These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Beginner Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Sunderland
2 Sean a Carline
3 John Napier Camas Bike and Sport
4 Ryan Morgan
5 Jason Ladwig
6 Zachary Jossy
7 Bryan Foster
8 Stephen Carter The Spokesmen
9 Devan Dunn
10 David Miller Team Lazy Tarantulas
11 Aneel Nath
12 Josh Snyder
13 Barrett Reiner
14 Tim Valent
15 Nick Besson
16 Sean Schulz
17 Mark Nielsen Sunset Cycles
18 Nathan Skidmore
19 Dawson Cabbage
20 Tom Kahl
21 Terrance James
22 Aaron Guffey
23 Tom Bragham
24 Matthew Wagoner
25 Elisabeth Mahoney
26 Honora Englander
27 Cameron Parmelee
28 Danny Pettit
29 Adam Bergerson Capitol Velo
30 Phil Devasto
31 Peter Iverson
32 Eric Koegler
33 Brian Jones
34 Chopp
35 Tom Kay
36 Christopher Nelsen Joe Bike
37 Paul Schneider
38 Chad Fischer SWEAT360
39 Neil Kranz
40 Matthew Mccoy
41 Leigh Capozzi
42 Kevin Hace
43 Cookie Arrington
44 Meghan Cyr
45 Haley Dillon
46 John Petherbridge
47 Ed Hanna
48 Andrew Cannella
49 Kyle Harless
50 Jed Brintzenhoff
51 Sara Morrissey
52 Tyson Silva
DNF Mark Kranz
DNF Seamus Hartman

Beginner Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kaylee Jenness
2 Paisley Meekin
3 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary
4 Erin Harrison
5 Stephanie Roulan
6 Cecilia Becerra Sprout Cycles/Lucky Lab
7 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized
8 Natalie Albright
9 Laura Craig-bennett
10 Stephanie Stauber Beermongers Cycle Club
11 Maria Patla River City Bicycles
12 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab
13 Jane Thanner Rebound/Tireless Velo
14 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
15 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab

Category A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carl Decker Giant
2 Brennan Wodtli
3 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
4 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
5 Shannon Skerritt
6 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside
7 Graham Howard
8 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles
9 Brad Winn Team S+M
10 Stephen Hyde
11 James Ceccorulli
12 James Williams Silverado Gallery/Sunnyside
13 Patrick Means Team S+M
14 Ian Brown River City Bicycles
15 Brett Luelling Portland Bicycle Studio
16 Donald Reeb
17 Cary Miller Gentle Lovers
18 Leland Gilmore
19 Ross Brody Buy Local Cycling
20 Scott Bradway Team S+M
21 Chris Snyder bicycleattorney.com
22 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling
23 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles
24 Ryan Garner
25 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo
26 Alex Criss Gates Rapha River City Bicycles
27 Gabriel Linn Trusty Switchblade
28 Tim Reinhart River City Bicycles
29 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
30 Jeremy Russell bicycleattorney.com
31 Ryan Mcglone Boneyard Cycling
32 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
33 Chad Swanson Team S+M
34 Josh Kelley
35 Jesse Luckett Cyclepath Racing
36 Nat Johnson Green Submarine Records
37 Robert Thayer bicycleattorney.com
38 Stephen Glass Jens Voigt's Army
39 Ryan King IRA Ryan Cycles Cross Team
40 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
41 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
42 Steve O'neill Cyclepath Racing
43 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
44 Kevin Drake Portland Bicycle Studio
45 Jeff Ballantine Portland Velo
46 Tim Joslin Cyclepath Racing
47 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
48 Matt Hall IRA Ryan Cycles Cross Team
49 Ira Ryan IRA Ryan Cycles Cross Team
50 Joshua Wright
51 Alex Wilson Recycled Cycles Racing
52 Dave Messenheimer Green Submarine Records
53 Chris Johnston bicycleattorney.com
54 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
55 Sean Corey Trusty Switchblade
56 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas
57 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters
58 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab
59 Greg Adams Cyclepath Racing
60 Byron Breeden Guinness Cycling Team
61 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
62 Matt Mahoney Gentle Lovers
63 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling
64 Erik Weeman Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
65 Jonathan Perlman Filth and Fury
66 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling
DNF Luke Demoe Evviva/Stoemper
DNF Colin Rowan
DNF Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF Tony Kic Gentle Lovers

