These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men JM 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aiden Keller Boulder Junior Cycling 15:17.7
2 Luke Elphingstone Boulder Junior Cycling 16:09.4
3 Jared Scott Boulder Junior Cycling 16:31.8
4 Dakota Cline Boulder Junior Cycling 16:37.4
5 Bryce Rodgers 16:38.3
6 Grey Ottenstein 17:12.3
7 Seamus C keller Boulder Junior Cycling 17:27.0
8 Cooper Lull Boulder Junior Cycling 18:08.8
9 Andrew Charlet Boulder Junior Cycling 18:32.1
10 Ty Musgrave 20:03.9
11 Kayden Cline Boulder Junior Cycling 20:14.8
12 Charley Morris Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 20:17.1
13 Miguel Gallegos Boulder Junior Cycling 20:45.3
14 Adrian Klanjsek Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 21:02.0
15 Riley Cotton Boulder Junior Cycling 21:14.2
16 Nicholas C boni Boulder Junior Cycling 24:33.2
17 Harry D brandt 26:37.6
18 Kael Weadley 29:08.3

Men JM 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ethan Wright Boulder Junior Cycling 14:23.0
2 Torin Bickmore Boulder Junior Cycling 14:29.0
3 Nolan Stephenson Boulder Junior Cycling 14:36.2
4 Sam Brown Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 15:15.5
5 Oliver Hart Boulder Junior Cycling 16:16.7
6 Brooks Knight Boulder Junior Cycling 16:54.5
7 William Greig Boulder Junior Cycling 18:11.3
8 Nathan Pawlak Boulder Junior Cycling 18:47.3
9 Charleton Sagrillo Boulder Junior Cycling 19:35.0
10 Wille Carson 21:50.7

Men JM 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cameron Bellian Boulder Junior Cycling 14:13.9
2 Spencer Edmunds Boulder Junior Cycling 18:24.0

Men JM 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christopher Wahle International Christian Cycling Club 15:12.3

Men Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Iaia Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 13:07.5
2 Nick Orticelle Frites En Mayo Velo Club 13:13.2
3 Adam Rachubinski Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 13:14.5
4 Robert J thomas Alpha Bicycle Co. - All City 13:56.3
5 Chris Mcgee Feedback Sports Racing 14:08.4
6 Jeffrey Homan First City Cycling Team 14:31.6

Men SM 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Keegan Sotebeer Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 13:13.0
2 Scott Peterson Team Small Batch 13:24.5
3 Michael Wolfner Cycleton 13:28.5
4 Daimeon Shanks GS Panache 13:33.3
5 Adam Rachubinski Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 13:33.8
6 Gregory Orticelle 13:36.8
7 Phillip Ball Boulder Cycle Sport 13:39.6
8 Zach Lee Team Small Batch 13:41.4
9 Isaac Dancy Alchemy Bicycle Co./ Mad Alchemy 13:43.2
10 Aaron Vaughn Rally Sport Cycling Team 13:57.8
11 Robert Pickels 14:01.3
12 Aaron Barcheck Team Small Batch 14:05.3
13 Zach Lee Team Small Batch 14:08.7
14 Carson Christen Cycleton 14:18.7
15 Justin Naab Sonic Boom Racing Team 14:40.0
16 Chris Hall Team Small Batch 14:45.4
17 Chris A lozyniak Primal Wear - McDonald-Audi 15:19.8
18 Eric Whewell Comprehensive Racing/Salem Cycle 15:22.7
19 Scott Larson PSIMET/Zilla Racing 16:12.4

Men SM 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeff Winkler 12:11.4
2 Matt Davies Boulder Cycle Sport 12:41.4
3 David A averill Fort Collins Cycling Team 12:46.4
4 Gregory Keller Boulder Cycle Sport 12:56.6
5 Patrick Gallegos 8 Sixteen Racing 12:59.1
6 Andrew Lull Stages Cycling 13:04.1
7 Frank Overton 13:16.0
8 Keith Deluca 14:06.3
9 Paul Tanguay First City Cycling Team 14:27.8
10 Aaron Bouplon Boulder Running Company Cycling Team 14:55.9
11 Blake Cohen Primal Wear - McDonald-Audi 15:12.0

