These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nicholas Lemke Scalo Veloce
2 Earl Gage Scalo Veloce
3 John Verheul Scalo Veloce
4 Kolby Preble CLIF BAR Devo
5 James Rowan Colavita Racing Inc.
6 Daniel Appelo Scalo Veloce
7 Albert Senft High Desert Bicycles Team
8 Andre-paul Michaud Durango Wheel Club
9 Michael Wilder Plano Athletic Cycling Club/PACC
10 Thomas Jones Scalo Veloce
11 Caleb Thompson Racers Against Childhood Cancer
12 Johnathon Schreiner Scalo Veloce
13 Jon Delacey Durango Wheel Club
14 Andrew Black High Desert Bicycles Team
15 Hawke Morgan Team Cross (TCNM)
16 Matt Chanin High Desert Bicycles Team
17 Casey Cook The Bicycle Company Team
18 David Sammeth Spindoc Cycling
19 Parmenides Orpinel Get Out! New Mexico
20 Wristen Paschich Scalo Veloce
21 Kirk Rhinehart Spindoc Cycling
22 John Algermissen NM Devo
23 Brett Hawkins Unattached
24 Gavin Kennard High Desert Bicycles Team
25 Ben Welch Team Cross (TCNM)
26 Donald Mercer High Desert Bicycles Team
DNF Steve Riddle High Desert Bicycles Team
DNF Callum Read Get Out! New Mexico
DNF Fortunato Ferrara Sport Systems Mountaintop Cycling

Men Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kyle Johnson
2 Case Manifold
3 Cole Manske
4 Tenzing Manske
5 Rosby Robinson Sport Systems Mountaintop Cycling
6 Luke Kibodeaux
7 Ethan Manske

Men Cat 1/2/3/4/5 Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Noah Rodney Unattached

Men Cat 1/2/3/4/5 Junior 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Solomon Barsun
2 Logan Colfax Los Lunaticos
3 Averey Marquez Active Knowledge
4 Eli Amendolagine Active Knowledge

Men Cat 1/2/3/4/5 Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Appelo Scalo Veloce
2 Mark Thompson High Desert Bicycles Team
3 Jonah Thompson High Desert Bicycles Team
DNF Mathew Brennan

Men CAT 3/4 Master 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Guy Tann Squadra Della Pista
2 Matt Patton Sport Systems Mountaintop Cycling
3 Michael Smith
4 Johnny Bargeron High Desert Bicycles Team
5 John Squillaci Get Out! New Mexico
6 David Jordan Olev Rapido
7 John Kibodeaux High Desert Bicycles Team
8 Christopher Bettis Nob Hill Velo

Men CAT 3/4 Master 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jimmy Day Bike n Sport Racing
2 Ries Robinson Sport Systems Mountaintop Cycling
3 Larry Coons
4 Michael Gaillour Rio Grande Racing Team - CSI
5 Jim Bordegaray
6 Jon Dellios Nob Hill Velo
7 Jeff Fleming High Desert Bicycles Team
8 Randall Silva Nob Hill Velo
9 Cal Ridgeway Rio Grande Racing Team - CSI
10 Lester Gynogyosi Nob Hill Velo
11 Jerry Shere Sport Systems Mountaintop Cycling
DNF George Tapley Rio Grande Racing Team - CSI

Men CAT 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matt Chanin High Desert Bicycles Team
2 Garrett Cunico The Bicycle Company Team
3 Jonah Thompson High Desert Bicycles Team
4 Marco Quintana High Desert Bicycles Team
5 Reed Colfax
6 Jason Hinkes
7 P David lepell Olev Rapido
8 Steven Morozowich Durango Wheel Club
9 Mike Hunter Nob Hill Velo
10 Patrick Brandt
11 Jeff Krienke
12 John Kibodeaux High Desert Bicycles Team
13 Michael Pederson Olev Rapido
14 George Tapley Rio Grande Racing Team - CSI
15 David Anders
16 Seamus Alessio NM Devo
17 Eric Manske
18 Ayden Hibner-hereford Hawk's Tri-Cycle
19 Greg Gates
20 Tracy Johnson
21 Jason Anderson GP Velotek
22 Daniel Gutierrez
23 Tom Kennedy
24 Keith Jeneski
25 Kyle Johnson
DNF Edward Schaub

Women CAT 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mindy Caruso Scalo Veloce
2 Anona Whitley Lobos
3 Sarah Lough New Mexico Spokette Racing Team
4 Samantha Rynas NCVC/UNITEDHEALTHCARE
5 Jennifer Robinson Sport Systems Mountaintop Cycling
6 Tove Shere Sport Systems Mountaintop Cycling
7 Beth Ross Scalo Veloce
8 Judi Mumm High Desert Bicycles Team

Women Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Liesl Barsun
2 Zoe Colfax Unattached
3 Skylar Robinson Sport Systems Mountaintop Cycling
4 Marguente Kibodeaux
5 Stasia Barsun

Women Cat 1/2/3/4/5 Junior 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hayden Colfax Unattached
2 Vianne Hibner-hereford Hawke's Tri Cycle

Women Cat 1/2/3/4/5 Master 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rose Haack
2 Sheila Senft High Desert Bicycles Team
3 Polly Padilla Women Riding Well
4 Marcie Amendolagine
5 Patricia Siegel

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julie Vansomeren Sport Systems Mountaintop Cycling
2 Jessie Linder
3 Bailey Colfax
4 Kimberly Mccall
5 Amanda Wang
6 Rosalind Whitley
7 Thaedra Thompson High Desert Bicycles Team

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with