These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cody Kaiser California Giant/Specialized 59:26.4
2 Keith Hillier Team Rambuski Law 00:31.9
3 Nick Schaffner Marc Pro - Strava 00:39.6
4 Curtis Smith Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 00:55.4
5 Marty Woy TBBCX/GHETO 01:30.9
6 Benjamin Dodge Bicycle Blue Book/HRS/Rock Lobster 01:47.4
7 Grant Cutler Orta Kitchen Garden 02:41.4
8 Brandon Scott Victory Velo Racing 03:45.4
9 Clint Williams River City Velo p/b The Bicycle Business 04:09.4
10 Aron Yevuta Victory Velo Racing 04:14.4
11 Joseph Togoan Reno Wheelmen 04:35.2
12 Christon Dewan Sheila Moon/Big Swingin Cycle 00:53.2
13 Eric Brown 36:05.4
14 Chris Thibodeau SHO-AIR/S.E.R.T 23:30.4
15 Brian Ray 20:31.4

Men A35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dan Garcia Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 01:35.2
2 Jerry Barton FT3bike.com 03:24.9
3 Josif Hibbles 05:15.4
4 Justin Hintz River City Velo p/b The Bicycle Business 02:57.4
5 Cabot O'callaghan Team Mad Cat 04:01.4

Men A45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dan Sovereign Kinetic Cycles 02:56.4
2 William Youngman Team Revolutions 03:05.4
3 Tao Bernardi Van Dessel 04:27.4
4 Rob Stark Kinetic Cycles 00:04.4
5 Shawn Miller Davis Bike Club Race Team 00:32.4
6 Ron Callison IC3 01:03.4
7 Jamie Lynn 01:50.4
8 Jerome Heiberger SHO-AIR/SERT 02:51.9
9 Mitch Rohrer Team City 26:06.6

Men B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Jones Fun Sport Bike 46:35.4
2 Dean Pogni Tam Bikes 47:35.4
3 Ken Mejica Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 48:44.4
4 Nate Hoe Team City Sacramento 49:21.4
5 Dallas Scott 00:00.0
6 Paul Droubay Team BEER 00:00.0
7 Mark Higgins 50:30.4
8 Chris Ng 45:21.4
9 Gregory Smaldone Davis Bike Club Race Team 45:52.4
10 Matthew Hargrove TBBCX/GHETO 51:09.4
11 David Taylor Reno Wheelmen 51:41.4

Men B35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Justin Madison Precision fuji oval 34:01.3
2 Ode Bernstein Team Oakland Cycling 34:34.5
3 Eric Brockway Velo Fratello p/b Bay Equity 35:39.5
4 Benjamin Moomey 35:41.3
5 Pat Murphy Folsom Bike 36:21.5
6 Robert Kimzey BEER 36:29.5
7 Mike Mathis Folsom Bike/Giant 36:30.3
8 Doug Ryan delta velo 36:32.3
9 Chris Udarbe Folsom Bike/Giant 36:34.6
10 Peter Mitchelmore Kinetic Cycles 36:43.3
11 John Mcdonald BEER 36:58.3
12 Shon Grabbe Suffolk-SunPower Racing 37:09.6
13 Vee Bhopla Team Revolutions 37:39.1
14 James Clark 38:06.6
15 Tony Boody Team Revolutions 38:23.8
16 Michael Steyer Team Revolutions 38:50.3
17 C. Dufour SJBC 39:11.6
18 David Brandeberry Folsom Bike/Giant 39:19.3
19 Mark Sheffield River City Velo p/b The Bicycle Business 34:45.5
20 Scott Tuers team water.org 34:47.5

Men B45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erik Week Pacific Porta Trim 36:10.5
2 Rene Larro Peninsula Velo Racing 36:51.8
3 Ben Milikien Cyclepaths/Wild Cherries 37:53.1
4 Todd Harris Clean Coat Painting 38:43.6
5 J. Reese gary Team Revolutions 39:18.6
6 Stuart Bratton LeadOutRacing 39:22.3
7 Victor Mao Team Revolutions 39:40.3
8 Brent Yost Team Revolutions 40:07.5
9 Andy Hegelein 40:20.1
10 Jukka Valkonen Team Oakland Cycling-Team USA 34:30.5
11 Jim Mcdonald Rio Strada Racing 34:44.5
12 Kevin King 35:09.6
13 Bruce Mcgagin Team Revolutions 35:28.3
14 Steven Woo Team Gene-Solve 36:19.6
15 Stephen Mason Los Gatos Bicycle Racing Club 38:25.5

