Didier SDBC/Karl Strauss 6 3:14 380 KAISER Cody Team Spine 7 3:37 381 DECARO Nino Berkeley High 8 5:17 382 THUNSTROM Darik bike trip 9 (@1) 386 KARTER Noah 10 " 387 MACDONALD Dylan 11 " 377 PALUMBO Massimo 12 " 391 FOX Bjorn 13 " 390 KNEBEL Trent 14 " 383 MENDOZA Raymond Bicycle Trip 15 " 385 SMITH Marcus IC3 16 " 388 SALES Patrick RAD RACING 17 (@2) 384 MENDOZA Thomas Bicycle Trip
Results for Master Men 35+A, winning time 49:57 return to top
PLC TimeGap NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 49:57 123 NOBLE Mark Amgen cycling club 2 13 101 KNAPP Dale Kona 3 1:06 105 FELDMAN Richard Durance Cycleworks 4 1:22 121 WEBBER Pete IMBA 5 1:55 108 D'ALUISIO Chris Morgan Stanley 6 1:56 111 MYALL Gannon CA Giant Strawberry 7 2:00 104 APPLEGATE Andy Easton/Kona 8 2:09 149 COATS James Amgen/Felt Racing 9 2:26 152 EASTWOOD David Art by Opsal 10 2:27 124 FARRELL Dennis Red Rocks Velo 11 2:51 173 THIBAULT Normon Frontrunners-Helly 12 3:16 116 KRAMER Henry CA Giant Strawberry 13 3:21 138 HARTING Dan Soulcraft Bikes 14 3:25 131 THOMPSON Tim Eurocycling Imports 15 3:26 136 CASSAN Todd Rocinante 16 3:28 102 GALLAGHER Jon Cole Sport 17 3:42 144 MEIGHAN Rob Flossaid/Eurocycling 18 3:57 115 MCCAFFERY John Bicycleattorney.com 19 4:16 133 HOWLAND Mark Blackmarket Racing 20 4:17 181 CHAVEZ Cesar 21 4:18 166 MYALL Patrick dfL 22 4:43 140 REGAN Greg Pen Velo 23 4:59 137 LUNINE Brij Missing Link 24 5:04 170 STARON Joseph east sac bike 25 5:05 165 ADAMS Evan Rock Lobster 26 " 145 DAUGHERTYChristopher Infineon Raceway 27 5:23 191 WATSON Tim 28 5:27 150 CARR David Camelbak 29 5:32 157 HESS Charles_S. Bicycle Trip 30 5:55 154 OUZOUNIAN Steve Missing Link/Bianchi 31 5:57 153 SIMS Philip 32 6:09 162 HANSON Gary Amgen Cycling Team 33 6:12 119 AMES Sam SimplyFit/Cannondale 34 " 129 DICKIE Brock Buy-Cell.com 35 6:22 118 HANE Jeff FWR/Wrong Way 36 6:28 169 GENTES Jim Family CyclingCenter 37 6:29 183 GILBREATH Mark 38 6:50 147 MAXWELL Reed Safeway/G.A. Comm. 39 7:01 186 KOESTER Brad 40 7:09 120 PETTINGER Damon California Giant 41 7:41 200 ___ 42 7:43 192 PAULS David 43 7:46 171 VILLAREAL Ruben Velo Pro 44 7:47 127 MASTORAS Mark Squadra Ovest 45 8:17 160 EHM Charles Sycip Racing 46 8:24 159 SCHOENING Paul Alan Factory Team 47 8:29 163 BONAR Aron Sycip Racing 48 8:52 182 RICHTER Eric 49 9:04 146 LEONARD Lawrence Shoreline Cycles 50 9:17 180 TUCKER Preston 51 9:42 117 SMITH Christopher 52 9:45 141 LYNCH Scott Sycip Racing 53 9:48 175 SCHOTT Pat Black Market Racing 54 10:07 167 NEU Keith Nonstop Ciclismo 55 10:08 185 HOEFFEL Thomas 56 (@1) 172 SANCTUARY Gabriel Village Peddler 57 " 126 WITTMER Sean 58 " 134 VAN_DER_LUIT Dick Flossaid/EuroCycling 59 " 187 FOX Thomas 60 " 148 NELSON Robert Missing Link Bicycle 61 " 168 FIELD Norman Team Santa Cruz 62 " 151 PEDESON Michael HUP United 63 " 158 WOOD James Team City Sacramento 64 " 156 SMITH Leroi Ragnarok Racing 65 " 179 BROKESHOULDER Darrel 66 " 122 OLSON Kirk Alan Factory Team 67 " 190 MARCY Brian
Results for Master Men 35+B, winning time 36:24 return to top
