These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Beginner Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeff Merwin 44:30.00
2 Justin Burstein Stanford University Cycling Team 45:21.00
3 David Sterry Green Submarine Records 46:23.00
4 Chris Nelson Green Submarine Records 48:52.00
5 James Gantz 48:56.00
6 David Szymanski 49:25.00
7 Michael Smith Camas Bike & Sport 50:37.00
8 Shawn Kelly Green Submarine Records 50:39.00
9 Robert Axel anderson 51:35.00
10 Preston Rolon Tikes Bikes 52:23.00
11 Todd Davis 52:36.00
12 Brett Hrenko 53:32.00
13 Justin Watkins 53:42.00
14 Michael Vandomelen 53:47.00
15 Bradley Buselli Oregon Bike Shop
16 Chris Stout
17 Wade Whisler 42:09.00
18 Cristophe Francoevr Emotaconsis 42:17.00
19 Shannon Boroff 42:20.00
20 Thomas Gugg 42:47.00
21 Adam Gomez 43:14.00
22 Lars Christian Emotaconsis 43:55.00
23 Thomas Schoenborn 43:57.00
24 John Fortes 46:08.00
25 Dallas Martin Green Tequila

Beginner Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Deann Nelson 39:44.00
2 Emilia Sibley 40:58.00
3 Kristi Dirks Mountain View Cycles 43:09.00
4 Bianca Pyko 43:09.00
5 Kate Ayres 44:02.00
6 Amy Brown 44:50.00
7 Christina Collada Team Motordome 48:49.00
8 Jennifer Lee 50:57.00
9 Sandy Nguyen Green Submarine Records 53:36.00
10 Anne Zoomajian
11 Sara Ellis Bike Gallery

Cat C Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christian Reed Green Submarine Records 42:14.00
2 Josh Cady Cyclepath Racing 42:16.00
3 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas 42:41.00
4 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42:59.00
5 Chase Banna 43:30.00
6 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 43:35.00
7 Peter Casey Portland Velo 43:37.00
8 Isaac Potoczny-jones Word-RCB 44:32.00
9 Justin Burton 44:41.00
10 John Baldwin 44:42.00
11 Aaron Nett Trusty Switchblade 45:08.00
12 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 46:02.00
13 Arcellus Sykes 47:02.00
14 John Ayres 47:23.00
15 Rich Rosko Hammer Velo 47:23.00
16 Jimmy Candelaria Liberty Cycle 47:37.00
17 Andrew Schlesinger Portland Triathlon Club 47:50.00
18 Lance Nelson 48:52.00
19 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49:38.00
20 Clayton Lindsay Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 49:47.00
21 Jay Wisowaty Green Tequila Racing 50:41.00
22 Shane Nelson 52:53.00
23 Rob Johnson 42:26.00
24 Isaac Frost Green Submarine Records
25 Dave Gulick Green Submarine Records

Category A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Trebon Kona 01:05:29.0
2 Sean Babcock Team S+M 01:05:46.0
3 Ben Thompson 01:06:55.0
4 Shannon Skerritt Corsa Concepts 01:08:09.0
5 Schmitt Damian Sunnyside Sports 01:12:39.0
6 Eric Sheagley Veloce Racing 01:13:15.0
7 Aaron Tuckerman Corsa Concepts 01:13:31.0
8 Benjamin Kubas POC Racing (MTN) Therapeutic Associates Inc. (road 01:14:11.0
9 Dave Messenheimer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 01:06:39.0
10 Seth Patla River City Bicycles 01:06:47.0
11 Brett Luelling Cyclepath Racing 01:09:04.0
12 Kolby Preble Clif Bar Development Cyclocross Team 01:10:23.0
13 Ian Mastenbrook Hammer Velo 01:08:49.0
14 Davy Yeater River City Bicycles
15 Erik Fabrizius Veloshop

Category B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46:09.00
2 Nat Johnson Green Submarine Records 46:46.00
3 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 47:01.00
4 Tom Scales Courage Cycles 47:28.00
5 John Lin Hammer Velo 47:46.00
6 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48:58.00
7 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA 49:25.00
8 Stephen Glass 49:44.00
9 Kyutaek Park 50:05.00
10 Ben Farver Argonuat Cycles 50:20.00
11 Troy Sexton Cycle-smart 51:20.00
12 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas 51:43.00
13 Crossett Freilinger 52:28.00
14 Jonathan Harbin Unattached 52:44.00
15 Julien Jaborska 43:32.00
16 Justin Roberts Cyclepath 44:26.00
17 Peter Drach Therapeutic Associates Cycling/GENR8 46:04.00
18 Sean Corey Green Submarine Records
19 Mitch Lee Portland Velo

