These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Category 3 19-29

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christopher Newlin
2 Timothy Campbell Track Teams by WAHU
3 Jim Pingel Brazen Dropouts
4 Paul Roltgen Brazen Dropouts
5 Andrew Tegge Team Wheel & Sprocket
6 Dan Ellerkamp Magnus
7 Nathan Jacques Magnus
8 Aaron Mock
9 Marshall Greene Brazen Dropouts Cycling Team
10 Jesse Perkins Magnus
11 Paul Loeper
12 Douglas Ansel Pro- Form Bike Shop
13 Matthew Block Bikeman.com
14 Curtis Bice Trek Midwest Team
15 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
16 Jonnie Diederich 5Nines Cycling
17 John Ericsson TEAM MADCROSS
18 Michael Fitch Trek Store of Colorado
19 William Knudson Planet Bike
20 Michael Gregor Roscoe Village Bike Racing
21 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
22 Patrick Flannery 5Nines Cycling
23 Conrad Tufte
24 Dan Hendricks Attitude Sports
25 Gregory Blake
26 Derek Hay Magnus
27 Adam Zimmerman
28 John Mcneill BareKnuckleBrigade
29 Cameron Pease North Branch Cycling
30 Ben Roehl 2Rivers Racing
31 Peter Speers
32 Geoff Streator velo trocadero cycling
DNF Bruce Breitrick Team Wheel & Sprocket
DNF Ron Knaflic River Valley Cycling Club- RVCC

Men Category 4 19-29

Pl First Name Last Name Team Time
1 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
2 Gary Baisa Brazen Dropouts
3 Jon Wienandt
4 Tyler Stein Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
5 Joel Hans
6 Jesse Collins-davies Magnus
7 Andrew Meyer
8 Mark Sharafinski Lifecyclists/Emerys.com
9 Keith Tussey
10 Chris Strahm Roscoe Village Bike Racing
11 Briant Kelly
12 Randy Koplin
13 Ashley Anderson
14 Jed Schleisner O2 Cycling
15 Nathan Phelps Big Ring Flyers
16 Quentin Gniot Big Ring Flyers
17 Jarred Cassady Trek Midwest Team
18 Neil Jurgella
19 Nathan Hilmer
20 Zachary Redding
21 Mac Schroeder
22 Clayton Griessmeyer
23 Shawn Bass MadCity Velo Club
24 Ezra Wardpackard
25 Jules Miller Magnus
26 Bob Callaway
27 Jeffrey Hatton Titletown Flyers Cycling Team
28 Ian Prust Magnus
29 Matthew Plummer
30 Dan Dokter
31 Michael Sohasky
32 Dave Mccloud
33 Wesley Hotchkiss Magnus
34 Joey Dunscombe Magnus
35 Boyd Coleman
36 Ryan Callahan
37 Shawn Laplante
38 Andrew Reiland Team Wisconsin
39 Richard Alderman
40 Nick Perifanos My Wife Inc
41 Zach Morsch
42 Gregory Werner
43 Mike Zizzo
44 Daniel Klube
DNF Peter Tampa
DNF Tim Grady Brazen Dropouts Cycling Team

Men Junior 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Caleb Swartz Junior Dropouts
2 Samuel Sieloff Junior Dropouts
3 Dax Mock
4 Henry Mcalvanah
5 Avery Hotchkiss Magnus

Men Junior 15-18 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nathan Labecki ISCorp Cycling Team
2 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
3 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
4 Noah Stamsta
5 Ezra Wardpackard
6 Sam Beste ISCorp Cycling Team

Men Masters 35+ Category 1/2/3 35-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ronald Knutowski
2 Travis Goodlund TEAM MADCROSS
3 Lee Unwin
4 Jw Miller
5 Shawn Meinke O2 Cycling
6 Andy Hoenisch
7 Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Marc Engelhardt Ghisallo Racing
9 Aaron Duston Team Wisconsin
10 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
11 Paul Warloski My Wife Inc
12 Mark Harms HTFU Racing
13 Scott Shapiro Magnus
14 Nathan Jacques Magnus
15 Thomas Gerdes Hampshire Cycle Club
16 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
17 Matthew Block Bikeman.com
18 Bruce Breitrick Team Wheel & Sprocket
DNF Jim Bruskewitz
DNF Michael Meteyer Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Mike Heenan My Wife Inc
DNF Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Paul Roltgen Brazen Dropouts

