We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart

Results » Road » 2009
Bank of America Wilmington Grand Prix
Wilmington, DE
Saturday, May 16, 2009
Bank of America Wilmington Grand Prix Presented by Team DRT/Deep Blue Wilmington, DE Saturday, May 16, 2009
weather: sunny, light breeze variable, 71�
Results powered by The Big Guy Group
These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.

WOMEN PRO/1/2
Place   Bib #  First Name         Last Name           Team Name                             Time
1       102    LAURA              VAN GILDER          C3 Sollay                             59:20.8
2       119    Belinda            GOSS                AUSTRALIAN NATIONAL TEAM              same time
3       124    Cath               CHEATLEY            Colavita Sutter Home p/b Cookin       same time
4       173    Kori               SEEHAFER            Team Type 1                           same time
5       126    Nichole            WANGSGARD           Colavita Sutter Home p/b Cookin       same time
6       117    Lauren             KITCHEN             AUSTRALIAN NATIONAL TEAM              same time
7       123    Erica              ALLAR                                                     same time
8       179    Theresa            CLIFF-RYAN          Verducci/Breakaway Racing             same time
9       108    Kate               VERONNEAU           Altarum Women's Cycling Team          same time
10      129    Leslie             JENNINGS            CycleLife Powered By Specialize       same time
11      135    Sally              ANNIS               Hub Racing                            same time
12      143    Rachel             WARNER              Juice Plus Club Team                  same time
13      149    Brooke             O'CONNOR            NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dent       same time
14      172    Jacquelyn          CROWELL             Team Type 1                           12.2
15      125    Andrea             DVORAK              Colavita Sutter Home p/b Cookin       same time
16      170    Alison             POWERS              Team Type 1                           same time
17      116    Bridie             O'DONNELL           AUSTRALIAN NATIONAL TEAM              45.8
18      165    Silke              WUNDERWALD          Team Kenda                            50.8
19      104    Mary               COSTELLOE           Alliance Environmental                02:05.8
20      152    Rebecca            WELLONS             NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dent       same time
21      109    Kristy             SCHEFFENACKER       Altarum Women's Cycling Team          same time
22      111    Dale               TYE                 Altarum Women's Cycling Team          02:13.4
23      132    Jennifer           RASMUSSON           HPC                                   02:37.2
24      103    Sarah              CARAVELLA           Alan North America Racing             02:40.5
25      101    Laura              McCAUGHEY           Salamander                            02:50.9
26      155    Anna               MILKOWSKI                                                 03:15.9
27      178    Jessie             MACLEAN             Verducci/Breakaway Racing             03:23.9
28      182    Lenore             PIPES               Zaveta                                same time
29      162    Rebecca            BLATT               Team Kenda                            same time
30      144    Amity              ELLIOT              Juice Plus+ Club Team                 04:41.4
JUNIOR MEN 15-16
Place   Bib #  First Name         Last Name           Team Name                             Time
1       77     Matthew            BARANOSKI           Alliance Environmental                48:40.9
2       84     Nick               ROEDER              JVR Sports                            same time
3       83     Steven             KENDALL             NCVC/Inova Health System              same time
4       74     Chris              ABBEY               NCVC/Inova Health System              01:21.3
5       75     Dag                ANDERSON            Team Somerset                         01:46.8
6       78     Christopher        BARANOSKI           Alliance Environmental                02:20.1
7       81     Noah               GRANIGAN            Team Somerset                         02:30.4
8       79     Gunnar             BERGEY              Cycle Sports Fast Forward Junio       03:18.7
9       85     Avery              WILSON              NCVC/Inova Health System              03:45.4
10      80     Jacob              EHLINGER            Cycle Sports Fast Forward Junio       05:48.8
11      82     Isaac              KAPLAN              Artemis                               05:53.3
12      76     Kyle               MILLER              Cyclie sprot Fast                     09:12.5
DQ      5      calan              FARLEY              young medalists
JUNIOR MEN 17-18
Place   Bib #  First Name         Last Name           Team Name                             Time
1       91     Luke               KEOUGH              CLNoonan/KAM/Coast to Coast           48:39.3
2       94     Roberto            TORRES-AGUIAR       Errol Cycling Team                    same time
3       86     Jeff               BAHNSON             Henry's Bikes / Van Dessel            same time
4       97     Kevin              GOTTLIEB            Squadra Coppi                         same time
5       93     Jeremy             SHIROCK             South Mountain Cycles                 same time
6       92     Cooper             RAY                 GS - Gotham/Toga Bikes                same time
7       90     Jesse              KEOUGH              CLNoonan/KAM/Coast to Coast           same time
8       232    Nathan             WILSON              Kelly Benefit                         same time
9       177    Waldy              FERRER                                                    02:47.8
10      89     Richard            CONING              Organic Athlete                       05:31.1
DQ      14     Tynan              FARLEY              Chester County Cycling Foundati
CAT 2/3 MEN
