These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Travelstead Zia Velo
2 John Verheul Nob HIll Velo
3 Thomas Jones Nob HIll Velo
4 Andrew Templeton Team cross
5 Nicholas Lemke Caf
6 Albert Senft Colavita

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Parmenides Orpinel Get Out NM
2 Joshua Keener Get Out! New Mexico
3 Jessie Johnson Zia Velo
4 Dorian Blanco Caf
5 Johnathon Schreiner Caf

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Appelo CK Valhall
2 John Algermissen Goatheads
3 Michael Paul lopez Zia Velo
4 Mark Trejtnar
5 Logan Ross Zia Velo
6 Joe Fortin
7 John Caskey
8 Benjamin Travelstead Zia Velo
9 Shawn Casey Herring Gas Cycling Team
10 David Garcia
11 Tim Ketelaar Zia Velo

Men Jnr 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Blake Mcgee High Desert bicycles
2 Zane Cunico Zia Velo
3 Miles Caskey

Men Jnr 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jonah Thompson High Desert bicycles
2 Carter Mcgee High Desert bicycles

Men Jnr 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ian Olivarez Get Out!

Men Master 30-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Greg Mcgee

Men Master 40-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Travis Oliger Durango Wheel Club
2 Mike Rosson The Bicycle Company
3 Sean Barry
4 Michael Gaillour Rio Grande Racing Team - CSI

Men Master 50-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Philip Simpson Stans No Tubes
2 Randall Silva Nob HIll Velo
3 Kirk Rhinehart
4 Brian Templeton Team Cross (TCNM)
5 James Massey High Desert Bicycles Team
6 Jim Maupin Zia Velo
7 Jerry Shere TNP.COM

Men Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Albert Senft Colavita
2 Mark Trejtnar
3 Mark Thompson High Desert bicycles
4 Joe Fortin
5 Rico Smith Zia Velo
6 Jonah Thompson High Desert bicycles

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tiziana Dehorney Get Out NM
2 Sarah Burnett Zia Velo
3 Tove Shere

Women Cat3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Terry Moore Zia Velo
2 Chandler Rhinehart

Women Jnr 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Morgan Fortin Goathead Jr. Devo
2 Maya Caskey
3 Ellin Karl

Women Jnr 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Haley Fortin Goatheads

Women Master 50-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sheila Senft Colavita Racing
2 Anne Keener Goatheads

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with