We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart

Results » Road » 2009
2009 Tour of Washington County
Williamsport, MD
Saturday, June 20, 2009
2009 Tour of Washington County Presented by Antietam Velo Club Smithsburg, Boonsboro & Williamsport, MD Saturday, June 20, 2009 to Sunday, June 21, 2009
Results powered by The Big Guy Group
These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
STAGE 1 ROAD RACE
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
STAGE 1 ROAD RACE CAT 1/2/3
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       626     Charles       Hutcheson         Battley Harley-Davidson                              2:32:47
2       635     Jacob         Mueller           Kelly Benefit Strategies/LSV Amateur Racing          2:32:48
3       649     Nathan        Wilson            Kelly Benefit Strategies/LSV Amateur Racing          2:32:58
4       614     Jeff          Dickey            NCVC/Inova Health System                             2:35:13
5       618     Joshua        Frick             Clean Currents p/b Don Beyer Volvo                   2:35:13
6       615     Jose          Escobar           Battley Harley-Davidson                              2:35:13
7       610     Jeff          Brandon           Kelly Benefit Strategies/LSV Amateur Racing          2:35:14
8       611     Brian         Butts             Battley Harley-Davidson                              2:35:14
9       612     Peter         Cannell           Mock Orange Racing                                   2:35:14
10      624     Todd          Hesel             Kelly Benefit Strategies/LSV Amateur Racing          2:35:14
11      620     Mike          Githens           IMMEDIATE MORTGAGE - ARTEMIS ELITE                   2:35:15
12      630     Steve         Lusby             Kelly Benefit Strategies/LSV Amateur Team            2:35:15
13      625     Chip          Hoover            Team Latitude/ABRT                                   2:35:15
14      646     Nathaniel     Thompson          Team Latitude/ABRT                                   2:35:15
15      637     Rick          Norton            Kelly Benefit Strategies/LSV Amateur Racing          2:35:16
16      650     Curtis        Winsor            Kelly Benefit Strategies/LSV Amateur Racing          2:35:16
17      606     Steven        Black             NCVC/Inova Health System                             2:35:16
18      634     Paul          Mica              NCVC/Inova Health System                             2:35:17
19      621     Kevin         Gottlieb          Squadra Coppi                                        2:35:17
20      607     Ryan          Bloom             Kelly Benefit Strategies/LSV Amateur Racing          2:35:18
21      619     George        Ganoung           NCVC/Inova Health System                             2:35:19
22      604     Ramon         Benitez           IMMEDIATE MORTGAGE - ARTEMIS ELITE                   2:35:21
23      605     Blair         Berbert           Kelly Benefit Strategies/LSV Amateur Racing          2:35:21
24      653     John          Parks                                                                  2:35:21
25      636     R             Muoio             Kelly Benefit Strategies/LSV Amateur Racing          2:35:22
26      654     Nick          Bax               Clean Currents p/b Don Beyer Volvo                   2:35:22
27      608     Ryan          Bodge             IMMEDIATE MORTGAGE - ARTEMIS ELITE                   2:35:22
28      639     Yanni         Papadopoulos      Team Latitude/ABRT                                   2:35:23
29      617     Brian         Fouche            Team Latitude/ABRT                                   2:35:23
30      633     Jason         Meidhof           Clean Currents p/b Don Beyer Volvo                   2:35:24
31      647     Bryan         Vaughan           IMMEDIATE MORTGAGE - ARTEMIS ELITE                   2:35:26
32      629     Paul          Lengermann        NCVC/Inova Health System                             2:35:29
33      651     Ken           Young             Clean Currents p/b Don Beyer Volvo                   2:35:30
34      622     Steven        Grant             NCVC/Inova Health System                             2:35:31
35      638     David         Osborne           IMMEDIATE MORTGAGE - ARTEMIS ELITE                   2:35:35
36      616     Skip          Foley             360 Racing                                           2:35:46
37      631     Andy          McKeegan          Park Place Dealerships/Dallas Metal Fab              2:35:56
38      632     Ryan          McKinney          Clean Currents p/b Don Beyer Volvo                   2:35:57
39      644     Mark          Sommers           Clean Currents p/b Don Beyer Volvo                   2:36:10
40      613     Pete          Custer            IMMEDIATE MORTGAGE - ARTEMIS ELITE                   2:36:13
41      623     Mike          Hefner            Team Latitude/ABRT                                   2:36:27
42      602     Joseph        Baremore          Clean Currents p/b Don Beyer Volvo                   2:37:08
43      627     Jamie         Kimberley         Kelly Benefit Strategies/LSV Amateur Racing          2:48:26
44      641     Stephen       Robinson          Squadra Coppi/IM SAAB                                2:48:59
45      643     Andy          Shaw              NCVC/Inova Health System                             2:49:06
46      609     David         Bozak             Clean Currents p/b Don Beyer Volvo                   2:49:06
47      601     Greg          Abbott            NCVC/Inova Health System                             2:49:23
48      652     Alex          Butterfield       DC Velo                                              2:49:31
49      648     Stephen       Wahl              Team Latitude / ABRT                                 2:51:28
50      640     John          Raley             IMMEDIATE MORTGAGE / ARTEMIS ELITE                   3:08:30
50      642     Joseph        Rudolph           Clean Currents p/b Don Beyer Volvo                   3:08:30
STAGE 1 ROAD RACE CAT 3
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       348     Timothy       Rugg              The Bike Rack                                        1:46:25
2       327     Steven        Kendall           NCVC/Inova Health System                             1:46:49
3       302     Lance         Anderson          The Bike Rack                                        1:47:02
4       351     Robert        Sheffield         Squadra Coppi/IM Saab                                1:47:04
5       339     Matthew       Neigh             All American Bicycle Club                            1:47:07
6       349     Brian         Sacawa            Kelly Benefit Strategies/LSV Amateur Cycling         1:47:12
7       314     Win           Elliot            Clean Currents p/b Don Beyer Volvo                   1:47:14
8       331     Brandon       Lumm              Route 1 Velo/Arrow Bicycle                           1:47:15
9       307     Michael       Birner            Ben's Performance Bikes/BMC                          1:47:16
10      359     Jorge         Marccenaro                                                             1:47:16
11      346     Zachary       Rogers            540Cycling.com                                       1:47:17
12      341     Robert        Netsch            GS OUTERBANKS                                        1:47:17
13      301     Tony          Abate             The Bike Rack                                        1:47:17
14      335     Sam           McCadney          The Bike Rack                                        1:47:18
15      305     Ronald        Barry             All American Bicycle Club                            1:47:18
16      329     Lance         Lacy              Team Latitude/ABRT                                   1:47:18
17      330     Aric          Line              The Bike Lane VA                                     1:47:18
18      352     Ryan          Simpson           Evolution Cycling Club                               1:47:19
19      338     Kyle          Murphy            The Bike Lane                                        1:47:20
20      324     Kyle          Jones             Team Latitude/ABRT                                   1:47:25
21      356     Marc          Warner            Team Natures Path/ 3 Sports                          1:47:27
22      310     Scott         Cernich           Route 1 Velo/Arrow Bicycle                           1:47:28
23      336     Judd          Milne             Squadra Coppi/IM Saab                                1:47:31
24      323     Chris         Harshman          Team Latitude/ABRT                                   1:47:35
25      332     Brigham       Lumm              Route 1 Velo/Arrow Bicycle                           1:47:36
26      315     Greg          Faber             NCVC/Inova Health System                             1:47:47
27      355     Judd          Walencikowski     Bike Doctor                                          1:47:49
28      313     Thomas        Draffen           Whole Wheel Velo Club                                1:47:52
29      357     Rusty         Williford         Whole Wheel Velo Club (WWVC)                         1:48:01
30      343     Duncan        Oliver            WVWC Cycling                                         1:48:06
31      309     Michael       Buchness          The Bike Lane                                        1:48:07
32      325     Robert        Kelly             NCVC/Inova Health System                             1:48:15
33      344     Brooke        Patterson         Route 1 Velo/Arrow Bicycle                           1:48:31
34      306     Todd          Bickling          Bike Doctor/Bayside Velo                             1:48:43
35      308     Donald        Brew              Artemis                                              1:48:46
36      304     Drew          Armstrong         NCVC/Inova Health System                             1:52:28
37      322     David         Harrell           Whole Wheel Velo Club                                1:53:10
38      311     Clifton       Chamberlin        Bike Doctor/Bayside Velo                             1:53:34
39      354     Dan           Underwood         Saroff Racing Team                                   1:53:59
40      337     Aaron         Mongeau           Team BBC                                             1:55:18
41      340     Bruno         Neto              KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV                         1:55:25
42      303     Terry         Anderson          Haymarket Bicycles/Trakkers                          1:55:29
43      320     Bob           Gillespie         All American Bicycle Club                            1:55:30
44      317     Steve         Fife              Bike Doctor                                          1:57:21
45      321     Christopher   Hall              Whole Wheel Velo Club                                1:59:25
46      328     Jeff          Koch              Route 1 Velo/Arrow Bicycle                           2:00:13
