These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jared Nieters Haymarket Bicycles
2 Keck Baker
3 Greg Wittwer Bob's Red Mill Cyclocross
4 Cameron Holland JRVS/American Pride
5 Benjamin Coleman Green Mountain Bicycle Club
6 Callum Ingram GamJams/November Bicycles
7 Connor Bell Rocktown Racing
8 Justin Matijasic Charlottesville Racing Club

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Lang
2 Jonas Zimmermann Rocktown Racing
3 Nicholas Tempest Tri Power
4 Dave Chamblin
5 Scott Paisley Monticello Velo Club
6 Tyler Cloutier
7 Michael Baldwin ii Tri Power
8 Chris Scales
9 Chris Lloyd Rogue Velo Racing
10 Jerry Hadley Tri Power
11 Jim Fisher
12 Shawn Tunstall
13 Sam Winters Dire Wolf Racing
14 David Sellars
15 Eric Crandell Rogue Velo Racing
16 Matthew Panzarella Charlottesville Racing Club
17 Parker Brookfield Monticello Velo Club
18 Lorenzo Battistelli Charlottesville Racing Club
19 Bryce Lowrey University of Virginia
20 Andrei Pugachev
21 William Gilmer Tri Power
22 Andrew Gregory Charlottesville Racing Club
23 Matthew Marchal Altius Cycling Team
24 John Messersmith Altius Cycling Team
25 Christopher Adams Rogue Velo Racing
26 Robert Carrico Altius Cycling Team
27 Sean Yeager Altius Cycling Team
28 David Lehn Rogues Racing

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jonas Zimmermann Rocktown Racing
2 David Sellars
3 Gregg Palmer Team 3Sports
4 Andrei Pugachev
5 Christopher Adams Rogue Velo Racing
6 Tom Brookfield Richmond Velo Sport
7 Samuel Park Virginia Commonwealth University
8 David Mayhew
9 Travis Williams Bikeman.com
10 Mike Garner
11 Bradley Gresham Rogue Velo Racing
12 Danny King
13 Grant Brookfield Richmond Velo Sport
14 Richard Tangard Team 3Sports
15 Clarke Tanner Richmond Velo Sport

Men Masters MASTERS 35-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dave O'neill
2 Matthew Parse Arrow Bicycle
3 Michael Hosang Team Tripower
4 Tom Jeffrey Cutaway-3Sports
5 Michael Hines Team 3Sports
6 Chris Scott
7 Ken Bell
8 Clarke Tanner Richmond Velo Sport
9 Barry Hindman Sportif Coaching Group/BPB
10 Forrest Poole
11 William Evans BikeWorks Racing
12 Christian Sheridan Charlottesville Racing Club
13 David Lehn Rogues Racing
14 Devin Winklosky
DNF Francisco Bernat

Men Masters MASTERS 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Paisley Monticello Velo Club
2 Brent Williamson Richmond Velo Sport
3 Bobby Anderson
4 Robert Suydam Team Carytown Bicycle Company
5 Scott Stahl
6 Mark Junkermann
7 Fred Wittwer ALAN North America Cycling
8 William Gilmer Tri Power
9 Frank Smith Richmond Velo Sport
10 Karl Kensinger NCVC/UnitedHealthcare
11 John Messersmith Altius Cycling Team
12 Fritz Mehler
13 Mike Jinks BikeWorks Racing
14 Michael Mcmahon Team Tripower
15 Russ Baxter Cyclocrossracing.com
16 Mark North Team 3Sports
17 George f Schulz jr The Bike Lane

Mixed Junior JUNIORS 1-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Croft Slipstream-Craddock Junior Development
2 George Schulz The Bike Lane
3 Sam Anderson
4 Chris Derby
5 Mason Hopkins ALAN North America Cycling
6 Casey Fulton Rogue Velo Racing
7 James Lloyd Rogue Velo Racing
8 Quin Gresham
9 David Willes

Mixed Junior JUNIORS 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sam Winters Dire Wolf Racing
2 Greg Schott
3 Chris Lloyd Rogue Velo Racing
DNF Jake King Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.

Mixed OPEN SINGLE SPEED

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stuart Louder Crosshairs Cycling
2 Callum Ingram GamJams/November Bicycles
3 Tim Pope Fat Frogs Elite
4 Travis Book
5 Tyler Cloutier
6 Kyle Rodland Independent Fabrication Racing
7 Eric Crandell Rogue Velo Racing
8 Wilson Hale JRVS/American Pride
9 Kevin Horvath Rogue Velo Racing
10 Tony Bilotta
11 Jim Temple Altius Cycling Team

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erin Silliman ALAN North America Cycling
2 Deidre Winfield Charlottesville Racing Club
3 Avanell Schmitz Tradewinds Elite
4 Julie Hunter
5 Jennifer Pope Velocita
6 Alena Pugacheva Virginia Commonwealth University
7 Sally Mcmahon Team Tripower

Women Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Courtney Cotton
2 Mary ann Shavely Altius Cycling Team
3 Caroline Carr Altius Cycling Team
4 Jennie Zack
5 Laura Cook Velocita

Women Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emily Croft James River Velo Sport
2 Malissa Hundley Altius Cycling Team
3 Donna Wolf Charlottesville Racing Club
4 Dulcey Lloyd Velocita
5 Allison Drezek

Women Masters MASTERS 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mary ann Shavely Altius Cycling Team
2 Monica Glave' River CIty Women's Racing

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with