These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Elite Men GvA

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sven Nys Landbouwkrediet-KDL 1:01:36
2 Niels Albert BKCP - Powerplus 0:00:18
3 Lars Van der haar Rabobank-Giant Off-Road Team 0:00:19
4 Bart Aernouts AA Drink Cyclocross Team 0:00:35
5 Kevin Pauwels Sunweb-Revor
6 Klaas Vantornout Sunweb-Revor 0:01:02
7 Marcel Meisen BKCP - Powerplus
8 Radomir Simunek BKCP - Powerplus
9 Rob Peeters Telenet - Fidea
10 Dieter Vanthourenhout BKCP - Powerplus 0:01:09
11 Julien Taramarcaz BMC Mountainbike Racing Team
12 Bart Wellens Telenet - Fidea 0:01:11
13 Mariusz Gil Baboco 0:01:15
14 Aurilien Duval UV Aube
15 Twan Van den brand Orange Babies Cycling Team 0:01:22
16 Jan Denuwelaere Style & Concept 0:01:28
17 Jim Aernouts Sunweb-Revor 0:01:45
18 Gerben De knegt Orange Babies Cycling Team 0:01:49
19 Niels Wubben Rabobank-Giant Off-Road Team 0:01:50
20 Kevin Eeckhout (Bel) 0:01:51
21 Philipp Walsleben BKCP - Powerplus 0:02:31
22 Micky Van empel Landbouwkrediet-KDL 0:02:33
23 Matthieu Boulo Roubaix Lille Metropole
24 Lubomir Petrus BKCP - Powerplus 0:02:42
25 Stef Boden Sunweb-Revor
26 Ian Field Hargroves Cycles-Specialized 0:02:46
27 Thijs Van amerongen AA Drink Cyclocross Team
28 Jonathan Page (USA) 0:02:47
29 Mitchell Huenders (Ned) 0:03:44
30 Robby Cobbaert (Bel)
31 Tom Van den bosch Hargroves Cycles-Specialized
32 Dave De cleyn (Bel)
33 Pedro Baelen (Bel)
34 Alexander Revell Revolution Bicycles
DNF Arnaud Jouffroy Telenet - Fidea
DNF Vincent Baestaens Landbouwkrediet-KDL
DNF Joeri Adams Telenet - Fidea
DNF Arnaud Grand Telenet - Fidea
DNF Thijs Al Telenet - Fidea
DNF Toon Devenyns (Bel)

Elite Women GvA

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sanne Van paassen Rabobank Women Team 0:39:40
2 Pavla Havlikova Young Telenet-Fidea Cycling Team 0:00:08
3 Sanne Cant Veldritacademie Enertherm - BKCP 0:00:28
4 Nikki Brammeier Young Telenet-Fidea Cycling Team 0:00:31
5 Sabrina Stultiens Rabobank Women Team 0:00:32
6 Ellen Van loy Melbotech Prorace CT 0:00:41
7 Joyce Vanderbeken Wielerteam Decock Sportivo Moorsele 0:00:45
8 Amy Dombroski Young Telenet-Fidea Cycling Team 0:01:03
9 Lana Verberne Orange Babies Cycling Team 0:02:02
10 Pauline Ferrand prevot 0:02:12
11 Kim Van de steene Kon. VC T Meetjesland-Knesselare 0:02:45
12 Annefleur Kalvenhaar Giant Dealerteams 0:03:08
13 Nancy Bober Style & Concept 0:03:45
14 Margriet Helena kloppenburg BMC Concept Store 0:03:55
15 Evy Kuijpers (Ned) 0:04:30
16 Femke Van den driessche (Bel) 0:04:33
17 Jolien Verschueren (Bel) 0:04:50
18 Hilde Quintens Melbotech Prorace CT 0:05:15
19 Hannah Welter (Ned) 0:05:32
20 Anja Geldhof WIMI-Games/St Martinus CT 0:05:56
21 Shana Maes Kriekel Cycling Team Tessenderlo
22 Valerie Boonen De Kastelse Durvers VZW
23 Caren Commissaris (Bel)
24 Meg De bruyne (Bel)
25 Axelle Dubau-prevot
26 Aurelie Vermeir (Bel)
27 Caitlyn La haye Melbotech Prorace CT
28 Sandie Verriest (Bel)

