We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart

Results » Road » 2009
Lehigh Valley Winery Circuit Race
Breinigsville, PA
Sunday, August 30, 2009
Lehigh Valley Winery Circuit Race Presented by Tek Park, Fitness Central, Vortex Cycling Breinigsville, PA Sunday, August 30, 2009
weather cool, sunny, 75-79�
Results powered by The Big Guy Group
These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.

CAT 1/2/3 MEN
Place  Bib#  First Name    Last Name     Team Name                             Time
1      5     Michael       Miller        Team Alliance Environmental           1:41:35
2      14    Mike          Stubna        Indiana Regional Medical Center       1:42:22
3      18    Joseph        Whitman       Salamander                            1:44:48
4      1     Christopher   Johnson       Above Category Racing                 1:44:49
5      6     Nick          Roeder        tri-state velo                        1:44:50
6      9     S. Charles    Zamastil      Quaker City Wheelmen/Breakawayb       1:44:51
7      19    Jamil         Kayin         Breakaway Racing                      1:44:52
8      20    John          Hunter        Talksoft Racing                       1:47:21
9      3     george        menard        team Alliance Environmental           1:47:30
10     10    andy          johnson       Mason Dixon Velo/ Team Cycle Wo       1:47:56
11     11    Ryan          Smolko        Human Zoom/Pabst Blue Ribbon          1:51:01
12     4     Ryan          Mitchell      Talksoft Racing                       1:53:25
13     2     Charles       Hanlon        Guys Racing                           2:05:46
CAT 3/4 MEN
Place  Bib#  First Name    Last Name     Team Name                             Time
1      205   Whiteman      288380        Sean                                  1:02:54
2      212   Hoops         286845        Calvin                                1:04:54
3      185   Manuel        Caliz         Shirks Racing Presented by Trek       1:04:54
4      177   Ryan          Serbel        U.S. Army/Central Wheel-GHCC          1:05:46
5      213   Kline         283449        Wesley                                1:05:47
6      188   Willie        Payton        WS UNITED/SHEEPSHEAD CYCLE            1:05:47
7      181   Charles       Hanlon        Guys Racing                           1:05:48
8      209   Clune         228401        Ryan                                  1:05:48
9      204   Semian        250164        Zachary                               1:05:49
10     198   Michael       Coyle         Quaker City Wheelmen/Breakawayb       1:05:49
11     178   Jeff          Alpert        Young Medalists/Team Dual Temp        1:05:51
12     182   Matt          Voyer         Young Medalists / Team Dual Tem       1:05:51
13     210   Gustafson     46647         Jeffrey                               1:05:52
14     208   Bright        249282        Jonathan                              1:05:52
15     186   Jonathan      Glick         Shirk's Racing presented by Tre       1:05:54
16     179   David         Henkel        Main Line Cycling - BiKyle/Mazu       1:05:55
17     192   George        Harriott      Bikeline/LWA                          1:06:03
18     203   Harbison      298108        Herb                                  1:06:05
19     183   Tim           Blangger      Bike Line/LWA                         1:06:06
20     199   Roy           Simonson      Christiana Care PT+/FSVS              1:06:07
21     193   Jeff          Covert        CCV-HotfootCycles/IronHill Race       1:06:09
22     201   Junge         275888        Curtis                                1:06:12
23     187   Gerald        Burkett III   Eastern Mobile Cycling Team           1:06:14
24     176   Steven        Derkits       Specs Racing                          1:06:18
25     194   Timothy       Manzella      Team Independence p/b phillycyc       1:06:20
26     195   Noah          Zitzer        Kutztown                              1:06:23
27     180   Craig         Guensch       Evolution Cycling                     1:06:47
28     202   Spatola       282327        Rob                                   1:06:47
29     191   Michael       Gagliano                                            1:06:47
30     190   Kyle          Knott         Team Fitness Together                 1:08:55
31     211   Feather       248175        Scott                                 1:21:15
32     196   John          Miller        Quaker City Wheelman/Breakawayb       1:25:26
CAT 5
Place  Bib#  First Name    Last Name     Team Name                             Time
1      254   Taylor        Lantz                                               0:29:51
2      260   Rodney        Cauffman      ONE DAY                               0:29:53
3      256   Peter         Flax                                                0:30:01
4      252   jason         forsell                                             0:30:07
5      253   Jason         Pizzollo                                            0:30:10
6      259   alex          winnicker     250659                                0:30:11
7      261   Cole          Mailin        231019                                0:30:15
8      257   Scott         Lyter                                               0:35:34
9      255   Zachary       Ellwood       Team Vortex                           0:38:34
10     258   Stanley       Shala         Bike Line                             0:41:05
MASTER MEN 35+
Place  Bib#  First Name    Last Name     Team Name                             Time
1      129   Michael       Whitaker      Spinners Cycling                      1:08:40
2      140   Edward        Krasnai       Lateral Stress Velo Inc.              1:09:39
3      147   Joe           Hamilton      Elite Bicycles                        1:09:50
4      151   Paul          Pearson       Bucks County Racing Club              1:11:19
5      148   Thomas        Wood          Chester County Cycling Foundati       1:11:20
6      128   Joseph        Wentzell      Quaker City Wheelmen/Breakawayb       1:11:53
