These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Junior Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shawn Geiger 49:04:00

Men's Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephen Cummings PRObikes 48:11:00
2 Gunnar Shogren Dynamic Physical Therapy Cycling 49:30:00
3 Chris Mayhew JBV Coaching 49:35:00
4 Andy Wiedrich 50:02:00
5 Brett Rothmeyer Pro Bikes 51:27:00
6 Ryan Nye 52:11:00
7 Gary Rodosta Breakaway Velo 48:35:00

Men's Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ed Krall Indiana Regional Medical Center 41:19:00
2 Jason Cyr 41:24:00
3 Bradley Schmalzer Team Bikeman.com/XXC Magazine 41:25:00
4 Joey Riddle 42:02:00
5 Jordan Villella 42:05:00
6 Todd Latocha West Virginia University 43:14:00
7 Chris Baker Breakaway Velo 44:25:00
8 Robert Loehr 45:08:00
9 Duncan Oliver West Virginia University Cycling 45:27:00
10 Jon Martin 46:10:00
11 Danny Welsch 42:13:00
12 Gray Patton 44:34:00
13 Michael Swope Team Athens 47:25:00
DNF Keith Hower dnf
DNF Rick Plowman ProGraphics dnf

Men's Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bill Westover 50:14:00
2 Jason Berardinelli DPS Penn 50:35:00
3 Ryan Post West Virginia University 52:11:00
4 Danny Welsch Western Maryland Wheelmen 52:14:00
5 Michael Appel DPS Penn 52:31:00
6 Scott Benson Dynamic Physical Therapy 53:05:00
7 Derek Reager Sargent Electric Koeles Cycling Club 53:18:00
8 Aaron Bennett Steel City Endurance 48:32:00
9 Dusty Arbogast 49:05:00
10 Matt Kettering vomit shrapnel 49:09:00
11 Bob Vernon 49:12:00
12 Michael Carroll Iron City Bikes 49:16:00
13 Jeff Curry Sargent Electric Koeles Cycling Club 49:19:00
14 Thad Kelley 49:22:00
15 James Braswell 50:26:00
16 Jeff Gernert Greene County Cycling Club 52:09:00
17 Ryan Busch 53:01:00
18 Dave Burns Sports N Spokes 53:14:00
19 Paul Wilczek Global Ride 54:19:00
20 Grey Duesenberry 51:30:00
21 Anthony Ballas Motown Velo 53:25:00
22 Rick Plowman ProGraphics 54:16:00
23 Joel Morris Greene County Cycling Club 55:01:00
24 Ed Watson 55:19:00
25 Michael Swope Team Athens 50:01:00
26 Josh Cogar 52:05:00
DNF Matthew Holloway Sargent Electric Koeles Cycling Club dnf
DNF Shawn Wahl dnf
DNF Ryan Flesher dnf

Men's Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gunnar Shogren Dynamic Physical Therapy Cycling 39:29:00
2 Gerry Pflug Salsa/SPK/Pro Bikes 39:34:00
3 Jeff Guy ChamRakh Cycling / bobsmaps.com 45:28:00
4 Fritz Kessler BreakawayVelo 42:29:00
5 Jay Downs ChamRahk Cycling 44:25:00
6 Greg Flood Steel City Endurance 45:02:00
7 Joel Harris 40:00:00
8 John Maher Cornell Cycling 43:16:00
9 Mike Miller West Virginia Nightclub 46:27:00
10 Michael Swope Team Athens 47:06:00
DNF Bob Vernon dnf

Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gerry Pflug Salsa/SPK/Pro Bikes 48:06:00
2 Morgan Miller WV Night Club 48:18:00
3 Josh Matta Thick Bikes 50:04:00
4 Marc Glass Breakaway Velo 51:30:00
5 Jon Martin 54:04:00
6 Robert Lochner Iron City Bikes 49:24:00

Women's Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Betsy Shogren Dynamic Physical Therapy Cycling 44:01:00
2 Traci Rodosta Breakaway Velo/NOBC/Team Desire Title 41:27:00
3 Gray Patton Trek of Pittsburgh 42:26:00
4 Stephanie Swan Iron City Bikes 46:10:00
5 Christina Buerkle 43:05:00

Women's Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nina Wilczek Global Ride 43:20:00
2 Mandi Riddle 44:04:00
3 Stacie Truszkowski Steel City Endurance 40:27:00
4 Michelle Johnson Trek of Pittsburgh 42:02:00
5 Laurie Jonston 42:25:00
6 Kate Bennett Steel City Endurance 47:09:00

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with