We're always here to help! | Search Help | 888.956.9560 | Cart
BikeReg
NoTubes Iron Cross IX - America's Longest 'Cross Race
Michaux State Forest, PA
Sunday, October 9, 2011
NoTubes Iron Cross IX - America's Longest 'Cross Race Presented by High Speed Cycling and Fast Foward Racing Productions with a lot of help from our friends! Michaux State Forest, PA Sunday, October 09, 2011


These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.



Division: Iron Cross Senior Men
Place Bib # Name                        Elapsed Team Name                                     City
1     259   DERECK TREADWELL            3:53:01 LEATHERSTOCKING/ FITWERX                      LAURENS  NY
2     129   MIKE KEEFER                 3:59:58 29ER CREW/GETTYSBURG BICYCLE / HAMMER NUTRITIOHANOVER  PA
3     74    ADAM FARABAUGH              4:01:44 TEAM DESCHUYTTER-KWSC WESTKERKE               OWEGO  NY
4     105   JAMES HARMON                4:06:10 503 CYCLEWORX/LHCC                            LITCHFIELD  CT
5     115   MICHAEL HOSANG              4:10:41 TRIPOWER                                      VA. BEACH  VA
6     203   BRIAN PATTON                4:12:20                                               MONT ALTO  PA
7     261   MICHAEL VANDERBERG          4:13:23 TWIN SIX / BACKYARD BIKE CLUB                 MORGANTOWN  WV
8     40    CHARLES CLARKSON            4:13:49 FOR MAUREEN!                                  CHARLOTTESVILLE  VA
9     243   BEN SMITH                   4:13:51 TEAM MARTYS                                   MORRISTOWN  NJ
10    166   MADISON MATTHEWS            4:15:26 THE BICYCLE SHOP / MBR                        BOALSBURG  PA
11    194   MONTANA NORVELL             4:18:28 TEAM GUNSHOW PRESENTED BY BREAKAWAY BIKES     PHILADELPHIA  PA
12    195   COLE OBERMAN                4:18:29 TEAM GUN SHOW P/B BREAKAWAYBIKES.COM          PHILADELPHIA  PA
13    109   BEN HAY                     4:19:19 IRON CITY BIKES                               PITTSBURGH  PA
14    217   DANIEL RAPP                 4:19:37 FAST FORWARD RACING/MYFAM                     DAUPHIN  PA
15    121   GREG JACKSON                4:19:49 SPIN BIKE SHOP                                BAY VILLAGE  OH
16    93    NATHAN GOATES               4:22:57 MOUNTAINSIDE P/B CITY ISLANDERS               SHIPPENSBURG  PA
17    197   JAMISEN OGG                 4:24:10                                               BROOKLYN  NY
18    265   JAKE WADE                   4:28:17 PHILADELPHIA CICLISMO                         PHILADELPHIA  PA
19    8     MIKE BARBONE                4:29:28 CHESTER COUNTY VELO                           WEST CHESTER  PA
20    157   NOAH MABRY                  4:38:29 SHIRK'S RACING PRESENTED BY TREK              LEBANON  PA
21    249   RICHARD STEM                4:38:32 SPECIALIZED/DUMONDE TECH                      RALEIGH  NC
22    218   BERNHARD RESCH              4:40:22 STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN BIKES       ALLENTOWN  PA
23    236   ANDREW SHELBY               4:40:38 NORTH TEK-ARIA                                ARLINGTON  VA
24    140   CHRISTOPHER KUHL            4:43:56 APPALACHIAN RUNNING COMPANY                   DILLSBURG  PA
25    233   MICHAEL SCIANCALEPORE       4:46:11 TEAM MARTYS                                    FOX RACING SHOX
26    269   NICHOLAS WHITE              4:46:12 TEAM MARTYS                                   DENVILLE  NJ
27    232   JARED SCHNEIDER             4:52:53 OSWALD CYCLEWORKS                             WELLSBORO  PA
28    270   DAVID WILSON                4:52:55 MOUNTAIN BIKERS OF MICHAUX                    CHAMBERSBURG  PA