Clydesdale

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mike Hall Ten Guys Named Alex 46:10.00
2 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46:53.00
3 Joe Larson TikesBikes.com 48:30.00
4 Andrew Hayes Mountain View Cycles 49:37.00
5 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50:16.00
6 Scott Hamness Sprout Cycle 52:32.00
7 Chipp Ross River City Bicycles 52:52.00
8 Charles Henderson 53:53.00
9 Max Kirchoff Team Motordome
10 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing

Junior Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43:02.00
2 Stephen Roberts Cyclepath 46:53.00
3 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 48:21.00
4 Riley Mccammon 48:33.00
5 Tristan Kern 50:46.00
6 Julian Roden Cyclepath 50:56.00
7 Michael Cullen 39:23.00
8 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 40:40.00
9 Zachary Mikkelson Mountain View Cycles 40:42.00
10 Thomas Fitzgerald Hammer Velo 39:01.00
11 Lucas Viuhkola Mountain View Cycles 46:34.00
12 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club

Junior Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles 39:54.00
2 Dana Martel Pacific Power Blue Sky 48:44.00
3 Jennifer Mikkelson Mountain View Cycles

Master 35+ B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38:29.00
2 Edward (ted) Chaplain Bike City Racing 38:29.00
3 Eric Lanners Word-RCB 39:11.00
4 James Tervo Artisan Family Racing 39:59.00
5 Harald Graham Specialized River City Bicycles 40:26.00
6 Brian Foresta Filth and Fury 40:27.00
7 Paul Greenwalt Sunset Cycles 40:43.00
8 Scott Jerger Witness the Fitness 40:50.00
9 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/GENR8 41:03.00
10 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct 41:06.00
11 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 41:39.00
12 Dave Cockburn bicycleattorney.com 41:53.00
13 Dan Werle Portabello 42:09.00
14 David Cowperthwaite Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42:35.00
15 Edward Tyynismaa Mountain View Cycles 42:42.00
16 Mike Rosenfeld River City Bicycles 43:23.00
17 Kenneth Pace Team S+M 43:28.00
18 Craig Austin Half Fast Velo 44:16.00
19 Tony Dirks Mountain View Cycles 44:35.00
20 David Rosen Half Fast Velo 46:51.00
21 Jeff Spencer Team Bike Tires Direct 47:26.00
22 Aaron Zarosinski Half Fast Velo 48:36.00
23 Paul Zweigart evanplews.com
24 Robert Lee Team Psycho

Master 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Wilson Pacific Power Blue Sky 39:28.00
2 Johnny Vergis Cyclepath 40:25.00
3 Evan Griffiths United Finance 41:03.00
4 Joseph Hoerner 41:32.00
5 Chris Tauscher Tireless Velo 42:00.00
6 Gregg Leion Mountain View Cycles 42:12.00
7 Clint Ebert bicycleattorney.com 43:12.00
8 Mark Miller Pacific Power Blue Sky 43:34.00
9 Dave Luoma Guinness Cycling Team 43:44.00
10 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles 45:21.00
11 Paul Mautner Team Rose City 45:44.00
12 Tim Skinner Team ButterCup 46:34.00
13 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 47:02.00
14 Steve Volz Muffin Top 47:50.00
15 Richard Marantz NoMad Sports Club 48:20.00
16 Michael Daggett Sunset Cycles 49:36.00
17 Gary Smith 50:26.00
18 David Gratke Showers Pass 51:32.00
19 Peter Langston Unattached 40:12.00
20 Jon Wasserman Veloce Racing

Master Men 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Williams Ironheads MultiSports 40:52.00
2 Marcelo Silva Team ButterCup 41:24.00
3 Matthew s Martel Pacific Power Blue Sky 41:47.00
4 Kevin Thompson Half Fast Velo 41:54.00
5 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 41:58.00
6 Derek Mccammon Half Fast Velo 42:05.00
7 Matt Radich Dr Will Bar 42:31.00
8 Michael Girard 42:37.00
9 Josh Cady Cyclepath Racing 42:51.00
10 Mike Murphy Murphy's Stout 43:25.00
11 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43:59.00
12 Scott Mcknight Team Bike Tires Direct 44:31.00
13 Rick Jones Ironheads MultiSports 44:44.00
14 Tony Wolff 44:48.00
15 Eric D. Mcmurtry 45:02.00
16 David Pryor 45:10.00
17 Rick Boston 45:18.00
18 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 45:26.00
19 Mike Emerson Capitol Velo p/b Lifesource 45:30.00
20 Matt Clark 46:24.00
21 Judd Eustice Team S+M 46:25.00
22 Spencer White LOS TENDERS 46:37.00
23 David Doughty Portland Velo 47:08.00
24 Dylan Cernitz Team ButterCup 47:24.00
25 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky 47:26.00
26 Tom Chaimov 47:32.00
27 Brian Barker Ironclad Performance Wear 47:50.00
28 Ben Rasche Portobello Bicycle Racing 47:56.00
29 Kyle Bush Team Bike Tires Direct 48:16.00
30 DAvid Strader Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48:20.00
31 David Andres 48:34.00
32 Jason Kraus Team S+M 48:50.00
33 Jonathan Modie Team S+M 48:51.00
34 John Porter 49:05.00
35 Cliff Allen 49:34.00
36 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 49:50.00
37 Mark Mcmurtry 50:00.00
38 Robert Stefanowicz 50:31.00
39 Brandon Bruins Bike Gallery 51:11.00
40 Michael Paradis Tireless Velo 51:12.00
41 James Webb Beaverton Bicycle Club 52:03.00
42 Sean Mccarthy 52:48.00
43 Mark Everett Olson's Bikes 39:37.00
44 Shane Sipe 41:53.00
45 David Rick 42:30.00
46 Andrew Kaylor 46:25.00
47 Chris Nolke Burple Haze
48 David Austin
49 Alan Reaume Pacific Power Blue Sky
50 Steve Shaw
51 Andrew Roe
52 Mark Macklin Filth and Fury