PLC TimeGap NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 36:24 202 SWANSON Murray Pen Velo/Kondra Sys 2 1:11 241 BARWICK Bob Family CyclingCenter 3 1:19 229 BERNARDI Tao Pegasus/AllegiantAir 4 1:21 230 SHANE Hunton Livermore 5 1:40 235 LANGLEY Don Morgan Stanley 6 2:07 211 Bramlett Jeffrey 7 2:13 231 TAMANAHA Steve 8 2:29 242 POULSEN Jeff Safeway 9 2:43 238 EADES Tim 10 2:58 207 LONG Jim Berkeley Bike Club 11 3:02 217 LUCACCINI Mike Missing Link 12 3:11 210 VANZANT Larry Echelon SantaBarbara 13 3:29 251 14 3:32 221 TEWS Erik Flow 15 3:33 249 FLETCHER Morgan SF Sport & Spine 16 3:34 237 LEBLANC Marcel Galaxy Granola 17 " 244 COBB Mike 18 3:35 236 KING John Cycling Training.com 19 3:40 248 CARMICK Russell 20 3:41 205 O'CONNELL Sean Pegasus/AlligientAir 21 3:46 245 CHEETHAM John EMC/Documentum 22 3:49 232 BAKER Chris 23 4:07 224 LUSSIER Brian Bicycle Plus 24 4:13 239 MASUDA Glenn Celo Pacific 25 4:16 250 GANDASBERY Tom 26 4:23 246 EDWARDS Rowan 27 4:24 247 BUCKNER Brian 28 5:17 240 COLOMBANI Mike SV Cyclesport 29 5:22 243 DUBUISSSON Benoit 30 5:32 203 LEONE Mike Swami's Cycling Club 31 5:37 226 LEE Clifford 32 6:47 209 LEACH Thomas 33 6:52 222 MCLAUGHLIN Colin 34 6:59 223 WOO Steven Easton/Specialized 35 7:23 218 SCHALLER Michael 36 7:29 219 HOLLAWAY Rocco Trek/Livermore Cycle 37 7:32 204 STEIN Steven Berkeley BicycleClub 38 7:34 208 GUNNELL Matthew PAA/Merrill Lynch 39 " 252 CHARLES Dave Velo Bella 40 7:40 214 FERGUSON Curt 41 8:32 215 TOWERS Gregory Steelman Cycles 42 11:56 216 SHIH Van 43 (@1) 206 MCGOVERN Dennis SyCip Racing
Results for Master Men 45+A, winning time 36:05 return to top
PLC TimeGap NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 36:05 503 NORTON Dan Redline 2 11 508 ABELE Mark Boure/Rivendell 3 42 516 GENTES Jim Family CyclingCenter 4 1:21 528 HARTFIELD Doug Family CyclingCenter 5 1:39 523 GILES Sam Art By Opsal 6 1:49 506 SUZUKI Jon Missing Link/Bianchi 7 1:52 522 MCGREADY Anton Boure 8 1:54 510 BURTONI Joe Durango Wheel Club 9 2:06 524 RAMBUSKI Edwin Black Market Racing 10 2:36 531 WRIGHT Russ Missing Link/Bianchi 11 2:37 505 REMERY Gerard gtc 12 2:39 519 GEARY Jon Webcor/Alto Velo 13 3:02 511 MIDDLETON Eric 14 3:03 509 SANS Bill SyCip 15 3:06 521 KUROSAWA Robert Boure 16 3:28 526 FABRIS Joe Easton/Specialized 17 3:56 504 LAMONT Steve Durango Wheel Club 18 " 501 ITIN Tim Zteam 19 4:12 529 CUARESMA Frank CA Giant Strawberry 20 4:32 517 SCARPELLI Charles Huan Gianni 21 5:11 525 AKOL Kem Bike Trip 22 5:42 533 SNYDER David Pedersen 23 5:43 530 BROBERG Larry Bicycle Trip 24 6:37 527 LYNDON Andrew Missing Link/Bianchi 25 6:42 515 SAMPLES Dave Cal Giant Inc 26 6:48 518 NOE Gary Rio Strada 27 6:49 520 BIRCH Brian Berkeley BicycleClub 28 7:29 502 SADOFF Paul rock lobster/traugot 29 8:40 532 BEUSELINCK Jim Flossaid/Eurocycling 30 (@1) 512 MACDONALD Mike Alan/Jaeger 31 " 507 DAHLSTRAND Peter Berkeley BicycleClub
Results for Master Men 45+B, winning time 38:07 return to top
PLC TimeGap NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 38:07 313 LAMBERT Brett 2 1:11 310 CROFTON Jeff Pen Velo/Kondra Sys 3 1:23 317 HONDERZSON Koath 4 1:27 304 BRAFF Alan nonstop ciclismo 5 1:43 308 BALES David Celo Pacific 6 2:02 309 MILLEMANN Cliff Dirty Dawgs 7 3:07 326 AUSTERE Leslie 8 3:09 306 GRANT Dane 9 3:13 303 HOLMES Christopher Bicycles Plus 10 3:14 305 SALANDER Erik Pen Velo/Kondra Sys 11 3:34 315 DUNSTAN Matt Scotts Valley Cycle 12 3:56 307 KENDALL Lee Sacramento GW 13 3:57 301 LODGE Bruce Black Market Racing 14 4:11 323 ANGHINETTI Gary 15 4:32 316 MCCRACKEN Tim Mako/Galaxy 16 4:35 318 MINI Hank Ragdoll Racing 17 4:55 302 FARESE Bob 18 5:10 320 JORGENSEN Doug Valley Spokesman 19 5:20 311 KAISER Bruce Sacramento GW 20 5:25 312 ALTAMIRANO Mark CYFAC/VELOEUROPA 21 5:30 329 22 5:41 327 BARBER Robert Tribe 23 5:46 321 STORDAHL Patrick 24 5:54 314 MALHEIRO Bob 25 7:06 319 STEWART Ross Bicycle Planet 26 7:32 328 CRABTREE Joseph UCSB 27 (@1) 325 SOLOFSKI Bill Webcor/Alto Velo 28 " 322 PASS Steve