47      326     Bradley       Kendall           NCVC/Inova Health System                             2:00:46
48      350     Michael       Schneider         Bike Doctor                                          2:03:53
49      345     Frank         Ramos             Bike Doctor/Bayside Velo                             2:05:21
50      358     Paul          Wilson            All American Bicycle Club                            2:08:33
STAGE 1 ROAD RACE CAT 4
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       204     Martin        Austermuhle       The Bike Rack                                        1:54:48
2       211     Timothy       Brown             The Bike Rack                                        1:54:48
3       208     Thomas        Blonkowski        Squadra Coppi/IM Saab                                1:54:49
4       230     Sigberto      Garcia            NCVC/Inova Health System                             1:54:50
5       272     Stu           Waring            Team Latitude/ABRT                                   1:54:51
6       247     Nathan        Miller            Squadra Coppi/IM Saab                                1:54:51
7       273     Peter         Warner            Whole Wheel Velo Club                                1:54:53
8       209     Dennis        Bodewits          The Bike Rack                                        1:54:53
9       253     James         Palo              Bicycle Place Velo Club                              1:54:54
10      267     Jeff          Spaulding         NCVC / Inova Health System                           1:54:55
11      203     Jason         Anthony           Route 1 Velo/Arrow Bicycle                           1:54:57
12      212     Eric          Bruins            NCVC/Inova Health System                             1:54:58
13      236     Daryl         Grissom           Whole Wheel Velo Club                                1:54:58
14      265     Dennis        Short             Capital Region Fire & Police / PoWER                 1:55:03
15      248     Kenneth       Morris            Winchester Wheelmen Racing Team                      1:55:05
16      254     Kyle          Pitman            Team Latitude/ABRT                                   1:55:17
17      222     Kevin         Cross             The Bike Rack of Washington DC                       1:55:17
18      213     Bruce         Buckley           THE Bike Lane                                        1:55:22
19      241     David         Kirkpatrick       NCVC/Inova Health System                             1:55:39
20      205     Scott         Barstow           Route 1 Velo / Arrow Bicycles                        1:56:59
21      234     Christopher   Gould             Whole Wheel Velo Club                                1:57:09
22      210     Andrew        Bridges           540Cycling.com                                       1:57:48
23      240     Christopher   King              Route 1 Velo / Arrow Bicycles                        1:57:54
24      235     Mark          Granger           Winchester Wheelmen Race Team                        1:58:08
25      275     Ken           Woodrow           Squadra Coppi/IM Saab                                1:58:38
26      271     Jim           Van Leer          Prince William Elite (PoWER)                         1:58:43
27      223     Gregg         Deal              Prince William Elite Racing (PoWER)                  1:58:43
28      258     Matthew       Ringer            The Bike Rack                                        1:59:10
29      218     Grayson       Church            The Bike Rack                                        1:59:12
30      244     Chris         Marrow            Squadra Coppi/IM SAAB                                2:01:17
31      276     Douglas       Woods             All American Bike Club                               2:01:58
32      277     Ty            Wu                Team Latitude/ABRT                                   2:02:01
33      201     Chris         Abbey             NCVC/Inova Health System                             2:02:19
34      225     Michael       Epshteyn          NCVC/Inova Health System                             2:02:23
35      246     Sean          McKee                                                                  2:03:34
36      262     Jeffrey       Sanders           Squadra Coppi/IM Saab                                2:04:00
37      221     Daniel        Cramer            The Bike Rack of Washington DC                       2:04:13
38      257     Geoffrey      Rezvani           NCVC/Inova Health System                             2:04:35
39      274     Drew          Wisniewski        NCVC/Inova Health System                             2:06:35
40      264     Trevor        Shattuck          BBC                                                  2:06:46
41      237     Nate          Hakken            NCVC / Inova Health System                           2:06:50
42      243     Lukasz        Majewski          Evolution Cycling                                    2:06:52
43      268     Phil          Steinschneider    Evolution Cycling Club                               2:06:56
44      231     Nathan        Gazzetta          The Bike Rack                                        2:06:56
45      216     Chris         Carraway          NCVC/Inova Health System                             2:08:13
46      263     Blake         Selzer            Route 1 Velo/Arrow Bicycle                           2:11:08
47      215     Ryan          Callahan          Whole Wheel Velo Club                                2:15:50
48      249     John          Myrick            NCVC/Inova Health System                             2:16:48
49      220     Ramon         Colon             Capital Region Fire & Police / PoWER                 2:21:07
50      238     Robert        Helms             Prince William Elite (PoWER)                         2:21:08
50      266     Micah         Smith             Squadra Coppi/IM SAAB                                2:21:08
STAGE 1 ROAD RACE WOMEN OPEN
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       504     Sonja         Evers             CycleLife Powered By Specialized                     1:59:35
2       520     Amanda        Watson            Artemis                                              1:59:39
3       519     Erin          Silliman          Artemis                                              2:00:00
4       507     Diane         Castor-Grim       Latitude / ABRT                                      2:00:34
5       512     Leslie        Jennings          CycleLife Powered By Specialized                     2:01:52
6       518     Ainhoa        Perez-Diez        NVRC/Cardio Sports Lab                               2:01:52
7       517     Janet         Olney             Team Latitude/ABRT                                   2:03:06
8       506     Heidi         Goldberg          Team Kenda                                           2:03:13
9       516     Susan         McQuiston         Team BBC                                             2:03:20
10      522     Amy           Westenfeld        Team Latitude/ABRT                                   2:04:06
11      523     Amanda        Wu                Team Latitude/ABRT                                   2:04:09
12      509     Elizabeth     Harlow            C3-Sollay.com                                        2:04:16
13      524     Sara          Zeigler           CycleLife Powered By Specialized                     2:04:20
13      502     Christina     Briseno           CycleLife Powered By Specialized                     2:04:20
15      508     Marni         Harker            Team Kenda                                           2:04:30
16      521     Christine     Wehlburg          Team Latitude/ABRT                                   2:04:39
17      501     Cynthia       Anderson          AMVC/DND Inc.                                        2:04:54
18      505     Laura         Gabanski          Route 1 Velo/Arrow Bicycle                           2:19:59
19      515     Tracy         Lea               T.E.A.M. FUJI                                        2:24:40
STAGE 1 ROAD RACE WOMEN CAT 4
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       155     Christian     Gillette          Squadra Coppi                                        1:03:56
2       153     Sara          Clafferty         Team Latitude/ABRT                                   1:04:17
3       157     Catherine     Miller            George Washington University                         1:04:57
4       158     Lisette       Planken           The Bike Rack                                        1:05:00
5       152     Jessica       Berry             Artemis                                              1:05:19
6       154     Jean          Woodrow           Squadra Coppi/IM Saab                                1:09:59
7       159     Marnie        Vernon            River City Women's Racing Team/ Marshall Mechanics   1:11:19
8       156     Michelle      Johnson           The Bike Rack                                        1:16:15
STAGE 1 ROAD RACE  CAT 4
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       121     Bart          Forsyth           Team Snapple                                         0:54:14
2       134     Justin        Resnick                                                                0:55:00
3       118     Matthew       Donahue           DCMTB/Whole Foods Market                             0:55:00
4       137     Ian           Spivack           www.StudioOrganics.com                               0:55:00
5       107     John          Braynard          Evolution Cycling Club                               0:55:00
6       136     Chuck         Sochin            Winchester Wheelmen Race Team                        0:55:02
7       128     Syd           Lea               T.E.A.M. Fuji                                        0:57:16
8       111     John          Buxbaum           AVC - Team Hagerstown/Washington County              0:57:50
9       112     James         Carey                                                                  0:57:50
10      117     Patrick       Dolan             unattached                                           0:58:11
11      139     Howard        Van Houten        Unattached                                           0:58:41
12      105     Chad          Billings          Evolution Cycling Club                               1:00:09
13      101     Kenn          Angelly           All American Bicycle Club                            1:00:13
14      115     Benjamin      D'Alessio                                                              1:00:27
15      141     Theodore      Wilson            Evolution Cycling Club                               1:00:41
16      113     Chris         Carlson           Evolution Cycling Club                               1:00:52
17      103     Rick          Bartlett          Western Maryland Wheelmen                            1:01:11
18      129     Kevin         McAleenan                                                              1:01:12
