We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart

New York State Cyclocross Championships, Part of the NYCROSS.com Series
Capital Bicycle Racing Club, CK
Saturday, October 17, 2009
New York State Cyclocross Championships, Part of the NYCROSS.com Series Presented by Capital Bicycle Racing Club, CK Cycles and the City of Troy Troy, NY Saturday, October 17, 2009
These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.

Elite Men (P/1/2/3)
Place     NY CHAMP   BIB     FIRST NAME    LAST NAME        TEAM                                        TIME       STATE
1                    10      Justin        Lindine          BikeReg.com / Joe's Garage / IF             1:00:10    MA
2         1          4       Wayne         Bray             Syracuse Bicycle / Spokepost.com            1:02:24    NY
3         2          12      Cory          Burns            Embrocation Cyling Journal Elite Team       1:02:39    NY
4                    2       Gavriel       Epstein          RadicalVelo.com                             1:05:03    NJ
5         3          7       Daniel        Chabanov         Kissena Cycling Club                        1:05:16    NY
6                    1       Mukunda       Feldman          Cycle-Smart - NCC                           1:05:39    MA
7                    18      Jamie         Clechenko        Team Spin                                   1:05:39    NY
8                    9       matthew       dickinson        MVP Healthcare Elite Cycling                - 1 Lap    NY
9                    3       Jeremy        Gardner          HUDZ- Subaru                                - 1 Lap    NY
10                   17      David         Freifelder       Westwood Velo/Trade Manage Capital          - 1 Lap    NJ
11                   13      Jeff          Leake            WeLoveBicycles.com                          - 1 Lap    VT
12                   8       James         Leone            NYCROSS.COM / VO MAX / CBRC                 - 1 Lap    NY
13                   11      J.P.          Partland         Kissena Cycling Club                        - 1 Lap    NY
14                   15      Geoffery      House            Housatonic Wheel Club                       - 1 Lap    MA
15                   6       Eric          Schillinger      NYCROSS.COM / VOMAX / CBRC                  - 1 Lap    NY
16                   14      Nate          Simms            NAV                                         - 1 Lap    NY
DNF                  16      Matthew       Miller           Organic Athlete                                        MA
DNF                  5       Andrew        Bernstein        Anthem Sports Elite Development                        NY
Elite Women (P/1/2/3/4)
Place     NY Champ   BIB     FIRST NAME    LAST NAME        TEAM                                        TIME       STATE
1         1          36      Sarah         Krzysiak         Syracuse Bicycle/Spokepost.com              46:04      NY
2         2          40      Bryna         Nestor           Anthem                                      46:30      NY
3         3          43      Jenny         Ives             Anthem                                      48:23      NY
4                    39      Kjelly        Bedford          Lechia Piechowice Spin                      48:37      NY
5                    37      Kirsten       Begg                                                         - 1 Lap    CT
6                    32      Madeleine     Bonneville       Elevate Cycles/LUNAChix/SCC                 - 1 Lap    NY
7                    31      Elizabeth     Lukowski         NYCROSS.COM / VO MAX / CBRC                 - 1 Lap    NY
8                    38      Shana         Lydon            Full Moon Vista                             - 1 Lap    NY
9                    33      Margaret      Thompson         Team Hammer Nutrition/Mission in Motion     - 1 Lap    NY
10                   41      Maria         Murphy           GS Retro Velo                               - 1 Lap    NY
11                   34      Audrey        Romanovsky       Muddy Cup Cycling                           - 1 Lap    NY
DNF                  42      Sheila                         CBRA                                                   NY
DNS                  35      Rachel        Clattenburg                                                             NY
Juniors Under 19
Place     NY Champ   BIB     FIRST NAME    LAST NAME        TEAM                                        TIME       STATE
1         1          192     Eli           Robinson         Chris Cookies Swan Cycles/FLCC              45:03      NY
2                    197     Aaron         House            Housatonic Wheel Club                       45:19      MA
3         2          191     Jack          MacClarence      Farm Team Cycling                           45:56      NY
4         2          195     Marshall      Keeton                                                       - 1 Lap    NY
5                    193     Ben           Dolva            Farm Team Cycling                           - 1 Lap    NY
6                    196     Aidan         Snyder           Farm Team Cycling                           - 1 Lap    NY
7                    194     Ellen         Kessel                                                       - 1 Lap    MD
Boys Cub Juniors 10-12
Place     NYCHAMP    BIB     FIRST NAME    LAST NAME        TEAM                                                   STATE
1         1          161     Linus         Sante            Farm Team                                              NY
Girls Cub Juniors 10-12      FIRST NAME    LAST NAME
1         1          162     Julia         Sante            Farm Team                                              NY
2         2          163     Brittany      Sumner           Farm Team Cycling                                      NY
Girls Cub Juniors 13-14      FIRST NAME    LAST NAME
