These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Elite Men GvA

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sven Nys Landbouwkrediet-KDL 0:56:14
2 Niels Albert BKCP - Powerplus
3 Tom Meeusen Telenet - Fidea
4 Lars Van der haar Rabobank Giant Off - Road Team 0:00:13
5 Bart Wellens Telenet - Fidea
6 Kevin Pauwels Sunweb-Revor
7 Radomir Simunek BKCP - Powerplus 0:00:36
8 Bart Aernouts AA Drinks-Leontien.nl Cycling Team
9 Francis Mourey FDJ-BigMat
10 Rob Peeters Telenet - Fidea 0:00:43
11 Vincent Baestaens Landbouwkrediet-KDL 0:01:04
12 Klaas Vantornout Sunweb-Revor 0:01:14
13 Jan Denuwelaere Style & Concept 0:01:19
14 Lubomir Petrus BKCP - Powerplus
15 Philipp Walsleben BKCP - Powerplus
16 Micky Van empel Landbouwkrediet-KDL 0:01:26
17 Jim Aernouts Sunweb-Revor
18 Niels Wubben Rabobank Giant Off - Road Team 0:01:35
19 Martin Zlamalik Landbouwkrediet-KDL 0:01:50
20 Mariusz Gil Baboco 0:02:26
21 Eddy Van ijzendoorn 36Cycling 0:02:41
22 Gianni Denolf Cyclingchamps 0:02:57
23 Egoitz Murgoitio rekalde Grupo Hiremet Taldea 0:03:14
24 Bart Hofman Afdeling Oost-Vlaanderen WBV-VZW 0:03:28
25 Stef Boden Sunweb-Revor 0:03:45
26 Dries Pauwels Melbotech Prorace CT
27 Alexander Revell Revolution Bicycles

Elite Women GvA

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sanne Cant Enertherm - BKCP Veldtritacademie 0:35:35
2 Nikki Brammeier Young Telenet-Fidea Cycling Team 0:00:14
3 Arenda Grimberg WV Het Stadion
4 Ellen Van loy Melbotech Prorace CT 0:00:20
5 Joyce Vanderbeken Wielerteam Decock Sportivo Moorsele 0:01:06
6 Amy Dombroski Young Telenet-Fidea Cycling Team 0:01:19
7 Reza Hormes-ravenstijn LTVR Orange Babies 0:01:25
8 Kim Van de steene Kon. VC T Meetjesland-Knesselare 0:02:07
9 Nancy Bober Style & Concept 0:02:10
10 Hilde Quintens Melbotech Prorace CT 0:02:19
11 Kristien Nelen Houffalize Granville Team
12 Christine vardaros Baboco Baboco 0:02:37
13 Katrien Thijs K. Edegem Bicycle Club 0:02:56
14 Monique Van de ree Skil-Argos 0:03:01
15 Margriet Helena kloppenburg BMC Concept Store 0:03:20
16 Anja Geldhof WIMI-Games/St Martinus CT 0:04:20
17 Hannah Welter (Ned) 0:04:34
18 Marijke De pauw WK Noord West Brabant 0:05:04
19 Suzie Godart CCI Differdange 0:05:32
20 Shana Maes Kriekel Cycling Team Tessenderlo 0:05:38
21 Caitlyn La haye Melbotech Prorace CT
22 Valerie Boonen De Kastelse Durvers VZW
23 Maggie Van beeumen VZW Ijsklokje Cycling

Junior men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mathieu Van der poel (Ned) 0:38:34
2 Quinten Hermans (Bel) 0:00:22
3 Nicolas Cleppe (Bel) 0:01:06
4 Martijn Budding (Ned) 0:01:35
5 Ben Boets (Bel) 0:01:50
6 Kobe Goossens (Bel)
7 Stijn Caluwe (Bel) 0:01:58
8 Jonas De groote (Bel) 0:02:01
9 Stan Wijkel (Ned) 0:02:11
10 Jelle Vanden dries (Bel)
11 Bjorn Van der heijden (Ned) 0:02:13
12 Thijs Aerts (Bel)
13 Alexander Ameel (Bel)
14 Yannick Peeters (Bel) 0:02:21
15 Gianni Van donink (Bel) 0:02:30
16 Jelle Schuermans (Bel)
17 Jens Teirlinck (Bel) 0:02:32
18 Thomas Joseph (Bel) 0:02:53
19 Jochen De vocht (Bel) 0:03:06
20 Arne Poelvoorde (Bel) 0:03:13
21 Brend De brauwer (Bel) 0:03:22
22 Din Van den driessche (Bel) 0:03:30
23 Lenny Mortier (Bel) 0:03:38
24 Timothy Vanderaerden (Bel) 0:03:42
25 Magnus Skjoth (Den) 0:03:59
26 Lennert Van hasselt (Bel) 0:04:19
27 Brecht Vandenheede (Bel) 0:04:27
28 Jordi Andries (Bel) 0:04:48
29 Arno Verberckmoes (Bel)
30 Glenn De visscher (Bel) 0:05:36
31 Gianni Vermeiren (Bel) 0:06:14
32 Jordy Bouts (Bel) 0:07:05
33 Dennis Celen (Bel)
34 Senne De meyer (Bel)
35 Diego Bomere (Bel)
36 Lawrence Tibackx (Bel)
37 Gilles De jaeger (Bel)
38 Brent Peeters (Bel)
39 Pieter Cools (Bel)

U23 men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Vanthourenhout (Bel) 0:50:51
2 Laurens Sweeck (Bel)
3 Mike Teunissen (Ned) 0:00:14
4 Gianni Vermeersch (Bel) 0:00:18
5 Gertjan Bosman (Ned)
6 Corne Van kessel (Ned)
7 Tijmen Eising (Ned)
8 Wout Van aert (Bel)
9 Jens Adams (Bel) 0:00:21
10 Wietse Bosmans (Bel) 0:00:50
11 Tim Merlier (Bel) 0:01:03
12 Toon Aerts (Bel)
13 Joeri Hofman (Bel)
14 Ritchie Denolf (Bel) 0:01:27
15 Diether Sweeck (Bel) 0:01:32
16 Daan Hoeyberghs (Bel) 0:01:37
17 Ingmar Uytdewilligen (Bel)
18 Matthias Bossuyt (Bel)
19 Jens Vandekinderen (Bel) 0:01:39
20 Yorben Van tichelt (Bel) 0:01:44
21 Daan Soete (Bel) 0:01:52
22 Joanthan Lastra (Spa) 0:02:08
23 Maxim Panis (Bel) 0:02:22
24 David Van der poel (Ned)
25 Braam Merlier (Bel) 0:02:33
26 Vinnie Braet (Bel) 0:02:42
27 Lorenzo Pepermans (Bel) 0:02:59
28 Luke Gray (GBr) 0:03:07
29 Hendrik Sweeck (Bel) 0:03:30
30 Jeffrey Mellemans (Bel) 0:04:07
31 Niels Koyen (Bel) 0:04:17
32 Tim De schuyter (Bel)
33 Pjotr Van beek (Ned) 0:04:37
34 Sibe Smets (Bel) 0:04:49
35 Glenn Maes (Bel) 0:04:55
36 Julian Lehman (Ger) 0:05:08
37 Yannick Mayer (Bel)
38 Stig Callay (Bel)
39 Rutger La haye (Bel)

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with