Men SM 35+ 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Taylor First City Cycling Team 13:05.6
2 Alan Angelopulos 13:18.1
3 Jon Alegranti 13:30.0
4 Dave Farrell Wilderness Sports 13:51.3
5 Robert Veitch 13:57.4
6 Korey Kreitman First City Cycling Team 14:02.9
7 Samer Khodor The Natural Way Racing Team 14:04.4
8 Matt Weadley 14:08.7
9 Brian France Frites En Mayo Velo Club 14:14.7
10 David Altschuld 14:15.8
11 Ken Jones VeloBrew Cycling Club 14:50.8

Men SM 35+ 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Aiken Boulder Cycle Sport 13:23.5
2 Jason A theis IC3Colorado 13:30.2
3 Kirk Groves Foxtrot Racing 13:40.7
4 Matt Gough Peloton-Specialized Cycling Team 13:46.8
5 Tony A romagna Racer X Cycling 13:56.5
6 Colin Vito Feedback Sports Racing 14:14.4
7 Alex Dorganross Real D-Amgen Masters Cycling 14:29.2
8 Chris Carlson Team Rio Grande 14:30.1
9 Rene Macias Rally Sport Cycling Team 14:42.2
10 Kaan Erdener Boulder Cycle Sport 14:53.8
11 Bob Rowland 15:13.8
12 Adam Levy TLR Cycling 15:14.0
13 David Hohensee Frites En Mayo Velo Club 15:20.0
14 Jason Gugelman 15:27.0
15 Jon Maule Foxtrot Racing 15:28.2
16 Donald Libasci Racer X Cycling 15:49.4
17 Eric Brandt VOLO Cycling p/b RMSS 15:59.2
18 David Fitzpatrick TLR Cycling 16:06.4
19 Bardon Higgins Rapid Racing 16:33.7
20 Alan Schenkel Peloton-Specialized Cycling Team 18:53.2
DNF James Servaites Boulder Cycle Sport DNF

Men SM 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Douglas Borg Primal Wear - McDonald-Audi 13:47.6
2 B Scott queen First City Cycling Team 13:55.4
3 Cameron Bellian Boulder Junior Cycling 14:23.2
4 James Servaites Boulder Cycle Sport 14:31.4
5 Curtis Heideman First City Cycling Team 14:47.8
6 Charley Dean 15:08.3
7 Andrew Lincoln 15:21.2
8 Kaan Erdener Boulder Cycle Sport 15:32.0
9 Collin Bantle University of Denver 16:09.6
10 Garrett Getter Team Small Batch 22:50.7

Men SM 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ronald Bollenberghe 13:18.8
2 Darryl Beachy First City Cycling Team 13:20.2
3 Rodrigo Gil moreno de mora 13:20.4
4 Todd Cassan 13:24.2
5 Tim Wilder Peloton-Specialized Cycling Team 13:29.1
6 Jeffrey Wardell Excel Sports Boulder 13:31.4
7 Jeff Ofsanko Rally Sport Cycling Team 13:36.9
8 Steve Carpenter Peloton-Specialized Cycling Team 13:43.2
9 Charles Brown 13:46.6
10 Steve Laurel 13:47.2
11 Michael Spangenberg Rally Sport Cycling Team 13:53.0
12 Harold Stephenson Rally Sport Cycling Team 14:01.1
13 Trey O'neal CONTENDER BICYCLES 14:01.4
14 Samuel J freeman 14:05.1
15 Jeffrey Homan First City Cycling Team 14:09.5
16 John Cotton Blue Sky Velo 14:25.1
17 John Suchsland Boulder Running Company Cycling Team 14:30.6
18 Daniel Depaemelaere 8 Sixteen Racing 14:55.1
19 Emil Gercke Natural Grocers Cycling Team 14:59.3
20 Carl Boni Rapid Racing 15:12.7
21 Steve Frothingham CCB 15:14.3
DNF Mike Bonenberger DNF

Men SM 45+ 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Buxman 14:40.4
2 Bill Bottom First City Cycling Team 15:01.4
3 Tom Keller GS Boulder/Studio 1 Dental/Organic India 15:06.6
4 Rob Goodbody Boulder Running Company Cycling Team 15:08.8
5 Jonathan Day Team Rio Grande 15:10.5
6 John Morris LTR Sports 15:18.3
7 Joseph P liberatore 15:29.6
8 Ron Wright 15:31.2
9 Ralph Hart Boulder Cycle Sport 15:36.1
10 Frank Tyboroski 16:32.6
11 Jay Kenney Prestige Imports/ZUMXR 16:41.0
12 Timothy Lynch First City Cycling Team 17:01.2
13 Kenneth P west 17:06.7
14 Mark Greig Blue Sky Velo 17:15.3
15 Larry Linne Peloton-Specialized Cycling Team 17:21.0
16 Bill Abboud Boulder Cycle Sport 17:59.4

