We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart

Results » Road » 2010
L.L.Bean Time Trial/Race #3 of the 13 race Maine Time Trial Series
Freeport, ME
Sunday, May 23, 2010
L.L.Bean Time Trial/Race #3 of the 13 race Maine Time Trial Series Presented by The Bicycle Coalition of Maine Freeport, ME Sunday, May 23, 2010
These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.

Men Overall Results
Place    First       Last           Class          Time         City                    State
1        TIM         MITCHELL       Men 18-34      0:38:43.02   ASHLAND                 MA
2        FRED        THOMAS         Men 35-44      0:39:08.83   CAPE ELIZABETH          ME
3        DEAN        PHILLIPS       Men 35-44      0:39:21.44   WENHAM                  MA
4        JOHN        MEERSE         Men 35-44      0:40:48.56   PORTLAND                ME
5        ERIC        WEINRICH       Men 35-44      0:41:28.62   YARMOUTH                ME
6        RON         BOURGOIN       Men 45-54      0:42:17.73   WINDHAM                 ME
7        PATRICK     RUANE          Men 35-44      0:42:33.52   WEBSTER                 NH
8        GARY        ASPNES         Men 35-44      0:42:34.60   ROCKVILLE               RI
9        BRUCE       DIEHL          Men 45-54      0:42:45.54   JACKSON                 NH
10       JEFFREY     FISHER         Men 45-54      0:43:26.05   DURHAM                  ME
11       CRAIG       HARRISON       Men 45-54      0:43:56.46   BARTLETT                NH
12       HARRIS      NAVELSKI       Men 18-34      0:43:57.87   PORTLAND                ME
13       DAVID       FOLEY          Men 45-54      0:44:07.23   N. EASTON               MA
14       ERIC        MARRO          Men 45-54      0:44:12.83   NASHUA                  NH
15       MILAN       BABIK          Men 18-34      0:44:29.39   WATERVILLE              ME
16       DANIEL      LANDRY         Men 45-54      0:44:34.46   YARMOUTH                ME
17       BRETT       HELLSTEDT      Men 35-44      0:44:41.92   NORTH YARMOUTH          ME
18       DANIEL      HICKEY         Men 45-54      0:44:48.33   LINCOLNVILLE            ME
19       JEFF        YINGLING       Men 35-44      0:44:53.00   BRUNSWICK               ME
20       CARL        RING           Men 35-44      0:45:09.06   RUMNEY                  NH
21       KEVIN       WOODHOUSE      Men 45-54      0:45:18.00   FALMOUTH                ME
22       STEVE       BAUERMEISTER   Men 45-54      0:45:40.25   SOUTH BERWICK           ME
23       GUILLERMO   HERRERA        Men 35-44      0:45:45.14   BRUNSWICK               ME
24       STEVEN      ABBOTT         Men 55-64      0:45:54.79   WILLINGTON              CT
25       MIKE        GOLAY          Men 35-44      0:46:05.47   WESTBROOK               ME
26       KEITH       LOISELLE       Men 35-44      0:46:06.94   PEMBROKE                NH
27       EDWARD      DARLING        Men 45-54      0:46:08.99   CAPE ELIZABETH          ME
28       JIM         BARRY          Men 45-54      0:46:20.60   FREEPORT                ME
29       STEVEN      TENNEY         Men 35-44      0:46:33.87   FALMOUTH                ME
30       WALT        SHEPARD        Men 18-34      0:46:39.64   YARMOUTH                ME
31       ROBERT      TURNER         Men 35-44      0:46:44.99   WINDHAM                 ME
32       TIMOTHY     YOUNG          Men 35-44      0:46:49.23   HENNIKER                NH
33       MICHAEL     KRAMER         Men 18-34      0:46:55.19   PORTLAND                ME
34       TIMOTHY     KEENE          Men 35-44      0:47:27.05   PORTLAND                ME
35       STEVE       VOSBURGH       Men 45-54      0:47:38.63   JACKSON                 NH
36       AL          BUGBEE         Men 35-44      0:47:39.22   FALMOUTH                ME
37       TIMOTHY     BRYCE          Men 35-44      0:47:43.95   NEW HARBOR              ME
38       JIM         PIRZYK         Men 35-44      0:48:06.76   SOMERVILLE              MA
39       TIM         BEST           Men 45-54      0:48:07.21   SAULT STE MARIE         MI