29    10    ERIC BAUM                   4:53:54 CHAIN GANG                                    NAZARETH  PA
30    45    PATRICK CONNEELY            4:55:53                                               PITTSBURGH  PA
31    263   NATHANIEL VESELENAK VESELENA4:58:22 SNAKEBITE RACING                              BROOKLYN  OH
32    148   CRAIG LEBAIR                4:58:34 PHILADELPHIA CICLISMO                         PIPERSVILLE  PA
33    268   JOSHUA WEST                 4:59:00 B I K E M A N . C O M                         COLLEGEVILLE  PA
34    114   BRIAN HOPKINS               4:59:07 AG3R-BUTLERHEALTHSYSTEM                       MT. HOLLY SPRINGS  PA
35    23    DAN BRIXIUS                 4:59:50 EXPLOSIVE SPORTS PERFORMANCE                  HARRISBURG  PA
36    122   GREG JAKUBEK                5:01:15 SENSATIONS CYCLING                            STAMFORD  CT
37    202   GRANT PATTERSON             5:01:18 SENSATIONS CYCLING                            MONROEVILLE  PA
38    22    JAKE BRIDGE                 5:02:41                                               LOWELL  MA
39    272   DAN WOLF                    5:05:20 RACE PACE BICYCLES                            ELKRIDGE  MD
40    178   AARON MONGEAU               5:06:21 TEAM BBC                                      BALTIMORE  MD
41    16    DARREN BIGGS                5:07:32 DCMTB                                         WASHINGTON  DC
42    11    JOSHUA BEALS                5:08:12 OSWALD CYCLE WORKS                            WELLSBORO  PA
43    35    BRETT CHAMPLAIN             5:09:11 NYC VELO                                      BROOKLYN  NY
44    257   MATTHEW TINKEY              5:09:32 HIGHLANDTRAINING.NET/MAXXIS/BUTLER BICYCLE    PITTSBURGH  PA
45    73    JESSE EPSTEIN               5:11:53 TEAM MARTY'S                                  CHESTER  NJ
46    187   ERIC NEFFERDORF             5:11:56 WOODEN WHEELS RACING                          WILMINGTON  DE
47    18    JAY BLEWS                   5:14:13 HBI RACING                                    HOME  PA
48    62    SETH DEMARRAIS              5:15:07 CAPITAL BICYCLE RACING CLUB                   WORCESTER  NY
49    83    PETER FREY                  5:15:12                                               PHILADELPHIA  PA
50    118   JASON HUNGERFORD            5:16:06 RRBC                                          LAWRENCEVILLE  PA
51    149   ROB LICHTENWALNER           5:16:40                                               NAZARETH  PA
52    254   JIM SWIGART                 5:20:32 SENSATIONS CYCLING                            CARY  NC
53    58    ANTHONY R. DAVILA           5:21:25 SPIN SECONDSOLE MULTISPORT                    LAKEWOOD  OH
54    25    JEFFREY BROWN               5:21:41 JOE'S BIKE SHOP                               BALTIMORE  MD
55    64    ROB DISIBIO                 5:22:30 WOODEN WHEELS RACING                          WILMINGTON  DE
56    119   KEISUKE INOUE               5:22:36 TEAM OMMEGANG - SYRACUSE BICYCLE              LIVERPOOL  NY
57    71    MARK EDWARDS                5:25:54 JMU CYCLING                                   VIRGINIA BEACH  VA
58    193   ERIC NOONAN                 5:26:35 TEAM MARTY'S                                  MORRISTOWN  NJ
59    46    DAN COOPER                  5:27:55 COMPREHENSIVE RACING/SALEM CYCLE              SALEM  MA
60    36    ZAC CHAPPELL                5:28:23                                               AKRON  OH
61    20    DAVE BOYLE                  5:28:24                                               ATKINSON  NH
62    177   MARK MILLIKEN               5:29:55                                               BRADFORD WOODS  PA
