We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart

Phelps School Cyclocross Race
Malvern, PA
Sunday, November 29, 2009
Phelps School Cyclocross Race Presented by Main Line Cycling Malvern, PA Sunday, November 29, 2009
These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.

Men - MR - Master - 35-99
Place�   Name                    Team                                 Points�
1        Chris Samuel�           Pro Pedals Bike Shop                 5
2        Joseph Piccillo�        Evolution Racing                     4
3        Kirk Reisinger�         Club Wissahickon                     3
4        Kelly Cline�            Club Wissahickon                     2
5        Nils Johan Anestad�     Evolution Racing                     1
6        Don Kessel�             Holmes Cycling/BodyLogicTherapy      0
7        Kevin Fryberger�        Human Zoom Cycling                   0
8        Barry Wahner�           DrWahner.com                         0
9        Raymond Zeimet�         Guys Racing                          0
10       Robert Piacine�         Guys Racing Club                     0
11       Robert Lamb�            Bean's Bikes                         0
12       Dan Tarrant�            Doylestown Wheelmen                  0
13       Barry Jones�            No Cents Racing                      0
14       Tim Bowman�             Club Wissahickon                     0
15       Daniel Hauber�          Pro Pedals Bike Shop                 0
Men - MR - Master - 45-99
Place�   Name                    Team                                 Points�
1        Jeffrey Appeltans�      Mid Atl Masters Bicycle Org          5
2        Joel Moats�             YBR/Mountainside Racing              4
3        Paul Wahner�            DrWahner.com                         3
4        Kevin Saint Clair�      Main Line Cycling                    2
5        David Lowe�             Human Zoom Cycling                   1
6        Douglass Gray�          First State Velo Sport               0
7        Kevin Breckenmaker�     Yellow Breeches Racing               0
8        David Troop�            First State Velo Sport               0
9        Dennis Smith�           Secret Henry's Team                  0
10       John Hamilton�          Main Line Cycling                    0
11       Joseph Kenas�           Guys Racing                          0
12       Patrick Leonard�        Evolution Racing                     0
13       Bruce McLaughlin�       BikeSport                            0
14       Dave Baumgardner�       Tri State Velo                       0
15       Gary Snyder�            Evolution Racing                     0
16       Ronald Livingston�      Main Line Cycling                    0
17       Chris Schultz�          Unattached                           0
Men - MR - Master - 55-99
Place�   Name                    Team                                 Points�
1        Robert Perna�           Bean's Bikes                         5
2        Kevin Tuttle�           Main Line Cycling Club-Bikyle        4
3        Jerome Weiner�          Guys Racing Club                     3
4        Charles Young�          Unattached                           0
DNS      James Innes�            Guys Racing Club                     0
DNF      Leone Pizzini�          Secret Henry's Team                  0
Men - JR - Junior - 10-18
Place�   Name                    Team                                 Points�
1        Charles Hanlon�         Guys Racing Club                     5
2        Andrew Harris�          Young Medalists/Team Dual Temp       4
3        Wyatt Saint Clair�      Main Line Cycling                    3
4        Jimmy MAURER�           Guys Racing                          2
Men - B
Place�   Name                    Team                                 Points�
1        Gunnar Bergey�          C3-Athletes Serving Athletes         5
2        Joseph Bruce�           Philadelphia Ciclismo                4
3        Russell Blake�          Mason Dixon Velo                     3
4        Jason Thomas�           Unattached                           2
5        Mike Mast�              Bicycle Therapy                      1
6        Jason Reckner�          Quaker City Wheelmen                 0
7        Robert Biese�           Vortex Cycling Club                  0
8        Charles Hanlon�         Guys Racing Club                     0
9        Tyler Bauer�            Quaker City Wheelmen                 0
10       Jake Davidson�          Fast Forward Racing                  0
11       Steven Derkits�         Oz Bicycle Club                      0
12       Kyle Miller�            Henry's Bikes                        0
13       Ken Deitch�             Human Zoom Cycling                   0
14       Scott Feather�          Vortex Cycling Club                  0
15       Eric Fredericks�        Main Line Cycling                    0
16       David Mitchell�         Hershey Cancer Institute-GPOA-Cannond0
DNS      Ethan Townsend�         C3-Athletes Serving Athletes         0
Men - 1/2/3
Place�   Name                    Team                                 Points�
1        Zachary Adams�          Charm City Cycling LLC               5
2        Shane Watters�          Bicycle Therapy                      4
3        Matt Harris�            Philadelphia Ciclismo                3
4        Christopher Consorto�   Secret Henry's Team                  2
5        Kevin Saint Clair�      Main Line Cycling                    1
DNS      Michael Hebe�           VIsitPa.com                          0
Men - 04
Place�   Name                    Team                                 Points�
1        Christopher Garges�     Lehigh Wheelmen Assoc                5
2        Michael Green�          Bicycle Therapy                      4
3        Jeff Lorish�            BikeSport                            3
4        Martin McKeon�          Guys Racing Club                     2
5        Curtis Miller�          Team DRT/Deep Blue                   0
6        John Linvill�           Guys Racing Club                     0
7        John Drummond�          Bicycle Therapy                      0
8        Jacques Indekeu�        Penn State University                0
9        Scott Hendrickson�      Philadelphia Ciclismo                0
10       eian weissman�          Firehouse                            0
11       Robert Brown�           Team DRT / Deep Blue                 0
12       Brent Longenecker�      Unattached                           0
13       Julian Meier�           Unattached                           0
14       Brian Wester�           Unattached                           0
15       Josh Carter�            Tri State Velo                       0
16       Miles Camp�             Cape Atlantic Racing/Beaconcycling.co0
17       stephen mikulcik�       Team DRT/Deep Blue                   0
18       Emmett Oberrender�      Susquehanna Bicycle Racing Team      0
19       Colin Bonnington�       Bean's Bikes                         0
20       Rob Raichle�            Unattached                           0
21       Rich Campbell�          Unattached                           0
22       Matthew Kelly�          Unattached                           0
23       John Fernandez�         Unattached                           0
24       Steven Wittig�          Quaker City Wheelmen                 0
25       Frank Brockson Jr�      Unattached                           0
26       Javier Garcia�          Quaker City Wheelmen                 0
27       Jared Borowik�          Unattached                           0
28       Thomas Roth�            Fuji Bicycles                        0
29       Barry Murray�           Unattached                           0
30       Andrew Di Michele�      Team Argyle-Zygoat                   0
31       Michael DeGregoris�     Quaker City Wheelmen                 0
32       george dietrich�        IC3 / Hammer Nutrition               0
33       kenneth fetsurka�       Philadelphia Bicycle Messenger Associ0
34       Michael VanWert�        Park Solar Power                     0
Women - 1/2/3
Place�   Name                    Team                                 Points�
1        Erica Yozell�           VisitPA.com                          5
2        Lisa Most�              Club Wissahickon                     4
3        Jessica Singerman�      Club Wissahickon                     3
4        Tammy Ebersole�         Evolution Racing                     2
5        Kimberly Dubeck�        C3-Athletes Serving Athletes         1
DNS      Anne Rock (Maurer)�     Sturdy Girl Cycling                  0
Women - 04
Place�   Name                    Team                                 Points�
1        Jennifer Kraut�         Unattached                           0
2        Antonina Esposto�       Young Medalists/Team Dual Temp       4
3        Juliete Shen�           Unattached                           0

Why BikeReg.com?

BikeReg.com is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and promoters
  • Easy, customizable, full-featured promoter interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Over a decade of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg.com Advantage