40       WILLIAM     YEO            Men 45-54      0:48:12.13   DURHAM                  ME
41       GREG        VEAYO          Men 45-54      0:48:14.03   FARMINGTON              ME
42       JOEL        HINSHAW        Men 45-54      0:48:21.97   SOUTH FREEPORT          ME
43       ARMAND      PANTALONE      Men 45-54      0:48:35.77   HAVERHILL               MA
44       CHRIS       CALLAN         Men 18-34      0:48:37.75   PORTLAND                ME
45       KEN         POOLEY         Men 45-54      0:48:54.74   YARMOUTH                ME
46       CONNOR      CUSHMAN        Men 18-34      0:49:04.65   PORTLAND                ME
47       MAC         FERRIS         Men 65-74      0:49:13.68   ROCKPORT                ME
48       MATT        MOORE          Men 35-44      0:49:19.59   KENTS HILL              ME
49       CHRIS       WORDEN         Men under 18   0:49:20.39   BREWER                  ME
50       LORENZO     PEREZ-FEBLES   Men 18-34      0:49:56.02   BIDDEFORD               ME
51       JOHN        CASWELL        Men 35-44      0:49:56.85   DOVER                   NH
52       ED          MAILLET        Men 45-54      0:50:12.12   BRUNSWICK               ME
53       DOUG        LUTHER         Men 45-54      0:50:20.73   BROWNFIELD              ME
54       DAVID       HOLMANDER      Men 55-64      0:50:45.49   EPSOM                   NH
55       HADRIAN     SOUSA          Men 35-44      0:50:47.53   DEDHAM                  MA
56       RYAN        STOVER         Men 18-34      0:52:07.80   YARMOUTH                ME
57       JEREMY      EVANS          Men 45-54      0:52:21.80   WEST MINOT              ME
58       DAVID       PIETROWSKI     Men 35-44      0:52:31.00   BRUNSWICK               ME
59       ED          BASSETT        Men 55-64      0:52:34.31   ANDOVER                 MA
60       KARL        RAU            Men 55-64      0:52:35.31   SOUTH CHINA             ME
61       MIKE        DAUBENSPECK    Men 18-34      0:52:35.34   NORTH CONWAY            NH
62       JOHN        MARSHALL       Men 65-74      0:52:49.85   ADDISON                 ME
63       JIM         SHAFER         Men 55-64      0:53:18.64   YARMOUTH                ME
64       BENJAMIN    HO             Men 35-44      0:54:09.97   SCARBOROUGH             ME
65       AARON       HAMLEN         Men 35-44      0:54:19.55   CUMBERLAND              ME
66       JACK        CHAPMAN        Men 55-64      0:55:10.24   AUBURN                  NH
67       STEPHEN     ALLISON        Men 65-74      0:55:18.48   BRAINTREE               MA
68       BRUCE       MASTERSON      Men 45-54      0:55:46.36   EAST PROVIDENCE         RI
69       CRAIG       KING           Men 35-44      0:59:02.03   DIXMONT                 ME
70       MANUEL G.   HERRERA        Men 75+        1:00:49.83   NEWTON HLDS             MA
71       NICHOLAS    TENNEY         Men under 18   1:05:16.64   FALMOUTH                ME
72       ROBERT      ROWE           Men 45-54      1:10:37.06   NEWPORT                 ME
73       JEFF        AUDET          Men 45-54      1:26:41.22   BRUNSWICK               ME
Women Overall Results
Place    First       Last           Class          Time         City                    State
1        DANIELLE    RUANE          Women 35-44    0:45:46.26   WEBSTER                 NH
2        SUSANNE     DELANEY        Women 35-44    0:48:19.46   PORTSMOUTH              NH
3        DEBONY      DIEHL          Women 35-44    0:48:41.30   JACKSON                 NH
4        KATHERINE   SNELL          Women 45-54    0:48:46.16   NASHUA                  NH
5        CHESSELL    MCGEE          Women 35-44    0:48:51.56   CUMBERLAND FORESIDE     ME
6        IVY         LUHRS          Women 45-54    0:50:01.65   MINOT                   ME
7        AMELIA      SIANI          Women 18-34    0:51:27.17   NEW HAVEN               CT
8        CAROL       MEADER         Women 35-44    0:52:17.01   RAYMOND                 ME
9        NICOLE      PISANI         Women 18-34    0:53:31.24   PORTLAND                ME