63    13    PAUL BELKNAP                5:31:54 FLYER CYCLES                                  STATE COLLEGE  PA
64    59    JONATHAN DAVIS              5:32:11 CODE ONE CYCLING TEAM                         GREENSBORO  NC
65    84    JASON FRITZSCHE             5:36:40 LONEWOLFCYCLING.COM                           AUDUBON  NJ
66    258   BRET TOBIAS                 5:37:29 HOSTILE CITY ROLLERS                          PHILADELPHIA  PA
67    185   JAMES MYERS                 5:40:51 MOUNTAIN BIKERS OF MICHAUX                    MECHANICSBURG  PA
68    188   WILLIAM NEIDE JR            5:41:58 WOODEN WHEELS RACING                          WILMINGTON  DE
69    182   MATTHEW MORRISON            5:42:32 SOUTH MOUNTAIN CYCLES                         EMMAUS  PA
70    223   JOHN ROHRER                 5:44:37 TEAM BBC                                      BALTIMORE  MD
71    256   JOHN TIMAN                  5:44:54 TEAM MARTYS                                   HACKETTSTOWN  NJ
72    29    JAMIE CAMPBELL              5:45:17 MAXPOWER/BIKELOFT                             ONEIDA  NY
73    1     BENJAMIN ABNEY              5:48:30                                               ALEXANDRIA  VA
74    44    JOSHUA COHEN                5:50:02 J. COHEN AND ASSOCIATES                       PITTSBURGH  PA
75    152   JOE LISTON                  5:53:15 BIKESPORT                                     LIMERICK  PA
76    15    JOHN BERGERON               6:01:16 BIKESPORT/ION                                 HOUSTON  TX
77    127   ADAM KANIPER                6:02:59 TEAM MARTYS HACKETTSTOWN                      BOONTON  NJ
78    181   ROBERT MORGAN               6:04:37 TEAM AWESOME                                  COHASSET  MA
79    201   ANDY PALMGREN               6:04:37 TEAM AWESOME                                  NATICK  MA
80    191   TOM NEUMANN                 6:05:32                                               BERWYN HEIGHTS  MD
81    33    JOSH CARTER                 6:07:31 PHILADELPHIA CICLISMO                         ALLENTOWN  PA
82    235   BRIAN SELLERS               6:11:23 ME                                            FREDERICK  MD
83    210   KEITH PLUNKETT              6:12:06 KAPELMUUR INDEPENDENT                         EMMAUS  PA
84    49    JOHN CULLUM                 6:12:42 HBI RACING                                    HARPERS FERRY  WV
85    53    MATT CURTIUS                6:19:09 GINAANDMATT.COM                               PHILADELPHIA  PA
86    48    TC CRAWFORD                 6:19:49 TEAM MARTY'S                                  NEWTON  NJ
87    167   KURT MAW                    6:23:31 COMPREHENSIVE RACING / SALEM CYCLE            SALEM  MA
88    156   TYLER LULICH                6:23:52 PURDUE UNIVERSITY                             WASHINGTON  DC
89    100   CODY GUNST                  6:25:11 PRECISE PERFORMANCE                           HARTFORD  WI
90    212   ADAM PRONTNICKI             6:25:41 MARTY'S RELIABLE CYCLE                        CHATHAM  NJ
91    60    JUAN DELGADO                6:29:06                                               READING  PA
92    2     JASON ACUNA                 6:29:36 WWVC RACING                                   ALEXANDRIA  VA
93    273   TIM WOODS                   6:36:59 LONEWOLFCYCLING.COM                           PHILADELPHIA  PA
94    277   WHIT YOST                   6:43:57                                               PHOENIXVILLE  PA
95    248   SETH STAFFEN                7:06:27 CLARKS ON MCKNIGHT/EU CYCLE IMPORTS           AMBRIDGE  PA

Division: Iron Cross Women
