These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

CX Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sean Leader Cycle Works
2 Rich Kidd TVB Race/ Tomato Head
3 Thomas Baggenstoss Krystal Elite Cycling Team
4 Jim Farmer Hub Endurance Chattanooga
5 James Simms MOAB
6 Chris Cooper MOAB
7 Craig Hoyme MSG Cyclocross
8 Greg Casteel Harper Auto
9 Ryan Cleary Team Bikers Choice

CX Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mckenly Owen MOAB Cyclocross
2 Daren Rogers Krystal Elite Cycling Team
3 David Buntin Hub Endurance Chattanooga
4 Mark Peet Harper Auto
5 Shaun Groat Crosstown Velo
6 Jacob Gruzalski
7 Garrett Smith Dean Endurance MTB/Piney Flats Bicycles
8 Chad Donahue
9 Chris Kimble Bike Zoo
10 Daniel Hamilton Hub Endurance Chattanooga
11 Joel Stefanini TVB Race/ Tomato Head
12 Jeff Kauppi
13 Armin Orucevic
14 Kenny Thatcher Hub Endurance Chattanooga
15 Harry Mcintosh Knoxville Bicycle Company
16 Dakota Smith MSG Cyclocross
17 Jeff Bale Harper Auto
18 Robert Dills Harper Auto
19 David Bassett Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
20 John Switow TVB Race/ Tomato Head
21 Jameson Simms MOAB Cyclocross
22 Anthony Parks Journeymen Racing
23 Andy Baran
24 Josh Collins Virginia Intermont College
25 Joel Denardo
DNF Harry Sedwick Hub Endurance Chattanooga

CX Junior (10-18)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mckenly Owen MOAB Cyclocross
2 Garrett Smith Dean Endurance MTB/Piney Flats Bicycles
3 Jameson Simms MOAB Cyclocross
4 Charles Westbrook DIY Junior Development Team p/b ABRC
5 Triston Simms MOAB Cyclocross

CX Masters 35-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dwain Miller Piney Flats Bicycles and fitness
2 Jeremy Nagoshiner Swiftwick Factory Racing p/b Cumberland Transit
3 Shannon Williams Swiftwick Factory Racing p/b Cumberland Transit
4 Dwight Smith Dean Endurance MTB/Piney Flats Bicycles
5 Thomas Baggenstoss Krystal Elite Cycling Team
6 Jeff Kauppi
7 Steven Rider Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot

CX Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jay Westbrook Chainheart Cycling Studio
2 Bob Wright Chainheart Cycling Studio
3 Riccardo Cannone NashvilleCyclist.com
4 Eddie Branch Mountain Sports Ltd.
5 Greg Casteel Harper Auto
6 Craig Hoyme MSG Cyclocross
7 Dwayne Letterman MSG Cyclocross
8 Robert Dills Harper Auto
9 Glenn Taylor TVB Race/ Tomato Head
10 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
11 Jeffrey Linnen MSG Cyclocross
12 Alan Sparks East Tennessee State University

CX Pro/1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephen Bassett Bob's Red Mill Cyclocross
2 Cory Rimmer Virginia Intermont College
3 Spencer Whittier Hub Endurance Chattanooga
4 Michael Crouch Swiftwick Factory Racing p/b Cumberland Transit
5 Jeffrey Mcgrane Friends Great Smokies (FGS Cycling)
6 Bert Hull Krystal Elite Cycling Team
7 Scott Smith TVB Race/ Tomato Head
DNF Shannon Williams Swiftwick Factory Racing p/b Cumberland Transit

CX Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tim Bell Hub Endurance Chattanooga
2 James Simms MOAB
3 Rich Kidd TVB Race/ Tomato Head
4 Daniel Hamilton Hub Endurance Chattanooga
5 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
6 Jeffrey Mcgrane Friends Great Smokies (FGS Cycling)
7 Glenn Taylor TVB Race/ Tomato Head
8 John Switow TVB Race/ Tomato Head
DNF Scott Smith TVB Race/ Tomato Head

CX Women 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jessica Owings MOAB Cyclocross
2 Kaysee Armstrong TVB Race/ Tomato Head
3 Emily Parker Cycle Works
4 Stephanie Rynas Mystique Cycling Team
5 Janet Trubey Pepper Palace/Spin-Tech Training pb ABRC

CX Women 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anna Mcfarland Team Belladium
2 Susie Stanfield Hub Endurance Chattanooga
3 Megan Rogers Mystique Cycling Team
4 Ali Whittier Hub Endurance Chattanooga
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with