We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart
BikeReg

These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.
Beginner Men
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Bradley Heintz
2 Brent Lawson
3 Jesse Lea
4 Aaron Pruitt
5 Jeremy Scott
6 Dominic Gerbo
7 Andre Pinter
8 David Gratke
9 Guy Smith Boone Dog Bikes
10 Duncan Calver Veloshop
11 Tim Donovan
12 Mark Boguslawski
13 Michael Minko
14 Eric Scheuering Team Neighbor
15 Darren Pennington
16 Dylan Mcnamee
17 Henry Annen
18 Troy Logue Beaverton Bicycle Club
19 Leland Jossy, jr.
20 Malcolm Costello
21 Scott Fisher
22 John Mark Baldwin
23 Tim Labarge
24 Christopher Luby Half Fast Velo
25 Neal Hofmann
26 Kevin Sundberg
27 Paul Long
28 Clint Morey Cyclepath
29 Todd Williams Huertz Deuxnut
30 Steven Carper
31 Craig Roylance
32 Scott Mccoy
33 Tyron Graven
34 Frank Charron
35 Matthew Dixon
36 Myron Burr
37 Phil Avery
38 John Golden
39 Chad Hartley
40 Tony Bader
41 Brian Braumschweig
42 Edgar Badua
43 Chris Krumm Team Neighbor
44 Huiloa
45 Greham Young
46 Adams
DNF Matthew Cittadini
DNF Todd Rouse Dirt rhino
DNF Greg Cittadini
DNF Steve Korol
DNF Brian Gerow PSU Cycling
DNF Fred Fox Team Neighbor
DNF Ean Reves
DNF James Jonke Fats in the Cats
DNF Elder
DNF Shannon Thorne
DNF Brad Herbison Athlete's lounge
Beginner Women
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Devin Moeller Veloshop
2 Risha Kelley bicycleattorney.com
3 Jennafer Herold Eddy Merkin
4 Emily Kingan
5 Ann Goss Tireless Velo
6 Alison Moody
7 Elaine Prause
8 Wendi Straight
9 Cate Fox-lent Veloshop
10 Elicia Cardenas Veloshop
11 Tiah Keever Veloshop
12 Samae Horner
13 Brandy Ettinger
14 Kimberly Reinholdt
15 Kristy Lugert
16 Trista Long
17 Deb and Sam Moskowitz
DNF Kim & Tye Kaplan
Junior Men
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Jacob Rathe Beaverton Bicycle Club
2 Christopher Woods Beaverton Bicycle Club
3 Austin Arguello
4 Cameron Sparr Beaverton Bicycle Club
5 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club
6 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club
7 Kolby Preble Disco Velo
8 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
9 Tony Hamilton Forza Jet Velo
10 Julian Roden Bike Gallery
11 Deb and Sam Moskowitz
12 Jose Rodriguez Forza Jet Velo
13 Camden Morey Forza Jet Velo
14 Matthew Romasco Capitol Subaru Cycling
DNF Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Junior Women
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Fiona Graham Beaverton Bicycle Club
Master Men 50+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Terry Knight North River Racing
2 Steven Miller
3 Ron Strasser Team S&M
4 Vern Krist Showers Pass
5 Paul Montgomery Team S&M
6 Del Scharffenberg NoMad Sports Club
7 Pete Pollard Portland Velo
8 Tom James
9 John Lutz
10 Jeffrey Chicoine
11 Einar Traa
12 Bill Alsup
DNF Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
MASTER MEN A 35+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 David Diviney Half Fast Velo
2 James Selman HUP United
3 Martin Baker bicycleattorney.com
4 Tim Coffey Casa Bruno
5 Michael Romasco Capitol Subaru Cycling
6 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Todd Embree EWEB Windpower
8 Todd Rosier Finnegans Toys/Discover Chiropractic
9 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club
10 Brian Spears Half Fast Velo
11 Rich Slingsby River City Bicycles
12 Bill & Karen Goritski Tireless Velo
MASTER MEN B 35+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Todd Embree EWEB Windpower
2 Tom Phillips NoMad Sports Club
3 Anthony Ohotto b.i.k.e./Cyclisme