Place Bib # Name                        Elapsed Team Name                                     City
1     9     VICKI BARCLAY               4:24:33 STAN'S NOTUBES/FREEZETHAW                     STATE COLLEGE  PA
2     239   BETSY SHOGREN               4:35:38 DYNAMIC PHYSICAL THERAPY CYCLING              MORGANTOWN  WV
3     65    KATRINA DOWIDCHUK           4:55:01 TEAM TBB/DEEP BLUE                            WILMINGTON  DE
4     204   JANE PEARSON                4:58:13 YORKTOWNCYCLES- RAW REVOLUTION                PEEKSKILL  NY
5     349   JOYCE GEARHART              4:58:48
6     280   SALLY MCCLAIN               5:01:07
7     82    PAM FRENTZEL-BEYME          5:04:25 GRIPPED RACING                                WASHINGTON  DC
8     253   STEPHANIE SWAN              5:24:22 IRON CITY BIKES                               PITTSBURGH  PA
9     128   EISCH KARLA                 5:57:32 TIOGA VELO CLUB                               VESTAL  NY
10    343   MELISSA MERTZ               6:02:07 MOUNTAINSIDE
11    231   MEGAN SCHMIDT               6:02:40 TEAM MARTY'S                                  HACKETTSTOWN  NJ
12    151   JOCELYN LINSCOTT            6:13:41 DARK HORSE CYCLES                             HEWITT  NJ
13    21    LEIGH BOYLE                 6:53:52                                               ATKINSON  NH
14    216   ROZANNE PULEO               6:57:41 COMPREHENSIVE RACING                          SOMERVILLE  MA

Division: Iron Cross Singlespeed
Place Bib # Name                        Elapsed Team Name                                     City
1     164   ROGER MASSE                 4:06:46 TREK 29ER CREW                                BETHESDA  MD
2     240   GUNNAR SHOGREN              4:10:42 DYNAMIC PHYSICAL THERAPY CYCLING              MORGANTOWN  WV
3     162   DUSTIN MANOTTI              4:28:16 TREK 29ER CREW                                MIFFLINBURG  PA
4     196   NIKOLAS OBRIECHT            4:49:56 RACE PACE BICYCLES COOP                       BALTIMORE  MD
5     130   DAVID KEGLEY                4:52:06 SINGLE SPEED OUTLAW FACTORY TEAM              GERMANTOWN  MD
6     206   MARK PETERMAN               4:56:37 SVVC                                          HUGHESVILLE  PA
7     34    MARK CAVEY                  4:56:40 KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV                  HANOVER  PA
8     112   GEORGE HOLLERBACH           5:11:34 NEWTOWN BIKE                                  NEWTOWN  PA
9     38    CLAY CHILES                 5:17:56 LIFE CYCLES/STRONG BEERS+SINGLE GEARS         BETHLEHEM  PA
10    43    ADAM COHEN                  5:20:29 EAST END CYCLING CLUB                         FORT WASHINGTON  PA
11    96    SCOTT GREEN                 5:24:15 SPUD RACING                                   WORMLEYSBURG  PA
12    143   ABRAM LANDES                5:25:57 A.E.LANDES PHOTOGRAPHY                        ALEXANDRIA  VA
13    56    MATT DANTAS-MCCUTCHEON      5:29:14 MONEYNSTUFF-WHEELS4LIFE BICYCLE RACING CONCERNSILVER SPRING  MD
14    255   JOSEPH TAVANI               5:41:11 SVVC                                          HUGHESVILLE  PA
15    348   ED MCCALLEY                 5:54:43
16    41    MICHAEL CLARKSON            6:04:37                                               WHITE HALL  MD
17    4     MIKE ALTHOUSE               6:21:21 BLUE MOUNTAIN VELO                            PALMYRA  PA
18    192   ADAM NEWMAN                 6:32:51 DIRT RAG                                      PITTSBURGH  PA
19    116   MIKE HOUSE                  7:03:21                                               FORT ERIE  ON

Division: Tandem!!
