These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 1/2/3/4 (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Popple Thick Bikes / Specialized 0:58:29
2 Jordan Villella Cycle-Smart 0:58:34
3 Brett Mckay Bike Ohio 1:01:54
4 Shawn Geiger 1:02:53
5 Frankie Ross Sette Nove 1:05:20
6 Matt Weeks Lake Effect/Bike Authority 1:07:18
7 Nathan Molnar Bike Ohio 1:07:42
8 Mark Bischof 1:01:04

Men 3/4 (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Roscoe Guagliardo 0:48:47
2 Yuanshuai Si Bike Ohio 0:52:16
3 Scott Dickson Bike Ohio 0:55:53
4 Mike Scalamogna Margie Bars 0:56:19
5 Nathan Szabo Team Lake Effect 0:57:18
6 Ryan Fisher 0:59:13
7 Jesse Hawk 0:59:47
8 Dustin Lansing 0:49:46
9 Brian Klueber Joy Machines Racing 0:50:41
10 Matthew Woodyard Joy Machines Racing 0:55:39
11 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:47:26

Men 35+ All-Stars (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brent Evans Shining Star Cycling p/b DNA Cycling 1:06:04
2 Matthew Graham Cycle-Smart 0:59:33
3 Tom Weaver Summit Freewheelers 0:59:41
4 Craig Burland Bike Ohio 1:00:49
5 Zachary Wills Massage Envy Racing 1:01:01
6 Brian Ochocki Team Lake Effect 1:01:14
7 Zachary Mellion Bike Ohio 1:01:52
8 Brian Rybak ETP Cycling 1:02:27
9 Jesse Hawk 1:05:54
10 Peter Post Armada 1:09:54
11 Benjamin Switala 1:12:43
DNF Thomas Franek Team Lake Effect

Men 4/5/Novice (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 John West Bike Ohio 0:26:56
2 Alex Mesarchik Shenanigans Cycling 0:26:58
3 James Libecco Summit Freewheelers 0:28:45
4 Jonathan Zappala Spin Second Sole Multisport Team 0:29:24
5 Ee Durbin Joy Machines Racing 0:29:43
6 Michael Suster Bike Ohio 0:30:47
7 Thomas Libecco Summit Freewheelers 0:31:10
8 Mariano Mercado Lake Effect 0:31:49
9 Todd Thombs Bike Ohio 0:32:03
10 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:32:28
11 Trey Shively 0:32:38
12 Bill Braun BikeOhio 0:33:12
13 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:33:53
14 Jonathan Kaesgen Shenanigans 0:34:03
15 Craig Caroff 0:34:08
16 Michael Kinzel 0:37:14
17 Ethan Sprunger 0:38:46
18 Brian Colby 0:38:47
19 Ben Doohan 0:30:33

Men 45+ (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anthony Gliozzo 0:59:56
2 Brian Ochocki Team Lake Effect 1:00:03

Men 55+ (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joseph Pallotto Team Lake Effect 0:54:13
2 Tom Weaver Summit Freewheelers 0:56:02
3 William Marut Team Lake Effect 0:58:05
4 Peter Post Armada 0:50:21
5 Scott Young Roll:Racing 0:52:26
6 Jack Richardson USMES 0:56:11
7 David Hickey Ag3r-ButlerHealthSystem 0:57:46
8 Daryl Breedlove Blue Sky Bicycle 0:50:15

Men 65+ (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rudy Sroka Team Lake Effect 0:57:26
2 Jos Belich Hammer Nutrition 0:51:30
3 Jerry Shere Team Lake Effect 1:07:13

Men/Women Fat Bike (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cara Bacher J Mac Cycling/ Margie Bar 0:33:01

Men/Women Single-Speed (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nathan Molnar Bike Ohio 0:20:51
2 Rudy Sroka Team Lake Effect 0:21:53
3 Scott Young Roll:Racing 0:25:02

Open Juniors (18 and under) (Men)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nathaniel Abbott MetroHealth Medical System 0:25:40
2 George Libecco Summit Freewheelers 0:30:26
3 Clark Johnson SFW junior devo 0:30:57
4 Maor Ben-yosef Shenanigans Cycling 0:34:50
5 Braydon Gierman Shenanigans Cycling 0:34:51
6 Benedikt Mellion 0:25:38
7 Nicholas Molnar Team Bike Ohio 0:30:44
8 Georgia Mellion 0:37:14

Women 1/2/3/4 (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Traci Judge 0:50:38
2 Sydney Guagliardo 0:52:06
3 Daniela Mehech 0:54:01
4 Jackie Mckay Bike Ohio 0:57:42
5 Emily Miller VeloFemme p/b Litzler 0:51:17
6 Addie Slutz Summit Freewheelers Junior Team 0:51:52
7 Julie Sroka Team Lake Effect Racing 1:02:34
8 Elizabeth Emery 0:47:08

Women 35+ (Women)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tove Shere Team Lake Effect Cycling 0:32:45
2 Caroline El sanadi Scott Dickson Fan Club 0:33:05
3 Gwen Davis Lake Effect Racing 0:38:00