19      127     Scott         Lawler                                                                 1:03:05
20      109     Buck          Browning          AVC - Team Hagerstown/Washington County              1:03:31
21      122     Todd          Gobeille          NCVC/Inova Health System                             1:03:41
22      119     Jeremiah      Downie            AVC/Team Hagerstown-Washington Co                    1:04:03
23      120     Marcus        Floro             The Bike Rack                                        1:04:12
24      138     Craig         Terry             Cardio Sports Lab / NVRC                             1:05:46
25      125     Jeff          Kendrick          POWER                                                1:07:37
26      110     Andrew        Burnette                                                               1:07:46
27      130     Charles       McNeill           Evoloution Cycling Club                              1:09:21
28      143     RIDER         UNKNOWN                                                                1:10:23
29      144     RIDER         UNKNOWN                                                                1:10:53
30      106     Jeff          Blum              The Bike Rack                                        1:14:20
31      142     Jonathan      Wilson                                                                 1:14:41
32      104     Robert        Berkebile                                                              1:18:37
STAGE 1 ROAD RACE  MASTER MEN 40+
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       473     Mike          Bradbury          Evolution Cycling Club                               1:42:37
2       459     George        Opria             Evolution Cycling Club                               1:42:40
3       460     Ace           McDermott         Team Latitude/ABRT                                   1:43:42
4       468     James         Johnson           Battlefield Velo/Frederick Bike Doctor               1:43:43
5       474     Paul          Beyer             Team Latitude/ABRT                                   1:44:44
6       461     Ray           Manyoky           Clean Currents p/b Don Beyer Volvo                   1:44:49
7       457     Grant         Soma              Saroff Racing Team                                   1:44:52
8       476     Matthew       Albanese          Atlantic Fitness                                     1:44:55
9       462     William       Luecke            NCVC/Inova Health System                             1:45:02
10      464     Charles       Kyle              Renaissance Cycling                                  1:47:43
11      463     Peter         Lindeman          NCVC/Inova Health System                             1:47:54
12      458     David         Rusnak            Main Line-Bikyle                                     1:47:59
13      466     Marc          Klein             NCVC/Inova Health System                             1:48:13
14      454     Rick          Tucker            L.S.V. KELLY BENEFITS STRATEGIES                     1:48:31
15      451     Michael       Zoeller           NCVC/Inova Health System                             1:53:04
16      453     Dean          Wagner            COLAVITA Racing Inc.                                 1:54:51
17      456     William       Stiles            Chesapeake Wheelmen/King Pawn                        1:56:15
18      475     James         Bellora           Squadra Coppi/IM SAAB                                1:56:46
19      472     Jay           Downs             WVU Healthcare                                       2:00:11
20      467     Fritz         Kessler           Breakaway Velo                                       2:01:43
21      465     Mike          Krawczel          Artemis                                              2:04:23
22      477     Christopher   Malone            Unattached                                           2:07:32
23      471     Brian         Farmer            NCVC/Inova Health System                             2:18:10
STAGE 1 ROAD RACE  MASTER MEN 50+
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       422     Randy         Thrasher          Clean Currents p/b Don Beyer Volvo                   1:43:46
2       413     Paul          Mittelstadt       Clean Currents p/b Don Beyer Volvo                   1:43:49
3       402     Dennis        Crockett          AVC/Team Hagerstown-Washington Co                    1:47:43
4       421     Gregory       Smith             Clean Currents p/b Don Beyer Volvo                   1:47:44
5       404     Don           Feinberg          AVC/Team Hagerstown                                  1:47:46
6       412     Tom           Meyer             Kelly Benefit Strategies/RacePaceBicycles            1:47:50
7       403     Shawn         Downing           Chesapeake Wheelmen/King Pawn                        1:47:53
8       420     Victor        Siegfried         Evolution Cycling Club                               1:47:58
9       418     Larry         Ruggiero          Squadra Coppi/IM Saab                                1:53:30
10      425     David         Wolfel            Squadra Coppi                                        1:54:10
11      409     Tim           Lung              AVC/Team Hagerstown - Washington Co                  1:54:28
12      414     John          Olinski           AVC/Team Hagerstown Wasington Co.                    1:58:27
13      410     Jonathan      Lyons             The Bike Rack                                        1:59:35
14      424     Barry         Wilcox Ii         Artemis                                              1:59:36
15      423     Greg          Werth             Clean Currents p/b Don Beyer Volvo                   2:04:03
16      408     Rob           Lea               T.E.A.M FUJI                                         2:04:23
17      419     Jeffrey       Schnur            Artemis                                              2:04:33
18      405     Rich          Fristik           Squadra Coppi/IM Saab                                2:06:47
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
STAGE 2 TIME TRIAL
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
STAGE 2 TIME TRIAL  CAT 1/2/3
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       612     Peter         Cannell           Mock Orange Racing                                   25:02.0
2       618     Joshua        Frick             Clean Currents P/b Don Beyer Vo                      25:40.0
3       620     Mike          Githens           Immediate Mortgage - Artemis El                      26:01.0
4       635     Jacob         Mueller           Kelly Benefit Strategies/lsv Am                      26:27.0
5       633     Jason         Meidhof           Clean Currents P/b Don Beyer Vo                      26:38.0
6       624     Todd          Hesel             Kelly Benefit Strategies/lsv Am                      26:45.0
7       626     Charles       Hutcheson         Battley Harley-davidson                              26:49.0
8       619     George        Ganoung           Ncvc/inova Health System                             27:00.0
9       616     Skip          Foley             360 Racing                                           27:04.0
10      629     Paul          Lengermann        Ncvc/inova Health System                             27:13.0
11      641     Stephen       Robinson          Squadra Coppi/im Saab                                27:16.0
12      605     Blair         Berbert           Kelly Benefit Strategies/lsv Am                      27:17.0
13      639     Yanni         Papadopoulos      Team Latitude/abrt                                   27:22.0
14      610     Jeff          Brandon           Kelly Benefit Strategies/lsv Am                      27:25.0
15      613     Pete          Custer            Immediate Mortgage - Artemis El                      27:31.0
16      636     R             Muoio             Kelly Benefit Strategies/lsv Am                      27:33.0
17      643     Andy          Shaw              Ncvc/inova Health System                             27:35.0
18      617     Brian         Fouche            Team Latitude/abrt                                   27:35.0
19      649     Nathan        Wilson            Kelly Benefit Strategies/lsv Am                      27:36.0
20      622     Steven        Grant             Ncvc/inova Health System                             27:51.0
21      602     Joseph        Baremore          Clean Currents P/b Don Beyer Vo                      27:53.0
22      615     Jose          Escobar           Battley Harley-davidson                              27:59.0
23      604     Ramon         Benitez           Immediate Mortgage - Artemis El                      28:11.0
24      607     Ryan          Bloom             Kelly Benefit Strategies/lsv Am                      28:19.0
25      648     Stephen       Wahl              Team Latitude / Abrt                                 28:22.0
26      608     Ryan          Bodge             Immediate Mortgage - Artemis El                      28:22.0
27      631     Andy          Mckeegan          Park Place Dealerships/dallas M                      28:23.0
28      637     Rick          Norton            Kelly Benefit Strategies/lsv Am                      28:27.0
29      651     Ken           Young             Clean Currents P/b Don Beyer Vo                      28:28.0
30      646     Nathaniel     Thompson          Team Latitude/abrt                                   28:28.0
31      623     Mike          Hefner            Team Latitude/abrt                                   28:30.0
32      654     Nick          Bax               Clean Currents P/b Don Beyer Vo                      28:36.0
33      647     Bryan         Vaughan           Immediate Mortgage - Artemis El                      28:44.0
34      611     Brian         Butts             Battley Harley-davidson                              28:44.0
35      650     Curtis        Winsor            Kelly Benefit Strategies/lsv Am                      28:45.0
36      601     Greg          Abbott            Ncvc/inova Health System                             29:08.0
37      621     Kevin         Gottlieb          Squadra Coppi                                        29:10.0
38      644     Mark          Sommers           Clean Currents P/b Don Beyer Vo                      29:21.0
39      606     Steven        Black             Ncvc/inova Health System                             29:35.0
40      625     Chip          Hoover            Team Latitude/abrt                                   29:39.0
41      653     John          Parks                                                                  30:14.0
42      642     Joseph        Rudolph           Clean Currents P/b Don Beyer Vo                      30:28.0
43      640     John          Raley             Immediate Mortgage / Artemis El                      31:02.0
44      652     Alex          Butterfield       Dc Velo                                              32:27.0