7      137   Richard       Leibfried     Elite Bicycles                        1:11:55
8      143   Matt          Perry         Chester County Velo                   1:11:56
9      130   Kevin         Saint Clair   Main Line Cycling - Bikyle/Mazu       1:11:58
10     136   warren        holzman       Team Alliance Environmental           1:12:02
11     134   David         Krial         Cycledrome                            1:12:08
12     135   Scott         Bodin         TARGETRAINING                         1:12:15
13     132   James         Best          Cycledrome                            1:12:16
14     142   Christopher   Morabito      Cycledrome Bicycling Team             1:12:20
15     138   John          Schwarz       Bike Line/LWA                         1:12:23
16     131   Matthew       Rettig        CRCA                                  1:12:29
17     152   Craig         Wurst         Bucks County Racing Club              1:12:32
18     144   Philip        Laskaris      Unattached                            1:12:52
19     127   Ted           Slack         Quaker City Wheelmen/Breakawayb       1:14:33
20     133   Josh          Bardige       Team Independence                     1:14:39
21     146   Michael       Speranza      Quaker City Wheelmen                  1:14:40
22     125   James         Lees          Evolution Cycling Club Membersh       1:22:32
JR MEN 15-18
Place  Bib#  First Name    Last Name     Team Name                             Time
1      105   Nick          Roeder        tri-state velo                        35:11.2
2      113   Wesley        Kline         Young Medalists/Team Dual Temp        35:13.3
3      181   Charles       Hanlon        Guys Racing                           35:51.3
4      101   Jeff          Alpert        Young Medalists/Team Dual Temp        35:58.9
5      110   Paul          Cunningham    QCW/Breakaway Bikes                   37:35.1
6      102   Matt          Voyer         Young Medalists / Team Dual Tem       38:02.4
7      114   Christopher   Baranoski     Chester County Cycling Foundati       38:07.7
8      109   Greg          Ratzell       Bikeline/LWA                          38:08.0
9      103   Jonathan      Bright        Team Vortex                           38:11.2
10     106   Tyler         Malay         Vortex                                41:41.4
11     111   Joshua        Alford        QCW/Breakaway Bikes                   41:59.6
12     112   Rahkim        Crawford      QCW/Breakaway Bikes                   42:21.1
13     108   Cole          Malin         Team Vortex                           43:55.4
14     100   Christopher   Krause        Young Medalists-Team Dual Temp        44:40.6
JR MEN 10-14
Place  Bib#  First Name    Last Name     Team Name                             Time
1      84    Greg          Ratzell       Bikeline/LWA                          18:31.3
2      85    Christopher   Baranoski     Chester County Cycling Foundati       18:31.9
3      77    Zachary       Houlik        LWA/Bikeline                          18:41.5
4      78    Austin        Bright        Team Vortex                           19:06.2
5      80    Evelyn        Korbich       Bikeline/LWA                          19:34.2
6      75    Zach          Prebosnyak    Vortex                                20:45.5
7      83    Bailey        Semian        Team Vortex                           22:03.1
8      86    JOSH          CASE          QCW/BREAKAWAY                         29:02.5
9      81    Wyatt         Saint Clair   Main Line Cycling - BiKyle            29:18.3
10     82    Herb          Harbison      Unattached                            29:18.4
11     76    Emily         Krause        Young Medalists-Team Dual Temp        29:18.5
12     79    Adam          Morrison      Triple Trouble Cycling                29:18.7
WOMEN CAT 1/2/3
Place  Bib#  First Name    Last Name     Team Name                             Time
1      65    Laura         McCaughey     Salamander                            1:17:54
2      57    Andrea        Myers         CRCA/Comedy Central-Sid's Bikes       1:17:56
3      55    Cassandra     King          Amoroso's/Victory Brewing/Tri-S       1:17:58
4      61    Christine     Fennessy      South Mountain Cycles                 1:18:58
5      63    Veronica      Martinez      Hub Racing                            1:18:58
6      62    Emily         MacKay        Zaveta Cycling                        1:18:58
7      53    Cheri         Fager         Spinners Cycling                      1:19:00
8      60    Thea          Parent        Human Zoom/Pabst Blue Ribbon          1:19:01
9      15    Erica         Allar         BMW Bianchi                           1:22:03
10     51    Dana          Hanchin       Sturdy Girl Cycling                   1:26:43
11     52    Jory          Reinhart      Colavita Racing                       1:26:43
12     50    Lorraine      Lipfert       Zaveta Cycling                        1:29:05
13     58    Tamara        Cabalu        Quaker City Wheelmen/BreakawayB       1:30:16
14     56    Lauren        Tracy         Vortex Cycling Club                   1:33:06
WOMEN CAT 4
Place  Bib#  First Name    Last Name     Team Name                             Time
1      262   Nadia         Latzgo        Bikeline/LWA                          0:50:16
2      267   CHRIS         GOODHART      VORTEX                                0:50:18
3      263   Pamela        Schmaldinst   JVR Sports                            0:52:43
4      265   Jennifer      Bollinger                                           0:53:10
5      264   Melissa       Garcia        Bike Line/LWA                         0:56:08
6      266   Joanne        Cannon        CycleSports/Worth                     0:56:27
7      268   REPPERT       REPPERT       VORTEX                                1:01:30

Why BikeReg.com?

BikeReg.com is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and promoters
  • Easy, customizable, full-featured promoter interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Over a decade of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg.com Advantage