Category B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion
2 Robert k Brown
3 Christopher nicholas Dale
4 Troy Sexton
5 Andrew Hawley Lost Highway
6 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
7 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
8 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team
9 Adam Engelmeyer
10 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events
11 Christian Reed Green Submarine Records
12 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo
13 Kevin Pinkstaff
14 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
15 Patrick Croasdaile Team S+M
16 James Bradley Rogue
17 Allen Hardin
18 Gary Szalay
19 Ryan Seward
20 Danny Weikel
21 Erik Long
22 Brennan Gilbert Hammer Velo
23 Cristian Fuentes Team Western Bike Works
24 Stephan Roberts PDX Devo Junior Cycling
25 Noel Johnson Rogue
26 Justin Burton Bellovaci United
27 Eric Fischer Existential Velo
28 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
29 Nick Wagner Beermongers Cycle Club
30 Bill Larson Cyclepath Racing
31 Antonio Castaneda
32 David Sterry Green Submarine Records
33 Jack Olsen
34 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
35 Chuck Meyer Sunnyside Sports
36 Brett Golden
37 Justin Ferry Bike Gallery Mountain Corps
38 Jonathan Kuipers Team S+M
39 Christian Martin River City Bicycles
40 Kevin Bernstein CAPA-Soraz Racing
41 Jonathan Buck
42 Andrew Morphis Beermongers Cycle Club
43 Jon Deleonardo Hammer Velo
44 Josiah Zukowski
45 Dan Baier
46 Ben Corbalis
47 Jason Britton
48
49 Stuart Elgin
50 Eddie Wang River City Bicycles
51 Tyler Clark
52 John Ayres
DNF Matt Edwards
DNF Ben Schultz
DNF Matt Danielson
DNF Drew Coleman Hammer Velo

Category C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevin Ruszel
2 Jason Hill
3 Ian Kenny
4 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
5 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling
6 Sean Burles Team S+M
7 Brian Hobelman Trusty Switchblade
8 Peter Blenkiron
9 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
10 Mike Tomlinson
11 Tim Plumb
12 Soren Clark
13 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
14 Erik Denninghoff DNR Cycling
15 Daniel Carter
16 Justin Brauner
17 Jon Williams
18 Maxwell Merkle
19 Brian Pinkstaff
20 Kyle Kruger
21 Daniel Recordon
22 Robert Grunau Trailhead Coffee Roasters
23 Patrick Hultgren
24 Matt Hooge
25 Scott Heinz
26 Tristan Kern
27 Michael a Shearer
28 Bill Klingler Beermongers Cycle Club
29 Anthony Sands Metropolis Cycle Repair
30 Brian Wielenga
31 Alex Bigazzi
32 Robert Axel anderson
33 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
34 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle
35 Patrick Reedy
36 Kevin Brown
37 David Hymans Metropolis Cycle Repair
38 Christopher Muhs
39 Paul Schipper
40 Spencer Rockwell Buy Local Cycling
41 Adam Moore
42 Jeff Chochon
43 Ryan Mcginnis Tensegrity PT Cycling
44 Brett Boyles
45 Hollis Brake Tensegrity PT Cycling
46 Kyle Heddy Beermongers Cycle Club
47 Meadow Lacy
48 Ben Tabor
49 Cameron Millar-griffin NoMads Bicycle Racing Team
50 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
51 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
52 Chris Bathke
53 Wick Ashley
54 Chris Roberts
55 Robb Farrington
56 Anthony San filippo
57 Jesse Kinlaw
58 Brian Persons Pacific Power Blue Sky
59 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
60 Tim Bellis
61 Mg Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
62 Tim Breault
63 Jesse Boudart
64 Riley Combs
65 Peter Bryant
66 Steve Mccorkle Boneyard Cycling
67 Spencer Mahan
68 Eric Albright
69 Daniel Hynes
70 Andrew Kreps
71 Tommy Fieweger The Spokesmen
72 David Fox Buy Local Cycling
73 Nathan Hilmer Green Submarine Records
74 Adrian Black
75 Richard Fattic Ruckus Test Team
76 Scott France
77 Luis Guera
DNF Kyle Mccall
DNF Mike Selinger

Clydesdale

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shane Parker The Spokesmen
2 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling
3 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
4 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
5 Tony Dirks Rogue
6 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
7 Seth Daniels Cyclesport.com
8 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
9 Ryan Smith Hammer Velo
10 Damon Schaefer
11 Todd Bauch
12 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
13 Rutherford Brakke-pound
14 Martin Schneider
15 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
16 Tyson Hart Filth and Fury
17 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer
18 Hans Thygeson
19 Raymond Egan The Spokesmen
20 Nathan Petz The Spokesmen
21 Dave Wrast The Spokesmen
22 Alan Hamilton
23 Stephen Zylstra
24 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
25 Matt Niles
26 Jim Mcguire
27 Luis Palacios Life Cycle Racing Team
28 James Marron

