These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Beginner Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeff Kerton ShortHills Cycling Club Race Team 45:06.6
2 Michael Clark Cycle Solutions/Angry Johnny`s CC 50:03.3
DNF Andre Cheuk Canadian Cycling Magazine 35:48.3

Junior (17_18) Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bretton Matthews Jetpower from Midland 49:23.0
2 Davis Ross Mountainview Cycling Club 49:26.8
3 Elliot Galbraith Black Tooth Grin Bike Club 50:17.2
4 Jason Massicotte St. Catharines Cycling Club 51:58.0
5 Daniel Hope Team Spoke O`Motion 53:27.5

Master 1 Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Greene Chain Reaction from Toronto 03:58.5
2 Stephane Marcotte ZM Cycle & Fitness Cycling Club 05:05.9
3 David Dermont True North Cycles Race Team 59:27.4

Master 2 Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shaw Hasyj The Hub Race Team/Cambridge 49:29.6
2 Graham Jones Sweet Pete`s from Toronto 49:34.2
3 Kieran Maxwell Chain Reaction from Toronto 49:35.8
4 Garnett Abbey D`Ornellas Racing Team 50:30.6
5 Michael Tripp Peterborough Cycling Club 50:32.8
6 Jeff Ker Lapdogs Cycling Club/Toronto 52:19.1
7 Brien Ross Mountainview Cycling Club 52:42.0
8 Scott Enns Lapdogs Cycling Club/Toronto 53:29.8
9 Marc Risdale Hamilton Cycling Club/Dundas 53:49.1

Master 3 Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Deboer St. Catharines Cycling Club 42:49.8
2 Pierre Perrin from Toronto 42:59.1
3 Chris White esteemtraining.com/Caledon 43:21.8
4 Stephen Gregory from Toronto 43:30.4
5 Trevor Charles from Barrie 43:40.8
6 Mark Macdonald Velocity Cycle and Ski/Midland 43:48.9
7 Rob Macewen LAPDOGS CYCLING CLUB 43:51.0
8 Bill Packham Lapdogs Cycling Club/Thornhill 44:25.7
9 Michael Keen from Stratford 44:28.3
10 Stephen Homenuk Barrie Cycling Club/Barrie 44:28.9
11 Gregg Bittman St. Catharines Cycling Club 45:26.8
12 Sam Cohen Canadian Cycling Magazine 45:39.6
13 Robert Massicotte CyclepathMarkham.com/Toronto 45:44.1
14 Mark Herbst Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes CC 46:01.2
15 David Hajek from Toronto 46:12.0
16 Elmore Brenton Newmarket Eagles Cycling Club 48:31.6
17 Jack Sasseville Team Hardwood Cycling and Ski Club : Barrie Cyclin 48:37.8
18 Tony Whetham Impala Bicycles from Newcastle 49:25.6
19 Francis Morrow from Milton 51:17.3
20 Don Perry Newmarket Eagles Cycling Club 51:55.2
21 Henry Au from North York 52:52.2
22 Chris Raynor Newmarket Eagles Cycling Club 53:21.4
23 Jeff Kielley from Toronto 53:41.7
24 Ian Merman from Toronto 45:10.0
DNF James Cook Canadian Cycling Magazine 27:33.4

Master Female

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lesley Chown Team CF from St. Catharines 46:23.1
2 Kelly Greene Chain Reaction from Toronto 46:34.1
3 Aly Armstrong St. Catharines Cycling Club 46:40.5
4 Sandra Deegan Ontario Masters Cycling Association 48:36.5
5 Leslie Greene Chain Reaction from Toronto 49:06.0
6 Nikki Marks Canadian Cycling Magazine 51:43.5
7 Colleen Mycroft Impala Bicycles from Newcastle 46:34.6

Senior Female

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melissa Bunn Stevens Racing P/B The Cyclery 43:55.6
2 Briana Ingram True North Cycles Race Team 47:12.2

Senior Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erik Box The Hub Race Team from Toronto 59:19.4
2 Jared Stafford BikeSports Racing Team 59:22.1
3 Peter Mogg The Hub Race Team/Cambridge 00:01.8
4 Derek Hardinge Lapdogs Cycling Club/Toronto 00:03.0
5 Zachary Hughes The Hub Race Team/Winterbourne 01:33.8
6 Nathan Chown Handlebars Cycling Company : Queen City Cyclists 01:38.3
7 Marco Li Darkhorse Flyers from Toronto 02:32.7
8 Isaac Smith Darkhorse Flyers from Grimsby 02:43.1
9 Peter Mancini esteemtraining.com from Bolton 02:56.9
10 Tristan Smit Evolution Cycles/Richmond Hill 03:05.9
11 Nicholas Bishop The Hub Race Team/Waterloo 05:37.2
12 Benjamin Perry St. Catharines Cycling Club 06:30.6
13 Jeff Moote The Hub Race Team 06:37.3
14 Mark Brusso Lapdogs Cycling Club/Toronto 06:51.7
15 Brandon Parker Mountainview Cycling Club 02:01.4

Under 17

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Jamieson Team Hardwood Cycling and Ski Club 44:11.3
2 Stefan Milosevic Chain Reaction from Toronto 44:17.3
3 Max Yule St. Catharines Cycling Club 49:58.2
4 Taylor Etzl St. Catharines Cycling Club 52:29.1
5 Haley Golding Team Hardwood Cycling and Ski Club 46:00.5
6 Sasa Milosevic Chain Reaction from Toronto 45:35.2

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with