4 David Grant
5 Michael Rabinowitz
6 Bob Jacobs bicycleattorney.com
7 Chris Streight Companion Pet Clinic
8 Ian Penner Half Fast Velo
9 Charlie Wicker b.i.k.e./Cyclisme
10 Gary Johnson Companion Pet Clinic
11 Paul Mautner Team Rose City
12 David Gast Tireless Velo
13 James Thiele Team Rose City
14 David German Team Bridge City
15 George Macdonald
16 Jim Cavalieri Broken Bike
17 Don Arancibia
18 Evan Mackenzie bicycleattorney.com
19 Andrew Schlabach North River Racing
DNF Jon Frommelt bicycleattorney.com
DNF Scott Barker
DNF Trig Rogers bicycleattorney.com
DNF Chris Cottingham bicycleattorney.com
DNF Ivan Meadors Finnegans Toys/Discover Chiropractic
DNF George Gardner Team Oregon/River City Bicycles
DNF David and... Prause
DNF Ronald Brigham North River Racing
DNF Kurt Gritman Veloce/Felt
DNF David Dezellem Beaverton Bicycle Club
MASTER MEN C 35+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Torsten Kjellstrand
2 Bob Croucher Tireless Velo
3 Alex Accetta PSU Cycling
4 Paul Devries 343 Racing
5 Jeff Standish
6 Jonathan Rettmann
7 David Cowperthwaite Team Oregon/River City Bicycles
8 Mike Murphy Elevated Constr
9 Mark Hall Chinook Cycling Club
10 Greg O'Brien b.i.k.e./Cyclisme
11 Thomas Boyd
12 Chris Robinette
13 Dieter Hoffmann Multnomah Athletic Club
14 Justin Gericke PrivateerVelo
15 Tim Goss Tireless Velo
16 Chris Miller
17 Saul Lopez Half Fast Velo
18 Bob Crow Lazy Tarantulas
19 Geoff Sanderson Team S&M
20 James Peale Afronaut
21 Mark Jenkins Team S&M
22 John Rodakowski
23 Brian Johnson
24 Charlie Davidson
25 Richard Fattic
26 Kurt Modahi
27 James Lasof
28 Mitch Yoder Team S&M
29 Russ Gober Powerhouse/Hammer
30 Robert James
31 Dave Smith
32 Steve Shaw
33 Dan Burton Team S&M
34 Emile Lemoine bicycleattorney.com
35 Jesse Lopez Boone Dog Bikes
36 Greg Umscheid NoMad Sports Club
37 Bruce James Team S&M
38 Mark Liebert
39 John M. Schmidt
40 Ron West Clinton St Brewing
41 Christian Molstrom
DNF Chris Tauscher Specialized River City Bicycles
DNF Tom Archer
DNF Jeff Steiner
DNF Brett Boyles Finnegans Toys/Discover Chiropractic
DNF Jim Stavish
DNF Guus Sophie Team Rose City
DNF Jeff and ... Vine NoMad Sports Club
DNF Troy Konig wilcox Team S&M
DNF Matthew Glynn Bike Gallery
DNF Wade Miller Sunnyside Sports
DNF Ed Chrisman Team S&M
DNF Gary Johnson Companion Pet Clinic
MASTER WOMEN 35+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Karen Goritski Tireless Velo
2 Shari Shanks Half Fast Velo
3 Virginie Calme Half Fast Velo
4 Jan Moss Team Group Health
5 Catherine Diviney Half Fast Velo
6 Tacia Miller Cycclepath
7 Evelyn West Team S&M
8 Barbara Thiele Team Rose City
9 Amy Wicker Community Cafe
10 Meg Mautner NoMad Sports Club
11 Renee Pype Team S&M
DNF Connie Vine NoMad Sports Club
Men A
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Erik Tonkin Kona
2 Shannon Skerritt Vanilla Bicycles
3 Michael Sallashea River City Bicycles
4 Ian Brown River City Bicycles
5 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
6 Kevin Hulick Vanilla Bicycles
7 Bear Perrin Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles
8 John Mccaffrey bicycleattorney.com
9 Molly Cameron Vanilla Bicycles
10 John Bravard
11 Jonathan Myers Team S&M
12 Ryan Weaver River City Bicycles
13 Jon Hansen Sunnyside Sports
14 Marcel Delisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
15 Seth Patla Finnegans Toys/Discover Chiropractic
16 Steven Hunter Veloshop
17 Brian Ellin Veloshop
18 Mike Bene Veloshop
19 Zach Daab HUP United
20 Matthew Fox Veloshop
21 Jed Floding Veloshop
22 Scott Willson Gentle Lovers