Masters 35+ A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Cody Rapha Racing 01:07:20.0
2 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 01:08:44.0
3 Greg Talbert Scott-Mavic USA 01:09:09.0
4 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/GENR8 01:11:05.0
5 Justin Serna Guinness Cycling Team 01:11:19.0
6 Gant Enderle Cyclepath Racing 01:12:35.0
7 Eddie French Guinness Cycling Team 01:13:10.0
8 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 01:15:29.0
9 Doug Smith 01:15:31.0
10 James Jonke Tireless Velo 01:06:31.0
11 Steve Mccallion Ten Guys Named Alex 01:07:43.0
12 Tom James 01:09:00.0
13 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 01:10:08.0
14 Joe Santos Bridgetown Velo 01:06:22.0
15 Brian Spears Half Fast Velo
16 Todd Rosier

Masters Women 35+ A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ann Kennedy Guinness Cycling Team 45:58.00
2 Jill Haridman 47:18.00

Masters Women 35+ B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mielle Blomberg Word-RCB 48:04.00
2 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles 48:55.00
3 Tonya Roe Sorella Forte 38:29.00
4 Elaine Prause Super Relax Concept 39:47.00
5 Linda Caporicci Muffin Top 40:04.00
6 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 41:12.00
7 Barbara Fisher Sorella Forte 51:28.00

Masters Women 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ina Mclean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46:46.00
2 Maggie Rising 44:14.00
3 Loraine Blake Sorella Forte 46:21.00

Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brett Luelling Buy Local Cycling 43:40.00
2 Daniel Quirk Veloce Racing 45:22.00
3 Luke Demoe HTFU 45:59.00
4 Adam Schwind 47:13.00
5 John Dorfer Veloshop 47:43.00
6 Brad Urban Dirty Finger Bike Shop 48:52.00
7 Erik Hofland Artisan Family Racing/Sprout Cycles 49:40.00
8 Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop 50:19.00
9 Sal Collura SLOCUM Rebound Racing 51:18.00
10 Steve Tyrrill 52:03.00
11 Donovan Grabowski Half Fast Velo 42:10.00
12 Pete Conklin Bike City Racing 42:14.00
13 Nick Makanna Team S+M 42:38.00
14 Andrew Marges 43:03.00
15 James Medeiros Team ButterCup 43:44.00
16 John Climaldi Traders 45:52.00
17 Mike Rosenfeld River City Bicycles 46:20.00
18 Jake Salcone Ride More, Wear Less 48:21.00
19 Seth Patla River City Bicycles
20 Ben Rasche Portobello Bicycle Racing
21 Sam Taylor Unattached
22 Jason Skelton Veloshop
23 Brandon Rothauge WTF Bikes

Women A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sue Butler Hudz Subaru Cycling Team 01:08:13.0

Women B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Eustis bicycleattorney.com 45:34.00
2 Marylynn King Yakima Bike Vigilantes 47:48.00
3 Ann Leitheiser Cyclepath Racing 48:08.00
4 Eryn Barker Specialized River City Bicycles 48:34.00
5 Lisa Heathman bicycleattorney.com 49:54.00
6 Erin Goodall Showers Pass 37:33.00
7 Jill Hutchinson Green Submarine Records 37:44.00
8 Ingrid Dobson 38:38.00
9 Hannah Moore Green Submarine Records 38:47.00
10 Allison Medellin Hammer Velo 38:52.00
11 Alexandra Burton 39:11.00
12 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 40:36.00
13 Sarah Hunter Word-RCB 42:15.00
14 Michelle Kunec Sorella Forte 43:44.00

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with