These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brody Hartley Fulton Flyers
2 Mikey Waine Fulton Flyers
3 Jack Phelan ACC

Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nate Zukas ACC
2 Daryl Sawyer Nouveau Velo
3 Perry Thomas New Leaf Adventures
4 Brian L delaughy
5 Josh Barrett Robson Forensics
6 Nick Harmer
7 Robert Woldring ACC
8 Joshua Frank Peachtree Bikes
9 Stephen Wiley Lifetime Bikes Cannondale
10 John Phelan ACC

Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Richard Mauney Fulton Flyers
2 Richard Burton Bikeways of Tucker
3 Wayne Nix Fulton Flyers
4 Bobby Thrash Fulton Flyers
5 Jeff Armstrong APB/Quantum Mechanics
6 Leon Frana Bicycle Link OSP
7 James Behning
8 Ronnie Bratcher Aaron's p/b New England Financial
9 Martin Jones Atlanta Trek
10 David Fahrion ACC
11 Bob Bourne Faster Mustache

Mens A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Turner Jamis/Outspokin
2 Nathan Sibly Aaron's p/b New England Financial
3 Ryan Leech Hilton Head Cycling
4 Douglas Ollerenshaw Agitated Wolf p/b Dave
5 Jafer Beizer Fulton Flyers
6 David Sagat Nouveau Velo
7 Mark Babcock
8 Jamie Saye Peachtree Bikes
9 Edward O'dea Topeak Ergon
10 Eric Anderson Reality Bikes
11 Brian Schoeffler Savannah Wheelmen

Mens B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jon Cheaves Atlanta Trek
2 David Marbut Fulton Flyers
3 Jansen Lindner Fulton Flyers
4 Travis Neumuller NGCA/ATLRoof.com
5 Chris Mcgrath
6 Josh Jackson ACC
7 Justin Dozier Savannah Wheelmen
8 Brian Hackathorne
9 Glen Scott
10 Ryan Fisher Aaron's p/b New England Financial
11 Ronnie Bratcher Aaron's p/b New England Financial
12 Robert Woldring ACC
13 Ross Douglas ACC
14 Matt Kogel ACC
15 Gabriel Charvat Faster Mustache

Mens C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Morel
2 Matt Smith Blue Competition Cycles
3 Michael Weh Cycle-Smart
4 Joey Stanley Atlanta Trek
5 Tom Vaughan NGCA/ATLRoof.com
6 Chip Larkby Robson Forensics
7 K Sakai Ike and Jane
8 Nick Felix
9 Tony Blansit Rome Velo
10 Nick Harmer
11 Fred Ellis
12 Kelly Edwards ACC
13 Matt Ottum Maggie Rose Bicycle Shop
14 Muse Davis Peachtree Bikes
15 Scott Gross JRC
16 Ian Oberholtzer
17 Sergei Grigorian
18 Christian Moreno
19 Chris Slone Sfatto
20 Robert Donlan Faster Mustache
21 William Bailey
22 Brett Harper
23 Navid Amlania Ike and Jane

Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Phelan ACC
2 Matt Kogel ACC
3 Richard Tillotson Sfatto
4 Joshua Frank Peachtree Bikes
5 Joshua Bennett ACC
6 James Behning
7 David Jordan JRC
8 Kelly Edwards ACC
9 Muse Davis Peachtree Bikes
10 Bob Bourne Faster Mustache
11 Martin Jones Atlanta Trek

Womens A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rebecca Graham Faster Mustache
2 Elizabeth Lee Fulton Flyers
3 Rebecca Phelan ACC
4 Namrita O'dea 55Nine
5 Kim Sawyer Reality Bikes
6 Amy Frank Peachtree Bikes

Womens B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dominique Shore Frazier Cycling
2 Kimberly Wiley Sorella
3 Adrienne Ollerenshaw Agitated Wolf p/b Dave
4 Denise Fairbanks Flying Fish

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with