23 Kelly Ryan Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles
DNF Steven Beardsley Team Rubicon
DNF Slate Oslon HUP United
Men B
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Anderson Folts Veloshop
2 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Inc. Cycling
3 Rhonda Mazza Team S&M
4 Scott Jones University of Oregon Cycling Club
5 Wendy Williams River City Bicycles
6 Alex Criss Cycle Sport
7 Bridgette Stoick River City Bicycles
8 Brett Luelling Capitol Subaru Cycling
9 Garren Watkins Veloshop
10 Andrew Arnsberg Team Gleemer
11 Zach Sachen Rikou
12 Paul Anderson
13 Darrin Joos Bike Gallery
14 Brian Ecker Veloshop
15 Rich Cowen Veloce/Felt
16 Todd Foreman-kinder Veloshop
DNF Pat Kudszus
DNF David Diviney Half Fast Velo
DNF Max Milverstedt HUP United
DNF Adam Blanchard
DNF Jason Button
DNF Mike Blackard
DNF Eddie Wang River City Bicycles
DNF Ryan Miller EWEB Windpower
DNF Jess Graden Veloshop
DNF Brandon Fisher Team S&M
DNF Dave Cockburn
Men C
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Drew Ross
2 David Liebert Cyclepath
3 Roger Lloyd Finnegans Toys/Discover Chiropractic
4 Joseph Marek
5 Scott Kleiner
6 Mike Loftus
7 Mark Krause Full Cycle
8 Matthew Blakeley-smith EWEB Windpower
9 Noah Cowgill Team chautch
10 Sasha Lacey Veloshop
11 John Howe Team Beer
12 Owen Morehart
13 Aaron Lee Anos
14 Greg Edwards Team Oregon/River City Bicycles
15 Justin Zucconi Anos
16 Ross David
17 Adam Turco Chautch
18 Drew Echstein
19 Eric Aldinger
20 Carl Bjorn Kjellstrand Forza Jet Velo
21 Robert Anderson Nike Cycling
22 Paul Kanz Finnegans Toys/Discover Chiropractic
23 Will Blanton
24 Curt Culpepper Team Beer
25 Ryan Mcknab Collin's Cycle Shop
26 Ted Chaplain
27 Evan Smith Seven Corners
28 Eric Davis
29 Richard Hall Team Beer
30 Jacob Buckmaster
31 Stacy Lewis
32 Jeffrey Johnson Team Beer
33 Barnaby Casey
34 Paul Laak Beaverton Bicycle Club
35 Brent Dombrowski Cyclepath
36 Curtis Milander
37 Ben Parsons
38 Ben Davis Team Beer
39 Joshua Hanselman
40 Morgan Anderson Team Beer
50 Andrew Wilson
DNF David Weigel
DNF Jeff Morrell
DNF Eddie Wang River City Bicycles
DNF Chip Sloan
DNF Claytonb Lindsay
DNF Christian Ettinger
DNF Brett Shipton
DNF Robert Sanders b.i.k.e./Cyclisme
DNF Darren Kotsovos Tireless Velo
Singlespeed
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Tommy Tuite Veloshop
2 Tad Bamford Veloshop
3 Peter Zlatnik Bike Gallery
4 Chris Milliman HUP United
5 Brett Jarolimek Bike Gallery
6 Brant Ness Nastro
7 Brian Schultz Los Ciclistas
8 Jacob Furniss Eddy Merkin
9 Edwin Brown Artisan Family Racing
10 Brent Ryckman
11 Larry Ehmke Los Ciclistas
12 John Dorfer Veloshop
13 Terry Keele Team Oregon/River City Bicycles
14 Sal Collura Co-Motion
15 Tony Tapay
16 Brian Garretson Veloshop
17 David Bisers Veloshop
18 Peter Lines Moots
19 Timothy Mason PDX-FXD
20 Carl Gurney Collin's Cycle Shop
21 Andrew Fiore Bike Gallery
22 Paul Devries 343 Racing
23 Steven Basden Half Fast Velo
24 Craig Austin Half Fast Velo
25 Joshua Hanselman 343 Racing
26 Scott Blanton 343 Racing
27 Nathan Frechen
28 Amy Hunter-dillinger Lakeside Cycling Team
29 John Golden
Women A
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Wendy Williams River City Bicycles
2 Bridgette Stoick River City Bicycles
3 Michelle Savoie Veloshop
4 Marila Alvares Sorella Forte
5 Catherine Humblet
Women B
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Christine Mackenzie bicycleattorney.com
2 Betsy Platt Veloce/Felt
3 Jessi Brunson Sorella Forte
4 Uma Kleppinger
5 Jennifer Caldwell
DNF Kristen Gavin
DNF Patty Garland Veloce/Felt
DNF Joanna Mensher