These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Wenrich Capps Bike Shop
2 John Williams Team Colavita/Parisi Coffee
3 Joseph Anderson Team Colavita/Parisi Coffee
4 Jeremy Smith In-A-Tub
5 Aaron Sims Cycle City Racing
6 Dan Schaeffer Kansas City Bicycle Club
7 Blake Hoppe team horizon cycling
8 Patrick Steele tall grass
9 Gabe Hoelscher Slimen Und Grossen
10 Kyle Guinn KCBC
DNF Chris Thomas Black Sheep Cartel

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gabriel Kenne
2 Vincent Delaughder Localcycling.com
3 Phillip Audsley In-A-Tub
4 David Tjiptogarsono GP VeloTek
5 Tucker Wynes
6 Andrew Strempke KU Cycling
7 Matthew Smith Midwest Cycling Community
8 James Taylor Team Colavita/Parisi Coffee
9 Colton Wynes
10 Michael Allison GP VeloTek
11 Michael Owens Unattached
12 Dakota Morrow Factory IXL Racing
13 Kevin Nobiling
14 Brett Hogan Chamois Butt'r Cycling Team
15 Jason Wood Big Poppi
16 Justin Bay
17 Austin Lear Team Colavita/Parisi Coffee
18 Robert (bert) Swift Bicycle Shack Racing
19 Sean Gibson
20 Mitch Beller Midwest Cycling Community
21 Andrew Romisch GP VeloTek
22 Thad Carson Slimen Und Grossen
23 John Erickson
24 Joshua Burdette Team Colavita/Parisi Coffee
25 Jason Puett
26 Shawn Jones
27 Evan Root
DNF Ryan Mitchell
DNF Brian Collins Townie Syndicate

Men Cat1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Coe Ethos Racing
2 Brian West Cycle City Racing
3 Travis Donn Ethos Racing
4 Austin Elser Velotek
5 Kent Woermann Tradewind Energy
6 David Neidinger Team Colavita/Parisi Coffee
7 Britton Kusiak Team Colavita/Parisi Coffee
8 Kyle Skinner Bicycle Shack Racing
9 Micah Gordon In-A-Tub
10 William Stolte Tradewind Energy
11 Evan Fast KCOI Boulevard
12 Andrew Lyles Team Colavita/Parisi Coffee
13 Jordan Haffener rasmussen bike shop
14 Richard Hu midwest velo
15 Casey Buta Team Colavita/Parisi Coffee
16 Mark Horn Kansas City Bicycle Club
17 Jack Funk GP VeloTek
18 James Summers Midwest Cycling Community
DNF Adam Keck Team Colavita/Parisi Coffee

Men Junior 10-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Quincy Eastlack Slimen Und Grossen
2 Jackson Horn KCBC

Men Master 40-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael j. Smith Cycle City Racing
2 George Robinson Slimenundgrossen
3 Roger Williams shoresports.com
4 Josh Taylor Slimenundgrossen
5 Jeffrey Unruh Slimenundgrossen
6 Mathew Eastlack Slimenundgrossen
7 Michael Yeager Slimen Und Grossen
8 Craig Hoppe team horizon cycling
9 Brian Duff Tallgrass Cycling Club
10 Matthew Dutcher 360 Racing
11 Shawn Jones
12 Mark Kern KCOI Boulevard
13 David Tjiptogarsono GP VeloTek
14 David Romisch GP VeloTek
15 Chris Thomas Black Sheep Cartel
16 Rob Collins
17 Robert Lock Team Go

Men Master 50-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephen Songer 360 Racing
2 David Moore 360 Racing
3 Doug Long 360 Racing
4 Keith Walberg 360 Racing
5 Tim Bergman Localcycling.com
6 Robert Ades Localcycling.com
7 Bill Anderson 360 Racing
8 Todd Bellem Localcycling.com
9 David Conrad Localcycling.com
10 David Mathews Kansas City Bicycle Club
11 Michael Berning KCOI Boulevard
12 Mark Breeding Localcycling.com

Men Master 60-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erik Elving Team Colavita/Parisi Coffee
2 Dan Dreiling KCOI Boulevard
3 David Wamsley Localcycling.com

Men Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Britton Kusiak Team Colavita/Parisi Coffee
2 James Summers Midwest Cycling Community
3 David Romisch GP VeloTek
4 Bill Anderson 360 Racing
5 Patrick Schlager Osceola Velo club

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Katherine Kelter KU Cycling
2 Shawna Macan Localcycling.com
3 Kelly Skinner Bike America Racing

Women Cat1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Catherine Walberg Tulsa Tough Racing / Tulsa Wheelmen
2 Sarah Worthington Ethos Racing
3 Julie Higgins womens free state racing
4 Wanda Simchuk womens free state racing
DNF Lindsay Lorenz Slimen Und Grossen

Women Junior 10-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lily Delaugder KCOI U-20
2 Roma Delaughder KCOI U-20

Women Master 40-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Renae Weaver Free State Racing
2 Wendy Guilbeau Localcycling.com
3 Stacey Lamer womens free state racing
4 Donica Goodwin Localcycling.com

Women Master 50-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Becca Williams Localcycling.com
2 Teresa Jarzemkoski Localcycling.com

Women Master 60-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emily Wamsley Free State Racing

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with