Men Masters 35+ Category 4 35-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gary Baisa Brazen Dropouts
2 Mark Morgan Brazen Dropouts Cycling Team
3 Bob Callaway
4 Quentin Gniot Big Ring Flyers
5 Carl Barkow Lakes Area Physical Therapy
6 Nathan Phelps Big Ring Flyers
7 Sean Mullen MadCity Velo Club
8 Peter Tampa
9 Briant Kelly
10 Christopher Quinn Magnus
11 Brandon Cornejo MadCity Velo Club
12 Erik Jensen MadCity Velo Club
13 David Genske Team Wheel & Sprocket
14 John Vorpagel TEAM MADCROSS
15 Lee Sensenbrenner
16 Shawn Laplante
17 Robert Moreland MadCity Velo Club
18 Karl Baumeister Brazen Dropouts Cycling Team
19 Lew Mangin
20 Patrick Uphill
21 Derek Scheer
DNF Jason Bau
DNF Gary Baisa Brazen Dropouts

Men Masters 45+ Category 1/2/3 45-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jw Miller
2 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
3 Tim Hacker Planet Bike
4 Tedd Jacobson
5 Eric Knuth Trek Midwest Team
6 Michael Meteyer Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Sean Shields Hampshire Cycle Club
8 Michael Garber Hampshire Cycle Club
9 William Koehler BVC/Nomad Cycling
10 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
11 David Neidhart Brazen Dropouts
12 Timothy Theobald Cafe Hollander RDC
13 Robert Garner V.C. Bikesport

Men Masters 45+ Category 4 45-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andy Swartz Brazen Dropouts
2 Jed Schleisner O2 Cycling
3 Jay Labonne velo trocadero cycling
4 Jeffrey Hatton Titletown Flyers Cycling Team
5 Mark Badger Brazen Dropouts
6 Timm Jacobson
7 George Brophy
8 David Jakobson Magnus
9 Ron Hein
10 John Norman Team Extreme
11 Andrew Reiland Team Wisconsin
12 Scott Rice
13 Bill Gilmore
14 Brien Christopherson KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Gary Goebel

Men Masters 55+ Category 1/2/3 55-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Downs Planet Bike
2 Glen Jones Brazen Dropouts Cycling Team
3 Darryl Mataya MadCity Velo Club
4 Joseph King Brazen Dropouts
5 James Merrifield Trek Midwest Team
6 Tom Palmer Brazen Dropouts Cycling Team
7 Gordon Paulson Planet Bike
8 Jim Bruskewitz
9 David Sieloff Brazen Dropouts Cycling Team
10 Robert Schueler Hampshire Cycle Club

Men Masters 55+ Category 4 55-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Richard Alderman
2 Thomas Silbernagel Team Extreme
3 Rick Schleis Hampshire Cycle Club
4 Mark Mendelson

Men Pro/Cat 1/2 19-29

Pl First Name Last Name Team Time
1 Trevor Koss Magnus
2 Corey Stelljes
3 David Staab Great Dane Velo Club (GDVC)
4 Kyle Jacobson ISCorp Cycling Team
5 Casey Masterson velo trocadero cycling
6 Ross White Team Geargrinder
7 Seth Eckert Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Scott Vogelmann
9 Matt Waite Team Wheel & Sprocket
10 Chad Tucker My Wife Inc
11 Ross Cerniglia My Wife Inc
12 Luke Holtan velo trocadero cycling
13 Ian Haupt Planet Bike
14 Luke Batchelor-clark Magnus
DNF Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD

Men Women Category 4 19-29

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shannon Russell

Women Category 3 19-29

Pl First Name Last Name Team Time
DNF Meredith Peterson Meredith Peterson
DNF Patricia Kaufmann Patricia Kaufmann

Women Junior 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emma Hanisko
2 Isabella Butcher Magnus

Women Masters 55+ Category 1/2/3 55-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Diane Ostenso Planet Bike

Women Masters 55+ Category 4 55-99

Pl First Name Last Name Team Time
DNF Diane Schlipper Diane Schlipper

Women Women Category 4 19-29

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mary Daubert
2 April Beard Brazen Dropouts
3 Claire Pettersen Magnus
4 Heather Stelljes
5 Kristin Long
6 Sheryl Leonard-schneck Team Chiropractic Partners
7 Diane Schlipper Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Leah Stieber Lakes Area Physical Therapy
9 Julia Shea
10 Michele Moreno
11 Jane Lee
12 Amy Roehl
13 Margaret Withee Great Dane Velo Club
14 Alison Landeck
15 Lori Lacey

Women Women Category 3 19-29

Pl First Name Last Name Team Time
1 Heidi Beck
2 Julie Phelps Big Ring Flyers
3 Emma Swartz Junior Dropouts
4 Jennifer Perricone ISCorp Cycling Team
5 Sara Grant Great Dane Velo Club
6 Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket
7 Heather Curnutt MadCity Velo Club
8 Yvonne Schumacher ISCorp Cycling Team
9 Renee Callaway TEAM MADCROSS

Women Women Pro/1/2 19-29

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alyssa Severn Cyclocrossracing.com
2 Meredith Peterson
3 Kristin Wentworth Brazen Dropouts Cycling Team
4 Amanda Pischke MadCity Velo Club
5 Patricia Kaufmann My Wife Inc

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with