45      634     Paul          Mica              Ncvc/inova Health System                             33:01.0
46      632     Ryan          Mckinney          Clean Currents P/b Don Beyer Vo                      33:36.0
47      614     Jeff          Dickey            Ncvc/inova Health System                             33:50.0
48      609     David         Bozak             Clean Currents P/b Don Beyer Vo                      36:06.0
49      638     David         Osborne           Immediate Mortgage - Artemis El                      40:16.0
STAGE 2 TIME TRIAL  CAT 3
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       356     Marc          Warner            Team Natures Path/ 3 Sports                          26:05.0
2       313     Thomas        Draffen           Whole Wheel Velo Club                                26:58.0
3       349     Brian         Sacawa            Kelly Benefit Strategies/lsv Am                      27:00.0
4       348     Timothy       Rugg              The Bike Rack                                        27:15.0
5       329     Lance         Lacy              Team Latitude/abrt                                   27:33.0
6       352     Ryan          Simpson           Evolution Cycling Club                               27:35.0
7       302     Lance         Anderson          The Bike Rack                                        27:40.0
8       327     Steven        Kendall           Ncvc/inova Health System                             27:45.0
9       304     Drew          Armstrong         Ncvc/inova Health System                             27:48.0
10      315     Greg          Faber             Ncvc/inova Health System                             27:56.0
11      337     Aaron         Mongeau           Team Bbc                                             28:03.0
12      340     Bruno         Neto              Kelly Benefit Strategies/lsv                         28:10.0
13      301     Tony          Abate             The Bike Rack                                        28:14.0
14      351     Robert        Sheffield         Squadra Coppi/im Saab                                28:17.0
15      341     Robert        Netsch            Gs Outerbanks                                        28:29.0
16      346     Zachary       Rogers            540cycling.com                                       28:41.0
17      311     Clifton       Chamberlin        Bike Doctor/bayside Velo                             28:45.0
18      358     Paul          Wilson            All American Bicycle Club��                          28:52.0
19      325     Robert        Kelly             Ncvc/inova Health System                             28:54.0
20      343     Duncan        Oliver            Wvwc Cycling                                         28:55.0
21      335     Sam           Mccadney          The Bike Rack                                        29:02.0
22      324     Kyle          Jones             Team Latitude/abrt                                   29:07.0
23      305     Ronald        Barry             All American Bicycle Club                            29:09.0
24      307     Michael       Birner            Ben's Performance Bikes/bmc                          29:09.0
25      339     Matthew       Neigh             All American Bicycle Club                            29:09.0
26      322     David         Harrell           Whole Wheel Velo Club                                29:11.0
27      310     Scott         Cernich           Route 1 Velo/arrow Bicycle                           29:18.0
28      345     Frank         Ramos             Bike Doctor/bayside Velo                             29:19.0
29      330     Aric          Line              Bbc                                                  29:20.0
30      338     Kyle          Murphy            The Bike Lane                                        29:20.0
31      359     Jorge         Marccenaro                                                             29:27.0
32      303     Terry         Anderson          Haymarket Bicycles/trakkers                          29:33.0
34      309     Michael       Buchness          The Bike Lane                                        29:44.0
35      331     Brandon       Lumm              Route 1 Velo/arrow Bicycle                           29:54.0
36      317     Steve         Fife              Bike Doctor                                          29:55.0
37      323     Chris         Harshman          Team Latitude/abrt                                   30:06.0
38      326     Bradley       Kendall           Ncvc/inova Health System                             30:11.0
39      354     Dan           Underwood         Saroff Racing Team                                   30:18.0
40      308     Donald        Brew              Artemis                                              30:23.0
41      355     Judd          Walencikowski     Bike Doctor                                          31:07.0
42      332     Brigham       Lumm              Route 1 Velo/arrow Bicycle                           31:38.0
43      357     Rusty         Williford         Whole Wheel Velo Club (wwvc)                         31:39.0
44      306     Todd          Bickling          Bike Doctor/bayside Velo                             31:48.0
45      344     Brooke        Patterson         Route 1 Velo/arrow Bicycle                           31:49.0
46      350     Michael       Schneider         Bike Doctor                                          32:15.0
47      321     Christopher   Hall              Whole Wheel Velo Club                                32:36.0
STAGE 2 TIME TRIAL  CAT 4
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       273     Peter         Warner            Whole Wheel Velo Club                                27:34.0
2       254     Kyle          Pitman            Team Latitude/abrt                                   27:45.0
3       272     Stu           Waring            Team Latitude/abrt                                   28:02.0
4       203     Jason         Anthony           Route 1 Velo/arrow Bicycle                           28:43.0
5       248     Kenneth       Morris            Winchester Wheelmen Racing Team                      28:57.0
6       211     Timothy       Brown             The Bike Rack                                        28:57.0
7       236     Daryl         Grissom           Whole Wheel Velo Club                                29:02.0
8       247     Nathan        Miller            Squadra Coppi/im Saab                                29:02.0
9       204     Martin        Austermuhle       The Bike Rack                                        29:09.0
10      208     Thomas        Blonkowski        Squadra Coppi/im Saab                                29:11.0
11      230     Sigberto      Garcia            Ncvc/inova Health System                             29:13.0
12      276     Douglas       Woods             All American Bike Club                               29:23.0
13      210     Andrew        Bridges           540cycling.com                                       29:23.0
15      237     Nate          Hakken            Ncvc/inova Health System                             29:29.0
16      268     Phil          Steinschneider    Evolution Cycling Club                               29:39.0
17      265     Dennis        Short             Capital Region Fire & Police /                       29:41.0
18      257     Geoffrey      Rezvani           Ncvc/inova Health System                             29:48.0
19      213     Bruce         Buckley           The Bike Lane                                        29:51.0
20      275     Ken           Woodrow           Squadra Coppi/im Saab                                30:02.0
21      263     Blake         Selzer            Route 1 Velo/arrow Bicycle                           30:10.0
22      267     Jeff          Spaulding         Ncvc / Inova Health System                           30:23.0
23      244     Chris         Marrow            Squadra Coppi/im Saab                                30:30.0
24      241     David         Kirkpatrick       Ncvc/inova Health System                             30:31.0
25      212     Eric          Bruins            Ncvc/inova Health System                             30:33.0
26      209     Dennis        Bodewits          The Bike Rack                                        30:35.0
27      264     Trevor        Shattuck          Bbc                                                  30:40.0
28      249     John          Myrick            Ncvc/inova Health System                             30:56.0
29      234     Christopher   Gould             Whole Wheel Velo Club                                31:06.0
30      277     Ty            Wu                Team Latitude/abrt                                   31:08.0
31      201     Chris         Abbey             Ncvc/inova Health System                             31:26.0
32      253     James         Palo              Bicycle Place Velo Club                              31:35.0
33      262     Jeffrey       Sanders           Squadra Coppi/im Saab                                31:50.0
34      274     Drew          Wisniewski        Ncvc/inova Health System                             32:00.0
35      243     Lukasz        Majewski          Evolution Cycling                                    32:02.0
36      235     Mark          Granger           Winchester Wheelmen Race Team                        32:07.0
37      222     Kevin         Cross             The Bike Rack Of Washington Dc                       32:10.0
38      240     Christopher   King              Route 1 Velo / Arrow Bicycles                        32:17.0
39      246     Sean          Mckee                                                                  32:18.0
40      215     Ryan          Callahan          Whole Wheel Velo Club                                32:26.0
41      216     Chris         Carraway          Ncvc/inova Health System                             32:56.0
42      258     Matthew       Ringer            The Bike Rack                                        33:02.0
43      218     Grayson       Church            The Bike Rack                                        33:04.0
44      205     Scott         Barstow           Route 1 Velo / Arrow Bicycles                        33:05.0
45      221     Daniel        Cramer            The Bike Rack Of Washington Dc                       33:18.0
46      223     Gregg         Deal              Prince William Elite Racing (po                      33:27.0
47      225     Michael       Epshteyn          Ncvc/inova Health System                             33:32.0
48      271     Jim           Van Leer          Prince William Elite (power)                         33:34.0
49      231     Nathan        Gazzetta          The Bike Rack                                        34:10.0
50      238     Robert        helms             prince william elite                                 34:43.0
51      220     raymond       colon             Capital Region Fire & Police /                       38:08.0
STAGE 2 TIME TRIAL  CAT 5