1         1          164     Joseph        Toth             Capital Bicycle Racing Club                            NY
2         2          165     Keane         Brennan          Farm Team                                              NY
3         3          166     Wyatt         Drake            Farm Team                                              NY
Masters 35+ (CX Cat 1-3 Only)
Place     NY Champ   BIB     FIRST NAME    LAST NAME        TEAM                                                   STATE
1         1          152     Donald        Snoop   Jr.      Verge Sport/Test Pilot                      42:54      NY
2         2          153     Christopher   delisle          NYCROSS / VOMAX / CBRC                      43:14      NY
3                    158     David         Connery                                                      43:15      VT
4                    151     Jeff          Johnson          Battenkill-United/anthemcycles.com          45:05      VT
5         3          154     David         Yacobelli        NoTubes.com/ Chenango Point Cycles          46:00      NY
6                    155     Bryan         Blake            MaxpowerCycling.com                         48:08      NY
7                    157     Tim           O'Shea                                                       48:39      NY
DNS                  156     Patrick       Littlefield      CRCA/FGX Racing                                        NY
Masters 45+ (CX Cat 1-3 Only)
Place     NY Champ   BIB     FIRST NAME    LAST NAME        TEAM                                                   STATE
1         1          256     M Andrew      Ruiz             Clinton Cycling Club                        43:42      NY
2         2          255     Cliff         Summers          CCC/Keltic Const/Zanes Cycles               43:54      NY
3         3          261     Jeff          Walker                                                       44;32      NY
4                    252     Brad          Young            Team Tinney's Tavern Cycling                45;15      NY
5                    257     Ed            Burgess          Hammer Nutrition                            45:22      NY
6                    258     Ken           Coleman          Housatonic Wheel Club                       46:34      MA
7                    260     Michael       Tucker           BCA                                         47:10      MA
8                    251     Danny         Goodwin          NYCROSS.COM / VO MAX / CBRC                 48:34      NY
9                    253     Don           Rice             Battenkill-United/CCB                       49:40      NY
10                   254     tom           perkins          Bicycle Depot                               50:34      NY
DNS                  259     Gene          Primomo          CBRC                                                   NY
Masters 55+ (CX Cat 1-3 Only)
Place     NY Champ   BIB     FIRST NAME    LAST NAME        TEAM                                                   STATE
1         1          352     Dave          Beals            NYcross.com / VO Max / CBRC                            NY
2         2          353     Tim           Leonard          Schuss/MVBC                                            NY
3         3          355     Paul          Speranza         Tiogo Velo / Bean's Bikes                              NY
4                    354     Art           Goedeke          C B R C                                                NY
5                    356     Philip        Thompson         Dick Sonne's Racing/MVBC                               NY
6                    357     Donald        Snoop            Vicious Cycles                                         NY
Single Speed
Place     NY Champ   BIB     FIRST NAME    LAST NAME        TEAM                                                   STATE
1                    411     Mukunda       Feldman          Cycle-Smart - NCC                           43:18      MA
2         1          403     David         Yacobelli        NoTubes.com/ Chenango Point Cycles          43:38      NY
3         2          409     Brad          Young            Team Tinney's Tavern Cycling                44:58      NY
4         3          405     Chuck         Quackenbush      NYCROSS.COM / VO MAX / CBRC                 45:51      NY
5                    406     Cody          Madigan          Team Tinney's Tavern Cycling                46:38      NY
6                    404     bret          young            Team Tinney's Tavern                        47:33      NY
7                    412     Michael       Tucker           BCA                                         47:52      MA
8                    408     Dwain         Walters          TrackStar Couriers                          50:03      NY
9                    407     Jason         Selwitz                                                      - 1 Lap    NY
DNF                  410     Terry         Blanchet         NAV                                                    NY
3/4 Men
Place                BIB     FIRST NAME    LAST NAME        TEAM                                        TIME       STATE
1                    116     Cory          Johannessen      Threshold Cycling                           43:44      MA
2                    107     matthew       miller           OrganicAthlete                              43:58      MA
3                    112     Mark          Romanovsky       Muddy Cup Cycling                           44:09      NY
4                    106     Tim           Janson           RPI Cycling                                 44:24      NY
5                    123     David         Connery          Corner Cycle                                44:32      VT
6                    125     Phillip       McCarthy         Team Scarr-Ommegng                          44:43      NY
7                    115     Jay           Thomas           Battenkill-United                           44:43      NY
