These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Mccomb Men of Steel Racing
2 Timothy Hall Ft. Wayne Outfitters
3 Greg Bauer
4 William Hallberg Team Nebo Ridge
5 John Wischmeier DRT Racing
6 John Ryan KCV Cycling Club

Men Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Klumb
2 John Schmitz Team Indiebike
DNF Geoffrey Chandler Speedway Wheelmen

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tom Burke Wolverine Sports Club
2 Gunner Dygert BISSELL-ABG-GIANT
3 Chad Tieman Team Upland Brewing
4 Matthew Light Racing For Riley
5 Andrew Boneff J's Bikes/IHOP
6 Todd Andersen Men Of Steel Racing LLC
7 Rick Toler TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
DNF John Ryan KCV Cycling Club

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christian Tucker Midwest Devo
2 Ryan Tragesser
3 Erik Paavola Speedway Wheelmen
4 Jonathan Edwards
5 Mark Miller
6 Jeff Dunn SCCA/Starbucks Cycling
7 Michael Keppler Speedway Wheelmen
8 Corbin Schmitz Midwest Devo
DNF Nick Fabini

Men Cat 3 Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tim Proctor
2 Ty Peck
3 Jim Frazier
4 Michael Henry
5 Chad Murphy
6 Ramon Vasquez NoLimit Cycling
7 Luke Landis
8 Paul Richardson
9 Jeff Hartz
10 John Wheeler

Men Cat 3 Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Fox Gray Goat Sports
2 Tom Elliott
3 Charles South Men of Steel Racing
4 Scott Wagner
5 Steven Vorderman Don Galligher-DRT Consulting

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Josiah Longenecker Men of Steel Racing
2 Aaron Hegert
3 Matthew Allen Team Nebo Ridge
4 Tyler Conant
5 Nate Lake
6 Jeremy Pfister Men of Steel Racing
7 Levi Jamison
8 Robbie Alden Men of Steel Racing
9 Brent Houk Speedway Wheelmen

Men Cat 4 Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bob Cochrane
2 Jay Lorentz
3 Wayne Mckillip Ft. Wayne Outfitters
4 John Paul
5 Hugh Gossage Gray Goat Sports
6 Tim Wegner
7 Chad Nay
8 Pat Herrick Men of Steel Racing
9 Matthew Jourdan
10 James Gross
11 Jeff Warner Men of Steel Racing
DNF Benjamin Metzger Team Nebo Ridge

Men Cat 4 Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dan Ramsey 7 Hills Racing Inc
2 Glen Alden Men Of Steel Racing LLC

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Corey Smith
2 Nick Kintzel
3 Brian Dawson
4 Justin Branscomb
5 Shannon Branscomb
6 Brian Poitras Gruppo Summit
7 Michael Corby
8 Jim Coughlin
9 David Gable

Women Junior 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lily Peck
2 Nora Bauer

Women Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Suzan Young Men of Steel Racing
2 Grace Paul

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Valarie Gossage Gray Goat Sports
2 Nicole Borem
DNF Ellie Burke Velo City Cycles

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christina Paul

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rachelle Cobb
2 Sarah Farver-staub Men of Steel Racing

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with