10       HEIDI       ALPERN         Women 45-54    0:54:27.95   CAPE ELIZABETH          ME
11       KELLIE      JOYCE          Women 18-34    0:54:51.09   CUMBERLAND              ME
12       GWENDOLYN   O'GUIN         Women 55-64    0:57:03.56   SOUTH PORTLAND          ME
13       CATHY       NUGENT         Women 35-44    0:57:51.42   SOUTH PORTLAND          ME
14       DANA        MCEWAN         Women 35-44    0:58:13.88   PORTLAND                ME
15       KATHLEEN    FLEURY         Women 35-44    0:58:20.79   WATERVILLE              ME
16       LORI        BLAKE          Women 45-54    0:58:28.51   ANDOVER                 MA
17       CAROLE      CRAWFORD       Women 45-54    0:58:29.18   PORTLAND                ME
18       EMILY       GUFFIN         Women 18-34    0:58:40.64   FREEPORT                ME
19       SUZANNE     WINIECKI       Women 18-34    0:58:58.89   PORTLAND                ME
20       JERALDINE   HERRERA        Women 35-44    0:59:05.56   BRUNSWICK               ME
21       SHANNON     GODUTI         Women 45-54    0:59:48.92   FALMOUTH                ME
22       ELIZABETH   EHRENFELD      Women 45-54    1:00:29.21   FALMOUTH                ME
23       JULIE       LOCKHART       Women 65-74    1:00:54.82   DUNSTABLE               MA
24       JANE        BABIK          Women 18-34    1:03:32.22   WATERVILLE              ME
25       ILZE        APINE-AUDET    Women 18-34    1:05:47.71   BRUNSWICK               ME
26       MARY        MACHADO        Women 45-54    1:06:42.70   AUGUSTA                 ME
Men 17 and Under
Place    First       Last           Class          Time         City                    State
1        CHRIS       WORDEN         Men under 18   0:49:20.39   BREWER                  ME
2        NICHOLAS    TENNEY         Men under 18   1:05:16.64   FALMOUTH                ME
Men 18-34
Place    First       Last           Class          Time         City                    State
1        TIM         MITCHELL       Men 18-34      0:38:43.02   ASHLAND                 MA
2        HARRIS      NAVELSKI       Men 18-34      0:43:57.87   PORTLAND                ME
3        MILAN       BABIK          Men 18-34      0:44:29.39   WATERVILLE              ME
4        WALT        SHEPARD        Men 18-34      0:46:39.64   YARMOUTH                ME
5        MICHAEL     KRAMER         Men 18-34      0:46:55.19   PORTLAND                ME
6        CHRIS       CALLAN         Men 18-34      0:48:37.75   PORTLAND                ME
7        CONNOR      CUSHMAN        Men 18-34      0:49:04.65   PORTLAND                ME
8        LORENZO     PEREZ-FEBLES   Men 18-34      0:49:56.02   BIDDEFORD               ME
9        RYAN        STOVER         Men 18-34      0:52:07.80   YARMOUTH                ME
10       MIKE        DAUBENSPECK    Men 18-34      0:52:35.34   NORTH CONWAY            NH
Men 35-44
Place    First       Last           Class          Time         City                    State
1        FRED        THOMAS         Men 35-44      0:39:08.83   CAPE ELIZABETH          ME
2        DEAN        PHILLIPS       Men 35-44      0:39:21.44   WENHAM                  MA
3        JOHN        MEERSE         Men 35-44      0:40:48.56   PORTLAND                ME
4        ERIC        WEINRICH       Men 35-44      0:41:28.62   YARMOUTH                ME
5        PATRICK     RUANE          Men 35-44      0:42:33.52   WEBSTER                 NH
6        GARY        ASPNES         Men 35-44      0:42:34.60   ROCKVILLE               RI
7        BRETT       HELLSTEDT      Men 35-44      0:44:41.92   NORTH YARMOUTH          ME
8        JEFF        YINGLING       Men 35-44      0:44:53.00   BRUNSWICK               ME
9        CARL        RING           Men 35-44      0:45:09.06   RUMNEY                  NH
10       GUILLERMO   HERRERA        Men 35-44      0:45:45.14   BRUNSWICK               ME
11       MIKE        GOLAY          Men 35-44      0:46:05.47   WESTBROOK               ME
12       KEITH       LOISELLE       Men 35-44      0:46:06.94   PEMBROKE                NH
