We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart

New England Velo-Cross Challenge
Londonderry, NH
Saturday, October 17, 2009
New England Velo-Cross Challenge Presented by New England Velodrome & Cycling Park Londonderry, NH Saturday, October 17, 2009
These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.

2009 New England Velo-Cross Challenge
CAT 4 BEGINNER MEN 19+
Place     Bib     Rider                      Team / Club                 Time       ST
1         353     Patrick Shank                                          40:33:00   VT
2         361     Jay Bartlett               HUP United                  41:56:00   MA
3         360     Ryan Brazell               Back Bay Bicycles           42:36:00   MA
4         362     David Alden-St.Pierre      Crank Racing                44:12:00   MA
5         359     Kurt Maw                                               44:41:00   MA
6         357     Thomas Lesch               Team Tarck                  44:44:00   MA
7         354     John Bentley               Cyclocrossworld             45:38:00   NH
8         355     Raymond Cloutier           Labombard Machine           45:52:00   MA
9         352     Andy Huff                  Team Wheelworks             46:47:00   MA
10        356     Gregory Brown              Cape Cod Cycling            LAP        NH
11        351     Richard Walsh                                          LAP        MA
CAT 4 BEGINNER WOMEN 19+
Place     Bib     Rider                      Team / Club                 Time       ST
1         177     Nancy Labbe-Giguere        Quad Cycles                 46:53:00
2         178     Lauren Kling               Back Bay Bicycles
3         176     Carrie Hansen              Specialized
CAT 1 / 2 / 3 / 4  MASTERS 55+
Place     Bib     Rider                      Team / Club                 Time       ST
1         465     Gary Passler               Essex County Velo           42:25:00
2         462     Thomas Cormier             NHCC                        45:48:00
3         463     Mark Godin                 Cyclocrossworld             46:30:00
4         461     Ron Menner                 NEBC                        LAP
5         453     Thomas Downey              Bicycle Link/MBRC           LAP
CAT  4  MASTERS 35+
Place     Bib     Rider                      Team / Club                 Time       ST
1         246     Scott Wilson               Comprehensive               41:00:00
2         245     Jonathan Nichols           Claremont cycles            41:30:00
3         242     Peter Rhodes               On & Off Roads              41:33:00
4         233     Shawn Tufts                JRA Cycles                  42:41:00
5         236     J Bartlett                 HUP  United                 42:55:00
6         239     Bill Maidment              GDI                         43:21:00
7         235     Charles Wescott            Quad Cycles                 44:44:00
8         234     Chris DeAmelio             JRA Cycles                  46:05:00
9         247     David LaFond               NEBC                        LAP
CAT  4  MASTERS 45+
Place     Bib     Rider                      Team / Club                 Time       ST
1         382     John McGrath               NEBC                        41:23:00
2         386     James Patterson                                        41:26:00
3         383     Fran Boudreau              NHCC                        41:28:00
4         385     David King                 CCB                         41:47:00
5         387     Mark Bowen                 NEBC                        43:16:00
CAT 1 / 2 / 3  MASTERS 35+
Place     Bib     Rider                      Team / Club                 Time       ST
1         35      Nate McHugh                Green Mountain cycling      43:14:00
2         33      Paul Boudreau              Essex County Velo           45:00:00
3         38      Mike Ballou                BOB                         47:04:00
4         37      Armand Pantalone           BOB                         LAP
CAT 1 / 2 / 3  MASTERS 45+
Place     Bib     Rider                      Team / Club                 Time       ST
1         88      Brian McInnis              JRA                         42:49:00
2         85      Eric Marro                 BOB                         43:12:00
3         84      Keith Button               NorEast                     44:32:00
4         82      Eric Carlson               Naults                      44:43:00
5         87      William Casazza                                        45:44:00
6         83      Richard Brown                                          45:59:00
7         90      Dave Foley                 BOB                         46:58:00
8         86      David Rath                 Corner Cycle                47:11:00
CAT 3 / 4 MEN
Place     Bib     Rider                      Team / Club                 Time       ST
1         327     Michael Wissell            Back Bay Bicycles           52:30:00
2         324     Jackson Webber             Embrocation cycle           55:59:00
3         332     Shawn Stafford             Allied Milk                 56:11:00
4         328     Adam Whitney               Seven Cycles                56:40:00
5         316     Joshua Wright              Geekhouse                   56:45:00
6         323     Steven Hopengarten         Wheelworks                  56:49:00
7         325     Gregory Brown              Cape Cod Cycling            57:07:00
8         314     Jeff Ziegler               Wheelworks                  57:17:00
9         322     Ben Sullivan               Red Rock Racing             57:28:00
10        337     Tory Russell                                           58:00:00
11        333     Jeffery Elie               Bikereg.com                 58:19:00
12        317     Peter Abdinoor             Team Psycho                 58:21:00
13        320     William Casazza            BOB                         58:37:00
14        336     Matt Aumiller              Cambridge Bike              LAP
15        334     Frank Marowitz             Noreast                     LAP
16        331     Brian Thiel                Filth & Fury                LAP
17        335     Ian Sutton                 Quad                        LAP
18        341     Mateo Moeller                                          LAP
19        318     Nicholas Czerula           Bicykel                     LAP
20        326     Ron Slogan                 BOB                         LAP
21        339     Jonathan Shea              Expandrive Cycling          LAP
CAT 1 / 2 / 3 / 4  WOMEN
Place     Bib     Rider                      Team / Club                 Time       ST
1         125     Emma Bast                  Cycle-Smart/NCC             54:48:00
2         123     Susan MacLean              Gearworks                   55:00:00
3         122     Marilyn Ruseckas           Seven Cycles                55:53:00
4         124     Sally McInnis              JRA Cycles                  59:06:00
5         121     Lauren Kling               Back Bay Bicycles           LAP
CAT PRO / 1 / 2 / 3  MEN
Place     Bib     Rider                      Team / Club                 Time       ST
1         342     Brad Sheehan               MET Life                    58:31:00
2         327     Mike Wissell               Back Bay Cycles             58:55:00
3         343     Aaron Molloy               MET Life                    59:12:00
4         316     Joshua Wright              Geekhouse                   1:01:52

Why BikeReg.com?

BikeReg.com is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and promoters
  • Easy, customizable, full-featured promoter interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Over a decade of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg.com Advantage