Results for B women, winning time 30:24 return to top
PLC TimeGap NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 30:24 353 HATTRUP Claudia GDI 2 48 357 POEHLMANN Sarah Monticello Cycling 3 53 355 CHANEY Beverly 4 1:10 352 DOMINGUEZ Melanie The bicycle Trip 5 1:20 364 HAYFORD Diane Alto Velo 6 1:24 358 ALEXANDER Alexis Power Bar 7 1:56 362 ADAMS Julie Lapierre Ritchey 8 2:09 366 CRAMER Nicola Village Peddler 9 2:28 351 LODGE Janel Blackmarket Racing 10 3:19 359 WEYMAN Alyse Velo Bella 11 3:28 365 SCHMIDT Juli 12 3:30 368 BAKER Kathleen 13 3:54 361 MACKENZIE Heather Sunshine Bike 14 4:23 369 CONNER Jessica 15 4:58 367 JARVIS Lorraine Village Peddler 16 6:08 363 ABELE Amy Velo Bella 17 6:23 370 LAURENE P. Norcal Velo 18 9:00 360 JORDAY Betty Velo Bella
Results for C women, winning time 34:09 return to top
PLC TimeGap NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 34:09 288 GIBBON Georgia 2 1:11 290 SOULE Janet Bicycles Plus-Folsom 3 1:15 280 REHMER Karen Team Cabo Wabo 4 2:19 281 KIRBERG Petra 5 2:50 286 HUNTING Marian Missing Link 6 3:11 284 ANDREINIPOULSEN Joni Safeway/G.A. Comm. 7 3:15 278 LAI Mae 8 3:21 285 ERNST Chris 9 3:26 277 DOBROWOLSKI Pamela 10 3:47 282 HAMILTON Kristie Cycling-Team.com 11 5:03 289 HUBBARD Winona 12 5:05 276 LANE Penny Roaring Mouse Cycles 13 6:01 283 HUGHES Eryn Team Wrong Way 14 7:12 287 LOWN Lorri_lee Bay Area Velo Girls 15 7:52 279 ELVEN-CHRI Christina
Results for Single Speed, winning time 43:03 return to top
PLC TimeGap NUM NAME CLUB/SPONSOR -- ------ --- ---------- ---------- 1 43:03 551 MAILE Rich Art By Opsal 2 2:36 578 MATTHEWS Michael BUY-CELL.COM 3 2:58 553 SOVEREIGN Dan Bullseye/ESBNB.com 4 4:20 573 MCINERNY Austin Missing Link/Bianchi 5 4:24 555 SILVEREK Jason Sycip/retrotec 6 4:31 569 BLANCO Richard SYCIP 7 4:56 577 GENSHEIMER Kurt BUY-CELL.COM 8 5:29 564 LACKEY Roger Sycip Racing 9 6:06 566 FERRO Ryan PAA/Merrril Lynch 10 6:15 559 IVES Jace ENTENDU 11 6:17 567 BUSTOS Eric CA Giant Strawberry 12 6:34 575 CANNARD Tim BUY-CELL.COM 13 6:52 563 BROWN Erio Eastside Cycles 14 6:54 576 MUSORT Conor 15 6:59 570 REINHARDT Albert 16 7:52 554 SHENEFIELD Luke 17 8:02 574 BEGY Cristine Spot/Gofast 18 8:09 579 BUENAVENTURA Jay 3rd Rail/MissingLink 19 8:19 565 MENDOZA Raymond SCCCC 20 8:23 568 WINTERS Bret Big Swingin Cycles 21 8:41 580 LARSON Brett 22 9:03 560 LLOYD Jason 23 10:20 571 JAMES Jason 24 (@1) 557 BOONE Troy Team Santa Cruz 25 " 556 WELLS Chris 26 " 572 OLSEN Mark 27 " 581 FORSMAN Barley 28 " 562 WHITEHOUSE Todd 29 " 561 ROBINSON Richard Peanut Cycle
Timing and results: Tom Simonson

Why BikeReg.com?

BikeReg.com is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and promoters
  • Easy, customizable, full-featured promoter interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Over a decade of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg.com Advantage