Place Bib # Name                        Elapsed Team Name                                     City
1     168   ROBERT MAXTED               6:13:37 CYCLES 54/YSG                                 MIDDLETOWN  NJ

Division: Iron Cross Master Men
Place Bib # Name                        Elapsed Team Name                                     City
1     207   GERRY PFLUG                 3:54:03 SALSA CYCLES/NOTUBES                          MOUNT PLEASANT  PA
2     275   DAVID YACOBELLI             4:06:27 CORNING/NOTUBES RACE TEAM                     ENDICOTT  NY
3     70    SONNI DYER                  4:12:19 CARROLL COMPOSITES FACTORY CX TEAM            VALDESE  NC
4     31    JONATHAN CARD               4:26:09 TEAM CARD                                     SYLVANIA  OH
5     245   DEAN SMITH                  4:26:43 GS SIMMERIA                                   FLEETWOOD  PA
6     86    DAVID FUNK                  4:27:15 GREEN MOUNTAIN CYCLERY                        LEBANON  PA
7     24    ARTHUR BROWN                4:28:11 BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS               WASHINGTON  DC
8     123   DOUGLAS JANSEN              4:31:43 TEAM ALPINE CLINIC-RCN                        PELHAM  NH
9     126   DOUGLAS JONES               4:33:34 GS SIMMERIA                                   FLEETWOOD  PA
10    79    BRIAN FISCHER               4:38:12 BOURBON AFICIONADOS                           CARLISLE  PA
11    176   DOUG MILLIKEN               4:40:56 BIKE DOCTOR OF FREDERICK                      FREDERICK  MD
12    107   DARREN HARTMAN              4:41:50 PA MASTERS RC                                 LEWISBERRY  PA
13    61    ED DELUCA                   4:46:10 DCI                                           PITTSBURGH  PA
14    224   WILLIAM ROMOLLINO           4:47:00 BLACK BEAR CYCLING                            ALLENDALE  NJ
15    113   WARREN HOLZMAN              4:48:16 ALLIANCE ENVIRONMENTAL                        PHILADELPHIA  PA
16    52    JAY CURRY                   4:50:27 COMPREHENSIVE RACING                          LYNN  MA
17    222   JOHN ROGERS                 4:50:44 DCMTB                                         TAKOMA PARK  MD
18    172   JOHN MEYERLE                4:52:03 BETHEL CYCLE SPORT CLUB                       MONROE  CT
19    106   STEVE HAROUFF               4:52:50 BACK YARD BIKE CLUB                           MORGANTOWN  WV
20    174   MIKE MILLER                 4:55:04 TEAM LARD BUTT                                SPARTANBURG  SC
21    81    ROBERT FOSHAG               4:58:24 UNATTACHED                                    MONROE  MI
22    159   BRUCE MACDONALD             4:58:38 SPIN/SECOND SOLE MULTISPORT                   AVON LAKE  OH
23    247   PAUL SPERANZA               4:58:41 CORNING/NOTUBES RACE TEAM                     ENDICOTT  NY
24    242   TODD SKOPIC                 4:58:59 SKOPIC SPEEDSTERS                             MARRIOTTSVILLE  MD
25    160   MIKE MAHER                  4:59:23 AG3R-BUTLER HEALTH SYSTEM                     SALTSBURG  PA
26    98    ROBERT GRIMWOOD             4:59:52 PA MASTERS RC                                 LEWISBERRY  PA
27    344   MATT LOUGH                  5:02:39
28    199   TOM OSWALD                  5:02:40 OSWALD CYCLE WORKS                            MANSFIELD  PA
29    251   DANIEL SUHR                 5:05:15 MARTYS OF HACKETTSTOWN                        LONG VALLEY  NJ
30    190   DAVID NEMBHARD              5:05:59                                               BOALSBURG  PA
31    54    CHRIS DANACEAU              5:06:11 DCMTB                                         GAITHERSBURG  MD
32    92    WILLIAM GIFFORD             5:07:30                                               MOUNT GRETNA  PA
33    76    WILLIAM FEASLEY             5:07:36 DC VELO/MARTENS VOLVO                         TAKOMA PARK  MD
34    85    TED FULLER                  5:08:15 RRBC                                          MIDDLEBURY CENTER  PA
35    97    ALBERT GREENE               5:09:53 DCMTB                                         WOODBRIDGE  VA
