We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart

Results » Road » 2009
The 18th Annual Tour de Christiana Criterium
Christiana, PA
Sunday, August 9, 2009
The 18th Annual Tour de Christiana Criterium Presented by Christiana Cycling Christiana, PA Sunday, August 09, 2009
Results Courtesy of the Big Guy Group
These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.

Women Cat 3/4
PLACE  BIB  First Name    Last Name     Team
1      352  JENNIFER      KULICKI       SPINNERS CYCLING
2      360  MacKay        Emily         Fort Pitt Velo
3      353  NADIA         LATZGO        BIKELINE/LWA
4      357  ELIZABETH     TYRELL        TEAM SOMERSET
5      350  CHERI         FAGER         SPINNERS CYCLING
6      358  Esposto       Antonina      Young Medalists/Team Dual Temp
7      359  Oppenheimer   Leah          Colavita Racing Inc.
8      355  JORY          REINHART      COLAVITA RACING
9      356  JENNIFER      RHODES        STURDY GIRL CYCLING
45+
PLACE  BIB  First Name    Last Name     Team
1      150  JEFFREY       APPELTANS     MAMBO KINGS RACING/D&Q-FLYING FISH BREWING
2      162  Frazer        Marc          Lateral Stress Velo Inc.
3      155  AUBRY         GORDON        LIBERTY CYCLE
4      159  JOSEPH        PISCITELLO    TALKSOFT RACING
5      168  Wurst         Craig         Bucks County Racing Club
6      161  Mrugal        Martin        Dynaflo Racing
7      163  Scharff       David         Lateral Stress Velo Inc.
8      158  JOSEPH        MANACCHIO     MAIN LINE CYCLING  BIKYLE
9      154  MARK          FEATHERMAN    GUY'S RACING
10     160  KEVIN         SAINT CLAIR   MAIN LINE CYCLING - BIKYLE/MAZUR COACHING
11     165  Speranza      Michael       Quaker City Wheelmen
12     156  RICHARD       KAZIMIR       CENTURY ROAD CLUB OF AMERICA
13     151  ALBERT        BOLD
14     166  Laskaris      Philip        Unattached
15     169  Jones         William       Bucks County Racing Club
16     164  Tucker        Rick          Lateral Stress Velo Inc.
17     153  RICH          CORDERO       GUYS RACING
18     167  Long          Michael       International Christian Cycling Club
55+
PLACE  BIB  First Name    Last Name     Team
2      221  ANDREW J.     BUCK          BIKE LINE / LWA
3      223  Weidner       James         Christiana Cycling
4      222  BOB           KEHL          GUY'S RACING CLUB
5      220  CHIP          BEREZNY       BIKE LINE / LWA
Cat 1/2/3
PLACE  BIB  First Name    Last Name     Team
1      70   A             Demis
2      83   Steele        Sam           Cycle Surgery
3      57   ANDY          JOHNSON       MASON DIXON VELO/ TEAM CYCLE WORKS
4      56   JOHN          HUNTER        TALKSOFT RACING
5      54   TIMOTHY       GRESH         TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
6      82   Fitzpatrick   Peter         C C Evesham
7      52   ZAC           FELPEL        TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
8      68   JOE           WHITMAN       SALAMANDER RACING
9      58   JAKE          LIFSON        INDIANA REGIONAL MEDICAL CENTER
10     69   DAN           WILSON        ALLIANCE ENVIRONMENTAL
11     78   Karabin       Timothy       Human Zoom Cycling
12     80   Carpenter     Robin         MainLIne Cycling
13     66   MIKE          STUBNA        INDIANA REGIONAL MEDICAL CENTER
14     73   Stoup         Wyatt         Chester County Velo
15     65   A.T.          STAMP         HINCAPIE/GARY FISHER PB BARKLEY
16     76   Kayin         Jamil         Quaker City Wheelmen
17     51   RUSSELL       BLAKE         MASON DIXON VELO/TEAM CYCLE WORKS
18     60   MICHAEL       MILLER        TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
19     81   Walsh         Ken           Talksoft Racing