13       STEVEN      TENNEY         Men 35-44      0:46:33.87   FALMOUTH                ME
14       ROBERT      TURNER         Men 35-44      0:46:44.99   WINDHAM                 ME
15       TIMOTHY     YOUNG          Men 35-44      0:46:49.23   HENNIKER                NH
16       TIMOTHY     KEENE          Men 35-44      0:47:27.05   PORTLAND                ME
17       AL          BUGBEE         Men 35-44      0:47:39.22   FALMOUTH                ME
18       TIMOTHY     BRYCE          Men 35-44      0:47:43.95   NEW HARBOR              ME
19       JIM         PIRZYK         Men 35-44      0:48:06.76   SOMERVILLE              MA
20       MATT        MOORE          Men 35-44      0:49:19.59   KENTS HILL              ME
21       JOHN        CASWELL        Men 35-44      0:49:56.85   DOVER                   NH
22       HADRIAN     SOUSA          Men 35-44      0:50:47.53   DEDHAM                  MA
23       DAVID       PIETROWSKI     Men 35-44      0:52:31.00   BRUNSWICK               ME
24       BENJAMIN    HO             Men 35-44      0:54:09.97   SCARBOROUGH             ME
25       AARON       HAMLEN         Men 35-44      0:54:19.55   CUMBERLAND              ME
26       CRAIG       KING           Men 35-44      0:59:02.03   DIXMONT                 ME
Men 45-54
Place    First       Last           Class          Time         City                    State
1        RON         BOURGOIN       Men 45-54      0:42:17.73   WINDHAM                 ME
2        BRUCE       DIEHL          Men 45-54      0:42:45.54   JACKSON                 NH
3        JEFFREY     FISHER         Men 45-54      0:43:26.05   DURHAM                  ME
4        CRAIG       HARRISON       Men 45-54      0:43:56.46   BARTLETT                NH
5        DAVID       FOLEY          Men 45-54      0:44:07.23   N. EASTON               MA
6        ERIC        MARRO          Men 45-54      0:44:12.83   NASHUA                  NH
7        DANIEL      LANDRY         Men 45-54      0:44:34.46   YARMOUTH                ME
8        DANIEL      HICKEY         Men 45-54      0:44:48.33   LINCOLNVILLE            ME
9        KEVIN       WOODHOUSE      Men 45-54      0:45:18.00   FALMOUTH                ME
10       STEVE       BAUERMEISTER   Men 45-54      0:45:40.25   SOUTH BERWICK           ME
11       EDWARD      DARLING        Men 45-54      0:46:08.99   CAPE ELIZABETH          ME
12       JIM         BARRY          Men 45-54      0:46:20.60   FREEPORT                ME
13       STEVE       VOSBURGH       Men 45-54      0:47:38.63   JACKSON                 NH
14       TIM         BEST           Men 45-54      0:48:07.21   SAULT STE MARIE         MI
15       WILLIAM     YEO            Men 45-54      0:48:12.13   DURHAM                  ME
16       GREG        VEAYO          Men 45-54      0:48:14.03   FARMINGTON              ME
17       JOEL        HINSHAW        Men 45-54      0:48:21.97   SOUTH FREEPORT          ME
18       ARMAND      PANTALONE      Men 45-54      0:48:35.77   HAVERHILL               MA
19       KEN         POOLEY         Men 45-54      0:48:54.74   YARMOUTH                ME
20       ED          MAILLET        Men 45-54      0:50:12.12   BRUNSWICK               ME
21       DOUG        LUTHER         Men 45-54      0:50:20.73   BROWNFIELD              ME
22       JEREMY      EVANS          Men 45-54      0:52:21.80   WEST MINOT              ME
23       BRUCE       MASTERSON      Men 45-54      0:55:46.36   EAST PROVIDENCE         RI
24       ROBERT      ROWE           Men 45-54      1:10:37.06   NEWPORT                 ME
25       JEFF        AUDET          Men 45-54      1:26:41.22   BRUNSWICK               ME
Men 55-64
Place    First       Last           Class          Time         City                    State
1        STEVEN      ABBOTT         Men 55-64      0:45:54.79   WILLINGTON              CT
2        DAVID       HOLMANDER      Men 55-64      0:50:45.49   EPSOM                   NH
3        ED          BASSETT        Men 55-64      0:52:34.31   ANDOVER                 MA