36    94    SCOTT GORDON                5:10:40 AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON COUNTY         WILLIAMSPORT  MD
37    66    MARK DRAJEM                 5:13:12 DCMTB                                         SILVER SPRING  MD
38    345   COLBY WALLER                5:16:57
39    111   STUART HESS                 5:17:02 MBR MEDICAL BILLING                           LEWISTOWN  PA
40    125   MICHAEL JOHNSON             5:17:06                                               CARLISLE  PA
41    215   DAVE PRYOR                  5:17:14 KAPELMUUR INDEPENDENT                         EMMAUS  PA
42    228   LOU SAVASTANI               5:22:52                                               NARBERTH  PA
43    211   FORREST POOLE               5:24:30                                               FPO  AP
44    51    JIM CUMMINS                 5:25:34 SALSA / ADVENTURE MONKEY                      EASTON  PA
45    208   JASON PILATO                5:26:34 TEAM MARTYS                                   MORRIS PLAINS  NJ
46    209   MATTHEW PISANO              5:26:51 BLUE MOUNTAIN VELO                            CARLISLE  PA
47    264   NIKLAS VIGENER              5:29:46 TEAM STRAIN HARDENED                          ROCKVILLE  MD
48    134   RON KINSER                  5:32:43                                               BARBOURSVILLE  VA
49    163   BILL MARKS                  5:32:45                                               BARBOURSVILLE  VA
50    219   CHRIS RHOTEN                5:32:47 EPBC EASTERN PANHANDLE BICYCLE COMPANY        WESTMINSTER  MD
51    179   BREN MORAN                  5:33:56 NORWOOD/ PEDDLER                              COLTS NECK  NJ
52    78    WARREN FINNERTY             5:34:52                                               PLAINFIELD  NJ
53    153   FRANK LOFRISCO              5:35:32 SENSATIONS CYCLING                            NEW YORK  NY
54    27    RICK BULLOTTA               5:40:48 EAST COAST DIRT BAGS                          PHOENIXVILLE  PA
55    28    BOB CAMPBELL                5:41:53 TRI STATE VELO                                LANSDALE  PA
56    87    JASON GABRIEL               5:42:10 PHILADELPHIA CICLISMO                         GILBERTSVILLE  PA
57    241   JOSHUA SIMONDS              5:46:50 CLEAN CURRENTS                                 P/B DON BEYER VOLVO
58    229   DAVID SAWITKE               5:48:34 SPIN                                          SAGAMORE HILLS  OH
59    14    JAMES BENNETCH              5:53:06 WENGERS OF MYERSTOWN                          LEBANON  PA
60    244   DAVID SMITH                 6:01:11 BIKESPORT/ION                                 HOUSTON  TX
61    180   EDWARD MORAN                6:04:58 MAVERICKFAB RACING                            BOUND BROOK  NJ
62    6     RANDY ARELLANO              6:05:37 MCG RACING/TRAILS EDGE                        DEARBORN  MI
63    137   JOSEPH KOTUN                6:06:16 WWVC RACING                                   FALLS CHURCH  VA
64    68    JAN DUCNUIGEEN              6:06:19                                               WASHINGTON  DC
65    50    MICHAEL CULP                6:06:21                                               SPRING GROVE  PA
66    158   STEVE MABRY                 6:07:49                                               LEBANON  PA
67    237   CRAIG SHENIGO               6:10:17                                               LANCASTER  PA
68    101   DAVE HAIGHT                 6:12:08 MID ATLANTIC INDUSTRIAL                       YORK  PA
69    133   FRANCIS KIMCHICK            6:17:22 PENN-JERSEY CYCLING/TEAM GBS&C                CHESTERFIELD  NJ
70    220   L. RILEY                    6:17:55                                               BLAIRSTOWN  NJ
71    117   SCOTT HUGHEY                6:19:25 MOUNTAIN BIKERS OF MICHAUX                    CHAMBERSBURG  PA
72    141   BARRETT LADD                6:35:04                                               WIND GAP  PA
73    120   DAVID IRWIN                 6:36:52                                               TIOGA  PA