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       121     Bart          Forsyth           Team Snapple                                         28:20.0
2       118     Matthew       Donahue           Dcmtb/whole Foods Market                             29:41.0
3       107     John          Braynard          Evolution Cycling Club                               29:52.0
4       134     Justin        Resnick                                                                30:01.0
5       128     Syd           Lea               T.e.a.m. Fuji                                        30:14.0
6       101     Kenn          Angelly           All American Bicycle Club                            30:15.0
7       129     Kevin         Mcaleenan                                                              31:02.0
8       111     John          Buxbaum           Avc - Team Hagerstown/washingto                      31:21.0
9       139     Howard        Van Houten        Unattached                                           31:22.0
10      122     Todd          Gobeille          Ncvc/inova Health System                             31:44.0
11      112     James         Carey                                                                  31:45.0
12      137     Ian           Spivack           Www.studioorganics.com                               32:20.0
13      117     Patrick       Dolan             Unattached                                           32:49.0
14      127     Scott         Lawler                                                                 33:03.0
15      109     Buck          Browning          Avc - Team Hagerstown/washingto                      33:32.0
16      141     Theodore      Wilson            Evolution Cycling Club                               33:36.0
17      119     Jeremiah      Downie            Avc/team Hagerstown-washington                       34:12.0
18      115     Benjamin      D'alessio                                                              34:12.0
19      120     Marcus        Floro             The Bike Rack                                        34:20.0
20      125     Jeff          Kendrick          Power                                                34:27.0
21      138     Craig         Terry             Cardio Sports Lab / Nvrc                             34:47.0
22      110     Andrew        Burnette                                                               35:43.0
23      106     Jeff          Blum              The Bike Rack                                        37:56.0
24      104     Robert        Berkebile                                                              37:58.0
STAGE 2 TIME TRIAL  MASTER MEN 40+
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       459     George        Opria             Evolution Cycling Club                               27:04.0
2       457     Grant         Soma              Saroff Racing Team                                   27:44.0
3       473     Mike          Bradbury          Evolution Cycling Club                               27:58.0
4       460     Ace           Mcdermott         Team Latitude/abrt                                   28:29.0
5       453     Dean          Wagner            Colavita Racing Inc.                                 28:36.0
6       476     Matthew       Albanese          Atlantic Fitness                                     28:39.0
7       463     Peter         Lindeman          Ncvc/inova Health System                             28:47.0
8       468     James         Johnson           Battlefield Velo/frederick Bike                      28:54.0
9       462     William       Luecke            Ncvc/inova Health System                             29:49.0
10      461     Ray           Manyoky           Clean Currents P/b Don Beyer Vo                      30:48.0
11      474     Paul          Beyer             Team Latitude/abrt                                   30:53.0
12      451     Michael       Zoeller           Ncvc/inova Health System                             32:20.0
13      472     Jay           Downs             Wvu Healthcare                                       32:27.0
14      467     Fritz         Kessler           Breakaway Velo                                       32:36.0
15      454     Rick          Tucker            L.s.v. Kelly Benefits Strategie                      32:59.0
16      465     Mike          Krawczel          Artemis                                              35:40.0
17      471     Brian         Farmer            Ncvc/inova Health System                             36:06.0
18      475     James         Bellora           Squadra Coppi/im Saab                                57:53.0
STAGE 2 TIME TRIAL  MASTER MEN 50+
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       422     Randy         Thrasher          Clean Currents P/b Don Beyer Vo                      27:01.0
2       402     Dennis        Crockett          Avc/team Hagerstown-washington                       29:04.0
3       420     Victor        Siegfried         Evolution Cycling Club                               29:09.0
4       413     Paul          Mittelstadt       Clean Currents P/b Don Beyer Vo                      29:23.0
5       421     Gregory       Smith             Clean Currents P/b Don Beyer Vo                      29:25.0
6       419     Jeffrey       Schnur            Artemis                                              29:34.0
7       414     John          Olinski           Avc/team Hagerstown Wasington C                      30:14.0
8       412     Tom           Meyer             Kelly Benefit Strategies/racepa                      30:22.0
9       425     David         Wolfel            Squadra Coppi                                        30:50.0
10      403     Shawn         Downing           Chesapeake Wheelmen/king Pawn                        30:53.0
11      423     Greg          Werth             Clean Currents P/b Don Beyer Vo                      31:21.0
12      408     Rob           Lea               T.e.a.m Fuji                                         31:33.0
13      410     Jonathan      Lyons             The Bike Rack                                        31:41.0
14      418     Larry         Ruggiero          Squadra Coppi/im Saab                                32:15.0
15      424     Barry         Wilcox Ii         Artemis                                              34:18.0
16      405     Rich          Fristik           Squadra Coppi/im Saab                                34:56.0
STAGE 2 TIME TRIAL  WOMEN OPEN
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       512     Leslie        Jennings          Cyclelife Powered By Specialize                      29:58.0
2       522     Amy           Westenfeld        Team Latitude/abrt                                   30:38.0
3       524     Sara          Zeigler           Cyclelife Powered By Specialize                      31:01.0
4       520     Amanda        Watson            Artemis                                              31:02.0
5       504     Sonja         Evers             Cyclelife Powered By Specialize                      31:13.0
6       518     Ainhoa        Perez-diez        Nvrc/cardio Sports Lab                               31:46.0
7       502     Christina     Briseno           Cyclelife Powered By Specialize                      31:53.0
8       517     Janet         Olney             Team Latitude/abrt                                   32:08.0
9       507     Diane         Castor-Grim       Latitude / Abrt                                      32:12.0
10      519     Erin          Silliman          Artemis                                              32:23.0
11      501     Cynthia       Anderson          Amvc/dnd Inc.                                        32:34.0
12      521     Christine     Wehlburg          Team Latitude/abrt                                   32:56.0
13      506     Heidi         Goldberg          Team Kenda                                           32:59.0
14      516     Susan         Mcquiston         Team Bbc                                             33:28.0
15      505     Laura         Gabanski          Route 1 Velo/arrow Bicycle                           35:06.0
16      508     Marni         Harker            Team Kenda                                           35:27.0
17      509     Elizabeth     Harlow            C3-sollay.com                                        35:53.0
18      515     Tracy         Lea               T.e.a.m. Fuji                                        36:45.0
STAGE 2 TIME TRIAL  WOMEN CAT 4
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       153     Sara          Clafferty         Team Latitude/abrt                                   33:27.0
2       159     Marnie        Vernon            River City Women's Racing Team/                      33:53.0
3       154     Jean          Woodrow           Squadra Coppi/im Saab                                34:37.0
4       157     Catherine     Miller            George Washington University                         34:47.0
5       156     Michelle      Johnson           The Bike Rack                                        35:25.0
6       158     Lisette       Planken           The Bike Rack                                        35:44.0
7       152     Jessica       Berry             Artemis                                              36:38.0
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
STAGE 3 CRITERIUM
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
STAGE 3 CRITERIUM CAT 1/2/3
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       632     Ryan          MCKINNEY          Clean Currents p/b Don Beyer Vo                      1:05:14
2       654     Nick          BAX               Clean Currents p/b Don Beyer Vo                      same time
3       609     David         BOZAK             Clean Currents p/b Don Beyer Vo                      29.2
4       614     Jeff          DICKEY            NCVC/Inova Health System                             same time
5       626     Charles       HUTCHESON         Battley Harley-Davidson                              same time
6       646     Nathaniel     THOMPSON          Team Latitude/ABRT                                   same time
7       637     Rick          NORTON            Kelly Benefit Strategies/LSV Am                      same time
8       625     Chip          HOOVER            Team Latitude/ABRT                                   same time
9       624     Todd          HESEL             Kelly Benefit Strategies/LSV Am                      same time
10      639     Yanni         PAPADOPOULOS      Team Latitude/ABRT                                   same time
11      649     Nathan        WILSON            Kelly Benefit Strategies/LSV Am                      same time
12      633     Jason         MEIDHOF           Clean Currents p/b Don Beyer Vo                      same time
13      618     Joshua        FRICK             Clean Currents p/b Don Beyer Vo                      same time
14      620     Mike          GITHENS           IMMEDIATE MORTGAGE - ARTEMIS EL                      same time