Place   Bib #  First Name         Last Name           Team Name                             Time
1       263    Matt               Spohn               Dynaflo Racing                        1:07:26
2       475    Elliott            O'Brien             Team Traveller                        same time
3       473    Mason              Haymes              Team Nature's Path/3 Sports           7.7
4       242    Dylan              McNicholas          CCB Racing                            18
5       261    Andrew             Olson               DLP Racing                            same time
6       485    Connor             Sallee              Williams Cycling                      same time
7       446    Jamil              Kayin               Quaker City Wheelmen/Breakawayb       same time
8       294    Ryan               Bloom               Kelly Benefit Strategies/LSV Am       same time
9       251    KARL               RAHN                CRCA / Empire Cycling Team            same time
10      428    Steven             Kendall             NCVC/Inova Health System              same time
11      467    Chip               Hoover              Team Latitude/ABRT                    same time
12      292    Curtis             Winsor              Kelly Benefit Strategies/LSV          same time
13      462    zac                felpel              Team Alliance Environmental 2         same time
14      440    Craig              Lebair              philadelphia ciclismo                 same time
15      239    Andrew             Christian           Bolt Brothers                         same time
16      432    Jeff               Dickey              NCVC/Inova Health System              same time
17      447    tyler              bauer               Quaker City Wheelmen/Breakawayb       same time
18      424    Matthew            Baranoski           Alliance Environmental                same time
19      237    james              pettengill          Battley Harley-Davidson               same time
20      471    Gregory            Battista            Team Metra / Wendy's pb cycles        same time
21      466    Stephen            Wahl                Team Latitude / ABRT                  same time
22      241    Andrew             Troy                Carytown Bicycle Company              same time
23      297    Glenroy            Griffith            Major Taylor Iron Riders              same time
24      244    Ronald             LaRose              CCNS                                  same time
25      293    Michael            Retzlaff            Kelly Benefit Strategies/LSV Am       same time
26      455    Kevin              Gottlieb            Squadra Coppi                         same time
27      235    Kevin              PUTMAN              BATTENKILL UNITED                     same time
28      231    Giancatlo          Bianchi                                                   same time
29      269    George             Opria               Evolution Cycling Club                same time
30      458    Thomas             Wood                Team Alliance Enviromental            same time
31      238    Jose               Escobar             Battley Harley-Davidson               same time
32      453    Jeremy             Shirock             South Mountain Cycles                 same time
33      422    PATRICK            RICHARDSON                                                same time
34      470    Yanni              Papadopoulos        Team Latitude/ABRT                    same time
35      435    Paul               Mica                NCVC/Inova Health System              same time
36      479    J Gabriel          Lloyd               Van Dessel Factory Team               same time
37      267    Kyle               Centrella           Dynaflo Racing                        same time
38      452    Blair              Saunders            Secret Henry's Team                   same time
39      232    Nathan             Wilson                                                    35
40      270    Mike               Bradbury            Evolution Cycling Club                44.9
41      288    Pete               Custer              IMMEDIATE MORTGAGE - ARTEMIS EL       01:03.8
42      434    Greg               Abbott              NCVC/Inova Health System              same time
43      433    Paul               Lengermann          NCVC/Inova Health System              same time
44      262    Andy               MUNAS               DYNAFLO                               01:32.5
45      454    Brad               Ober                Spinners Cycling                      01:53.8
46      457    Wayne              Work                Swashbuckler Brewing/PARenfaire       same time
47      268    Saysana            inthavongsa         ERA Cycling/Swashblucker Brewin       02:06.5
PRO/1 MEN
Place   Bib #  First Name         Last Name           Team Name                             Time
1       7      Zach               BELL                Kelly Benefit's Strategy              1:13:25
2       60     Lucas Sebastian    HAEDO               Colavita Sutter Home p/b Cookin       same time
3       2      Jake               KEOUGH              Kelly Benefit Strategies              same time
4       58     Kyle               WAMSLEY             Colavita Sutter Home p/b Cookin       same time
5       164    William            HOFFARTH            Team Mountain Khakis Pro Cyclin       same time
6       82     kirk               OBEE                Bissell Pro Cycling                   same time
7       166    KEN                HANSON              Team Type 1                           same time
8       33     Robbie             KING                IF/Lionette's                         same time
9       55     Stephan            KINCAID             CRCA/Empire Cycling Team p/b No       same time
10      89     Eric               SCHILDGE            BikeReg.com / Cannondale              same time
11      236    Francois           PARISIEN            PLANET ENERGY                         same time
12      39     Rafael             MERAN               GS Mengoni USA                        same time
13      173    Aldo Ino           ILESIC              Team Type1                            same time