74    234   PAUL SEIBER                 6:41:00 SUSQUEHANNA UNITED PROPERTIES                 NEWCUMBERLAND  PA
75    175   MIKE MILLER                 6:42:38 PORK PRODUCT / MORE                           ARLINGTON  VA
76    47    FRANCIS CRAIG               6:43:44 OSWALD CYCLE WORKS                            MANSFIELD  PA
77    99    JIMMY GUIGNARD              6:43:55 OSWALD CYCLE WORKS                            MANSFIELD  PA
78    5     SCOTT ALTLAND               6:44:01                                               CAMP HILL  PA
79    186   JOHN MYRICK                 6:51:44 NCVC/UNITEDHEALTHCARE                         KENSINGTON  MD
80    108   OLAF HASSE                  6:54:06                                               CARLISLE  PA
81    132   RICHARD KENNEDY             6:58:49 ABRT                                          ANNAPOLIS  MD
82    230   MIKE SCHIAVO                6:59:55                                               ARLINGTON  VA
83    184   MARK MURPHY                 7:09:15 SPIN SECOND SOLE MULTI SPORT TEAM             LAKEWOOD  OH
84    183   WILLIAM MORSE               7:09:52 COMPREHENSIVE RACING                          DRACUT  MA

Division: Men 50K
Place Bib # Name                        Elapsed Team Name                                     City
1     205   MICHAL PERDEK               2:36:49 FH RIDERS                                     SHIPPENSBURG  PA
2     104   MARK HARDING                2:43:20 STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN BIKES       SHILLINGTON  PA
3     75    OWEN FAYLE                  2:51:04                                               PRINCETON  NJ
4     347   SAMUEL HOLLER               3:07:17
5     91    GREG GENNA                  3:08:21 EAST END CYCLING CLUB                         MONROEVILLE  PA
6     200   THOMAS PALGUTA              3:29:39                                               FORT LOUDON  PA
7     136   BENJAMIN KOOPMAN            5:37:00 TARTAN CYCLING                                PITTSBURGH  PA

Division: Women 50K
Place Bib # Name                        Elapsed Team Name                                     City
1     103   KATHRYN HANSEN              3:08:24 VELOWORKS-SPOKES                              ALEXANDRIA  VA
2     124   CYNTHIA JOHNSON             3:14:45 ARTEMIS                                       WASHINGTON  DC
3     150   JENNIFER LINNANE            5:02:46 COMPREHENSIVE RACING/SALEM CYCLE              MELROSE  MA

Division: Singlespeed 50K
Place Bib # Name                        Elapsed Team Name                                     City
1     144   HARRY LANGDON               3:03:07 GUYS                                          DOWNINGTOWN  PA
2     260   HENRY TRESSLER              3:03:10                                               MAYTOWN  PA

Division: Master Men 40+ 50K
Place Bib # Name                        Elapsed Team Name                                     City
1     173   JOHN MILLER                 2:37:03 GUYS RACING                                   GLEN MILLS  PA
2     225   SEAN ROTKISKE               2:43:20 STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN BIKES       READING  PA
3     67    JAMES DRASHER               2:43:21 STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN BIKES       READING  PA
4     350   SCOTT ZUBRICKY              2:51:52
5     110   MARK HENDERSON              2:56:29 AUPS1                                         SHIPPENSBURG  PA
6     250   JEFF STICKLE                3:06:18 BLACK BEAR CYCLING                            SUSSEX  NJ
7     72    DURWIN ELLERMAN             3:25:33                                               CARLISLE  PA
8     189   RICKY NEIDEIGH              3:26:26 TEAM HARRISBURG                               MAYTOWN  PA
9     252   MIKE SULLIVAN               3:29:19                                               NEW MARKET  MD
10    346   GEORGE SMITH                3:51:30
11    7     HANS BAKERMANS              3:52:10 YELLOW BREECHES RACING                        BOILING SPRINGS  PA
12    198   RICH ONEIL                  4:35:40 NOTUBES TSEPIC.COM                            STATE CAWLIDGE  PA