Junior Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
2 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion
3 Javier Colton Bend Endurance Academy
4 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
5 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway
6 Ian Jackson
7 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
8 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
9 Riley Mccammon Beaverton Bicycle Club
10 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway
11 Cameron Millar-griffin NoMads Bicycle Racing Team
12 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy
13 Ben Van raalte
14 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway
15 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
16 Eben Horacek
17 Linus Clark
18 Donovan Birky WebCyclery.com
19 Connor Nelson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin
20 Elkin Parker Super Relax Concept
21 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
22 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
23 Brock Emry
24 Jacob Schoolfield Camas Bike and Sport
25 Chase Jamieson Yeti Cycles
26 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling
27 Christian Dobbins
28 Skyler Gober
29 Paul Furst Camas Bike and Sport
30 Brennan Pool
31 Max Peters
32 Zachary Murphy
33 Evan Mobley Camas Bike and Sport
34 Henry Brenner
35 Kyler Ervin Capitol Velo
36 Clayton Bakken
37 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
38 Zach Durst
39 Gabe Boatright
40 Oliver Mcfadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
41
42 Taguen Smith
43 Parker Green Beaverton Bicycle Club

Junior Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
2 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club
3 Anna Peterson Existential Velo
4 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
5 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club
6 Aubrey Ellerbruch
7 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky
8 Juliana Smith Hammer Velo
9 Emily Lahti
10 Lauren Filer
DNF Sara Hill

Masters 35+ A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Sargent Evolution Racing Team
2 John Bravard Cyclepath Racing
3 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sport
4 John Weathers Sunset Cycles
5 John Rollert WebCyclery.com
6 Joe Santos Cyclepath Racing
7 Rich Cramer bicycleattorney.com
8 Ryan Brown Chinook Cycling Club
9 John Mccaffrey Kesho Bicycles
10 Jared Roy Portland Bicycle Studio
11 Martin Baker bicycleattorney.com
12 Mike Henry bicycleattorney.com
13 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin
14 Brent Casady
15 Aaron Leritz Team S+M
16 John Mitchem West End Bikes/Specialized
17 Matt Cline bicycleattorney.com
18 Ken Reed Green Submarine Records
19 Jeffery Otto Sunset Cycles
20 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling
21 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling
22 Spencer Moersfelder River City Bicycles
23 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
24 Todd Stewart
25 Shannon Boroff bicycleattorney.com
26 Dan Porter Cyclepath Racing
27 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
28 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team
29 Erik Long
30 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
31 Andrew Reed River City Bicycles
32 Jeff Struele
33 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
34 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin
35 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
36 Scott Brown
37 Eric Lanners Team S+M
38 Chad Smeltzer crank
39 Tim Schauer West End Bikes/Specialized
40 Aaron Coker HPC/RPM Mortgage
41 Doug Evans bicycleattorney.com
42 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
43 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
44 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling
45 Brian List Bike Central
46 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized
47 Quinn Jackson DNR Cycling
48 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team
49 Johnny Burrell
50 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
51 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
52 David Ripp West End Bikes/Specialized
53 Kirk Edwards Therapeutic Associates PDX Cycling
54 Justin Serna StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team
55 Harald Graham Evolution Racing Team
56 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
57 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
58 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot
59 Bret Berner River City Bicycles
60 Juston Manville
61 Pete Zlatnik
62 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
63 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
DNF Nate Magaret Rapha Racing NW
DNF Brian Foresta Filth and Fury
DNF Ian Leitheiser Cyclepath Racing
DNF Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
DNF Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
DNF William Alcorn BikeFlights.com

Masters 35+ B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
2 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage
3 Todd Lewis
4 Jason Zadow Filth and Fury
5 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle
6 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
7 Matthew Westermeyer
8 Lloyd Connelly DNR Cycling
9 Daniel Gonzalez Team S+M
10 Raymond Crepeau
11 Scott Willson Gentle Lovers
12 Brian Hopkins
13 Dave Cockburn
14 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
15 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
16 Matthew Smith Hammer Velo
17 Eric Vickers
18 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
19 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo
20 Christopher Smith Hammer Velo
21 Jeff Boehlke The Spokesmen
22 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
23 Andy Letourneau River City Bicycles
24 Curtis Loeb Hammer Velo
25 Nicholas Leritz Team S+M
26 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club
27 Matt Montagne Nike Cycling
28 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club
29 Ricardo Medina Rogue
30 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
31 Andy Leritz Team S+M
32 Ted Byram bicycleattorney.com
33 Steve Popp
34 Matt Radich Dr Will Bar
35 Phillip Ohnstad