These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Cat 1/2/3 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Jensen Tradewind Energy
2 Shad Schreiner 360 Racing
3 Jesse Petersen Monkey Wrench
4 Matthew Farnham Alegent Health/Team Kaos
5 Troy Krause Lincoln Industries
6 Nate Woodman Monkey Wrench
7 Mark Savery Trek Bicycle Store of Omaha
8 Matt Tillinghast Lincoln Industries
9 Mark Studaicki Localcycling.com
10 Chad Carptenter
11 James Blake Team Kaos
12 Matt Gersib Monkey Wrench

Cat 1/2/3 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sydney Brown JoyRide Bicycles
2 Michelle Jensen FreeState Racing
3 Janna Vavra EVCC
4 Barbora Hanvoua BikeRanch Team Czech Rep.
5 Darcy Rapp KOCI/BVD

Cat 3/4 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Gaherty SKC
2 Dale Dinkelman
3 Mark Laun CPI
4 Josh Stamer
5 Rich Pearson Team Kaos/Alegent Health
6 Tyler Selumancher KCOI/Boulevard
7 Randy Harpster Bike Pedalers/Felt
8 Craig Schmidt Lincoln Ind.
9 Zach Dubas Bad Goat Racing
10 Rich Anderson The Bike Way
11 Kevin Murry EVCC Pwd by Monster
12 Scott Kiddoo Ciao Baby
13 Sean Craig Bike Pedalers/Felt
14 Jeremy Eirenhauer Kaos/Alegent Health
15 Vincy Asta
DNF Matt Gilhouse FSR

Cat 4 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dale Dinkelman
2 Austin Dulaney
3 Brandon Harmter Bike Pedalers/Felt
4 Denny Kilbertson
5 Thomas Woods
6 Kip Lheereun
7 Craig Schmidt Lincoln Ind.
8 Rob Livermore
9 Robby Chavira Team Chavira
10 Robert Tucker
11 Jeremey Eisenhaure Kaos
12 Matt Oneil skc
13 Dane Oleson
14 Jeff Fkey
15 Michael Pecina
16 Tom Hansen
17 Clint Robinson
18 Jesse Sherwood
19 Patrick Keelan
DNF J.p. Jamison
DNF Vincy Asta

Cat 4 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kim Carveth Ciac Baby
2 Melissa Benner
3 Elisabeth Reinkardt
4 Nancy Brown JoyRide Bicycles

Junior Boys

Pl First Name Last Name Team Time
1 Noah Burke
2 Lane Bergen
3 Devan Compton
4 Alex Winklepeck

Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Randall Crist Velo Masters
2 Josh Taylor 360 Racing
3 Jim Winklepleck
4 Dan Hansen
5 Kevin Burke Lincoln Industries
6 H dean Parker 360 Racing
7 David Kosark Joyride Bicycles
8 Doug Long 360 Racing
9 Kevin Murry EVCC Pwd by Monster
10 Rich Pearson Team Kaos/Alegent Health
11 Bill Anderson 360 Racing
12 Sean Craig Bike Pedalers Felt

Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Corey Godfrey Cycle Works/ Mooses Tooth
2 Chris Hansen
3 Keith Walberg 360 Racing
4 H dean Parker 360 Racing
5 Jeff Bonsall Monkey Wrench Cycles
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with