8                    101     Richard       Teal             NYCROSS.COM                                 44:49      NY
9                    124     Scott         Paine            Spin                                        45:06      NY
10                   104     bret          young            Team Tinney's Tavern                        45:15      NY
11                   102     Cody          Madigan          Team Tinney's Tavern Cycling                45_23      NY
12                   119     David         Carmona          Battenkill United                           46:06      VT
13                   103     John          Onderdonk        Battenkill United                           46:18      NY
14                   108     Jeremy        Dawkins          The Bicycle Depot, New Paltz                46:28      NY
15                   110     Nathan        Schiele          RPI Cycling                                 46:50      NY
16                   127     Billy         Denter           Overlook MTB                                48:09      NY
17                   122     Andrew        Speece                                                       49:25      NY
18                   105     Patrick       Snoop            Verge Sport Test Pilot                      49:46      NY
19                   113     Steve         Seabury                                                      50:00      NY
20                   118     Jack          Piller           Battenkill-United                           50:09      NY
21                   117     John          Ormsby           Sonne's Racing/Rudy Project                 50:23      NY
22                   121     Gary          Monihan                                                      50:25
23                   126     Richard       Gorton           Battenkill United                           52:13      NY
24                   120     Gavin         Klami            NYCross.com / Serotta                        - 1 Lap   NY
109     Matt          Montross         NAV/Pedro's/ClassBook.Com                              VT
111     Daniel        Marcy            Green Mountain Rehab and Sports Medicine               VT
114     Christopher   Wynnyk           Rensselaer Polytechnic Cycling                         NY
Cat 4/Citizen Men
Place                BIB     FIRST NAME    LAST NAME        TEAM                                        TIME       STATE
1                    65      Christopher   Mooney           Twin Line Velo/GVCC                         26:54      NY
2                    68      christopher   doyle                                                        27:28      NY
3                    63      John          Witmer           GMBC/Catamount                              27:40      VT
4                    59      Kyle          Hyziak           X-it 19 / Marty's Reliable Cycle            28:40      NJ
5                    56      Alexander     Granick          Bethel Cycle Sport Club                     28:47      NY
6                    66      Dylan         Dearborn                                                     29:24      NY
7                    69      Matt          Goedke           Anthem                                      29:26      NY
8                    72      Daniel        Marcy                                                        29:30      VT
9                    71      Stephen       Werthner                                                     29:40      NY
10                   57      Mike          Romanovsky       Muddy Cup Cycling                           29:51      NY
11                   70      Jack          Piller                                                       29:59      NY
12                   67      Andrew        Michela                                                      31:00      NY
13                   51      Howard        Johannessen                                                  31:34      NY
14                   52      Jared         Stritsman                                                    31:52      NY
15                   61      Christopher   Wynnyk           Rensselaer Polytechnic Cycling              32:22      NY
16                   53      Barry         Koblenz          CBRC - Capital Bicycle Racing Club          34:53      NY
17                   55      Armand        Arekian          Colavita Racing/Kenda Tire                  35:13      NY
DNF                  54      Jeremy        Dawkins          The Bicycle Depot, New Paltz                           NY
DNF                  58      Andrew        Franciosa        CBRC / Troy Bike Rescue / bikealbany.com               NY
DNF                  60      George        Prisco                                                                  NY
DNF                  62      jeffrey       rosch            CBRC                                                   NY
DNF                  73      Terance       Fin
Cat 4/Citizen Women
Place                BIB     FIRST NAME    LAST NAME        TEAM                                                   STATE
1                    151     Madeleine     Bonneville       Elevate Cycles/LUNAChix/SCC                 31:05      NY
2                    155     Rachel        Clattenburg                                                  32:47      NY
3                    154     Megan         Schmidt          Team Marty's/Xit 19                         33:48      NJ
4                    152     Jennifer      Clunie           Velo Bellas                                 34:24      NY
5                    153     christina     perkins          Bicycle Depot/TP Racing/Velo Bella          35:32      NY

Why BikeReg.com?

BikeReg.com is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and promoters
  • Easy, customizable, full-featured promoter interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Over a decade of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg.com Advantage