These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Beginner Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Merrick Darkhorse Flyers from Toronto 39:35.28
2 Gabhan Chalmers Speed River CC from Guelph 40:25.91
3 Ryan Rutherford 41:04.70
4 Michael Clark from Toronto 45:54.00
5 Joseph Miller Impala Bicycles from Uxbridge 46:34.45
6 David Shedd 46:57.81

Junior and Senior Female

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mandy Dreyer Team CHCH : Lapierre POC/Dundas 46:58.70
2 Jamie Gilgen Kallisto / Wheels of Oakville 46:58.94
3 Stephanie Skoreyko Kallisto/Wheels of Oakville 49:11.31
4 Anne Guzman from Carlisle 50:15.68
DNF Bronwen Fitzsimons from Toronto 21:36.19

Junior Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Connor Nevin Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes 47:40.41
2 Tyler Lee St. Catharines Cycling Club 47:55.27

Master 1 Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Brusso Lapdogs Cycling Club/Toronto 1:00:54.19
2 Graham Tutti Sound Solutions from BC 1:01:32.08
3 Kevin Higgins Morning Glory Cycling Club 1:01:42.42
4 Neil Armstrong from Welland 1:04:18.66

Master 2 Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Yeates Cycle Solutions/Angry Johnny`s CC 52:33.38
2 Manuel Yves eckert Audi Cycling Team p/b Krykis Sports 52:33.51
3 Ron Spencer Velocity Cycle And Ski/Orillia 53:54.57
4 Hugh Hill EsteemTraining.Com/Grand Valley 54:20.99
5 Rob Macewen Lapdogs Cycling Club/Toronto 54:38.83
6 Robert Massicotte Erace Cancer Cycling Team 54:39.54
7 Trevor Rickwood Sudbury Cycling Club/Sudbury 55:22.03

Master 3 Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Palma Primary Sweet Pete`s/Burlington 41:15.55
2 Murray Wood from Orillia 41:18.81
3 Patryk Biegalski Beaches Cycling Club (BCC) 42:45.20
4 Brent Shaw Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes 43:09.15
5 Barry Earhart from Toronto 44:41.48
6 Scott Wishart Ontario Masters Cycling Association 46:29.19
7 Spencer Orr from Toronto 46:47.79
8 William Ross Midweek Cycling Club/Toronto 48:47.16
9 Mark Besednik Lapdogs Cycling Club/Toronto 48:56.17
10 Don Gilroy Beaches Cycling Club (BCC) 41:36.12
11 Raymond Ludwin from Toronto 42:50.27
12 Pedro Caraballo Oakville Cycling Club 44:05.63

Master Female

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rachael Mirvish Erace Cancer Cycling Team 49:12.92
2 Nicole Visschedyk Lapdogs Cycling Club/Toronto 51:01.65
3 Kathleen Macewen Lapdogs Cycling Club/Toronto 53:29.38
4 Leslie Greene Chain Reaction/Molson 67 53:41.59
5 Hannah Spence from Toronto 53:41.60

Senior Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cameron Jette Scott − 3 Rox Racing/Toronto 1:01:58.27
2 Nathan Chown Team CF from St. Catharines 1:03:19.28
3 Marco Li Garneau − Quebecor − Norton Rose 1:03:58.82
4 Peter Mancini EsteemTraining.Com from Bolton 1:04:38.21
5 Isaac Smith Blacksmith Cycle from Grimsby 1:05:51.85
6 Jacques Cormier Croix de Fer from QC 1:06:27.74
7 Jeff Moote Real Deal Racing / La Bicicletta 1:06:28.79
8 Tim Oliver from Bluemountains 1:07:07.10
9 Niles Vaivars from Kitchener 1:03:14.69
10 Jason Massicotte from Toronto 1:04:49.18
11 Francesco D`elia from Vaughan 1:06:34.10
DNF Adam Poll Waterloo Cycling Club 46:01.67

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with