Men B55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Falvey Sho/Air Sert 30:24.8
2 Brian Birch Folsom Bike/Mercedes Benz 36:22.5
3 Lewis Rollins Contender Bicycle 38:48.6
4 Mike Macdonald Jaeger Wheelmen 39:02.3
5 Micheal Sullivan 39:34.6
6 Red Appel 00:00.0

Men C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Benjamin Jackson 30:34.8
2 Ken Mejica Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 30:53.8
3 Kyle Hamilton Team Revolutions 31:07.9
4 Johnny Wall Southern Star 31:19.8
5 Mark Higgins 33:28.6
6 Nick Terzakis 32:07.8
7 Matthew Hoffman 33:29.6
8 Steve Beauchamp 35:10.3
9 Joel Lukenbill 32:55.8
10 Marcus Peterlin 33:46.8
10 Chris Namba TBBCX 33:17.8
11 Travis Leet Bicycle Planet 33:57.3
12 Mitch Reichardt 34:07.8
13 Spencer Fields Hangtown Velo 34:09.6
14 Rob Wassmer Kinetic Cycles 34:19.6
15 Karch Miller Davis Bike Club 36:02.8
16 Bryan Beardsley Leadout Racing 36:18.8
17 Rick Guevel Team Revolutions 35:35.6
18 Jeffery Mittner Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 35:53.8
19 Bob Ebe Cushman & Wakefield Racing Team 36:03.6
20 Rik Eckert 36:25.8
21 Matthew Hargrove TBBCX/GHETO 36:26.8
22 Jeff Namba TBBCX/GHETO 36:40.8
23 Will Beirne River City Velo p/b The Bicycle Business 36:46.8
24 Cory Cowden 30:39.6
25 John Dougery Kinetic Cycles 30:44.8
26 Richard Pitra Folsom Bike / Giant 31:22.8
27 Steve Brown Team Revolutions 33:47.8
28 Chris Dougherty BEER 29:06.8
29 Joel Pitra 24:29.6
30 Pete Sevilla Luzvimin-Kidney Bean Racing 21:21.6
31 C. Dufour SJBC 08:24.3
32 Justin Cook Kinetic Cycles 08:32.8

Men Junior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Samuel Hill Davis Bike Club Race Team Juniors 35:07.9
2 Sam Ruhe Davis Bike Club 36:26.3
3 Hawk Kring 34:00.8
4 Magnus Bush Davis Bike Club Junior Race Team 35:19.8
5 Jack Hargrove TBBCX/GHETO 37:03.3
6 Will Kanz Davis Bike CLub Juniors Race Team 02:57.5

Open Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marty Woy TBBCX/GHETO 45:06.4
2 Ron Shevock Folsom Bike / Giant 45:59.1
3 Ellen Sherrill Metromint Cycling 47:14.4
4 Will Waggoner Davis Bike Club Race Team 47:43.1
5 Jess Couch Comare Cycles 49:02.4
6 Chad Hester Team Revolutions 50:08.4
7 Vee Bhopla Team Revolutions 51:02.4
8 C. Dufour SJBC 51:07.9
9 Kurt Rummel Team Revolutions 51:43.1
10 Christopher Learned River City Velo p/b The Bicycle Business 45:27.9
11 Trace Mcmahon River City Velo p/b The Bicycle Business 46:55.1
12 Stace Cooper TBBCX/GHETO 49:31.1
13 Benjamin Mierzwak 45:56.4
14 Rob Braddock TBBCX/GHETO 24:23.4
15 Dan Sovereign Kinetic Cycles 51:44.4

Women A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emily Kachorek #GHETOMOTO 48:39.0
2 Audrey Biehle 51:54.7
3 Stace Cooper TBBCX/GHETO 00:00.0

Women A35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michelle Nightengale Fun Sports Bikes Cycling Team 56:50.0
2 Kristen Hill Team Velo Wrench 55:11.0

Women B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Trisa Pierce Team Mad Cat 36:03.9
2 Jayne Peterlin Danville Bike 36:58.2
3 Melissa Murphy Folsom Bike 37:25.9
4 Andrea Madison Precision Fuji Oval 37:46.9
5 Brigitte Week Precision Fuji Oval 38:12.2
6 Mandi Seavers Kinetic Cycles 38:41.2
7 Alexis Dezubiria Bicycle Blue Book/HRS/Rock Lobster 00:00.0
8 Trista Schulze Folsom Bike 39:09.2
9 Chris Patterson Folsom Bike/Giant 39:23.9
10 Michelle Fruit Folsom Bike/Giant 34:30.2
11 Sarah Harling Super Pro Racing 37:06.7

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with