20     84   Canny         James         Team Motatapu
21     61   ERIK          MITCHELL      HUMAN ZOOM/PABST BLUE RIBBON
Cat 3/4
PLACE  BIB  First Name    Last Name     Team                                          Finish Time
1      652  AARON         RITZ          QUAKER CITY WHEELMEN/BREAKAWAYBIKES.COM
2      651  ALEXANDER     PRATT         TEAM INDEPENDENCE
3      666  Perry         Matt          Chester County Velo                           0:51:26
4      645  CRAIG         LEBAIR        PHILADELPHIA CICLISMO                         0:51:26
5      658  SEAN          WHITEMAN      QUAKER CITY WHEELMEN/BREAKAWAYBIKES.COM       0:51:26
6      649  WILLIE        PAYTON        WS UNITED/SHEEPSHEAD CYCLE                    0:51:26
7      637  ROBERT        GRIMWOOD      EASTERN MOBILE CYCLING TEAM                   0:51:26
8      657  STEVE         SZWEC         CCV-HOTFOOTCYCLES/IRONHILL RACE TEAM          0:51:26
9      665  Glick         Jonathan      Christiana Cycling                            0:51:26
10     660  Hess          Gale          International Christian Cycling Club          0:51:26
11     636  MATTHEW       FURLOW        QUAKER CITY WHEELMEN/BREAKAWAYBIKES.COM       0:51:26
12     643  DREW          KARLBERG      CCV-HOTFOOTCYCLES/IRONHILL RACE TEAM          0:51:26
13     662  MacLaughlin   R Keith       Phenix Velo                                   0:51:26
14     650  STEVEN        PERSAK        LIBERTY CYCLE                                 0:51:26
15     663  Loustau       Emerson       Philadelphia Ciclismo                         0:51:26
16     653  NICK          ROGERS        QUAKER CITY WHEELMEN/BREAKAWAYBIKES.COM       0:51:26
17     656  BRENTON       SWARTZ        QUAKER CITY WHEELMEN/BREAKAWAYBIKES.COM       0:51:26
18     661  Marklein      Ross          University of Pennsylvania                    0:51:26
19     664  Kauffman      Douglas       Christiana Cycling                            0:51:26
20     635  ED            FIGANIAK      TEAMVEGAN/ORGANICATHLETE                      0:51:26
21     646  TODD          LIPPIN        3D RACING TEAM/TOM'S ATLANTIC CYCLERY         0:51:26
22     633  MICHAEL       COYLE         QUAKER CITY WHEELMEN/BREAKAWAYBIKES.COM       0:51:26
23     655  STEVE         SANDACZ       MAINLINE CYCLING - BIKYLE/MAZUR COACHING      0:51:26
24     639  JONATHAN      HOSTETTER                                                   0:51:26
25     638  ANDREW        HARRIS        YOUNG MEDALISTS/DUAL TEMP                     0:51:26
Cat 5
PLACE  BIB  First Name    Last Name     Team
1      564  CHRIS         WELSH         LIFE FXECTS
2      555  TAYLOR        LANTZ
3      553  LANCE         JOHNSON       KELLY BENEFITS STRATEGIES/LSV
4      552  JERRY         HINE          SUMMIT
5      561  BRYCE         RESSLER
6      551  SEAN          DONMOYER
7      569  Blome         Jason         Mason Dixon Velo
8      567  Barfell       Kenneth       Unattached
9      570  Rosello       Gabriel       Unattached
10     566  Kauffman      Timothy       Unattached
11     568  Malin         Cole          Vortex
12     571  Graber        Jonathan      Unattached
13     572  Mayer         Eric          Unattached
14     558  JOHN          MARKLE        GUYS RACING CLUB
15     554  RODNEY        KAUFFMAN
16     560  JASON         PIZZOLLO
17     550  MICHAEL       BOWMAN        YELLOW BREECHES RACING

Why BikeReg.com?

BikeReg.com is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and promoters
  • Easy, customizable, full-featured promoter interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Over a decade of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg.com Advantage