These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Clydesdale

Pl First Name Last Name Team Time
1 Seth May Rider Unattached

Fixed Gear

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dave Macfarlane UA

Junior Men 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Samuel Rosenberg Hutch's
2 Brady Harmon 343 Racing
3 Riley Christensen UA
4 Alex Glazener UA

Junior Men 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
2 Adam Oliver Hutch's
3 Anthony Brinsfield Roseburg Step Up
4 Justice Wallace Roseburg Step Up
5 Kyle Miller Roseburg Step Up
6 Anthony Vandervelden Roseburg Step Up
7 Dale Wolfe Roseburg Step Up
8 David Lozano Roseburg Step Up
9 Levi Riley Roseburg Step Up
10 Julian Whitton UA
11 Joshua Savage Roseburg Step Up

Junior Men 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Timothy Jaynes Pistis
2 Kiona Siewell Roseburg Step Up
3 August Frank Willamette high school Cycling Team
4 Matthew Goad Willamette high school Cycling Team

Junior Women 11-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cassie Medeiros Team ButterCup

Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alan Ott Wolf Creek Racing - Kendall Subaru
2 Joe Huerner UA
3 Ron Strasser Team S+M
4 Rick Gregory UA
5 Paul Mautner Team Rose City
6 Darell Provencher Team Rose City

Men A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Benjamin Kubas Therapeutic Associates Cycling/GENR8
2 Joel Wilson Slocum Rebound
3 Ethan Stehley Slocum Rebound

Men A 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Todd Dye Pacific Power Blue Sky
2 Greg Talbert Team SCOTT
3 Jason Tavakolian Slocum Rebound
4 Pat Kudszus UA
5 Dave Masessa Flywheel/DeSalvo
6

Men B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Taylor Bushnell B2C2
2 Zane Wheeler Off the Couch
3 Nick Alden Life Cycle Bike Shop
4 Wes Cipriotti Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
5 Brian Spears Half Fast Velo
6 Scott Wallace UA

Men B 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alexander Lehnert SLOCUM Rebound Racing
2 Paul Zweigart evenplews.com/Kenda
3 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
4 Dan Sheerin SLOCUM Rebound Racing
5 Chris Wherity Team Dirt/Mudslinger Events
6 Mike Webb Team Dirt/Mudslinger Events
7 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky
8 Dan Silvernail Half Fast Velo
9 Todd Schock UA
10 James Webb Beaverton Bicycle Club
DNF Scott Hill Life Cycle Bike Shop
DNF Brice Gary Paul's
DNF Brian Coontz Life Cycle Bike Shop

Men Beginners

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ted Sweeney University of Oregon Cycling Club
2 John Fortes
3 Michael Van domelen
4 Donald Hawkyard
5 James Murez Cyclesport
6 Matthew White
7 Tim Christie Life Cycle Bike Shop
8 Burke Selbst Team BoneYard
9 Chris Sterry Team BoneYard
10 Patrick Phaneuf

Men C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Frank Thaxter
2 Eric Adams Pacific Power Blue Sky
3 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
4 Jaime Fitzgerald Hammer Velo
5 Tim Richter Hutch's
6 Andy Barram Team BoneYard
7 William Myers

Men C 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mike Stafford Life Cycle Bike Shop
2 Ryan Champion Pacific Power Blue Sky
3 Martin Holland-bak Wolf Creek Racing - Kendall Subaru
4 Ken Rodgers Whitewater Designs
5 Dan Silvernail Half Fast Velo
6 Nick Glazener
7 Dan Fitzpatrick SLOCUM Rebound Racing
8 Blaine Zumwalt
9 Brad Foster Hammer Velo

Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luke Demoe HTFU
2 Sal Collura Slocum Rebound
3 Bryan Voytilla Corsa Concepts
4 Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop
5 Jared Reber UA
6 David Bisers Tireless Velo
7 Jeff Merwin UA
8 James Medeiros Half Fast Velo
9 Craig Austin Half Fast Velo
10 Frank Chemotti UA
11 Chapell Miller Pacific Power Blue Sky
12 Matt Blakely smith Pacific Power Blue Sky
13 Brad Foster Hammer Velo
14 Steven Basden Half Fast Velo
15 Paul Anderson Half Fast Velo

Women A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8
2 Heather Hill Life Cycle Bike Shop

Women B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop
2 Amy Champion Pacific Power Blue Sky
3 Jenny Powell BKB
4 Laura Hagen BMCTC
5 Brooke Bauer Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
6 Kelly Sandow Poplollies

Women Beginner

Pl First Name Last Name Team Time
1 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop

Women Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Angela Mart WebCyclery.com
2 Julia Fudge Poplollies
3 Sarah Dye Pacific Power Blue Sky

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with