Men SM 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joseph M higby 14:09.7
2 Bill Cline 16:09.5
3 John B eisert 16:46.8
4 Kenneth P west 17:24.6

Men SM 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeff Payne Routine Leg Works 14:16.0
2 Michael Schaub Feedback Sports Racing 14:40.5
3 Jim Everett Boulder Cycle Sport 14:59.5
4 Tim Itin TLR Cycling 15:17.1
5 Jay Kenney Prestige Imports/ZUMXR 15:57.2
6 Rick Abbott Excel Sports Boulder 16:06.1
7 Cory Kramer Cyclocrossworld 17:22.4
8 Michael Schenk 18:09.6
9 Emanuel Alongi Boulder Cycle Sport 18:13.5
10 Donald Haywood Local Velo 20:40.1
11 John Ooyen Real D-Amgen Masters Cycling 21:06.7

Men SM Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steven Stefko First City Cycling Team 11:41.1
2 Jeff Winkler 12:10.5
3 Brett Pirie Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 12:32.2
4 William Iaia Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 12:33.1
5 Michael Burleigh Primal Wear - McDonald-Audi 12:33.4
6 Joseph Clemenzi Sports Garage Cycling 12:49.7
7 Andrew Clemence Cycleton 13:50.3
8 Aaron Barcheck Team Small Batch 14:10.9
9 Adam Levy TLR Cycling 15:32.9
10 Collin Bantle University of Denver 16:19.5
11 David Fitzpatrick TLR Cycling 16:21.9
DNF William Nabours DNF

Women JW 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tea Wright Boulder Junior Cycling 17:19.6
2 Heidi Martin Cafe Velo 18:09.7
3 Olivia Adamiak Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 19:38.7
4 Stephanie Lawrence Front Rangers Junior Cycling 21:47.6
5 Margo Klanjsek Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 28:55.6
DNF Kaya Cline Boulder Junior Cycling DNF

Women JW 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rosemary Morrissey Boulder Junior Cycling 22:18.2

Women JW 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Birgit Morris LTR Sports 16:55.5

Women JW 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marta Morris ExergyTWENTY16 26:01.8

Women SW 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marta Morris ExergyTWENTY16 15:12.9
2 Melissa Marts Tough Girl Cycling 16:08.9
3 Lorna Pomeroy GS Boulder/Studio 1 Dental/Organic India 16:27.5
4 Melissa Erickson People for Bikes/Service Course 16:28.0
5 Kristina Adams Team Rio Grande 16:50.8
6 Katie Macarelli TheCyclist-Lawyer.com 16:59.8
7 Amanda Bye Naked Women's Racing 17:06.0

Women SW 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jj Laughor Team Rio Grande 15:13.0
2 Michelle Stoll CROSS PROPZ RACING 15:34.4
3 Marina Lepikhina Tough Girl Cycling 16:15.7
4 Deirdre Garvey High Peaks Masters 16:25.6
5 Sandra Morrissey Team Cross (TCNM) 21:34.4

Women SW 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Errin Vito Rapid Racing 15:57.1
2 Birgit Morris LTR Sports 16:11.8
3 Elizabeth Barcheck Team Small Batch 16:34.1
4 Melissa France Frites En Mayo Velo Club 16:44.8
5 Michele Moffat 16:54.1
6 Ellen Wright Team Rio Grande 17:50.2
7 Renee Abboud Boulder Cycle Sport 17:53.2
8 Jennifer Muto Racer X Cycling 18:28.3
9 Heidi Gurov Spradley Barr Wind Chill Cycling 18:54.3
10 Rebecca Lawrence Front Rangers Junior Cycling 20:07.1
11 Jessica L hoyt 20:20.4

Women SW Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kristin Weber Boulder Cycle Sport 14:11.9
2 Ksenia Lepikhina 14:26.7
3 Rebecca Gross Tough Girl Cycling 14:26.8
4 Tracy Yates Tough Girl Cycling 15:15.5
5 Kristal Boni Rapid Racing 15:32.5

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with