These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Elite Men GvA

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevin Pauwels Sunweb Revor 1:02:58
2 Zdenek Stybar Telenet - Fidea 0:00:32
3 Klaas Vantornout Sunweb Revor 0:00:35
4 Francis Mourey Francaise des Jeux 0:00:40
5 Sven Nys Landbouwkrediet 0:00:41
6 Tom Meeusen Telenet Fidea Cycling Team 0:00:49
7 Bart Aernouts Rabo - Giant Offroad Team. 0:00:52
8 Radomir Simunek BKCP-Powerplus 0:00:57
9 Bart Wellens Telenet Fidea Cycling Team 0:00:59
10 Steve Chainel FDJ
11 Enrico Franzoi BKCP - Powerplus
12 Niels Albert BKCP-Powerplus 0:01:00
13 Marcel Wildhaber Scott - Swisspower MTB - Racing 0:01:01
14 Dieter Vanthourenhout BKCP-Powerplus 0:01:17
15 Jeremy Powers Rapha/Focus 0:01:24
16 Christoph Pfingsten Cyclingteam de Rijke 0:01:48
17 Tim Johnson Cannondale Cyclocrossworld 0:01:56
18 Knegt Gerben de Rabo - Giant Offroad Team. 0:02:00
19 Christian Heule Cannondale/cyclocrossworld.com 0:02:02
20 Matthieu Boulo Roubaix Lille Metropole 0:02:10
21 Egoitz Murgoitio rekalde Hirumet 0:02:11
22 Nicolas Bazin Team Big-Mat Auber 0:02:15
23 Simon Zahner BMC Racing Team 0:02:22
24 Thijs Van amerongen AA Drink/ Leontien.nl Pro 0:02:24
25 Twan Van den brand Orange Babies Cycling Team
26 Petr Dlask Rubena Birell Specialized 0:02:27
27 Ian Field Hargroves Cycles 0:02:28
28 Cristian Cominelli Tx Active Bianchi
29 David Kasek Cyklo Team Tabor 0:02:41
30 Marcel Meisen BKCP-Powerplus 0:02:58
31 Martin Zlamalik KDL Trans-Landbouwkrediet 0:03:00
32 Marco Ponta (Ita) 0:03:17
33 Fabio Ursi C.S.Esercito
34 Thijs Al AA Drink/ Leontien.nl Pro 0:03:23
35 Vincent Baestaens Landbouwkrediet 0:03:26
36 Jamey Driscoll Cannondale p/b Cyclocrossworld.com 0:03:27
37 Jiri Polnicky Sunweb - Revor Team
38 Johannes Sickmueller Feenstra Stevens Bike Team 0:03:34
39 Vladimir Kyzivat Johnson Controls TJ Auto Skoda 0:03:47
40 Melvin Rulliere (Fra) 0:03:54
41 Robert Gavenda KDL Trans-Landbouwkrediet
42 Mariusz Gil Baboco - Revor Cycling Team 0:03:58
43 Jonathan Page Planet Bike/Blue 0:04:05
44 Milan Barenyi (Svk) 0:04:08
45 Marco Bianco L'Arcobaleno Carraro Team 0:04:09
46 Ole Quast (Ger) 0:04:13
47 Eddy Van ijzendoorn Orange Babies Cycling Team 0:04:30
48 Magnus Darvell (Swe) 0:04:38
49 Mirko Tabacchi (Ita) 0:04:47
50 Patrick Van leeuwen Orange Babies Cycling Team 0:04:49
51 Kobus Hereijgers Orange Babies Cycling Team 0:05:18
52 Christopher Jones Rapha-Focus 0:05:31
53 Zdenek Mlynar Focus Cycling Znojmo 0:05:40
54 Tommy Nielsen (Den) 0:05:49
55 Martin Haring CK Banska Bystrica 0:06:05
56 Vaclav Metlicka Johnson Controls TJ Auto Skoda 0:06:13
57 Philipp Walsleben BKCP-Powerplus 0:06:51
58 Robert Glajza CK Banska Bystrica
59 Joachim Parbo Challenge Tires
60 Karl Heinz gollinger (Aut)
61 Jurgen Pechhacker (Aut)
62 Michael Haydn (Aut)

Elite Women GvA

Pl First Name Last Name Team Time
1 Katerina Nash Luna Pro Team 0:39:59
2 Daphny Van den brand Aa Drink - Leontien.Nl Cycling Team 0:00:06
3 Sanne Van paassen Brainwash Wielerploeg 0:00:14
4 Lucie Chainel-lefevre (Fra) 0:00:42
5 Pavla Havlikova Telenet - Fidea 0:00:57
6 Hanka Kupfernagel (Ger) 0:01:01
7 Sabrina Schweizer Focus Mig Team 0:01:11
8 Helen Wyman Kona Factory Racing 0:01:19
9 Sanne Cant Boxx Veldritacademie 0:01:22
10 Sophie De boer Telenet - Fidea 0:01:31
11 Arenda Grimberg (Ned) 0:01:37
12 Sabrina Stultiens Brainwash Wielerploeg
13 Amy Dombroski Crankbrothers - The Race Club 0:01:55
14 Meredith Miller California Giant Cycling 0:01:59
15 Martina Mikulaskova (Cze) 0:02:04
16 Gabby Durrin (GBr) 0:02:06
17 Nicole Duke Cannondale / Cyclocrossworld.Com
18 Maureen Bruno roy Bob's Red Mill / Seven Cycles 0:02:12
19 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:02:18
20 Alice Maria arzuffi (Ita) 0:02:19
21 Nikki Brammeier Telenet - Fidea 0:02:21
22 Ellen Van loy (Bel) 0:02:40
23 Tessa Van nieuwpoort (Ned) 0:02:45
24 Julie Krasniak Team Rapha Focus 0:03:05
25 Nikolene Hansen (Den) 0:03:06
26 Linda Van rijen Skil - Koga 0:03:25
27 Annefleur Kalvenhaar Giant Dealerteams 0:03:30
28 Hilde Quintens (Bel) 0:03:31
29 Nicolle De bie-leyten Telenet - Fidea 0:03:45
30 Vania Rossi (Ita) 0:03:59
31 Katherine Sherwin Stan's No Tubes 0:04:07
32 Nancy Bober Style & Concept 0:05:11
33 Christine vardaros Baboco Baboco Cycling Team 0:05:20
34 Dorota Warczyk (Pol) 0:05:43
35 Margriet Helena kloppenburg (Den) 0:05:44
36 Pavlina Sulcova Merida Biking Team 0:05:45
37 Nikola Hlubinkova (Cze) 0:06:17
38 Vicki Thomas (Can) 0:06:53
39 Vendula Kuntova Gt Czech Team 0:07:57
40 Madara Furmane (Lat)
41 Laura Braziulyte (Ltu)

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with