15      604     Ramon         BENITEZ           IMMEDIATE MORTGAGE - ARTEMIS EL                      same time
16      605     Blair         BERBERT           Kelly Benefit Strategies/LSV Am                      same time
17      650     Curtis        WINSOR            Kelly Benefit Strategies/LSV Am                      same time
18      623     Mike          HEFNER            Team Latitude/ABRT                                   same time
19      610     Jeff          BRANDON           Kelly Benefit Strategies/LSV Am                      same time
20      617     Brian         FOUCHE            Team Latitude/ABRT                                   same time
21      635     Jacob         MUELLER           Kelly Benefit Strategies/LSV Am                      same time
22      602     Joseph        BAREMORE          Clean Currents p/b Don Beyer Vo                      same time
23      616     Skip          FOLEY             360 Racing                                           same time
24      648     Stephen       WAHL              Team Latitude / ABRT                                 same time
25      644     Mark          SOMMERS           Clean Currents p/b Don Beyer Vo                      same time
26      653     John          PARKS                                                                  same time
27      622     Steven        GRANT             NCVC/Inova Health System                             same time
28      636     R             MUOIO             Kelly Benefit Strategies/LSV Am                      43.1
29      607     Ryan          BLOOM             Kelly Benefit Strategies/LSV Am                      01:00.4
30      629     Paul          LENGERMANN        NCVC/Inova Health System                             01:31.8
31      613     Pete          CUSTER            IMMEDIATE MORTGAGE - ARTEMIS EL                      02:01.6
32      638     David         OSBORNE           IMMEDIATE MORTGAGE - ARTEMIS EL                      02:23.8
STAGE 3 CRITERIUM CAT 3
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       356     Marc          WARNER            Team Natures Path/ 3 Sports                          46:09:00
2       327     Steven        KENDALL           NCVC/Inova Health System                             same time
3       308     Donald        BREW              Artemis                                              same time
4       351     Robert        SHEFFIELD         Squadra Coppi/IM Saab                                same time
5       349     Brian         SACAWA            Kelly Benefit Strategies/LSV Am                      same time
6       352     Ryan          SIMPSON           Evolution Cycling Club                               same time
7       343     Duncan        OLIVER            WVWC Cycling                                         same time
8       331     Brandon       LUMM              Route 1 Velo/Arrow Bicycle                           same time
9       348     Timothy       RUGG              The Bike Rack                                        same time
10      354     Dan           UNDERWOOD         Saroff Racing Team                                   same time
11      306     Todd          BICKLING          Bike Doctor/Bayside Velo                             same time
12      307     Michael       BIRNER            Ben's Performance Bikes/BMC                          same time
13      340     Bruno         NETO              KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV                         same time
14      359     RIDER         UNKNOWN                                                                same time
15      346     Zachary       ROGERS            540Cycling.com                                       same time
16      305     Ronald        BARRY             All American Bicycle Club                            same time
17      357     Rusty         WILLIFORD         Whole Wheel Velo Club (WWVC)                         same time
18      313     Thomas        DRAFFEN           Whole Wheel Velo Club                                same time
19      301     Tony          ABATE             The Bike Rack                                        same time
20      325     Robert        KELLY             NCVC/Inova Health System                             same time
21      332     Brigham       LUMM              Route 1 Velo/Arrow Bicycle                           same time
22      302     Lance         ANDERSON          The Bike Rack                                        same time
23      310     Scott         CERNICH           Route 1 Velo/Arrow Bicycle                           same time
24      324     Kyle          JONES             Team Latitude/ABRT                                   same time
25      322     David         HARRELL           Whole Wheel Velo Club                                same time
26      338     Kyle          MURPHY            The Bike Lane                                        same time
27      329     Lance         LACY              Team Latitude/ABRT                                   same time
28      317     Steve         FIFE              Bike Doctor                                          same time
29      335     Sam           MCCADNEY          The Bike Rack                                        same time
30      341     Robert        NETSCH            GS OUTERBANKS                                        same time
31      315     Greg          FABER             NCVC/Inova Health System                             same time
32      309     Michael       BUCHNESS          The Bike Lane                                        12:00
33      339     Matthew       NEIGH             All American Bicycle Club                            36:00:00
34      304     Drew          ARMSTRONG         NCVC/Inova Health System                             24:00:00
STAGE 3 CRITERIUM CAT 4
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       211     Timothy       BROWN             The Bike Rack                                        49:10.2
2       272     Stu           WARING            Team Latitude/ABRT                                   same time
3       208     Thomas        BLONKOWSKI        Squadra Coppi/IM Saab                                same time
4       210     Andrew        BRIDGES           540Cycling.com                                       same time
5       204     Martin        AUSTERMUHLE       The Bike Rack                                        same time
6       265     Dennis        SHORT             Capital Region Fire & Police /                       same time
7       247     Nathan        MILLER            Squadra Coppi/IM Saab                                same time
8       240     Christopher   KING              Route 1 Velo / Arrow Bicycles                        same time
9       213     Bruce         BUCKLEY           THE Bike Lane                                        same time
10      222     Kevin         CROSS             The Bike Rack of Washington DC                       same time
11      230     Sigberto      GARCIA            NCVC/Inova Health System                             same time
12      253     James         PALO              Bicycle Place Velo Club                              same time
13      243     Lukasz        MAJEWSKI          Evolution Cycling                                    same time
14      201     Chris         ABBEY             NCVC/Inova Health System                             same time
15      225     Michael       EPSHTEYN          NCVC/Inova Health System                             same time
16      212     Eric          BRUINS            NCVC/Inova Health System                             same time
17      236     Daryl         GRISSOM           Whole Wheel Velo Club                                same time
18      274     Drew          WISNIEWSKI        NCVC/Inova Health System                             same time
19      216     Chris         CARRAWAY          NCVC/Inova Health System                             same time
20      248     Kenneth       MORRIS            Winchester Wheelmen Racing Team                      same time
21      254     Kyle          PITMAN            Team Latitude/ABRT                                   same time
22      209     Dennis        BODEWITS          The Bike Rack                                        same time
23      218     Grayson       CHURCH            The Bike Rack                                        same time
24      263     Blake         SELZER            Route 1 Velo/Arrow Bicycle                           same time
25      234     Christopher   GOULD             Whole Wheel Velo Club                                same time
26      241     David         KIRKPATRICK       NCVC/Inova Health System                             same time
27      275     Ken           WOODROW           Squadra Coppi/IM Saab                                same time
28      257     Geoffrey      REZVANI           NCVC/Inova Health System                             same time
28      273     Peter         WARNER            Whole Wheel Velo Club                                same time
30      246     Sean          MCKEE                                                                  1:57
STAGE 3 CRITERIUM MASTER MEN 50+
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       422     Randy         THRASHER          Clean Currents p/b Don Beyer Vo                      46:37.5
2       403     Shawn         DOWNING           Chesapeake Wheelmen/King Pawn                        same time
3       413     Paul          MITTELSTADT       Clean Currents p/b Don Beyer Vo                      00:33.0
4       420     Victor        SIEGFRIED         Evolution Cycling Club                               00:37.2
5       402     Dennis        CROCKETT          AVC/Team Hagerstown-Washington                       same time
6       421     Gregory       SMITH             Clean Currents p/b Don Beyer Vo                      01:02.0
7       412     Tom           MEYER             Kelly Benefit Strategies/RacePa                      02:04.0
8       418     Larry         RUGGIERO          Squadra Coppi/IM Saab                                03:09.0
9       419     Jeffrey       SCHNUR            Artemis                                              03:20.0
10      414     John          OLINSKI           AVC/Team Hagerstown Wasington C                      04:09.0
11      405     Rich          FRISTIK           Squadra Coppi/IM Saab                                05:29.0
12      423     Greg          WERTH             Clean Currents p/b Don Beyer Vo                      05:40.0
13      424     Barry         WILCOX II         Artemis                                              05:24.0
STAGE 3 CRITERIUM MASTER MEN 40+
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       459     George        OPRIA             Evolution Cycling Club                               0:46:03
2       473     Mike          BRADBURY          Evolution Cycling Club                               0:00:35
3       457     Grant         SOMA              Saroff Racing Team                                   same time
4       474     Paul          BEYER             Team Latitude/ABRT                                   same time
