These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

open Youth

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jenner Hutson
2 Sophia Stevenson

Men 1-4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tobin Ortenblad 1:02:28
2 Aaron Bradford 1:02:33
3 Eric Bostrom 1:03:02
4 Anton Petrov 1:04:11
5 Gareth Feldstein 1:05:29
6 Don Myrah 1:05:30
7 Justin Robinson 1:05:20
8 Eric Colton 1:06:00
9 Oliver Hutchinson 1:06:04
10 Jourdain Didier 1:08:25
11 Frederick Bottger -1 Lap
12 Chance Tiner -1 Lap
13 Anastasio Flores jr -1 Lap
14 Dean Poshard -1 Lap
15 Chris Neher -2 Laps
16 Wayne Rosenthal -3 Laps

Men 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Quinten Kirby 38:15
2 Luis Garcia 38:24
3 Chris Rippey 38:24
4 Ryan Rinn 39:18
5 Chris Atkinson 39:51
6 Zac Stanley Bicycle Bluebook/HRS/Rock Lobster 40:44
7 Zach Bass 41:08
8 Lee Slone SuperPro 41:16
9 Dustin Draper 41:31
10 Matthew Jones 42:53
11 Thomas Morgan -1 Lap

Men 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Justin Russo 40:19
2 Tim Marshall 40:46
3 Bailey Eckles 42:09
4 Brent Wood 42:09
5 Christopher Coble 42:40
6 Rich Hodgson 44:02
7 Rudolf Jung 44:04
8 Ramon Jacquez 44:26
9 Gerry Duttweiler 44:34
10 Miles Crawford
11 Ernest Garciadiaz
12 Clint Stevenson
13 Carl Crawford -1 Lap
14 Brock Price -1 Lap
15 Keith Newsome -1 Lap
16 Tony Purtscher -1 Lap
17 Mark Farias -1 Lap
18 Patrick Mason -1 Lap
19 Dustin Mcmillan -1 Lap
20 Kyle Kirby -1 Lap

Men Cat 1/2/3/4/5 Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Justin Robinson 44:13
2 David Mcneal 44:23
3 Craig Chaney 44:23
4 Anastasio Flores jr 44:53
5 Frederick Bottger 45:06
6 Gannon Myall 45:38
7 Mike Mcmahon 45:55
8 Henry Kramer 45:55
9 Daniel Mcnally 45:55
10 Mark Acker 45:55
11 Mark Howland 46:36
12 Tim Watson 45:36
13 Courtland Keith 46:45
14 Ken Dick Wrench Science Inc. 47:07
15 Richard Picarelli 47:07
16 David Rous 47:16
17 Frank Kalcic 47:39
18 Edwin Rambuski 47:47
19 Sage Aldebaran 48:06
20 Jim Gentes 48:25
21 Michael Noel 48:36
22 Norman Kreiss 49:33
23 Mark Mastoras Dolore Grotta/Big Swingin 49:40
24 Will Waggoner 49:57
25 Mike Hutson 51:06
26 Conal Tepper 51:15
27 Jay Thornton 51:26
28 Gary Raley 51:42
29 John Elgart
30 Eric Nelson
31 Jeff Bilodeau
32 Charlie Stone
33 Jeremiah Kille
34 Keith Newsome
35 Joe Ryan
36 Wayne Rosenthal
37 James Peacock
38 Rick Ortenblad
39 Ernie Sayo
40 Glenn Imke
41 Paul Sadoff
42 James Barbarvolo
43 George Fuentes
44 Scott Sampson
45 George Crawford
46 Thomas Morgan

Men open Junior 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Parker Rous 27:25
2 Charlie Rous 30:58
3 Kyle Kirby 32:25
4 Colin Ames -1 lap
5 Andrew Comer -1 lap
6 Christian Henderson -2 laps

Men open Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Quinten Kirby 31:51
2 Chance Tiner 31:55
3 Geoffrey Bartz 32:11
4 Bailey Eckles 35:41
5 Miles Crawford
6 Carson Montijo -2 laps

Men open Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Rinn 31:18
2 Tim Marshall 32:52
3 Chris Neher 33:39
4 Mike Hutson 33:55
5 Brent Wood 34:04
6 Rich Hodgson 34:39
7 Will Waggoner 34:44
8 James Ransweiler 35:17
9 Wayne Rosenthal 35:17
10 Dustin Mcmillan 36:00
11 Riccardo Mejia 37:21
12 Nick Nesbitt 37:32
13 Francis Jose 39:00
14 Aaron Abravaya 39:26

Women 1-3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amanda Navman 43:13
2 Elicia Hildebrand 44:23
3 Katie Melena 44:47
4 Robin Kaminsky 47:15
5 Lyndsay Mckeever 47:54
6 Dorothy Wong 49:32
7 Adrienne Belliveau 49:42

Women 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carolina Gomez-villafane 42:50
2 Courtney Comer 50:46
3 Kendra Foley 53:06
4 Cayla Crockell -1 Lap
5 Erin Stone -1 Lap
6 Dorothy Wong 49:32
7 Adrienne Belliveau 49:42

Women open Junior 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cheyenne Comer 31:31
2 Cayla Crockell 33:06

Women open Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Courtney Comer 32:05
2 Mei Zhao 32:22
3 Christina Fuentes -1 Lap

Women open Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lindsey Collins 28:03
2 Robin Kaminsky 28:03
3 Linda Elgart 29:35
4 Dorothy Wong 30:04
5 Stacey Cooke 31:22

Women open Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ellen Sherrill 33:15
2 Dorothy Wong
3 Stacey Cooke
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with