These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Clydesdale

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Lombard
2 Abyl Sandow

Fixed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steven Westberg WebCyclery.com

Men A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shannon Skerritt
2 Andrew Sargent Evolution Racing Team
3 Joshua Liberles
4 Nick Dale
5 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team
6 Logan Trammell Hapi-Go!
7 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin
DNF Geoffrey Huber

Men B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
2 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One
3 Frank Thaxter Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
4 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
5 Nicholas Alden
6 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion
7 Chuck Hood
8 Alex Lygo
9 Timothy Shreve Hutch's-Co-Motion
10 Chad Butler Hapi-Go!
11 Todd Embree Team Dirt/Mudslinger Events
12 Adam Steele
13 Maire Osborn
14 Susannah Hart Hapi-Go!
15 Sharon Hart Hapi-Go!

Men Beginner

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeff Lange
2 Kirk Lange
3 Paul Brown Bicycleway.com
4 Nathan White
5 Jeff Dreiling
6 Emanuel Mcgladrey

Men C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ian Jungjohann
2 August Frank Life Cycle Racing Team
3 Brian Wielenga
4 Matthew White Bike Newport-Bier One
5 John Crandall Pacific Power Blue Sky
6 James Murez
7 Eric Getz Bike Newport-Bier One
8 Jordan Selker Corvallis High School
9 Tim Breault
10 Brian Hart sr. Hapi-Go!
11 Josh Snyder
12 John Selker
13 Hannah Hart Hapi-Go!
14 Brian Hart jr. Hapi-Go!
15 Tim Christie Life Cycle Racing Team

MEN JUNIOR 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
2 Max Ritzow bicycleattorney.com
3 ? T90 Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Nathanael Hart Hapi-Go!
5 Emmett Reeb
6 Owen Rogers bicycleattorney.com
DNF Ian Shreve Hutch's-Co-Motion

MEN JUNIOR 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Hart jr. Hapi-Go!
2 Donovan Birky Bend Endurance Academy
3 Carson Westberg WebCyclery.com
4 Aaron King Capitol Velo

MEN JUNIOR 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion

MEN JUNIOR 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Quincy Gill Hutch's-Co-Motion

MEN MAS 35+, A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Tavakolian SLOCUM Race Team

MEN MAS 35+, B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling
2 Timothy Shreve Hutch's-Co-Motion
3 Dirk Siverts
4 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
5 Bernard Acevedo
6 Joseph Ketner River City Bicycles
7 Trig Rogers bicycleattorney.com
8 Chris Zanger Boneyard Cycling
9 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
10 Chad Butler Hapi-Go!
11 Adam Ward
12 Eric Birky WebCyclery.com
13 Steve Klump

MEN MAS 35+, C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jarod Seaman Buy Local Cycling
2 Chapell Miller Team Dirt/Mudslinger Events
3 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
4 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
5 Steven Westberg WebCyclery.com
6 John Lulich
7 David Macfarlane
8 Marty Taylor Life Cycle Racing Team
9 Travis Talton
10 Brian Puskas
11 Troy Nelson
12 Andrew Kaylor Hapi-Go!

Men Mas 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Bradley
2 John Wilson Pacific Power Blue Sky
3 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized
4 Michael Nyberg
5 Greg Talbot
6 Paul Mautner Team Rose City
7 Rick Gregory University of Oregon Cycling Club
8 Dennis Sibilia-young
9 Mark Damon Hutch's-Co-Motion
10 Dave Groner
11 David Smith

Men Mas 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ken Rodgers
2 Robert Fox
3 Philip Litchfield
4 Craig Bontly

Singlespeed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luke Demoe
2 Geoffrey Huber
3 Ross Brody Buy Local Cycling
4 Sal Collura SLOCUM Race Team
5 Logan Trammell Hapi-Go!
6 Donovan Birky Bend Endurance Academy
7 Brian Hart jr. Hapi-Go!
8 Carly Heron
9 Carson Westberg WebCyclery.com
10 Barbara Culver

Women A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jade Wilcoxson Optum pb Kelly Benefit Strategies
2 Tina Brubaker
3 Renee Scott Sunnyside Sports
4 Meg Hamilton
5 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Trainin
6 Susannah Hart Hapi-Go!
7 Sharon Hart Hapi-Go!

Women B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hannah Hart Hapi-Go!
2 Kelly Sandow Poplollies

Women Beginners

Pl First Name Last Name Team Time
1 Molly Cogswell-kelley
2 Virginia Xing Bicycleway.com
3 Candida Hart Hapi-Go!
4 Kim Frank Life Cycle Racing Team
5 Jamie Butler
DNF Patti Wolfe

Women C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Effie Siverts

WOMEN JUNIOR 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Susannah Hart Hapi-Go!

WOMEN JUNIOR 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sharon Hart Hapi-Go!

Women Mas 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mary Skrzynski Sunnyside Sports
2 Carly Heron

Women Mas 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julia Fudge Poplollies
2 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
3 Joanne Leyva Team Rose City
4 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with