14      34     John               DELONG              Hincapie Gary Fisher pb Barkley       same time
15      61     Alejandro          BORRAJO             Colavita Sutter Home p/b Cookin       same time
16      75     Frank              TRAVIESO            Champion porsche                      same time
17      165    Mark               HEKMAN              Team Mountain Khakis Pro Cyclin       same time
18      17     Todd               HESEL               Kelly Benefit Strategies/LSV Am       same time
19      92     Dave               FUENTES             Battley HARLEY-DAVIDSON/Sonoma        same time
20      96     Ryan               DEWALD              Battley HARLEY-DAVIDSON/Sonoma        same time
21      54     Jake               HOLLENBACH          CRCA/Empire Cycling Team p/b No       same time
22      50     Daniel             ZMOLIK              CRCA/Empire Cycling Team p/b No       same time
23      138    rick               NORTON              Kelly Benefits Strategies/LSV a       same time
24      142    Evan               FADER               Richmond Pro Cycling                  same time
25      53     Clayton            BARROWS             CRCA/Empire Cycling Team p/b No       same time
26      57     Andrew             GUPTILL             Colavita Sutter Home p/b Cookin       same time
27      157    daniel             RAMSEY              Team Mountain Khaki                   same time
28      14     Bennet             VAN DER GENUGTEN    Kenda Pro Cycling p/b Spinergy        same time
29      162    Thomas             SOLADAY             Team Mountain Khakis                  same time
30      56     Luis Alberto       Romero Amaran       Colavita Sutter Home p/b Cookin       18.9
31      167    Ken                HOLT                Team Type 1                           same time
32      80     cody               OREILLY             Bissell Pro Cycling                   25
33      170    Valeriy            KOBZARENKO          Team Type 1                           same time
34      74     Yosvany            FALCON              Champion Porsche p/b Race Edge        same time
35      169    Shawn              MILNE               Team Type 1                           58.7
36      98     Keck               BAKER               Battley HARLEY-DAVIDSON/Sonoma        01:03.3
37      253    Nick               BENNETTE            MetLife Cycling Team                  same time
38      37     Adam               FARABAUGH           Hershey Cancer Institute-GPOA-C       same time
39      38     Jared              NIETERS             Haymarket Bicycles/Trakkers           same time
40      171    Tim                MITCHELL            MetLife Cycling Team                  same time
41      26     Ramon              BENITEZ             IMMEDIATE MORTGAGE - ARTEMIS EL       same time
42      64     David              BOZAK               Clean Currents p/b Don Beyer Vo       same time
43      35     Justin             BEARD               Hincapie Gary Fisher p/b Barkle       same time
44      43     Sean               BARRIE              Georgetown University                 same time
45      94     Charles            HUTCHESON           Battley HARLEY-DAVIDSON/Sonoma        same time
46      150    joe                WHITMAN             Salamander Racing                     same time
47      42     Salvatore          SCOTTO DIVETTA      GS Mengoni USA                        same time
48      86     Justin             LINDINE             BikeReg.com / Cannondale              same time
49      65     Jason              MEIDHOF             Clean Currents p/b Don Beyer Vo       same time
50      4      Jonathan           MUMFORD             Kelly Benefit Strategies              same time
51      133    Ryan               FLEMING             MetLife Cycling Team                  same time
52      79     Frank              PIPP                Bissell Pro Cycling                   same time
53      248    Jeff               BRANDON             Kelly Benefit Strategies/LSV Am       same time
54      243    Jamie              KIMBERLEY           Kelly Benefit Strategies/LSV Am       same time
55      48     Eric               BROWNELL            CRCA/Empire Cycling Team p/b No       same time
56      52     Michael            MATHIS              CRCA/Empire Cycling Team p/b No       same time
57      3      Jonathan           SUNDT               Kelly Benefit Strategies              same time
58      49     Matthew            JOHNSON             CRCA/Empire Cycling Team p/b No       same time
59      78     Peter              LATHAM              Bissell Pro Cycling                   same time
60      32     Kevin              WOLFSON             IF/Lionette's                         01:21.9
61      179    Jermaine           BURROWES            WS UNITED/SHEEPSHEAD CYCLE            same time
62      97     Brian              BUTTS               Battley HARLEY-DAVIDSON/Sonoma        same time
63      159    David              GUTTENPLAN          Team Mountain Khaki                   same time
64      1      Scott              ZWIZANSKI           Kelly Benefit's Strategy              same time
65      8      Ryan               ANDERSON            Kelly Benefit's Strategy              same time
66      6      Alex               CANDELARIO          Kelly Benefit Strategies              same time
67      95     Russ               LANGLEY             Battley HARLEY-DAVIDSON/Sonoma        same time
68      13     Marco              ALEDIA              KENDA PRO CYCLING p/b SPINERGY        same time
69      148    Jamey              DRISCOLL            Rock Racing                           same time
70      12     chad               BURDZILAUSKAS       KENDA PRO CYCLING p/b SPINERGY        same time
71      11     Rich               HARPER              Kenda Pro Cycling Presented by        same time

Why BikeReg.com?

BikeReg.com is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and promoters
  • Easy, customizable, full-featured promoter interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Over a decade of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg.com Advantage