5       460     Ace           MCDERMOTT         Team Latitude/ABRT                                   same time
6       476     Matthew       ALBANESE          Atlantic Fitness                                     same time
7       462     William       LUECKE            NCVC/Inova Health System                             same time
8       468     James         JOHNSON           Battlefield Velo/Frederick Bike                      same time
9       461     Ray           MANYOKY           Clean Currents p/b Don Beyer Vo                      same time
10      472     Jay           DOWNS             WVU Healthcare                                       0:57
11      475     James         BELLORA           Squadra Coppi/IM SAAB                                1:30
12      454     Rick          TUCKER            L.S.V. KELLY BENEFITS STRATEGIE                      2:59
13      451     Michael       ZOELLER           NCVC/Inova Health System                             4:02
14      467     Fritz         KESSLER           Breakaway Velo                                       4:20
15      463     Peter         LINDEMAN          NCVC/Inova Health System                             4:56
16      453     Dean          WAGNER            COLAVITA Racing Inc.                                 5:07
17      465     Mike          KRAWCZEL          Artemis                                              6:21
STAGE 3 CRITERIUM WOMEN OPEN
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       518     Ainhoa        PEREZ-DIEZ        NVRC/Cardio Sports Lab                               53:04:00
2       519     Erin          SILLIMAN          Artemis                                              same time
3       502     Christina     BRISENO           CycleLife Powered By Specialize                      same time
4       506     Heidi         GOLDBERG          Team Kenda                                           same time
5       524     Sara          ZEIGLER           CycleLife Powered By Specialize                      same time
6       512     Leslie        JENNINGS          CycleLife Powered By Specialize                      9.1
7       504     Sonja         EVERS             CycleLife Powered By Specialize                      same time
8       520     Amanda        WATSON            Artemis                                              same time
9       522     Amy           WESTENFELD        Team Latitude/ABRT                                   13.5
10      509     Elizabeth     HARLOW            C3-Sollay.com                                        same time
11      517     Janet         OLNEY             Team Latitude/ABRT                                   same time
12      507     Diane         Castor-Grim       Latitude / ABRT                                      same time
13      521     Christine     WEHLBURG          Team Latitude/ABRT                                   17.5
14      516     Susan         MCQUISTON         Team BBC                                             32.6
15      505     Laura         GABANSKI          Route 1 Velo/Arrow Bicycle                           35.6
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GENERAL CLASSIFICATION
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GC CAT 1/2/3
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       635     Jacob         Mueller           Kelly Benefit Strategies/lsv Amateur Racing          4:04:48
2       626     Charles       Hutcheson         Battley Harley-davidson                              0:07
3       649     Nathan        Wilson            Kelly Benefit Strategies/lsv Amateur Racing          1:24
4       618     Joshua        Frick             Clean Currents P/b Don Beyer Volvo                   1:48
5       620     Mike          Githens           Immediate Mortgage - Artemis Elite                   2:07
6       633     Jason         Meidhof           Clean Currents P/b Don Beyer Volvo                   2:46
7       624     Todd          Hesel             Kelly Benefit Strategies/lsv Amateur Racing          2:53
8       605     Blair         Berbert           Kelly Benefit Strategies/lsv Amateur Racing          3:25
9       639     Yanni         Papadopoulos      Team Latitude/abrt                                   3:30
10      610     Jeff          Brandon           Kelly Benefit Strategies/lsv Amateur Racing          3:32
11      629     Paul          Lengermann        Ncvc/inova Health System                             3:37
12      617     Brian         Fouche            Team Latitude/abrt                                   3:43
13      616     Skip          Foley             360 Racing                                           3:45
14      636     R             Muoio             Kelly Benefit Strategies/lsv Amateur Racing          3:55
15      654     Nick          Bax               Clean Currents P/b Don Beyer Volvo                   4:05
16      622     Steven        Grant             Ncvc/inova Health System                             4:15
17      604     Ramon         Benitez           Immediate Mortgage - Artemis Elite                   4:19
18      637     Rick          Norton            Kelly Benefit Strategies/lsv Amateur Racing          4:35
19      646     Nathaniel     Thompson          Team Latitude/abrt                                   4:36
20      613     Pete          Custer            Immediate Mortgage - Artemis Elite                   4:39
21      650     Curtis        Winsor            Kelly Benefit Strategies/lsv Amateur Racing          4:53
22      607     Ryan          Bloom             Kelly Benefit Strategies/lsv Amateur Racing          4:58
23      625     Chip          Hoover            Team Latitude/abrt                                   5:47
24      623     Mike          Hefner            Team Latitude/abrt                                   5:52
25      602     Joseph        Baremore          Clean Currents P/b Don Beyer Volvo                   5:56
26      653     John          Parks                                                                  6:22
27      644     Mark          Sommers           Clean Currents P/b Don Beyer Volvo                   6:26
28      632     Ryan          Mckinney          Clean Currents P/b Don Beyer Volvo                   9:38
29      614     Jeff          Dickey            Ncvc/inova Health System                             9:53
30      638     David         Osborne           Immediate Mortgage - Artemis Elite                   16:46
31      648     Stephen       Wahl              Team Latitude / Abrt                                 20:45
32      609     David         Bozak             Clean Currents P/b Don Beyer Volvo                   26:02:00
GC CAT 3
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       348     Timothy       Rugg              The Bike Rack                                        2:59:17
2       356     Marc          Warner            Team Natures Path/ 3 Sports                          0:03
3       327     Steven        Kendall           Ncvc/inova Health System                             1:00
4       349     Brian         Sacawa            Kelly Benefit Strategies/lsv Amateur Cycling         1:02
5       302     Lance         Anderson          The Bike Rack                                        1:29
6       352     Ryan          Simpson           Evolution Cycling Club                               1:36
7       313     Thomas        Draffen           Whole Wheel Velo Club                                1:41
8       329     Lance         Lacy              Team Latitude/abrt                                   1:43
9       351     Robert        Sheffield         Squadra Coppi/im Saab                                2:10
10      301     Tony          Abate             The Bike Rack                                        2:23
11      315     Greg          Faber             Ncvc/inova Health System                             2:29
12      341     Robert        Netsch            Gs Outerbanks                                        2:37
13      346     Zachary       Rogers            540cycling.com                                       2:49
14      335     Sam           Mccadney          The Bike Rack                                        3:11
15      307     Michael       Birner            Ben's Performance Bikes/bmc                          3:16
16      305     Ronald        Barry             All American Bicycle Club                            3:17
17      324     Kyle          Jones             Team Latitude/abrt                                   3:23
18      338     Kyle          Murphy            The Bike Lane                                        3:31
19      359     Jorge         Marccenaro        Artemis                                              3:34
20      310     Scott         Cernich           Route 1 Velo/arrow Bicycle                           3:38
21      343     Duncan        Oliver            Wvwc Cycling                                         3:47
22      339     Matthew       Neigh             All American Bicycle Club                            3:52
23      325     Robert        Kelly             Ncvc/inova Health System                             4:00
24      331     Brandon       Lumm              Route 1 Velo/arrow Bicycle                           4:01
25      309     Michael       Buchness          The Bike Lane                                        5:12
26      308     Donald        Brew              Artemis                                              5:56
27      332     Brigham       Lumm              Route 1 Velo/arrow Bicycle                           6:06
28      357     Rusty         Williford         Whole Wheel Velo Club (wwvc)                         6:32
29      306     Todd          Bickling          Bike Doctor/bayside Velo                             7:23
30      304     Drew          Armstrong         Ncvc/inova Health System                             7:57
31      322     David         Harrell           Whole Wheel Velo Club                                9:12
32      340     Bruno         Neto              Kelly Benefit Strategies/lsv                         10:27
33      354     Dan           Underwood         Saroff Racing Team                                   11:09
34      337     Aaron         Mongeau           Team Bbc                                             13:12
35      317     Steve         Fife              Bike Doctor                                          14:07
GC CAT 4
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       273     Peter         Warner            Whole Wheel Velo Club                                3:11:36
2       272     Stu           Waring            Team Latitude/abrt                                   0:13
3       211     Timothy       Brown             The Bike Rack                                        0:29
4       254     Kyle          Pitman            Team Latitude/abrt                                   0:35
5       204     Martin        Austermuhle       The Bike Rack                                        1:08
6       208     Thomas        Blonkowski        Squadra Coppi/im Saab                                1:24