4        KARL        RAU            Men 55-64      0:52:35.31   SOUTH CHINA             ME
5        JIM         SHAFER         Men 55-64      0:53:18.64   YARMOUTH                ME
6        JACK        CHAPMAN        Men 55-64      0:55:10.24   AUBURN                  NH
Men 65-74
Place    First       Last           Class          Time         City                    State
1        MAC         FERRIS         Men 65-74      0:49:13.68   ROCKPORT                ME
2        JOHN        MARSHALL       Men 65-74      0:52:49.85   ADDISON                 ME
3        STEPHEN     ALLISON        Men 65-74      0:55:18.48   BRAINTREE               MA
Men 75+
Place    First       Last           Class          Time         City                    State
1        MANUEL G.   HERRERA        Men 75+        1:00:49.83   NEWTON HLDS             MA
Women 18-34
Place    First       Last           Class          Time         City                    State
1        AMELIA      SIANI          Women 18-34    0:51:27.17   NEW HAVEN               CT
2        NICOLE      PISANI         Women 18-34    0:53:31.24   PORTLAND                ME
3        KELLIE      JOYCE          Women 18-34    0:54:51.09   CUMBERLAND              ME
4        EMILY       GUFFIN         Women 18-34    0:58:40.64   FREEPORT                ME
5        SUZANNE     WINIECKI       Women 18-34    0:58:58.89   PORTLAND                ME
6        JANE        BABIK          Women 18-34    1:03:32.22   WATERVILLE              ME
7        ILZE        APINE-AUDET    Women 18-34    1:05:47.71   BRUNSWICK               ME
Women 35-44
Place    First       Last           Class          Time         City                    State
1        DANIELLE    RUANE          Women 35-44    0:45:46.26   WEBSTER                 NH
2        SUSANNE     DELANEY        Women 35-44    0:48:19.46   PORTSMOUTH              NH
3        DEBONY      DIEHL          Women 35-44    0:48:41.30   JACKSON                 NH
4        CHESSELL    MCGEE          Women 35-44    0:48:51.56   CUMBERLAND FORESIDE     ME
5        CAROL       MEADER         Women 35-44    0:52:17.01   RAYMOND                 ME
6        CATHY       NUGENT         Women 35-44    0:57:51.42   SOUTH PORTLAND          ME
7        DANA        MCEWAN         Women 35-44    0:58:13.88   PORTLAND                ME
8        KATHLEEN    FLEURY         Women 35-44    0:58:20.79   WATERVILLE              ME
9        JERALDINE   HERRERA        Women 35-44    0:59:05.56   BRUNSWICK               ME
Women 45-54
Place    First       Last           Class          Time         City                    State
1        KATHERINE   SNELL          Women 45-54    0:48:46.16   NASHUA                  NH
2        IVY         LUHRS          Women 45-54    0:50:01.65   MINOT                   ME
3        HEIDI       ALPERN         Women 45-54    0:54:27.95   CAPE ELIZABETH          ME
4        LORI        BLAKE          Women 45-54    0:58:28.51   ANDOVER                 MA
5        CAROLE      CRAWFORD       Women 45-54    0:58:29.18   PORTLAND                ME
6        SHANNON     GODUTI         Women 45-54    0:59:48.92   FALMOUTH                ME
7        ELIZABETH   EHRENFELD      Women 45-54    1:00:29.21   FALMOUTH                ME
8        MARY        MACHADO        Women 45-54    1:06:42.70   AUGUSTA                 ME
Women 55-64
Place    First       Last           Class          Time         City                    State
1        GWENDOLYN   O'GUIN         Women 55-64    0:57:03.56   SOUTH PORTLAND          ME
Women 65-74
Place    First       Last           Class          Time         City                    State
1        JULIE       LOCKHART       Women 65-74    1:00:54.82   DUNSTABLE               MA

Why BikeReg.com?

BikeReg.com is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and promoters
  • Easy, customizable, full-featured promoter interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Over a decade of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg.com Advantage