Superprestige standings after 3 rounds

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mike Teunissen Rabobank-Giant Off-Road Team
2 Jens Adams BKCP - Powerplus
3 Wout Van aert Telenet-Fidea
4 Laurens Sweeck Landbouwkrediet-KDL
5 David Van der poel BKCP - Powerplus
6 Gianni Vermeersch BKCP - Powerplus
7 Wietse Bosmans BKCP - Powerplus
8 Jens Vandekinderen Telenet - Fidea
9 Michael Vanthourenhout BKCP - Powerplus
10 Toon Aerts Landbouwkrediet-KDL
11 Gert-jan Bosman Rabobank-Giant Off-Road Team
12 Tim Merlier Sunweb-Revor
13 Corne Van kessel Telenet - Fidea
14 Diether Sweeck Landbouwkrediet-KDL
15 Michiel Van der heijden Rabobank-Giant Off-Road Team
16 Emiel Dolfsma Rabobank-Giant Off-Road Team
17 Tijmen Eising Sunweb-Revor
18 Karel Hnik Sunweb-Revor
19 Quentin Jauregui (Fra)
20 Vinnie Braet Sunweb-Revor

U23 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Van der poel BKCP - Powerplus 0:52:27
2 Mike Teunissen Rabobank-Giant Off-Road Team
3 Tim Merlier Sunweb-Revor
4 Gianni Vermeersch BKCP - Powerplus
5 Wout Van aert Telenet-Fidea
6 Jens Adams BKCP - Powerplus
7 Laurens Sweeck Landbouwkrediet-KDL
8 Emiel Dolfsma Rabobank-Giant Off-Road Team 0:00:10
9 Gert-jan Bosman Rabobank-Giant Off-Road Team
10 Wietse Bosmans BKCP - Powerplus
11 Toon Aerts Landbouwkrediet-KDL 0:00:28
12 Jens Vandekinderen Telenet - Fidea 0:00:33
13 Michael Vanthourenhout BKCP - Powerplus 0:00:37
14 Vinnie Braet Sunweb-Revor
15 Tijmen Eising Sunweb-Revor 0:00:39
16 Corne Van kessel Telenet - Fidea
17 Daan Soete Telenet-Fidea 0:00:55
18 Karel Hnik Sunweb-Revor 0:01:02
19 Michiel Van der heijden Rabobank-Giant Off-Road Team 0:01:05
20 Quentin Jauregui (Fra) 0:01:57
21 Matthias Van de velde (Bel)
22 Floris De tier Landbouwkrediet-KDL
23 Kenneth Hansen Christina Watches-Onfone 0:02:03
24 Daan Hoeyberghs (Bel) 0:02:08
25 Diether Sweeck Landbouwkrediet-KDL 0:02:18
26 Hendrik Sweeck Landbouwkrediet-KDL 0:02:23
27 Flavien Dassonville Big-Mat Auber 0:02:28
28 Ingmar Uytdewilligen (Bel) 0:02:53
29 Stan Godrie Rabobank-Giant Off-Road Team 0:02:59
30 Matthias Bossuyt Sunweb-Revor 0:03:15
31 Niels Koyen (Bel) 0:03:35
32 Vincent Louiche (Fra) 0:03:53
33 Berne Vankeirsbilck (Bel) 0:04:05
34 Ruben Scheire (Bel) 0:04:10
35 Luke Gray Trek Cyclocross Collective 0:05:11
36 Kevin Neirynck (Bel) 0:05:26
37 Niels Van den driessche (Bel) 0:05:54
38 Jens Couckuyt (Bel)
39 Valentijn Van de velde (Bel) 0:06:34
40 Tim De schuyter (Bel)
41 Pieter Dewitte (Bel)
42 Quinten Vandenbossche (Bel)
43 Koen Heirman (Bel)
44 Jonas Schrey (Bel)
45 Sam Moerman (Bel)
46 Janos Panyi (Hun)

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with