7       247     Nathan        Miller            Squadra Coppi/im Saab                                1:24
8       236     Daryl         Grissom           Whole Wheel Velo Club                                1:34
9       248     Kenneth       Morris            Winchester Wheelmen Racing Team                      1:35
10      230     Sigberto      Garcia            Ncvc/inova Health System                             1:36
11      265     Dennis        Short             Capital Region Fire & Police / Power                 2:17
12      213     Bruce         Buckley           The Bike Lane                                        2:47
13      209     Dennis        Bodewits          The Bike Rack                                        3:02
14      212     Eric          Bruins            Ncvc/inova Health System                             3:05
15      241     David         Kirkpatrick       Ncvc/inova Health System                             3:43
16      253     James         Palo              Bicycle Place Velo Club                              4:03
17      210     Andrew        Bridges           540cycling.com                                       4:44
18      222     Kevin         Cross             The Bike Rack Of Washington Dc                       5:00
19      234     Christopher   Gould             Whole Wheel Velo Club                                5:49
20      275     Ken           Woodrow           Squadra Coppi/im Saab                                6:13
21      240     Christopher   King              Route 1 Velo / Arrow Bicycles                        7:45
22      218     Grayson       Church            The Bike Rack                                        9:49
23      201     Chris         Abbey             Ncvc/inova Health System                             11:18
24      257     Geoffrey      Rezvani           Ncvc/inova Health System                             11:56
25      225     Michael       Epshteyn          Ncvc/inova Health System                             13:29
26      246     Sean          Mckee                                                                  15:21
27      274     Drew          Wisniewski        Ncvc/inova Health System                             16:03
28      243     Lukasz        Majewski          Evolution Cycling                                    16:28
29      216     Chris         Carraway          Ncvc/inova Health System                             18:42
30      263     Blake         Selzer            Route 1 Velo/arrow Bicycle                           18:51
GC CAT 5
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       121     Bart          Forsyth           Team Snapple                                         54
2       118     Matthew       Donahue           Dcmtb/whole Foods Market                             45
3       134     Justin        Resnick                                                                43
4       107     John          Braynard          Evolution Cycling Club                               38
5       128     Syd           Lea               T.e.a.m. Fuji                                        31
6       137     Ian           Spivack           Www.studioorganics.com                               28
7       111     John          Buxbaum           Avc - Team Hagerstown/washington County              26
8       101     Kenn          Angelly           All American Bicycle Club                            23
9       112     James         Carey                                                                  22
10      139     Howard        Van Houten        Unattached                                           22
11      117     Patrick       Dolan             Unattached                                           19
12      129     Kevin         Mcaleenan                                                              17
13      141     Theodore      Wilson            Evolution Cycling Club                               11
14      122     Todd          Gobeille          Ncvc/inova Health System                             11
15      115     Benjamin      D'alessio                                                              10
16      127     Scott         Lawler                                                                 9
17      109     Buck          Browning          Avc - Team Hagerstown/washington County              7
18      103     Rick          Bartlett          Western Maryland Wheelmen                            4
19      119     Jeremiah      Downie            Avc/team Hagerstown-washington Co                    4
20      120     Marcus        Floro             The Bike Rack                                        2
21      125     Jeff          Kendrick          Power                                                1
22      138     Craig         Terry             Cardio Sports Lab / Nvrc
23      110     Andrew        Burnette
24      106     Jeff          Blum              The Bike Rack
25      104     Robert        Berkebile
GC MASTER MEN 40+
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       459     George        Opria             Evolution Cycling Club                               2:54:31
2       473     Mike          Bradbury          Evolution Cycling Club                               1:55
3       460     Ace           Mcdermott         Team Latitude/abrt                                   4:10
4       457     Grant         Soma              Saroff Racing Team                                   4:38
5       468     James         Johnson           Battlefield Velo/frederick Bike Doctor               4:44
6       476     Matthew       Albanese          Atlantic Fitness                                     5:35
7       462     William       Luecke            Ncvc/inova Health System                             6:58
8       461     Ray           Manyoky           Clean Currents P/b Don Beyer Volvo                   7:37
9       474     Paul          Beyer             Team Latitude/abrt                                   7:44
10      463     Peter         Lindeman          Ncvc/inova Health System                             13:27
11      454     Rick          Tucker            L.s.v. Kelly Benefits Strategies                     16:05
12      453     Dean          Wagner            Colavita Racing Inc.                                 19:34
13      451     Michael       Zoeller           Ncvc/inova Health System                             20:24
14      472     Jay           Downs             Wvu Healthcare                                       24:36:00
15      467     Fritz         Kessler           Breakaway Velo                                       29:38:00
16      465     Mike          Krawczel          Artemis                                              37:24:00
17      475     James         Bellora           Squadra Coppi/im Saab                                46:58:00
GC MASTER MEN 50+
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       422     Randy         Thrasher          Clean Currents P/b Don Beyer Volvo                   2:56:42
2       413     Paul          Mittelstadt       Clean Currents P/b Don Beyer Volvo                   3:31
3       402     Dennis        Crockett          Avc/team Hagerstown-washington Co                    6:55
4       420     Victor        Siegfried         Evolution Cycling Club                               7:26
5       421     Gregory       Smith             Clean Currents P/b Don Beyer Volvo                   7:50
6       403     Shawn         Downing           Chesapeake Wheelmen/king Pawn                        8:31
7       412     Tom           Meyer             Kelly Benefit Strategies/racepacebicycles            10:31
8       418     Larry         Ruggiero          Squadra Coppi/im Saab                                19:01
9       414     John          Olinski           Avc/team Hagerstown Wasington Co.                    22:59
10      419     Jeffrey       Schnur            Artemis                                              27:27:00
11      424     Barry         Wilcox Ii         Artemis                                              29:58:00
12      423     Greg          Werth             Clean Currents P/b Don Beyer Volvo                   31:05:00
13      405     Rich          Fristik           Squadra Coppi/im Saab                                37:13:00
GC WOMEN OPEN
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       504     Sonja         Evers             Cyclelife Powered By Specialized                     3:23:32
2       520     Amanda        Watson            Artemis                                              0:08
3       512     Leslie        Jennings          Cyclelife Powered By Specialized                     1:14
4       519     Erin          Silliman          Artemis                                              1:41
5       507     Diane         CASTOR-Grim       Latitude / Abrt                                      2:31
6       518     Ainhoa        Perez-diez        Nvrc/cardio Sports Lab                               2:50
7       522     Amy           Westenfeld        Team Latitude/abrt                                   4:29
8       524     Sara          Zeigler           Cyclelife Powered By Specialized                     4:53
9       517     Janet         Olney             Team Latitude/abrt                                   4:59
10      502     Christina     Briseno           Cyclelife Powered By Specialized                     5:40
11      506     Heidi         Goldberg          Team Kenda                                           5:44
12      516     Susan         Mcquiston         Team Bbc                                             6:20
13      509     Elizabeth     Harlow            C3-sollay.com                                        9:54
14      521     Christine     Wehlburg          Team Latitude/abrt                                   11:46
15      505     Laura         Gabanski          Route 1 Velo/arrow Bicycle                           31:06:00
GC WOMEN CAT 4
Place   Bib #   First Name    Last Name         Team Name                                            Time
1       153     Sara          Clafferty         Team Latitude/abrt                                   51
2       157     Catherine     Miller            George Washington University                         40
3       159     Marnie        Vernon            River City Women's Racing Team/ Marshall Mechanics   38
4       154     Jean          Colsant           Squadra Coppi/im Saab                                36
5       158     Lisette       Planken           The Bike Rack                                        34
6       152     Jessica       Berry             Artemis                                              31
7       156     Michelle      Johnson           The Bike Rack                                        30

Why BikeReg.com?

BikeReg.com is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and promoters
  • Easy, customizable, full-featured promoter interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Over a decade of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg.com Advantage