These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Kendall
2 Mitchell Kersting
3 Erik Hamilton
4 Christopher Bogedin
5 Andrew Dillman
6 Alder Martz
7 Josh Johnson
8 Josh Gerlach
9 Luke Haley
10 Adam Rodkey
11 Stefan Swecker
12 Taylor Ladd
13 Michael Chewning
14 Joshua Nagode
15 Jonathan Freter
16 John Francisco
17 Joshua Prater
18 Mike Kennedy
19 Kip Spaude
20 James Billiter
21 James Brown
22 James Walter
23 Michael Souers
24 Tyler Karnes

Cat 3 6

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Monk
2 Matthew Dooley
3 William Sherman
4 Ray Smith
5 Scott Pardi
6 Rick Smith
7 Gregg Shanefelt
8 Cooper Simon
9 Samuel Dobrozsi
10 Tim Brown
11 Martin Meadows
12 Jason Reser
13 Joseph Czerwonka
14 Sasha Land
15 Daniel Delph
16 Kerry Nordstrom

Cat 3 Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shane Nalley
2 Josh Biven
3 Bo Sherman
4 Steven Gers BioWheels/Reece-Campbell Racing
5 Duane Walker
6 Scot Herrmann
7 Matt Stierwalt
8 Jeff Schoeny
9 Butch Farrell
10 David Musich
11 Jeff Cyrus
12 Jerry Hayes Queen City Wheels
13 Donald Parr

Cat 3 Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Seiler
2 Brad Wunderlich
3 Mark Hooton
4 Martin Bearden
5 Michael Franklin
6 Mike Otting
7 Rick Toler
8 David Lane
9 Jeff Steinrock
10 Kenny Sipes
11 Scott Belcher
12 Ryan Smith
13 John Harris
14 Kay Ohta
15 James Havey
16 Anthony Elmore
17 Harry Wicks
18 Douglas Dobrozsi
19 Jeffrey Chambers

Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Frankenstein *
2 Nolan Mcqueen
3 Ben Glover
4 Ian Mcshane
5 Alex Melloy
6 Thomas Waggener
7 Joel Eastman
8 Benjamin King
9 Spencer Petrov
10 Andrew Suchocki
11 Austin Railey
12 Ryan Bartholomy
13 Ben Wilson
14 Alex Steinker
15 Jesse Roberson
16 Thomas Swallow
17 Gary Manis
18 Will Bain
19 Patrick Bucayu
20 Gavin Haley
21 Matt Harbaugh
22 Andrew Smith
23 Charles Bossart
24 Mark Renn
25 Steve Matherly
26 Patrick Lach
27 David Rose
28 Brian Sparkman
29 William Burton
30 Daniel Dickinson
31 Marcus Siu
32 Donal Pugh
33 Daniel Bartholomew
34 Martin Lally
35 William Fegenbush
36 Hal Bogard
37 Luke Stifler

Cat 4 Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Schroeder
2 Larry Pethick
3 Chad Needham
4 Chip Schug
5 Bryan Horton
6 Christian Ambjorn Reser Fusion Velo Experience
7 Dave Placke
8 Luther Prater
9 Trevor Stith
10 David Hack
11 Richard Mckenzie
12 Scott Lyle
13 Todd Wieringa
14 Jason Garneret Rogue Racing Project
15 Steve Maurer
16 Evan Clark
17 Tom Mulpagano
18 Brian Segal
19 John Petrov
20 Tomy Board
21 Richard Dixion
22 Scott Perry
23 Patrick Blackburn
24 Lance Bonds
25 John Molnar
26 Christopher Courson
27 Marion Hambrick
28 Doug Voss
29 Doug Roemer

Cat 4 Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Lovins
2 Eric Schumacher
3 Jeffrey Hardin
4 John Wischmeier
5 Yngvar Brynildssen
6 Steve Godbey
7 David Loignon
8 Doug Hamilton
9 Jay Woodruff
10 Fred Steinbrecher
11 Keith Morlen
12 Bob Clifford
13 Janusz Kossek
14 John Rademacher
15 David Wright
16 David Mcbride

Junior 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jackson Mcnear
2 Thomas Francisco
3 William Bobrow
4 Jack Hardin
5 Nicholas Beirne
6 Cameron Fisk
7 Enzo Allwein
8 Alex Mcclarty
9 Mark Myles
10 Zane Ash
11 Matthew Grolmes
12 Lewis Gatch
13 Cooper Winrich

Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Francisco
2 Will Mandrola
3 Andrew Rademacher
4 Robert Prewitt
5 Nathan Ross
6 Jacob Weisgerber
7 Michael Gruenwald

Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Samuel Dobrozsi
2 Daniel Santos
3 Houston Ward
4 Nick Dietrich
5 Mark Renn
6 John May, jr

Junior Women 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cate Mcshane
2 Frances Haley
3 Emma Hayes
4 Anna Falk
5 Logan Webb

Junior Women 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rachel Dobrozsi
2 Eden Webb
3 Katherine Santos
4 Emily Falk
5 Mary frances Sharpshair

Master 1/2/3 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Messer
2 Frederick Rose
3 Tom Brockman
4 Philip Webb
5 Mitch Graham
6 Tomasz Golas
7 Nathan Roberson Schellers Fitness & Cycle
8 Steven Bivens
9 Corey Green
10 Todd Nix
11 Michael Mcshane
12 Erik Fagerberg
13 Keith Lucas
14 John May, sr
15 John Mandrola
16 Glenn Francisco
17 John Gatch
18 David Coar
19 Rick Lyons
20 Scott Bond
21 Matthew Koehn
22 Timothy Beirne

Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mike Kennedy
2 Nathan Roberson Schellers Fitness & Cycle
3 Corey Green
4 Michael Schulze
5 Scott Belcher
6 Richard Denbeau
7 Joseph Czerwonka
8 Jesse Roberson
9 Jesse Roberson
10 The Mummy
DNF Brian Segal

Women 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Annajean Dallaire
2 Bridget Donovan
3 Malissa Petrov
4 Geraldine Schulze
5 Sierra Siebenlist
6 Elizabeth Cobb

Women 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Elizabeth Cobb
2 Cooper Ambjorn Reser Fusion Velo Experience
3 Carrie Cochran
4 Sarah Swallow
5 Jayne Prater
6 Julie Herrmann
7 Janet Sherman
8 Collyn Smitherman

Women 3/4 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Staci Mandrola
2 Ann Crecelius
3 Karen Elmore
4 Judi Lopresti
5 Sherri Thompson
6 Karen Wells-hamilton
7 Angie Sexton
8 Amy Reeb
9 Heather Farrell
10 Jennifer Hester

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with